Ahşap Bartın Evleri'ne TOKİ'den Kredi

Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada; "2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 12. Maddesi uyarınca hazırlanan ve 15.07.2005 tarihli ve 25876 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren  “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Sağlanmasına Dair Yönetmelik” kapsamında Bakanlığımız tarafından  tarihi evlere yapılan proje ve proje uygulama yardımı  ile 2985 sayılı Toplu Konut Kanunu Uyarınca Kültür Varlıklarının; bakım , onarım ve restorasyonu için Toplu Konut İdaresi tarafından verilen krediler hakkında bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.Konuyla ilgili  Bakanlığımız ve TOKİ’den katılacak Uzmanlar tarafından bilgi verilecek olup, 15.12.2011 Perşembe günü saat:14:00 de Tuna Mahallesi, Kanlıırmak Caddesi adresindeki Kültür Merkezi salonunda yapılacaktır." denildi.

AHŞAP BARTIN EVLERİ

1839 Tanzimat Fermanı’nı takiben uygulanan reformlar, kent dokusunu da etkilemiş, modernleşme süreci bina yapım yöntemleri, plan şeması, cephe tasarımı ve süsleme açısından batılı düşünceleri yansıtarak devam etmiştir. Art Nouveau ve Barok sanatlarını yansıtan Bartın Evleri, genellikle iki katlı ve “Daraba” denilen ağaç çitlerle çevrili bahçe içindedir. Katlar ahşap-karkas olup, zemin katları taştır. “Gulluk” denilen giriş bölümü ile bahçelerdeki yürüme alanları kayrak taşlarla kaplıdır. Her bahçede taştan yapılmış bir kuyu bulunur. Geleneksel evler mümkün olduğunca çok pencerelidir. Bunlar, özgün giyotin pencereler olup, sadece merdiven ve cumbaları aydınlatanlar yuvarlak formludur. Pencereler arasında yer alan ve “Kuşluk” denilen silmeler tüm yapıyı kuşatmaktadır. Gulluk bölümü aynı zamanda üst katlara geçişi de sağlayan bir ara mekandır. Evler, bir sofa etrafında yer alan odalardan oluşur. Sofaya “Dışar”, odalara ise “İçer” denilmektedir. Odalarda işlevsel özelliklere göre gömme olarak yapılmış “Yük Dolabı”, “Hamam” ve “Ocak”, gulluk veya mutfakta ise “Hergil Dolabı” bulunmaktadır. “Hum İçer” denilen ocaklı odaları bulunan evler günümüze ulaşamamıştır.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.