100 Yıllık Kahramanlık Destanı Çanakkale
Bu gün 18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. yıl dönümü, Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü... Başta Çanakkale'de şehit düşen atalarımız olmak üzere, bu vatan için canını feda etmiş aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

VALİ'NİN MESAJI


Vali Seyfettin AZİZOĞLU’nun Çanakkale Zaferinin 100. Yıldönümü Mesajı: Kurtuluş Savaşı’nın taç kapısı, girişi olan Çanakkale Savaşının destanının yazıldığı, tarihimizin altın sayfası olan Türk Milletinin eşsiz kahramanlığının, vatan ve millet sevgisinin sembolleştiği, kutsal saydığı değerler için ülkemizin her köşesinden gelen gençlerin kanlarını dökerek yazdığı bu destanın 100. yılını kutladığımız bu gururlu günümüzde şehitlerimizi de minnet,şükran ve rahmetle anıyoruz. Tarihin en eski milletlerinden birinin dirilişi olan, ateşten geçerek, kan içinde, bir daha uyumamak, benliğini unutmamak, kandırılmamak, sömürülmemek, ezilmemek, ölmemek üzere çığlık çığlığa dirilişi olan bu anlamlı zaferimiz, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda Anadolu insanının neleri başarabileceğinin en güzel örneği olduğunu göstermekte olup, muazzam bir silah gücüne dayalı düşmana karşı, tek vücut olmuş bir milletin göğsünü siper ederek kazandığı eşsiz bir zaferdir. Bu eşsiz zaferimizi Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY , Cenk Şiirinde yer verdiği ‘Eşele Bir Yerleri Örten Karı, Ot Değil Onlar Dedenin Saçları…’,mısraları ile; Çanakkale Şehitlerine isimli şiirinde yer verdiği ‘Ey Şehid oğlu şehid, isteme benden makber, Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber…’ mısraları ile en güzel şekilde taçlandırmıştır. Ecdadımızın Çanakkale’de gösterdiği mücadele azmi sadece geçmişimizin bir hatırası olarak değil, aynı zamanda istikbale yürüyüşümüzde de bizlere ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Dili, dini, etnik kökeni ne olursa olsun insanı ve insanca olanı merkezine alan büyük bir adalet ve barış medeniyetinin mirasçıları olan bizler, kardeşçe birbirimizi kucaklayarak, birbirimize sımsıkı kenetlenerek aydınlık geleceğimize hep birlikte el ele yürümeye devam edeceğiz. Çocuklarımıza Seyit Onbaşı’yı, Kınalı Hasanları, 57. Alayı, bu gururlu zaferimizi anlatarak, Çanakkale’de kazanılan zaferle ortaya konulan sarsılmaz vatan sevgisi ve millet olma bilincini aşılamak bizlerin en önemli görevidir. Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferinin 100. yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.

TUNÇ'UN MESAJI

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü Yılmaz Tunç, Çanakkale Zaferinin 100. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Tunç mesajında, Çanakkale Zaferinin, tarihten silinmek istenen bir milletin bütün yokluk ve imkansızlıklara rağmen vatanını yüksek bir ruh ve şuurla canı pahasına nasıl savunduğunu gösteren insanlık tarihi içinde çok özel bir yere sahip olduğunu söyledi. Milletvekili Yılmaz Tunç mesajında şunları söyledi; "Kurtuluş Savaşı'nın ve Türkiye Cumhuriyeti'ne giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olan Çanakkale Zaferimiz tarihte eşine az rastlanır en büyük kahramanlık destanlarından biridir. Tarihten silinmek istenen bir milletin bütün yokluk ve imkansızlıklara rağmen vatanını yüksek bir ruh ve şuurla canı pahasına nasıl savunduğunu gösteren insanlık tarihi içinde çok özel bir yere sahip olan Çanakkale Zaferiyle Türk Milletinin varoluş iradesini kıracak hiçbir gücün olamayacağını bütün dünya görmüştür. "Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor! Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker! Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer." Diyen İstiklal Şairimiz Mehmet Akif'in "Çanakkale Şehitlerine" adlı eserinde en güzel ifadesini bulan bu kahramanlık destanı sonsuza kadar bu Milletinin ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Bizler, Millet olarak yokluklar içindeyken bile Çanakkale geçilmez dedirten sağlam inancın, sarsılmaz bir ruhun mirasçılarıyız. Aydınlık geleceğimizin teminatı dün olduğu gibi bugün de işte bu ruhtur, bu inançtır. Milletçe şehitlerimizin bize bıraktığı mukaddes emaneti her geçen gün aynı şuur ve inançla daha da yükseklere taşımakta kararlıyız. Bizi millet yapan yüksek değerlerimizi canlı tutmaya, bu değerlerimizi yüceltmeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü'nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anıyorum.".

YALÇINKAYA'NIN MESAJI

Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Muhammet Rıza YALÇINKAYA'nın mesajı: Çanakkale Zaferi, tarihin akışını değiştiren, bağımsızlığı uğruna canını vermekten çekinmeyen Türk Halkının kahramanlık destanıdır. Çanakkale, utançla yaşamak yerine onurla ölmeyi tercih edenlerin savaşıdır. Çanakkale'de Türk Halkı, emperyalist ülkelere bağımsızlığı ve vatan toprağı söz konusu olduğunda, karşısında hiçbir gücün duramayacağını göstermiştir. Bu kahramanlık destanını yazanlar, bedelini canlarıyla ödemiştir. Çanakkale Zaferi, özgür olarak yaşanan bu topraklara çok kolay sahip olunmadığının göstergesidir. Tarihimize altın harflerle yazılmış olan bu büyük destan, eşsiz bir zaferin yanında Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi büyük bir komutan ve lider önderliğinde Cumhuriyetimizin kurulmasının yolunu açmıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman şehitlerimizin bu vatanı emanet ettiği bizlere düşen görev ise yurt topraklarının korunması için birlik, beraberlik içinde verilen mücadeleyi gelecek nesillere aktarmaktır. Atalarımızın bize mirası olan bu toprakları ve Cumhuriyetimizi sonsuza dek korumak ve kollamak şehitlerimize olan borcumuzdur. Bu duygu ve düşüncelerle, Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünü kutluyor, bizlere bağımsızca yaşadığımız bu toprakları armağan eden tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı rahmetle ve şükranla anıyorum.

AKIN'IN MESAJI

Belediye Başkanı Cemal Akın Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Akın mesajında, tarihin akışını değiştiren eşi benzeri olmayan bir kahramanlık destanı olarak ifade ettiği Çanakkale Zaferi'nin 100. yılını büyük bir gururla kutladığımızı söyledi.  Başkan Akın, "Hiçbir cephe, hiçbir savaş Çanakkale kadar tarihin akışını bütünüyle değiştirememiştir.Çanakkale zaferi, tarihten silinmek istenen bir ulusun, tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, vatanını yüksek bir ruh ve bilinçle, canı pahasına nasıl savunduğunu gösteren onurlu bir kahramanlık destanı olarak dünya tarihinde hak ettiği yeri almıştır. Millet olarak yokluk içindeyken bile 'Çanakkale geçilemez' dedirten sağlam inancın ve sarsılmaz bir ruhun mirasçılarıyız. Bu büyük zaferin 100.yılını kutlamakta olmanın verdiği gururla, bir kez daha Çanakkale'de canını bu vatan için seve seve feda eden tüm kahraman şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, şükranla anıyorum" dedi.

DURSUN'UN MESAJI

Bartın İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun 18 Mart Çanakkale Destanı ile ilgili bir kutlama mesajı yayınladı. İl genel meclis başkanı mesajında "Türk Milletinin vermiş olduğu en önemli direniş mücadelelerinden biri olan Çanakkale Savaşı'nın 100. yıl dönümünü idrak etmekteyiz. Milletimizin hürriyet ve bağımsızlığını hedef alan taarruz ve saldırılara karşı dünya tarihinin seyrini değiştirecek çapta bir direnişin; dahası bir milletin yeniden dirilişinin adı olan Çanakkale Destanı, yaklaşık 250 bin şehidin verildiği, sadece askeri başarısı yönüyle değil, aynı zamanda azim, inanç ve vatan sevgisinin de vücuda büründüğü eşsiz bir dönüm noktası olmuştur. Böylesine parlak, böylesine onur verici bir destanı milletimize armağan eden aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin muazzez hatıraları karşısında saygıyla eğiliyor bağımsızlığımız için canları pahasına mücadele eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun" dedi.

KARAMAN'IN MESAJI

Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman,18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Karaman, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yıl dönümünü idrak etmenin onurunu yaşadığını dile getirerek, "Atalarımız tarafından tarihe altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin100. Yıl dönümünü kutlamanın onurunu yaşıyoruz. Dünyada benzeri görülmemiş bir savaşa sahne olan, toprağın her zerresinin şehit kanlarıyla sulandığı Vatanı, milleti ve kutsal değerlerini korumak için savaşarak, bu uğurda canını vermiş aziz şehitlerimizi minnetle anıyoruz. Çanakkale zaferinin kahramanları, gücün tükendiği yerde imanın inancın gücüyle, her türlü olumsuzluğu yenebileceğini ispat ettiler. Bir toplumun millete dönüştüğü büyük Çanakkale Zaferi, insanlık tarihi için de ibret alınması, nesilden nesile anlatılması gereken bir destandır. Bütün zorluklara imkânsızlıklara rağmen canını ortaya koyan Türk milleti, tüm dünyaya Çanakkale geçilmez gerçeğini kabul ettirmiş ve bağımsızlığına el sürecek hiçbir gücün tehdidine boyun eğmemiştir. Varlıklarıyla şeref duyduğumuz şehitlerimizi saygı, rahmet, minnet ve gururla anıyorum. Mekânları cennet ruhları şad olsun.

MANAV'IN MESAJI

AK Parti Bartın İl Başkanı Hüseyin MANAV, 18 Mart Şehitler Günü ve bugüne adını veren Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Manav mesajında; "Çanakkale bu aziz milletin bir kez daha şahlandığı yerdir. Türk tarihinin acı ve bir o kadar da şerefli hatıralarından biri olan bu tarihin şehitlerimize armağan edilmesi bizlere büyük bir gurur vermektedir. 'Çanakkale Geçilmez' sözlerinin söylendiği, kadını, erkeği, çocuğu, genci ve yaşlısıyla bir milletin var oluş mücadelesinin temeli Çanakkale'de atılmıştır. Milli Şairimiz Mehmet Akif'in şu güzel ifadeleri hafızalardan hiç silinmesin;'Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı! Düşün, altında binlerce kefensiz yatanı. Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır atanı; Verme, dünyaları aslan da bu cennet vatanı' Çanakkale'de elde ettiğimiz zafer, bir milletin üstelik şanlı bir milletin, yeniden küllerinden doğuşuna vesile olmuştur. Çanakkale'de ortaya konan istiklal mücadelesi, eşsiz bir destandır. Bu duygu ve düşüncelerle 18 Mart Şehitler Günü ve bugüne adını veren Çanakkale Zaferinin 100. Yıldönümünde başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu eşsiz destanı yazan gazilerimizin, şehitlerimizin, Mehmetçiklerimizin her birini rahmet ve minnetle anıyorum.''

CAMCI'NIN MESAJI

Bartın Belediye Meclis Üyesi İlker CAMCI'nın mesajı: Yakın tarihimizin en anlamlı, en dokunaklı, en büyük zaferlerinden biri olan Çanakkale Zaferi’mizin hatırasını, 100. yıldönümünde bir kez daha yâd ediyoruz. Milletimiz, Çanakkale Zaferi’ni en parlak ve en büyük kahramanlıklarından biri olarak birlik ve beraberlik içinde omuz omuza mücadele ederek, "Çanakkale Geçilmez" nidasını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Aziz milletimiz, yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, yüksek bir ruh ve sarsılmaz bir inanç sayesinde kazandığı bu zaferle, hem milli tarihimizi, hem de dünya tarihini adeta yeniden şekillendirmiştir. Çanakkale’de, 1915’te bir kez daha görülmüştür ki, yeryüzündeki hiçbir silah, vatan ve millet sevgisine karşı muzaffer olamayacaktır. Bu bakımdan, Çanakkale Zaferi, aziz milletimiz için olduğu kadar, bağımsızlık mücadelesi veren bütün milletler ve tüm insanlık için de bir sembol ve umut tablosu olmaya devam edecektir. Bu zaferin, tarihimiz için bir başka önemi de, Şanlı İstiklal Mücadelemizin yapılabilmesine ve bağımsız Türkiye Cumhuriyetimizin kuruluşuna öncülük etmesidir. Bizler bu zaferi, sadece geçmişimize ait bir başarı olarak değil, halen sürdürmekte olduğumuz kararlı ve onurlu medeniyet yürüyüşümüzün de en önemli ilham kaynaklarından biri olarak görüyoruz. Bundan 100 yıl önce vatan müdafaası için birleşen yüreklerimiz, günümüzde de aynı sevdayla, aynı ruhla, aynı inanç ve kararlılıkla, cumhuriyetimizi ve demokrasimizi yüceltmek ve payidar kılmak için çarpıyor. Hiçbir şüphemiz yok ki, aziz milletimiz, Çanakkale’den aldığı ilhamla, şehitlerimizin mirasına sahip çıkacak, Cumhuriyetimizi, kuruluşunun 100. yıldönümünde çok daha itibarlı bir seviyeye ulaştıracaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, Yüce Allah’tan milletimizi, bir daha Çanakkale gibi bir imtihandan geçirmemesini diliyor, Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü kutluyor; bize bu mukaddes vatanı emanet eden tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı, 18 Mart Şehitler Günü’nde rahmet, minnet ve şükranla anıyorum

BARTIN TÜRK EĞİTİM SEN'IN MESAJI

Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yıldönümünü gururla ve coşkuyla kutluyoruz. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk komutanlığında yapılan Çanakkale Savaşları'nda Türk ordusu ve Türk milleti dünya tarihinin akışını değiştirmiş, topraklarımızı kahramanca savunmuş ve işgalci güçleri ağır bir bozguna uğratmıştır. Türk milletinin kalbinin hürriyet aşkı ile attığını ortaya koyan Çanakkale Zaferi; emperyalizme başkaldırıştır, yokluğa rağmen dünyanın güçlü ülkelerinin nasıl önümüzde eğildiğinin fotoğrafıdır. Çanakkale'nin her karışında şehitlerimizin kanı vardır. Emperyalistlere eşi görülmemiş bir şekilde meydan okuyan Türk milleti, topyekun savaşa katılmış ve zafer kazanmak için tüm benliğini ortaya koymuştur. Çanakkale'yi geçilmez yapan da işte bu bağımsızlık ruhudur. Tarihin en kanlı savaşlarından birinin yaşandığı ve yüz binlerce şehit verdiğimiz Çanakkale bizler için kutsaldır. Çanakkale Zaferini çocuklarımıza anlatmak, onları aydınlatmak biz eğitimcilerin en büyük görevidir. Çocuklarımızın, gençlerimizin Çanakkale Zaferini hangi şartlarda, nasıl kazandığımızı öğrenmesi, bunun bilincinde olması çok önemlidir. Çünkü tarihini bilen bir gençlik ancak geleceğine yön verebilir. Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yıldönümünü kutladığımız bugün, ülkemiz iç ve dış tehditlerin odağındadır, küresel sömürgecilerin göz hapsindedir. Kılık ve yöntem değiştiren düşmanlar dört koldan harekete geçmiştir. Dışarıdan da güç alan bir güruh, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni zayıflatmak, çökertmek için fırsat kollamaktadır. Öte yandan ülkemizi kimi zaman pohpohlayanlar, kimi zaman da gözdağı vererek, ipleri elinde tutmaya çalışmaktadır. Siyasi erk, 'bir ileri-bir geri' politikasını uygulayanlar karşısında dut yemiş bülbül gibidir. Ülkeyi yönetenler, ne yazık ki basiretli politikalar sergileyemedikleri için taviz üstüne taviz vermekte, çeşitli talep ve dayatmalara göz yummaktadır. Bu süreçte tehlikenin farkına varmamız, bilinçli ve temkinli olmamız ve hep beraber hareket etmemiz gerekmektedir. Çanakkale şehitlerinin torunları olan bizler, Çanakkale ruhunu korumalı, birlik ve bütünlüğümüzün, kardeşliğimizin hedef yapılmasına asla izin vermemeliyiz. Bu vesileyle 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yıldönümünü kutluyor; Ulu Önder Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi minnet, rahmet ve saygıyla anıyoruz.

EĞİTİMİŞ'İN MESAJI

Eğitimiş İl Temsilcilik Başkanı Fikret YILMAZ'ın mesajı: 100. yılını kutladığımız Çanakkale Deniz Zaferi, kendisinden kat ve kat güçlü olan ordulara geçit vermeyen Ulusumuzun üstün cesaret ve özverileriyle yazdığı, tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık destanıdır.  Türk Ulusu, özgürlük ve bağımsızlığı için her türlü engeli aşacağını, birlik içinde yurdun her karış toprağını canı pahasına savunacağını "Çanakkale geçilmez" dedirterek bu savaşta bir kez daha kanıtlamıştır. Çanakkale'de, ulus olma bilincinin tohumları atılmış, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılması ve demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna zemin hazırlanmıştır.  Çanakkale savaşları, azmi, kararlılığı, ileri görüşlülüğü, üstün askeri dehası ile tarihin akışına yön verecek ve Türk Ulusunun yazgısını değiştirecek Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü de tarih sahnesine çıkarmıştır. Ulusumuz, Kurtuluş Savaşı'nda O'nun etrafında bütünleşerek ülkemizi parçalamak ve ulusumuzu esaret altına almak isteyen emperyalist devletlere karşı büyük bir zafere daha imza atmıştır. Ancak son zamanlarda bu zaferin önemi göz ardı edilmekte, Mustafa Kemal'siz bir Çanakkale yaratılmak ve ulus bilincini aşılayan bu kahramanlık destanı, hurafeler ön plana çıkarılarak, maneviyat vurgusu yapılarak, önemsizleştirilmek istenmektedir. 100. yılı olması nedeniyle bu yıl görkemli bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken Gelibolu tarih alanındaki anma töreni, AKP iktidarı tarafından halka yasaklanmış, gelen tepkiler üzerine yasaktan vazgeçilmiştir. Yine kutlamalara dini bir içerik kazandırmak isteyen AKP, Diyanet ve Milli Eğitim Bakanlığı eliyle okullara yazı gönderip sabah namazı sonrası yurt genelinde camilerde anma programı yapılacağının öğrencilere ve öğretmenlere bildirilmesini istemiştir. Bu tür girişimlerle, tarihin siyasi hesaplar uğruna çarpıtılması; ırktan, renkten, mezhepten arınmış olarak bu topraklar üzerinde ortak yaşam idealiyle Çanakkale'de can vermiş yüzbinlerce şehidimizin anısına saygısızlıktır. Cumhuriyet'e ve Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan eğitimciler olarak, Çanakkale'yi ve Kurtuluş Savaşı'nı kazanan bilinci koruyacağımıza ve bu bilinci genç kuşaklara aktaracağımıza söz veriyoruz. Yurdumuzu işgal eden emperyalist güçlere karşı, ulusumuzun eşsiz bir mücadele ile vermiş olduğu var olma savaşı ve bu savaş sonrasında kazandığımız zaferin 100. yıldönümünde, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, kahraman şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

BARTINSPOR'UN MESAJI

Bartınspor basın sözcüsü Murat YILDIRIM yönetim kurulu adına yayınladığı mesajında "18 Mart 1915, Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaradılış tarihidir. Bu tarih, gerek taarruz gerekse savunma savaşlarının başarılarıyla dolup taşan Türk kahramanlık tarihinin en onur verici, en parlak sayfalarından biridir. Sevinç ve coşkuyla kutladığımız Çanakkale Zaferi'nin 100. yıldönümünde, bu güzel vatanımız için canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve özlemle yâd ediyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun" dedi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
18 MartÇanakkale
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.