101 Yıllık Kahramanlık Destanı Çanakkale
Bu gün 18 Mart Çanakkale Zaferinin 101. yıl dönümü ve Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü... Başta Çanakkale'de şehit düşen atalarımız olmak üzere, bu vatan için canını feda etmiş aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

VALİ'NİN MESAJI

Vali Seyfettin AZİZOĞLU’nun Çanakkale Zaferinin 100. Yıldönümü Mesajı:

Aziz milletimizin, Çanakkale’de 18 Mart 1915 günü, tüm imkansızlıklara rağmen  büyük bir destan yazdığı,  “Çanakkale geçilmez” dedirten, genç-yaşlı, ülkenin her köşesinden gelerek milli ve manevi değerleri için hayatını ortaya koyan kahramanlarımızın kazandığı bu eşsiz zafer sayesinde tüm dünya, milletimizin yeniden dirilişine şahitlik etmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.” sözünde belirttiği gibi  işte bu yüksek manevi ruh ve milli şuur, milletimizin ve ordumuzun tarih boyunca güçlü orduları dize getirmesini mümkün kılmıştır.

Bu şerefli ve gururlu günümüzde fedakarlık ve feragat timsali şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Aziz milletimiz  varlığına yönelen tehditler karşısında daima birlik ve beraberlik içinde hareket etmiş, vatanını canı pahasına korumasını bilmiştir. Üzerinde yaşadığımız topraklar, vatan, bayrak ve millet sevgisiyle şehit ve gazi olan isimli-isimsiz tüm kahramanlarımızın bugünkü nesillere armağanı ve ebediyete kadar koruyacağımız yegane varlığımızdır. Onlar, onurlu duruşları ve insanüstü mücadeleleriyle hürriyetimizin ve istiklalimizin ölümsüz sembolleri olmuşlardır.

Şüphesizdir ki; Çanakkale bir gurur abidesi olduğu kadar aynı zamanda bir hüzün abidesidir. Çanakkale’de emsalsiz fedakarlıklarıyla tarihe damgasını vuran aziz şehitlerimiz, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” şiirinde,

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.
Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi...
Bedr'in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.
Sana dar gelmiyecek makberi kimler kazsın?
'Gömelim gel seni tarihe' desem, sığmazsın.

dizelerinde vurguladığı gibi tarihe sığmayacak kadar büyüktür.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101 inci  yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyor,  Gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum.

TUNÇ'UN MESAJI

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, Çanakkale Zaferinin 101. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Tunç mesajında, Çanakkale Zaferinin, tarihten silinmek istenen bir milletin bütün yokluk ve imkansızlıklara rağmen vatanını yüksek bir ruh ve şuurla canı pahasına nasıl savunduğunu gösteren insanlık tarihi içinde çok özel bir yere sahip olduğunu söyledi. Milletvekili Yılmaz Tunç mesajında şunları söyledi; "Kurtuluş Savaşı'nın ve Türkiye Cumhuriyeti'ne giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olan Çanakkale Zaferimiz tarihte eşine az rastlanır en büyük kahramanlık destanlarından biridir. Tarihten silinmek istenen bir milletin bütün yokluk ve imkansızlıklara rağmen vatanını yüksek bir ruh ve şuurla canı pahasına nasıl savunduğunu gösteren insanlık tarihi içinde çok özel bir yere sahip olan Çanakkale Zaferiyle Türk Milletinin varoluş iradesini kıracak hiçbir gücün olamayacağını bütün dünya görmüştür. "Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor! Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker! Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer." Diyen İstiklal Şairimiz Mehmet Akif'in "Çanakkale Şehitlerine" adlı eserinde en güzel ifadesini bulan bu kahramanlık destanı sonsuza kadar bu Milletinin ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Bizler, Millet olarak yokluklar içindeyken bile Çanakkale geçilmez dedirten sağlam inancın, sarsılmaz bir ruhun mirasçılarıyız. Aydınlık geleceğimizin teminatı dün olduğu gibi bugün de işte bu ruhtur, bu inançtır. Milletçe şehitlerimizin bize bıraktığı mukaddes emaneti her geçen gün aynı şuur ve inançla daha da yükseklere taşımakta kararlıyız. Bizi millet yapan yüksek değerlerimizi canlı tutmaya, bu değerlerimizi yüceltmeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü'nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anıyorum."

YALÇINKAYA'NIN MESAJI

Bartın Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Muhammet Rıza YALÇINKAYA'nın mesajı: Çanakkale Zaferi, tarihin akışını değiştiren, bağımsızlığı uğruna canını vermekten çekinmeyen Türk Halkının ün büyük kahramanlık destanıdır. Çanakkale, utançla yaşamak yerine onurla ölmeyi tercih edenlerin savaşıdır. Çanakkale’de Türk Halkı, emperyalist ülkelere bağımsızlığı ve vatan toprağı söz konusu olduğunda, karşısında hiçbir gücün duramayacağını göstermiştir. Bu kahramanlık destanını yazanlar, bedelini canlarıyla ödemiştir. Çanakkale Zaferi, özgür olarak yaşanan bu topraklara çok kolay sahip olunmadığının göstergesidir. Tarihimize altın harflerle yazılmış olan bu büyük destan, eşsiz bir zaferin yanında Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi büyük bir komutan ve lider önderliğinde Cumhuriyetimizin kurulmasının yolunu açmıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman şehitlerimizin bu vatanı emanet ettiği bizlere düşen görev ise yurt topraklarının korunması için birlik, beraberlik içinde verilen mücadeleyi gelecek nesillere aktarmaktır. Atalarımızın bize mirası olan bu toprakları ve Cumhuriyetimizi sonsuza dek korumak ve kollamak şehitlerimize olan borcumuzdur. Bu duygu ve düşüncelerle, Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü kutluyor, bizlere bağımsızca yaşadığımız bu toprakları armağan eden tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı rahmetle ve şükranla anıyorum.

AKIN'IN MESAJI

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın 18 Mart 'Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü' dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın mesajında, Çanakkale zaferiyle tarihin akışının değiştiğini belirtti. Başkan Akın, "Hiçbir cephe, hiçbir savaş Çanakkale kadar tarihin akışını bütünüyle değiştirememiştir. Çanakkale zaferi, tarihten silinmek istenen bir ulusun, tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen, vatanını yüksek bir ruh ve bilinçle, canı pahasına nasıl savunduğunu gösteren onurlu bir kahramanlık destanı olarak dünya tarihinde hak ettiği yeri almıştır.Millet olarak yokluk içindeyken bile 'Çanakkale geçilemez' dedirten sağlam inancın ve sarsılmaz bir ruhun mirasçılarıyız. Çanakkale'de canını bu vatan için feda eden tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, ayrıca Şehitler Günü dolayısıyla şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum" dedi.

DURSUN'UN MESAJI

Bartın İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun 18 Mart Çanakkale Destanı ile ilgili bir kutlama mesajı yayınladı: "Çanakkale geçmiş tarihimizin en acı ve hüzünlü zaferidir. Yoksulluk içinde can çekişen bir milletin dönemin en güçlü devletlerine ve silahlarına tek vücut halinde direnişinin gerçek bir destanıdır. Her satırında yaşanan bir insanlık onuru vardır. Bu olay, düşmana sadece silahla savaş değil, verilen insanlık dersi örnekleriyle de baş eğdiren aziz Mehmetçiklerimize aittir. Yaşanan çatışmada vurduğu düşman askerini canı pahasına , sırtına alıp düşman siperine kadar götürme yücelik ve cesaretini gösteren Mehmetçik, düşmanın her bir rütbesindeki askerini kendisine hayran bırakacak kadar asil bir davranış sergileyerek, savaşın sadece öldürmekten ibaret olmadığını tüm dünyaya bir defa daha anımsatmıştır. 250.000 şehit verdiğimiz Çanakkalede her yaşta insanımız gönüllü olarak savaşmış, kadınlar cephedekiler için çorap örmüş, kurşun imalatında dahi çalışmışlardır. Kısaca vatanın her bir ferdi kendisine yönelen bu vahşi akına el birliğiyle dur demesini bilmiştir. Bu cephenin isimsiz kahramanları, vatanın her bir köşesinden Çanakkaleye koşarken, hiçbir zaman geri dönmeyi düşünmemişler, Türklük onur ve şerefini en güzel şekilde savunmakla üzerlerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmişlerdir. Onlar, Çanakkale Zaferini ele geçirmekle, sadece bir zafer değil, Türk milletinin Anadoludaki varlığının devamını da sağlamışlardır. Övgülerin en güzeline yaraşan Çanakkale Şehitleri katiyen unutulmayacak, Türk milletinin kalbinde bengi yaşayacaklardır. Ruhları şad olsun!"

HANGİŞİ'NİN MESAJI

Türkiye Kamu-Sen Bartın İl Temsilcisi Sezai HANGİŞİ 18 Mart 'Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü' dolayısıyla bir mesaj yayınladı: "Toprağın her bir karışının kanla yoğrulduğu, vatan sevdasının canla imtihan edildiği, bıyığı terlememiş 15’lik delikanlıların, aksakallı dedelerin, al pürçekli ninelerin tüm dünyaya yiğitliği, mertliği bir kez daha öğrettiği, bir milletin işgale karşı top yekûn şahlanışının tarihi değiştirdiği Çanakkale Zaferi’nin 101. yılını idrak ediyoruz. Bu vesile ile Türk milletinin Çanakkale Zaferi’ni ve Şehitler Haftası’nı bir kez daha kutluyor, vatanı, milleti, ülkesi ve namusu için canlarını vermekten çekinmeyen şehitlerimize; emanetlerine sahip çıkacağımıza dair Türkiye Kamu-Sen olarak söz veriyoruz".
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
18 MartÇanakkale
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.