11 Mayıs Anneler Günü
VALİ ALİ ÇINAR'IN ANNELER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI

Dünyanın en zor ve ulvi görevlerinden birini üstlenmiş, şefkatin, fedakârlığın, merhametin ve koşulsuz sevginin en güzel örneği olan annelerimiz yeri doldurulamayan ve değeri hiçbir şeyle ölçülemeyen, dünyadaki en yüce varlıklardır.. Karşılıksız sevginin en güzel örneklerini veren annelerimiz sonsuz bir sevgi ve özveri ile bizlere geleceğimize uzanan yolda rehberlik eden; ilk öğreticilerimizdir. Sevgi ve şefkatle, sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde büyük bir sorumluluk üstlenen annelerimiz, aile ve toplum hayatının temel direğini oluştururlar. Taşıdığı büyük sorumluluğun ötesinde, bu sorumluluğa tüm varlığını adayan, dünyanın en güzel, en temiz, en masum duygularını taşırlar. Bu yönleriyle onları sadece bir anne olarak değil, geleceğimizin birer mimarı olarak görmeliyiz. Bu nedenle her yıl mayıs ayının ikinci pazarını “Anneler Günü” olarak kutluyoruz. Lakin annelerimizin sadece bir gün değil her gün hatırlanmasını vurgulamak isterim.

Anne sevgisi, sevgilerin en büyüğü, en kıymetlisidir. En değerli varlığımız, baş tacımız olan annelerimizin tek beklentisi ise sevgidir. Onları mutlu etmek, emeklerinin boşa gitmediğini göstermek ve bizlerin, bu toprakları vatan yapan atalarımızın emanetlerine sahip çıkan evlatlar olduğumuzu göstermek, annelerimiz için en büyük armağandır.

Annelerimiz, hatırlanmak, çocuklarını sadece ihtiyaç duyduğu zamanlarda değil, her an yanlarında görmek ister. Dolayısıyla annelerimizi mutlu etmek, annelerimizin yüreklerini sevgiyle doyurmak, nefes aldığımız her gün annelerimizin merhametine, şefkatine ve ilgisine layık olmaya çalışmak hepimizin görevi olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) “Cennet annelerin ayaklarının altındadır.” Hadis-i Şerifini hatırlatıyor, annelerimizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, tüm annelerimizin “Anneler Günü”nü kutluyorum.

YALÇINKAYA'DAN ANNELER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi M.Rıza YALÇINKAYA Anneler Günü kutlama mesajı yayınladı. Yalçınkaya mesajında; "Değerleri hiçbir zenginlikle ölçülemeyen, fedakarlığı bir yaşam biçimine dönüştüren, sevgilerin en yücesine, mutlulukların en güzeline layık olan annelerimiz; her daim varlıklarıyla ,yaşamımızı zenginleştirmeye ve güzelleştirmeye devam etmektedirler. Onlar; yaşam deneyimleriyle yolumuzu aydınlatan, geleceğe umutla ve güvenle bakmamızı sağlayan bizleri güçlü kılan yüce varlıklarımız,ilk öğretmenlerimizdir. Bu anlamlı günde ; yetiştirdikleri, sağduyulu, sağlıklı, ilkeli ve özgüvenli bireylerle aydınlık Türkiye’nin temelini oluşturan tüm annelerimizin “Anneler Günü’nü” en içten sevgi ve saygılarımla kutluyor, sağlık, huzur, mutluluk dolu günler diliyorum." dedi.

BARTIN BELEDİYE BAŞKANI CEMAL AKIN’IN ANNELER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın Anneler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.  Cemal Akın mesajında “Hayatımızın en değerli varlıkları, sevginin, şefkatin, merhametin, fedakârlığın sembolü, her şeyin en iyisine en güzeline layık olan, en büyük hazinemiz annelerimizdir.  Fedakârlık ve sabırla dünyanın en yüce görevini yerine getiren, her biri sevgi sembolü annelerimiz, geleceğimize yön verecek sağlıklı bireylerin yetişmesinde de büyük görevler üstlenmektedir. Hayatımız boyunca güven ve desteğini aldığımız, yanında huzur bulduğumuz, geçmişten günümüze kadar çok büyük mücadeleler veren, çok büyük sorumluluklar yüklenen annelerimizin Anneler Günü'nü kutluyor, sağlık ve huzur içinde uzun ömürler diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

TİMUR'UN MESAJI

Amasra Belediye Başkanı M.Emin TİMUR Anneler Günü Dolayısıyla Kutlama Mesajı Yayınladı. Amasra Belediye Başkanı M.Emin TİMUR Anneler, insanlık hayatında bir benzeri daha bulunmayan kutsal bir varlığı işaret eder. Annelik, sözcüklerle anlatılamayan, yeri doldurulamayan ve değeri hiçbir zenginlikle ölçülemeyen bir duygudur.  Yer yüzünde bir annenin yavrusuna gösterdiği şefkati,karşılıksız sevgiyi sınırsız özveriyi başka hiçbir yerde bulamayız.Hiç yılmadan sevgi ve şefkatle,fikren ve bedenen sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde büyük bir sorumluluk üstlenen annelerimize ne kadar hizmet etsek azdır.Annelerimize karşı gönül borcumuzu ne yapsak ödeyemeyiz. Fedakarlık ve sabırla dünyanın en yüce görevini yerine getiren her biri sevgi sembolü annelerimiz karşısında saygıyla eğiliyorum .Sizler ,geleceğin Türkiye’sine yön verecek sağlıklı bireylerin yetişmesinde büyük bir görev üstlenmektesiniz. İlk öğretmenimiz, yol göstericimiz ,yılmaz koruyucumuz ,büyük destekçimiz ve yaşamdaki en önemli hazinemiz olan annelerimiz,sevgilerin en yücesine,mutlulukların en güzeline layıktır. Onları belirli günlerde değil, yaşam boyunca sevgi ve içtenlikle kucaklamalı,emeklerinin boşa gitmediğini gösterecek sorumlu bir yaşam sürmeli,bizlerde çocuklarımıza aynı yüce değerleri aktarabilmeliyiz. Dünyayı sevgi ile yoğuran ve anlamlı kılan yaşamımızın en büyük güzelliği annelerimizin Anneler Gününü kutluyorum”dedi.

Karaman: Anneler 365 Gün Aynı Sevgiyle Hatırlanmalı

Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman anneler günü mesajında; "Hayatımızın her aşamasında dua ve desteklerini esirgemeyen, doğumdan ölüme kadar, her anında varlıklarıyla onur duyduğumuz, ihtiyacımız olduğunda desteğini ve ilgisini esirgemeyen, büyüten, eğiten, bizi biz eden sevgi ve şefkatini karşılıksız veren, fedakâr annelerimizin anneler gününü kutluyorum. Dünyanın en kutsal sorumluluğunu sevgi ve şefkat duygularıyla yerine getiren annelerimizin yılda sadece bir gün değil, 365 gün aynı sevgi ile gönüllerde olması dileğiyle Anneler Günü'nü kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum" dedi.

ARSLAN, ANNELER GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Ak Parti İl Başkanı Yaşar Arslan, Anneler Günü dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında, annelerin hayatın her alanındaki etkin katılımlarının yanında, annelik sorumluluğunu da özveriyle yerine getirdiğini belirten ARSLAN, “Yeryüzünde bir annenin yavrusuna gösterdiği şefkati, karşılıksız sevgiyi ve sınırsız özveriyi başka hiçbir yerde bulamayız. Hiç yılmadan sevgi ve şefkatle, fikren ve bedenen sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde büyük bir sorumluluk üstlenen annelerimize ne kadar hizmet etsek azdır. Annelerimize karşı gönül borcumuzu ne yapsak ödeyemeyiz. Fedakarlık ve sabırla dünyanın en yüce görevini yerine getiren her biri sevgi sembolü annelerimiz karşısında saygıyla eğiliyorum. Sizler, geleceğin Türkiye’sine yön verecek sağlıklı bireylerin yetişmesinde büyük bir görev üstlenmektesiniz. Bu vesileyle, tüm annelerin Anneler Günü’nü kutluyor, her birini ayrı ayrı saygıyla sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Eğitim-Bir-Sen Bartın Şubesi Başkanı Muhammet AKÇA’nın Mesajı

Anne, Şefkat ve Merhametin Timsalidir

Annelik, duygu dünyasına sahip bütün canlılar için şefkatin, merhametin, fedakârlığın, karşılıksız vermenin, esirgemenin en somut ifadesi olan yüce bir mefhumdur. Anneler, annelikle birlikte, ilahi sevkle, bir başkasını kendisinden daha fazla düşünme ve ona göre davranma şeklinde gelişen bir zihniyet değişimine uğrarlar. Evlat için de anne sığınaktır, en güçlü bağlarla gerçekleşen bir bağlanmadır; şairin “Ana başta tâc imiş/Her derde ilâc imiş/Bir evlat pîr olsa da/Anaya muhtac imiş” dediği gibi, her yaşta ihtiyaç duyulan mercidir. Bütün bu süreçlerin, tanımlamaların dayanağı, Yüce Yaratıcının yaratma eylemini anne-baba üzerinden gerçekleştirmesi ve anne-baba-evlat arasında Yaratıcıya has duyarlılıkta ve güçte bir bağ oluşturmasıdır. Bu çerçevede, sebeb-i vücud olan anne-baba ile evlat arasındaki ilişkinin düzeyi de net ifadelerle belirlenmiştir: Evlat, anne öncelenerek, anne babaya iyilik yapmakla emredilmiş, anne-babaya ‘öf’ bile demekten men edilmiştir.

Medeniyetimiz, Hazret-i Havva’dan bu yana kadını ve anneyi yüceltmiş, toplum içerisinde kadına ve hususen anneye imtiyaz sağlamıştır. Hz. Havva bir annedir. Hz. Meryem bir annedir. Hz. Sare bir annedir. Hz. Hacer bir annedir. Hz. Âmine bir annedir. Hz. Hatice bir annedir. Hz. Fatıma bir annedir. Medeniyetimizin yol göstericilerinin, öncülerinin eşlerini ve annelerini de bilmek ve onlara da saygı duymak şeklinde bir yerleşik ananeyi en mütekâmil biçimde bize öğreten de kız çocuklarını diri diri toprağa gömme karanlığı içerisindeki bir toplumu aydınlatmakla işe başlayan İslam Medeniyeti’dir. Bu aynı zamanda tarih boyunca kadına ve anneye verilen büyük önemin göstergesidir. 623 yıl medeniyetimizi dünya sahnesinde temsil eden Osmanlı Devleti’nde de valide sultanlar saygın, belirleyici, istikamet tayin edici bir hüviyette olmuşlardır. İslam Medeniyeti dairesinde kadın hiçbir zaman erkekten ayrı düşünülmemiş, anne olan kadına daha fazla hürmet gösterilmiştir.

Batı medeniyeti, kadın ve anne ile sorunlu bir medeniyettir. Sorunları perdelemek, vicdanları susturmak için de palyatif/geçici tedbirlerle samimiyeti kendinden menkul günler icat edilmiştir. Kadınlar Günü, Babalar Günü, Anneler Günü gibi günler bu nevidendir. Günlerin samimi bir niyetin ürünü olmayışlarının bir göstergesi de, bu günlerde tüketimin artmasına ilişkin oluşturulan atmosferdir. Bu yönüyle Anneler Günü, kapitalizmin tüketim çılgınlığını köpürttüğü yeni bir imkân olmaktan öteye bir anlam taşımamaktadır.

Batı medeniyeti ile ilişkilerimizin gelişmesi, kendi medeniyet değerlerimizden uzaklaşmamız oranında mezkûr günler toplumumuzda da dikkate alınan, kutlanan ritüeller haline gelmiştir. Annesini Anneler Günü’nde elinde çiçeğiyle huzurevinde ziyaret eden bir evlat tablosu karşılaşılabilecek en acı tablolardan birisidir. Aslolan, cenneti annelerin ayakları altına koyan büyük medeniyetimizin birikiminin farkına vararak anneleri, babaları, kadınları, öğretmenleri bir ömür boyu baş tacı etmektir.

Eğitim, sağlık, enerji, nüfus gibi konularda ileriye dönük projeksiyonlar yapamadığımız için bu konularda günlük politikaların oluşturulmasında yakın zamanlara kadar hep Batı’nın hazır reçeteleri kullanılmıştır. Bu meyanda, annelik kurumunu güçlendirmek, çalışan kadınları anneliğe özendirmek ve çalışan annelere çalışma hayatında çeşitli kolaylıklar sağlamak yerine nüfus planlamasına ve az çocuklu anneliğe heveslendirmek şeklinde Batı politikalarına paralel uygulamalar gerçekleştirilmiştir.

Annelik, başlı başına maaş ödenmesi gereken bir toplumsal görevdir. Çalışma hayatındaki annelere devletin ve toplumun bakışı bu çerçevede olmalıdır. Çalışan annelerin çalışma şartlarının iyileştirilmesine yönelik bugüne kadar atılan olumlu adımları memnuniyetle karşılıyor, daha da geliştirilmesine ilişkin beklentilerimizi ifade ediyoruz.

Üstad Sezai Karakoç, Anneler ve Çocuklar adlı şiirinin son dörtlüğünde, “Kaçar herkesten/Durmaz bir yerde/Anne ölünce çocuk/Çocuk ölünce anne” diyerek evlatlar ile anneler arasındaki güçlü bağı ifade etmektedir. Hayatta olan annelerimizi, medeniyet öğretilerimiz çerçevesinde her zaman başımızın tacı eylemek durumundayız; vefat eden annelerimizi de, ardında sadaka-yı câriye nevinden hayırlı evlat bırakmanın semeresiyle kabirlerinde muazzez eylemeliyiz.

Bu duygularla tüm annelerin Anneler Günü’nü kutluyor, bütün annelere hayırlı uzun ömürler diliyoruz.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Anneler Günü
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.