30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

Bartın Valisi Nusret Dirim, Milletvekili Yılmaz Tunç, Belediye Başkanı Cemal Akın, Ak Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Eğitim-Bir-Sen, Türk Eğitim-Sen tarafından yayımlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama mesajları...

VALİ DİRİM'İN MESAJI

Bartın Valisi Nusret DİRİM, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı:

Tarihi zaferlerle dolu Yüce Türk Milleti'nin azim ve kararlılığı neticesinde zaferle sonuçlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 96. yıldönümünü kutlamanın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Milletimiz bu zaferle, milli birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde, kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere unutulmayacak bir ders vererek hiçbir şekilde bağımsızlık ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini, sonsuza kadar var olacağını tüm dünyaya kabul ettirmiştir.

Bugün de aynı şuur ve ruhla, ecdadımızdan bizlere emanet olan vatanımıza ve Cumhuriyetimize sahip çıkmak en önemli görevimizdir.  Bu duygu ve düşüncelerle "30 Ağustos Zafer Bayramı"nı en içten duygularımla kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanları uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyorum.
 
MİLLETVEKİLİ YILMAZ TUNÇ'UN MESAJI

AK Parti Bartın Milletvekili TBMM Adalet Komisyon Başkanvekili Yılmaz Tunç 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Milletvekili Tunç mesajında, İstiklal mücadelesini taçlandıran ve Misak-ı Milli hedefinin gerçekleştirilmesine yol açan 30 Ağustos zaferiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığını belirterek, İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmetle ve şükranla anıyorum dedi.

Milletvekili Tunç mesajında şunları söyledi: "Milletimizin birlik ve beraberlik içerisinde ortaya koyduğu var olma iradesi, kahraman Mehmetçiğin cesaret ve fedakarlığı, tarih sahnesinden silinmek istenen aziz milletimizi 30 Ağustos 1922'de "büyük zafer"e ulaştırmıştır. İstiklal mücadelesini taçlandıran ve Misak-ı Milli hedefinin gerçekleştirilmesine yol açan bu zaferle, Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri atılmıştır. Sayıca kat kat üstün bir ordu karşısında kazanılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi, milletimizin birlik ve beraberliğinden, hürriyet ve istikbalinden asla vazgeçmeyeceğini bir kere daha bütün dünyaya göstermiştir. Milletimizin ortaya koyduğu bu yüksek ruh ve şuur, her zaman canlı kalacak, yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.

Bizler de imkansızlıklar içerisinde, büyük fedakarlıklarla kazanılan bu zaferin verdiği güç ve cesaretle Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıldönümü olan 2023 yılına dair hedeflerimizi bir bir hayata geçirerek ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapmak, güçlü toplum, ileri demokrasi ve lider ülke hedefimizi milletimizle birlikte gerçekleştirmekte kararlıyız. Bu inançla, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman mensupları ve bütün vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi bize armağan eden İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmet ve şükranla anıyorum.

BAŞKAN AKIN'IN MESAJI

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı. Başkan Akın mesajında, aziz milletimizin köleliğe, teslimiyete, bağımlılığa, boyunduruğa ve acziyete cesurca karşılık verdiğini vurguladı. Akın, "Türk Milleti, 96 yıl önce Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in Başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ile muazzam bir zafere, kahramanlık destanına imza atmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini sağlamlaştıran, Türk tarihinin dönüm noktasında kazanılan büyük bir zaferdir. Aziz milletimiz, köleliğe, teslimiyete, bağımlılığa, boyunduruğa ve acziyete cesurca karşılık vermiştir. 30 Ağustos, milli diriliş olarak milli vicdanlardaki yerini almıştır. Unutulmamalıdır ki, şehitlerimiz bu aziz vatanın manevi zırhı, gazilerimiz, geçilmez kaleleri mertebesine kademe kademe yükselip, bizlere üzerinde tahribat yapılmasına izin vermeyeceğimiz büyük bir miras bırakmışlardır.

Zaferlerimizi gölgeleyip, egemenlik haklarımızı savsaklamaya kalkışanlara 30 Ağustos şuuruyla , çelik gibi bir iradeyle ve misliyle mukabele edeceğimizi hiç kimse hatırdan çıkarmamalıdır. 96. Yılını kutladığımız zaferin mimarları olan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, mukaddes vatanımız için canı pahasına görevlerini yerine getiren şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun" dedi.

KALAYCI'NIN MESAJI

Ak Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle mesaj yayınladı. Kalaycı; "Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması, bizimle birlikte tüm coğrafyamızın geleceğine yön verecektir. Diğer zaferlerimiz gibi, 30 Ağustos da bize, şartlar ne kadar zor olursa olsun başarıya ulaşma konusunda önümüzde daima açık bir yol bulunduğuna işaret etmektedir. Bugün de yeni zaferlerin, yeni başarıların eşiğinde bulunduğumuza inanıyorum. Türkiye'ye ve Türk Milletine güvenenlerle birlikte mutlaka bu mücadeleyi de kazanacağız" dedi.

30 Ağustos'un önemine değinen Kalaycı; "Bugün, Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın Başkomutanlığındaki ordularımızla kazandığımız, Kurtuluş Savaşımızın en büyük zaferinin 96'ıncı yıldönümüdür. Tüm vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramını gönülden kutluyorum. Bu zafer, tarihe gömülmek istenen bir milletin, adeta küllerinden yeniden doğuşunun, uçurumun kenarından dönerek kendisine yeni bir yol çizişinin ifadesidir. 30 Ağustos Zafer Bayramı, aynı zamanda son devletimiz olan Cumhuriyetimizin de müjdecisidir. 1071'deki Malazgirt zaferi, 1075'te Selçuklu Devleti'nin kuruluşu, Anadolu topraklarının kendimize vatan kılınmasını da beraberinde getirmiştir. Osmanlı Devleti döneminde bir yandan Avrupa'nın, diğer yandan Afrika'nın içlerine kadar ilerlemiş olsak da, vatanımız olarak kalbimizin attığı yer daima Anadolu ve Rumeli toprakları olmuştur. Kurtuluş Savaşı'yla bu toprakların önemli bir bölümünü, yeni devletimiz olan Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırları içinde tutmayı başarabildik. Büyük Taarruzla, Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştıran yolu açmış ve ardından Cumhuriyetimizi kurmuş olmakla birlikte, istiklal ve istikbal mücadelemiz bitmemiştir." dedi.

DURSUN'UN MESAJI

Bartın İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun mesajında; "30 Ağustos 1922'de kazanılan büyük zafer, şanlı milletimizin eşsiz destanlarından biri olarak tarihteki yerini almıştır. Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde kazanılan ve kurtuluş savaşımızın başarıya ulaşmasında en önemli etken olan bu büyük zaferin ardında milletimizin istiklal ve hürriyet aşkı ile kahraman ordumuzun cesaret ve fedakarlığı vardır.

Vatanımızın birliği ve Milletimizin bağımsızlığı uğruna verilen mücadelenin kazanıldığı bu anlamlı zaferin yıldönümünde, Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi bize armağan eden İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan ve ülkemizin milletiyle bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden Gazilerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyor, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman mensuplarının ve bütün vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutluyorum." dedi.

HANGİŞİ'NİN MESAJI

Türk Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Sezai HANGİŞİ, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 96'ıncı yıldönümünü gururla kutluyoruz. Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi Türk milletinin kurtuluş mücadelesini zaferle taçlandırdığı bir destandır. 26 Ağustos 1071'de Malazgirt Zaferi ile Anadolu topraklarına Türk mührü vuran ecdadımız, 30 Ağustos 1922 tarihinde Ulu Önder Atatürk komutasında eşsiz bir zafere imza atarak, bu mührü daha da sağlamlaştırdı.

Atatürk'ün emriyle 26 Ağustos sabahında Afyon Kocatepe'de başlayan ve 30 Ağustos'ta zaferle perçinlenen Başkomutanlık Meydan Muharebesi, Türk milletinin boynuna geçirilmek istenen ilmeğin söküp atıldığı bir zaferin adı oldu. Bu zafer ki, işgalci devletlere, cesaretin, bağımsızlığa inancın, ata yurdunu sahiplenmenin, milli iradenin karşısında hiçbir gücün duramayacağını da göstermiştir. Türk milleti şanlı tarihi boyunca köle olmayı reddetmiş; sömürünün, esaretin karşısında çelik zırh gibi durmuştur. İmkânsızlıklara, teçhizat eksikliğine, yokluğa rağmen dünyanın en güçlü, en donanımlı, sayı olarak en üstün ordularına meydan okuyan askerlerimiz ve Türk milleti, millet olmanın ne demek olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.

Düşman postallarını Çanakkale'de geri püskürten, Sakarya'da dize getiren, İnönü Savaşları ile bozguna uğratan, Dumlupınar'da emperyalistlere geçit vermeyen, nihayetinde 9 Eylül'de İzmir'de denize döken kahraman Türk milleti, tüm mazlum, ezilen ve sömürülen milletlere de umut olmuştur. Kolay kurulmadı bu devlet. Kolay vatan yapılmadı bu topraklar. Dolayısıyla yegâne varlığımız olan topraklarımıza istilacıların çöreklenmemesi, ebediyen hür yaşamak, Ulu Önder Atatürk'ün mirasına sahip çıkmak için tek beden, tek yürek olmalı; Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa eden nesiller yetiştirmeye devam etmeliyiz. Birliğimizin, dirliğimizin daim olması, bazı güruhların müstemleke devleti oluşturma gayretlerini boşa çıkaracaktır. Ömrünü hürriyete adamış necip Türk milleti, asla karanlığa teslim olmayacak, bundan 96 yıl önceki ruhla her türlü kirli oyunu bozacaktır.

Bu vesile ile kutlu mücadelemizdeki en önemli kilometre taşlarından birisi olan 30 Ağustos Zafer Bayramını en içten dileklerimizle kutlar; başta ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımız için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun!

AKÇA'NIN MESAJI

Eğitim-Bir-Sen Bartın Şube Başkanı Muhammet AKÇA mesajında; " Ecdadımız uğrunda büyük bedeller ödeyerek, bizlere her safhası parlak zaferlerle dolu şanlı bir tarih armağan etmiştir. 30 Ağustos, emperyalizme karşı baş eğmemeye, var kalmaya kararlı bir milletin irade beyanının taçlandığı bir tarihin ifadesi, hiçbir zaman esaret ve dayatmaya boyun eğmeyeceğinin göstergesidir. Bu büyük zafer, sömürgecilerin dünyanın dört bir yanını işgal edip yağmaladığı bir dönemde, asırlar içinde bu toprakları canlarıyla vatan hâline getiren bir milletin bütün mazlumlara umut dolu seslenişidir. Emperyalistlerin bütün hile ve desiseleriyle, fiziki birliğini kaybetse de gönül ve şuur birliğini koruyan ümmetin de maddi yardımları ve dualarıyla ayakta kalan Türkiye, tarihten gelen misyonunu ortaya koyarak, sömürgecilere dur demiştir. Ancak emperyalist devletlerin 96 yıldır bu topraklar üzerindeki kanlı işgal ve istila planları son bulmamıştır. O günden bugüne emperyalistler yeni oyunlarla karşımıza çıkmış ve çıkmaya devam etmektedir. 30 Ağustos, tarihsel iddiamızla yeni hedeflere yöneldiğimiz bu zorlu dönemde daha bir anlam ve önem arz etmektedir. Milletimizin canlı hatırlayış ve bilinçle yaşanılır kıldığı zaferin istiklal ve istikbal mücadelemizde gerçek kazanımlara ilham vermesini temenni ediyoruz.

Çalışmadan kazanılan değerler de zaferler de aldatıcı mahiyete sahiptir. Malazgirt, Mohaç, Çaldıran, Mercidabık ve Cumhuriyet'e giden çok önemli bir aşama olan 'Başkomutanlık Meydan Muharebesi' zaferi, inancıyla bütünleşen bir milletin yorulmak bilmez azminin onur veren armağanıdır. Bu inançla yeniden inşa ve ihya ettiğimiz kültür ve medeniyetimizin Malazgirt'te mührünü vurduğu coğrafyalar, Başkomutanlıkta kesin tescillenmiş, aynı inançla kazanılan Çanakkale ruhu, 15 Temmuz direnişi ile yeni bir dirilişin meşalesini yakmıştır. Bu meşale, bütün kalpleri, şühedanın ölümsüz ruhuyla tutuşturmalı, zihnimizi, yolumuzu ilimle, bilgiyle aydınlatmalıdır. Günümüzde kazanımların, zafer ve yenilgilerin alan ve niteliği değişmiştir. Bilgi, ilim, bilim, sanat, teknoloji, ekonomi, iletişim, yönetişim, ancak başarılı olanların var olabildikleri yeni zafer alanlarıdır. Hayatın her alanında, her kademeden herkesin, her yetkili ve her ilgilinin, başardıklarımızı, başaramadıklarımızı veya başaracaklarımızı yeniden gözden geçirerek, ileri hedeflere yönelme zarureti vardır. Şimdi ekonomiden bilime, eğitimden kültüre, teknolojiye, sosyal dayanışmaya kadar hayatın her alanında yeni zaferler kazanmamız gerekmektedir. Ülke ve millet olarak içinden geçtiğimiz bu zor, sıkıntılı dönemde birlik ve beraberlik içinde tesis edilecek barış ve kardeşlik ruhu, tarihi ve yeni zaferleri tamamına erdirecektir. Aksi hâlde, zaferler ideal hayatların, ideal birlikteliklerin kazanımına dönüşemez. Vatan ve millet şuuru, bütün hesapların, kaygıların üzerinde, bizi bir arada tutan, bizi 'biz' yapan üst değerlerimizdir. Bu değerler, ilim, iman, dayanışma ile muhkem kılınmalıdır. Şimdi yeni zaferlerin ufkuna bu anlayışla yönelmenin zamanıdır. Hiç şüphe yok ki, içinde bu heyecanı yitirmeyen milletimiz yeni zaferlerle müjdelenecektir.

Zaferi kazandıran değerlerin gerçek ve kalıcı olması, bu yöndeki çalışmalara bağlıdır. Bu duygularımız zayıflarsa zaferimizi kalıcı kılamayız. Bize zaferler armağan eden kimlik ve benliğimizin en başta istiklal ve istikbale odaklanmış ideal hususiyetlerini, varlığımızın temel karakteri olarak yaşatma zarureti vardır. Esasen gerçek zaferlerin gerçek dayanakları, sağlam kişilik ve kimliğimizdir. Benlik ve kimliğini yitirenlerin kazanacakları hiçbir zafer olamaz. Bir değer ve karakter olarak özgürlüğe tutkun milletleri de esir edecek yoktur. Eğitim-Bir-Sen olarak, başta ekonomiyi krize sokmayı amaçlayan çok yönlü dış saldırıların ülke ve milletimize yenilgi yaşatmayı amaçladığını biliyor ama her kötü niyetli girişimin sonuçsuz kalacağına, kazanacağımız yeni zaferlerle darmadağın olacağına da inanıyoruz. Birlik içinde yeni zaferler elde edecek, yeni zaferlerle büyüyeceğiz. Yaşadığımız çağda varlık ve medeniyet iddiamız, bilgi, ahlak ve irfan yolunda durmak, yorulmak bilmez bir yürüyüşle yeni zaferlere yönelecek, istiklâl ve istikbalimizi taçlandıracaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutluyor, bize bu zaferi armağan eden şehitlerimizi rahmetle anıyoruz." ifadelerine yer verdi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
30 AğustosZafer Bayramı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.