8 Mart Dünya  Kadınlar Günü
TUNÇ'TAN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
 
Toplumun yarısını oluşturan, huzurlu ve mutlu bir aile yapısının tesis edilmesinde, güçlü bir toplumsal yapının kurulmasında her zaman en önemli rolü oynamış bulunan, tarihimizde de büyük kahramanları dünyaya getirerek tarihin sürecinde büyük değişimlere yol açan, önderlikleriyle tarihimize damgasını vuran kadınlarımız bizim baş tacımızdır.

AK Parti'nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana kadınlarımıza büyük önem verilmiş, kadınlarımızın siyasete aktif katılımlarının sağlanması, kadın istihdamının önündeki engellerin kaldırılması ve kadınlarımızın şiddetten korunması için gerekli yasal düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. 12 Eylül 2010 referandumunda muhalefet partileri "hayır" oyu kullanırken AK Parti olarak Kadınlara pozitif ayrımcılık getiren Anayasa değişikliğine "evet" dedik, Türk Ceza Kanunumuzda kadınlara karşı işlenen suçların cezalarını artırdık, kadın ve gençlerin işe alınmalarını teşvik için ilave istihdamda 5 yıl süre ile sigorta primlerini devletin ödemesi imkanını getirdik, özürlü çocuğu olan annelere 5 yıl erken emekli olma imkanı getirdik, esnaf ve kosgeb kredilerinde kadınlarımıza verilecek kredi miktarlarını daha yüksek tuttuk, doğum iznini 16 haftaya kadar uzattık, doğum nedeniyle çalışılamayan günleri borçlanma imkanı getirdik.

AK Parti iktidarı kız çocuklarının okuması için hiçbir iktidarın yapamadığını yapmıştır, "Haydi Kızlar Okula" kampanyası ile 350 bin kız çocuğumuzu okullu olmuş, kız çocuklarımıza erkeklere oranla daha fazla şartlı nakit transferleri verilerek, kızlarımızın okuması teşvik edilmiştir.

Kadınlarımızın sosyal haklarını iyileştirmeye yönelik değişiklikler, kız çocuklarımızın eğitimine yönelik çalışmalar, Kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair çalışmalar, Ceza mevzuatımızda Kadınlarımızı ve Aileyi koruyacak düzenlemeler başta olmak üzere bu güne kadar kadınlarımız lehine yapılan iyileştirmeleri gelinen son nokta olarak görmüyoruz, Bundan sonra da Kadınlarımızın daha iyi bir hayat standardına kavuşmaları için her alanda gerekli çalışmaları yapmaya devam edeceğiz.

8 Mart tarihi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır, bizler kadınlarımıza senenin sadece bir gününde değil, her gününde hatırlayarak, onlara gereken hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini belirtiyor, bu vesileyle başımızın tacı olan ve yarınlarımızın mimarı kadınlarımıza sağlık, huzur ve mutluluk dileklerimle saygılarımı sunuyor, 8 mart dünya kadınlar gününü kutluyorum

* * *

YALÇINKAYA'NIN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınına; kadın-erkek eşitliğini, seçme-seçilme hakkını ve medeni haklarını birçok dünya ülkesinden daha önce sağlamış olmasına rağmen, maalesef içerisinde bulunduğumuz dönemde, Türk kadını birçok alanda, dünya kadınlarının elde ettiği kazanımların çok, çok gerisinde kalmıştır. Bugün toplumsal yaşamın en büyük kitlesi, barışın, hoşgörünün ve çoğulculuğun teminatı olan kadınlarımız, hâlâ hak ettikleri özgürlüklerine kavuşamamıştır. Türkiye'de kadının emeği yok sayılıyor, güvencesiz ve ağır işlerde çalıştırılıyor, sosyal hakları verilmiyor, şiddet görüyor ve hatta savunmasız olduğu için öldürülüyor. Bu sıkıntıların artık ortadan kalkması ve kadın haklarına yönelik gerekli düzenlemelerin acilen yapılması gerekmektedir. Kadın-erkek eşitliğinin yaşamın tüm alanlarında görüleceği, kadına yönelik ayrımcılığın ortadan kalkacağı, kadın hak ve özgürlüklerinin adil bir biçimde yaşanacağı ve kadınlarımızın, yönetimin her kademesinde daha fazla yer alacağı bir dünya ve Türkiye umuduyla, tüm kadınlarımızın "8 Mart Dünya Kadınlar Gününü" kutluyorum. 

* * *

ALİ KARTAL'IN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI


Bartın İl Genel Meclisi Başkanı Ali Kartal 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. Meclis Başkanı Kartal, kadınların toplumun her kesiminde ve üstlendikleri görevlerde sorumluluklarını eksiksiz olarak yerine getirdiklerini söyledi. Meclis Başkanı Kartal, kutlama mesajında şunları kaydetti: " Evinde anne, işyerinde çalışan, toplumda saygın bir fert olan kadınlarımızın ülkemizin toplumsal birliği ve dirliği için hayati rolleri olduğu ortadadır. Toplumun temeli aileye, ailenin temeli ise kadınların varlığına bağlıdır. Her yönden gelişmiş toplumların arka planına baktığımızda aileyi huzurlu bir şekilde idare etmesini bilen kadınları görmekteyiz. Bütün fedakârlığı ile ailenin temel taşı olan kadınlarımız, huzurlu mutlu ve geleceğinden emin fertler yetiştirmek için olağan üstü gayret göstermektedir. Dolayısıyla kadının olmadığı ya da ihmal edildiği toplumların sağlıklı olması ve gelişme göstermesi mümkün değildir. Bizler; tarih boyunca her zaman kadınları baş tacı eden, onlara büyük değer veren bir medeniyetin mirasçılarıyız. Tarihin her döneminde Türk toplum ve aile yapısında müstesna bir yere sahip olan kadın, aile kurumunun temel taşı, değerlerin temsilcisi, taşıyıcısı ve koruyucusu rolünü üstlenerek, şefkatin, fedakârlığın, sabrın ve özverinin sembolü olmuştur. Cumhuriyetin kurulmasının ardından Türk kadını; birçok dünya devletindeki kadınlardan önce medeni ve siyasi haklarına kavuşmuş, her alanda üstlendiği görevleri de başarıyla yerine getirmiştir. Kadınlarımızın hak ettiği yere gelmesi, katılımcı, üretken ve eşit bireyler olarak toplumda kabul görmesi yalnızca kadınlarımızın değil, tüm toplumun sorumluluğudur. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın "8 Mart Dünya Kadınlar Gününü" kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum." Dedi.

* * *

CEMAL AKIN'DAN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınlayan Belediye Başkanı Cemal Akın "Kadınlarımız, toplumsal yaşamımızın ayrılmaz parçası, üretimin etkin öğesidir. Türkiye'de her alanda başarılı çalışmalar yapan kadınlarımız gurur kaynağımızdır. Kamu kurumlarımızın yanı sıra, sivil toplum kuruluşlarının da kadın haklarının geliştirilmesi, kadınların bilinçlendirilmesi konusunda yürütülen çalışmalar umut vericidir. Türkiye'nin çağdaşlık tezini sürdürebilmesi için kadının toplumsal statüsünün güçlendirilmesi ülkemizin temel önceliği olmalıdır. Ayrımcılığın önlendiği, insanların eşitlik ilkesi çerçevesinde hak ve özgürlüklerini adil biçimde kullandığı, kadınlarımızın yönetimin her aşamasında daha çok temsil edildiği bir dünyada yaşamak umuduyla, tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum. Bartın Belediyesi olarak geleneksel hale getirdiğimiz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Fener Alayı ve Kadın Yürüyüşü ile sonrasında gerçekleşecek olan Türk Halk Müziği Konseri’ne tüm vatandaşlarımızı davet ediyorum" dedi.

* * *

TİMUR'DAN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI


Amasra Belediye Başkanı M.Emin Timur 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı konuşmasında ''Değerli Kadınlarımız, Anamız, Bacımız, Yol Arkadaşımız Emek ve Hayat Mücadelemizin en değerli yarısı emekçi kadınlar.Hepinizi en değerli saygıyla selamlıyorum. Bugün tarih boyunca hak ve özgürlükleri başta olmak üzere emeği için verdiği mücadeleleri sayılamaz bugün sizin gününüzdür. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün kadınların, eşitlik, bağımsızlık, özgürlük, politik ve ekonomik haksızlıkların giderilmesi, kadınlara uygulanan her türlü şiddetin önlenmesi, saygın yaşam ve insan onuruna yaraşır çalışma koşullarının sağlanması yolunda verdikleri mücadelenin simgesi olduğuna inanıyorum. Bizler güçlü bir toplumda yaşamak istiyorsak kadını ve erkeği ile tüm toplum kesimlerini güçlendirmek haklı taleplerini biran önce gerçekleştirmek zorunda olduğumuza inanıyoruz. İnanıyor ve biliyoruz ki kadınlarımızın hayata daha fazla katılımları kadın zarafeti ile şekillenen bir sosyal hayata, daha aydınlık bir geleceğe ulaşmamızın yegane koşuludur. Elde ettiği hakları sonuna kadar koruyup, geliştireceği inancıyla tüm kadınların bu anlamlı gününü kutluyor.156 yıl önce verdikleri emek mücadelesi ile bugünümüze ışık tutan kahraman kadın işçileri şükranla anıyorum.'' dedi.

* * *

KARAMAN'DAN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Başkan Karaman'ın mesajı şöyle: "8 Mart günü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de " Dünya Kadınlar Günü" olarak kutlanmaktadır. Bu anlamlı günde; Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlar, sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam dileklerimle saygılarımı sunarım"

* * *

MHP KADIN KOLLARI'NDAN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bartın Kadın Kolları Başkanı Nuran Akmaz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Akmaz mesajında "Tarihimize bakıldığında Türk toplumunda, kadına her zaman büyük önem verilmiştir. Kurtuluş mücadelemizin görünmez kahramanları olan Türk kadınları, Cumhuriyet ile elde edilmiş eşit hak ve özgürlükler ile de her alanda başarılı çalışmalara imza atmaya devam etmiştir. İçinde bulunduğumuz modern ve çağdaş günlere gelmemizde çok önemli görevler üslenmiş kadınlar, kutsal bir görev olan analık görevi ile şefkat, sabır, merhamet ve hoşgörüyü yüreğinde buluşturan çok önemli varlıklardır. Bu vesile ile sadece bu gün değil, her zaman aynı ilgiyi ve hak ettiği değeri görmesi gerektiğini düşündüğüm tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü'nü kutlarım" dedi.

* * *

BİLGİN'İN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bartın İl Başkanı Sezai Bilgin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlama mesajında Türk Kadını'nın Ülkemiz için önemine dikkat çeken Bilgin "Dünden bugüne, toplumsal hayatta en büyük yük kadınlarımızın omuzlarındadır. Onlar, Türk coğrafyasında ayrı bir yere sahiptir. Türk Milletinin aile yapısında kadının rolüne baktığımızda, üç kıtaya yayılan Osmanlı'dan, Cumhuriyetin temellerinin atılmasına kadar, her önemli dönüm noktasında yine Türk Kadını vardır. Özellikle Milli Mücadele'de ve  bu günlere erişmemizde Dünya'da eşi benzeri görülmemiş fedakarlıklar gösteren Türk Kadını, bizim annelerimiz, bizim kardeşlerimiz, bizim kızlarımızdır. Peygamber Efendimizin buyurduğu "Cennet anaların ayağı altındadır" hadisi onların önemini en açık şekilde anlatmaktadır. Ben ve teşkilatım,  siyasetimizin içinde kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yaparak onlara verdiğimiz değeri her fırsatta gösteriyoruz. Başta annelerimiz olmak üzere bütün kadınlarımıza sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam diler Dünya Kadınlar Günü'nü kutlarım" dedi.

* * *

KABASAKAL'DAN KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bartın Merkez İlçe Başkanı Avni Kabasakal, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile bir kutlama mesajı yayınladı. MHP Merkez İlçe Başkanı Kabasakal mesajında, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınların toplumda layık oldukları saygınlığa ulaştığı, daha huzurlu yaşam özlemlerini ve isteklerini dile getirdikleri, birlik ve beraberlik günü olmalıdır. Bu gün vesilesiyle kadınların sosyal, siyasal, kültürel ve ticari yaşama daha etkin şekilde katılması gereği ve önemi tüm yıla yayılmalıdır. Kurtuluş Savaşı sırasında ve Cumhuriyetimizin ilk yıllarında gösterdikleri büyük fedakârlıklarıyla yeni bir devlet kurmanın yükünü paylaşan Türk kadınının ülkemiz için çok önemli bir yeri vardır.  O günlerden bu günlere dek kadınlarımızın her alanda üstlendiği roller de giderek artmış, modern ve çağdaş Türkiye'nin oluşmasında da söz sahibi olmuşlardır. Bu sebeple kanunların, Türk toplumunda bu denli önemli bir yer tutan kadınlarımızın maruz kaldığı şiddet ve sosyal statüsü ile ilgili problemlerinin çözülmesine yönelik daha caydırıcı ve etkili şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dedi.

* * *

AKÇA'DAN KADINLAR GÜNÜ MESAJI

8 Mart Türkiye’de Kadınlara Ayrımcılığın Bittiği Tarih Olmalıdır

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınların haklarını aramak, çalıştıkları işin karşılığı ücreti alabilmek ve doğum izni talepleriyle başlattıkları mücadelenin yıldönümüdür. Bu mücadelenin 1857 yılında başladığını dikkate aldığımızda aradan geçen sürede fazla bir ilerlemenin olmadığı açıktır.

Günümüzde kadınların uğradıkları eşitsizlik ve ayrımcılık halen devam etmekte, kadınların talepleri sürekli gündemdeki yerini korumaktadır. Her 8 Mart’ta, kadınların sorunları ve bu sorunların çözümüne yönelik talep ve önerileri kadın-erkek toplumun her kesimi tarafından dillendirilmekte ama köklü çözümler getirilmemektedir.

Kadınlar, birbirlerinin sorunlarına karşı duyarsızlaştırılmakla birlikte hemcinslerine karşı mücadele eder hale getirilmişlerdir. Kılık-kıyafet ayrımcılığının kamu eliyle körüklenmesi yüzünden kadınların önemli bir kesimi ötekileştirilmiş, eğitim-öğretim ve çalışma hayatı başta olmak üzere, çoğunlukla sosyal hayattan da dışlanmışlardır. Yıllarca üniversite kapılarında yaşanan dramlar görmezden gelinmiş, kılık-kıyafet ayrımcılığıyla dışlamalar sürmüş, özgürlük talepleri duymazdan gelinmiştir. Çalışma ve toplumsal hayata katılımdaki eşitsizlik devam ederken, “Haydi Kızlar Okula” kampanyaları ise bir ironi gibi durmuştur.

Halkın seçtiği başörtülü milletvekili Merve Kavakçı’ya TBMM İç Tüzüğü gerekçe gösterilerek had bildirilmesi de sindirilmenin en uç örneği olarak tarihe geçmiştir. Bu durum, hakkını arayan kadınlara öğrenilmiş çaresizlik örneği olarak sunulurken, kılık-kıyafeti gerekçe gösterilerek mesleklerinde atılan, eğitimleri yarıda kalan, yaşamları zehir edilen kadınların ödediği bedel yeterli görülmemişçesine kadınlara uygulanan ayrımcılık maalesef hâlâ sürmektedir.

1930’da ‘seçme’, 1934’te ‘seçilme’ hakkı tanınan kadına günümüzde ne giyeceğini seçme hakkı verilmemekte, toplum mühendisliği devam etmekte, ders kitapları dâhil hayatın her alanında kadınlara rol modeller dayatılmaktadır. Yıl 2013 ve kamusal alan yalanıyla meşrulaştırılmaya çalışılan keyfi dayatmalar ne yazık ki hâlâ sürmekte; başörtüsü, kadınların önemli bir kısmını mahrum etmenin simgesel aracı olarak kullanılmaya devam edilmektedir.
12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Anayasa Referandumu’nda kadınlara pozitif ayrımcılık hakkı tanındığı halde, kamuda çalışma hayatında kadınlar arası ayrımcılığın sürüyor olması kabul edilemez. Temel hak ve özgürlüklerini kullanamayan başörtülü kadınlara erkek kontenjanından insan muamelesinin yapıldığı ülkemizde, Eğitim-Bir-Sen olarak 8 Mart’ın tüm ayrımcılıkların ve ötekileştirmelerin bittiği tarih olmasını istiyoruz.

Memur-Sen Konfederasyonu olarak “Kamuda Kılık ve Kıyafet Özgürlüğü İçin 10 Milyon İmza” kampanyası kapsamında topladığımız 12 milyon 300 bin imzanın kişi hak ve özgürlüklerinin iadesi için ortaya konulan en güçlü talep olduğunu haykırıyor, anayasal meşruiyeti olmayan 1982 model darbe dönemi kılık-kıyafet yönetmeliğinin kaldırılarak, kadınların çalışma hayatından dışlanmasının önüne geçilmesi gerektiğini hatırlatıyoruz.

Hükümete çağrımız, 8 Mart tarihini yıllardır ötekileştirilmiş ve örselenmiş kadınlar için bir milat yapmalarıdır. Aksi takdirde kamu çalışanları olarak bu konudaki kararlılığımızı devam ettireceğimizi ve 18 Mart’ta işyerlerine sivil kıyafetle giderek, çağdışı yasağı yok sayıp yönetmeliği işlevsiz kılacağımızı bir kez daha deklare ediyoruz.

Eğitim-Bir-Sen olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla aşağıdaki hususlara dikkat çekiyor ve taleplerimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz:

-Kadının cinsel ve ticari bir meta olarak kullanılmasının önüne geçilmesi için yasal tedbirler alınmalı, televizyonlarda kadını değersizleştiren müstehcen sahnelerin en az sigara içme sahneleri kadar insanlığı tehdit ettiği bilinmelidir.

-Çalışan annelerin çocukları için çalışma yerlerinde mutlaka kreşler açılmalıdır.

-Kadınları kategorize eden anlayışı meşrulaştıran, yasal metin haline getirilmiş bütün düzenlemeler iptal edilerek, Meclis İç Tüzüğü dahil, kadınların çalışma ve sosyal hayatta önlerine konulan bariyerler kaldırılmalıdır.

-Şiddet gören kadınların korunmasına yönelik atılan adımlar yenileriyle güçlendirilmeli, can emniyeti sağlanmalıdır.

-Kayıt dışı istihdamın önemli bir bölümünü oluşturan kadınların iş güvencesine yönelik çalışmalar hızlandırılmalı, bu yöndeki yasaların uygulanması için de titizlik gösterilmelidir.

-Kadınların çalışma hayatında doğum izni, süt izni gibi haklarını kullanmaları konusundaki engellemelerin önüne geçilmelidir.
-Kadınların yetersiz olan ücretli izin süreleri artırılmalıdır.

-Eş durumundan tayinleri yapılmayan bin 518 öğretmenin mağduriyeti giderilerek aile bütünlükleri sağlanmalıdır.

-Antidemokratik süreçlerde inancı, kimliği ve kişiliği nedeniyle mahrum edilen ve bedel ödetilen bütün kadın ve kızların hakları iade edilmelidir.

-Ders kitapları dahil, bütün materyallerde insanlara empoze edilmeye çalışılan kadın rol modellerin ayrımcılığı körükleyen unsurlar olduğu bilinciyle hareket edilmelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, bütün kadınlarımızın gününü kutluyor; savaşın hüküm sürdüğü ülkelerdeki kadın ve çocukların yaşadıkları dramların son bulmasını, şiddetten uzak, engellerden arınmış, kadınların hayatın her alanında hak ettiği şekilde temsil edilmesini temenni ediyoruz.

* * *

ADD'den 8 Mart Mesajı


Atatürkçü Düşünce Derneği Bartın Şubesi Şube Başkanı Yavuz ALPAY, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan Hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.
Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.
Kadın hakları birçok batı ülkesinden daha önce Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından kadınlarımıza tanınmıştır. Cumhuriyet Dönemi ve Kadın Hakları teokratik bir devlet yapısının ve kadın haklarının kısıtlı olduğu bir toplum düzeninin olduğu Osmanlı İmparatorluğundan, kadın-erkek eşitliğinin kabul edildiği modern Türkiye Cumhuriyeti' ne geçiş, bir çok devrimler ile mümkün olabilmiştir. Bu devrimler içinde, kadınların erkekler ile eşit toplumsal kişiler olarak toplum içinde yerlerini almaları bir uygarlık aşamasıdır ve Atatürk Devrimlerinin en önde gelenlerinden birisidir. 1926 yılın da Büyük Millet Meclisi tarafından kabulle yürürlüğe giren ve Türk kadınlarını "şeriat" zincirinden kurtaran Medeni Kanun ile, Türk kadınına bin yıl evvel kaybettiği hakların iade edilmesinin temeli oluşmuştur. Artık kadınlarımız güçlenmeye, kişiliğini bulmaya başlamış ve erkeğinin yanında sosyal faaliyetlere katılmaya başlamışlardır.

Ulu Önderin ün kadınlara verdiği hakları kısaca şöyle sıralayabiliriz :

1921: Darülfünun'da karma öğretime geçildi.

29 Ekim 1923: Cumhuriyet ilan edildi. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte kadınların kamusal alana girmesini sağlayan yasal ve yapısal reformlar hızlandı.

3 Mart 1924: Tevhid-i Tedrisat Kanunu (Öğrenim Birliği) çıkarıldı. Böylece eğitim laikleştirilerek tüm eğitim kurumları Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlandı. Kız ve erkekler eşit haklarla eğitim görmeye başladı.

17 Şubat 1926: Türk Medeni Kanunu'nu kabul edildi. Kanun ile erkeğin çok eşliliği ve tek taraflı boşanmasına ilişkin düzenlemeler kaldırıldı, kadınlara boşanma hakkı, velayet hakkı ve malları üzerinde tasarruf hakkı tanındı. 4 Nisan 1926 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kanun 4 Ekim 1926 tarihinde yürürlüğe girdi.

03 Nisan 1930: Belediye yasası çıkarıldı. Yasa ile kadınlara belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı tanındı.

1930: Kadın ve çocukların korunmasına ilişkin ilk düzenleme Umumi Hıfzısıhha Kanunu ile yapıldı.

1930: Doğum izni düzenlendi.

10 Haziran 1933: Kız çocuklarına mesleki eğitim vermek amacıyla Kız Teknik Öğretim Müdürlüğü kuruldu.

26 Ekim 1933: Köy Kanunu'nda değişiklik yapılarak kadınlara köylerde muhtar olma ve ihtiyar meclisine seçilme hakları verildi.

5 Aralık 1934: Anayasa değişikliği ile kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındı. Türkiye bu hakkı kadınlara tanıyan ilk Avrupa ülkesi oldu. Türk kadını bu yeni haklarını hemen kullandı.

8 Haziran 1936: İş Kanunu yürürlüğe girdi. Kadınların çalışma hayatına düzenleme getirildi.

1937: Kadınların yeraltında ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılması 1935 tarihli 45 sayılı ILO sözleşmesi ile yasaklandı.

Ulu Önderimizin bir anısını Taha TOROS’un anlatımıyla sizlerle paylaşmak istiyorum :

17 Mart 1923 Tarsus

Mustafa Kemal İstasyon'dan şehre doğru, bir süre yaya olarak yürüdü. O'nu görmek için sabahtan itibaren yolları dolduran Tarsusluların arasından neşe ile selamlar vererek, ilerledi. O sırada ansızın bir olayla karşılaştı.Milli Mücadele'deki çete giysili bir kadın, Atatürk'ün yolunu keserek ayağına kapandı. Gözyaşlarıyla şöyle haykırıyordu:

- "Bastığın toprağa kurban olayım Paşam!"

Mustafa Kemal onu yerden kaldırmak için eğilirken kulağına bu kadının Kurtuluş Savaşında cephelerde çarpışmış olan (Adile Çavuş) olduğunu fısıldadılar. Gözlerinden iki damla yaş düşen Mustafa Kemal, bu güneşten yüzü yanmış kadının elinden tutup ayağa kaldırdı ve ona şöyle seslendi:

- "Kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın."

Tün dünyada kadınlarımıza yönelik şiddetin ve eşitsizliklerin bitmesi ümidimle, sözlerime Ulu Önderin bir sözü ile nokta koymak istiyorum.
“Şuna inanmak lâzımdır ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.”

* * *
TOKSÖZ'DEN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Kadının, tarihi ve geleneksel olarak Türk toplumunda çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki, toplumun temeli aile, ailenin temeli kadındır. Toplumun mimarı olan Türk kadını, çocuklarımızı ve gelecek nesillerimizi yetiştirendir. Aile kurumunun temel taşı, değerlerimizin temsilcisi, taşıyıcısı ve koruyucusu olan kadınlarımız, bir anne, bir eş ve hayatın bütün alanlarında etkin birey olarak saygın bir yerdedir. Kadınların anne olarak gelecek nesilleri yetiştirme konusunda gösterdikleri fedakârlık, annelik duygusu ve ailesini ayakta tutma çabası her türlü takdirin üzerindedir. Bu duygu ve düşüncelerle; kadınların, hayatın her alanında hak ettiği yeri aldığı bir Bartın, bir Türkiye ve bir dünya temennisiyle Bartın Ticaret ve Sanayi Odası olarak dün olduğu gibi bugün de kadına değer veren hizmetler vermeye gayret ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
8 Mart
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dünya kadınlar günü değil 7 yıl önce

8 mart 1857 tarihinde abd'nin new york kentinde 40.000 dokuma işçisi, daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda, çoğu kadın 129 işçi can verdi. işçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.
dolayısı ile dünya emekçi kadınlar günüdür... cennet anaların ayakları altında deyip kadının bedenini, onurunu, şerefini, emeğini, ruhunu ayaklar altına almak ne anaerkil kültüre sahip türk toplumuna ne de müslümanlığa aittir... bugün kadının verilen değer cinayet tecavüz töre taciz tecavüzlerde ki artışlarla meydana çıkmıştır... ananı da al git diyen bir iktidarın zihniyeti kadına verdiği değeri göstermektedir... yoksa kutlama mesajları yalan dolandır...

Avatar
dün dündür 7 yıl önce

dün 8 marta karşı çıkanlar, bugün 8 martı cuma hutbelerine taşıyorlar. ilginç :)

Avatar
merve saylam 7 yıl önce

dünya kandinlar günü kutlu olsun .

Avatar
birgül gülmez 7 yıl önce

kadınlarda pozitif ayrıcalığı kaldırdığınızı söylüyorsunuz neden esnaf annelerimize doğum borçlanmasını getirmiyorsunuz