ADG: Müslüman Aleminin Fethi kutlu olsun

Miladi takvime göre 31 Aralık tarihi Mekke’nin Fetih yıl dönümü münasebetiyle tüm Müslüman alemi olarak kutlanmaktadır. Mekke’nin Fethi denince akla Alemlerin Sultanı Peygamber Efendimiz (SAV) efendimizin yeryüzünde gönülleri fetheden azmi akla gelir. Bu günde aynı tarihin tekerrürü olarak Hak ve Batıl mücadelesi olarak devam etmektedir.

Mekke’nin Fethi gönüllerin fethidir. Mekke’nin Fethi Hakkı Hakim kılmanın azmidir. Mekke’nin Fethi kaba kuvveti yok etmektir.

Bizler elhamdülillah Müslüman insanlarız. Bu lütfundan ve nimetinden dolayı Cenab-ı Hakk’a sonsuz şükürler ederiz. Çok iyi biliyoruz ve görüyoruz ki, bu kainatı ve bizleri yaratan Rabbimiz sonsuz Kemal sahibidir. Onun azameti kibriyası ve sonsuz Kemal sıfatı böyle bir kainatın yaratılmasını gerektirmiş ve bundan dolayı Yüce Allah bu kainatı yaratmıştır. Kemal sıfatından dolayı da insanı yaratmıştır. İnsan eşrefi mahlukattır. Bütün yaratılanların içerisinde en üstünü, en mükemmeli ve en şereflisidir.

Cenab-ı Hakkın insanlara verdiği dört önemli meziyet vardır. Bu meziyetlerin toplumlarda ortaya koyduğu sonuçlar ve bu meziyetlerin sağladığı özellikler şu şekilde özetlenebilir.

Cenabı hakk insanoğluna; “Doğru ile Yanlışı Ayırt edebilme” kabiliyeti vermiştir. Bunun sonucu olarak toplumlarda ilim doğmuştur. “İyi ile Kötüyü, Güzel ile Çirkini Ayırt edebilme” kabiliyeti vermiştir. Bu vasıf toplumlarda din ile ahlakın oluşmasını sağlamıştır. “Faydalı ile Zararlıyı Ayırt edebilme” kabiliyeti vermiştir. Bu vasıf toplumlarda ekonominin doğmasını sağlamıştır. “Adalet ile Zulmü Ayırt edebilme” kabiliyeti vermiştir. Bu meziyet toplumlarda siyaset, idare ve adaletin oluşmasına imkan sağlamıştır.

Müslümanlığın temeli şefkat ve sevgidir. Gayesi ise bütün insanların dünya ve ahiret saadetlerini temin etmektir. Bu sebeple temeli şefkat ve sevgi olan İslam hangi dinden olursa olsun masum insanlara zarar verilmesine onların ezilmesine ve sömürülmesine temelden karşıdır.
İyi insan olabilmek dünya imtihanını kazanabilmek için her Müslüman bütün insanların saadeti için Cenab-ı Hakk’ın verdiği meziyetlerle bütün gücüyle çalışmayı vazife bilir ve bunu ibadet sayar. Doğru ile Yanlışı ayırt ettikten sonra doğrunun hakim olması için, İyi ve Güzeli, Kötü ve Çirkini ayırt ettikten sonra iyi ve güzelin hakim olması için, Faydalı ile Zararlıyı ayırt ettikten sonra faydalının hakim olması için, Adalet ile Zulmü ayırt ettikten sonra adaletin hakim olması için var gücümüzle çalışmalıyız. Çünkü huzur; doğrunun, iyinin, güzelin, faydalının ve adaletin hakim olması ile olur. Biz buna Hakk’ı üstün tutan görüş diyoruz. Yaşamımız böyle olursa tüm insanların gönülleri feth olur. Bu vesile ile bütün Müslüman Aleminin Fethi kutlu olsun.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.