Amasra'da Madenciler Ayakta

“En doğru ve gerçek bilgileri bizlerden alacaksınız”
 
Türkiye Taşkömürü Kurumu’na bağlı (TTK) Karadon Müessesesi’nin Özelleştirme İdaresi’ne devri için Kurum Genel Müdürlüğü’ne resmi yazı yazılması sonrasında havza çapında yaşanan gerilim devam ediyor.

Bilindiği gibi 22 Haziran sabahı Karadon müessesi hakkında TTK’ya gelen yazı havzada öfke yaratmış, özellikle konunun muhatabı olan Karadon Müessese’de çalışan madenciler de bir öfke patlaması yaşanmıştı. Gelişme üzerine GMİS Genişletilmiş Başkanlar Kurulu acilen toplandı ve gelişmeleri değerlendirdi. Ardından GMİS Genel Merkez Yönetimi ve Şube yönetimleri TTK Karadon Müessesesine giderek maden işçilerini bilgilendirdi. GMİS Genel Merkez ve Şubeler Yöneticileri de 23 Haziran 2016 tarihinde TTK’ya bağlı diğer Müesseseler de çalışan maden işçilerini bilgilendirdiler.

TTK Amasra Müessesi’nde 08-16 vardiyasına işe gelen ve 24-08 vardiyasından işten çıkan madencilere konuşan GMİS Genel Sekreteri Hakkı Arslan gelişmeler hakkında bilgi verdi. Arslan madencilerden, sadece sendikalarından alacakları bilgilere güvenmelerini istedi.

Arslan konuşmasında şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi 2 gün önce, yani 21 Haziran 2016 günü Zonguldak’ın Kurtuluş gününde sendikamız da Taşkömürü ve Demir-Çelik konulu bir panel düzenledik. Oldukça yüksek katılımın olduğu ve canlı geçen panelimizde, alanlarında söz sahibi olan iki hocamız bizlere aydınlatıcı, yol gösterici bilgiler verdiler. Hemen panelin sonrasında da 3 bine yakın madenci ve diğer katılımcılarla birlikte 4 bini bulan topluluk, Kurtuluş Günü kortej yürüyüşüne katıldı. Aynı akşam da konuklarımıza ve maden işçisi arkadaşlarımıza iftar verdik. Ertesi sabah işe geldiğimizde ise Enerji Bakanlığından TTK’ya,  Karadon Müessesesinin özelleştirme kapsamına alındığını ve müessesenin envanter dökümünün gönderilmesinin istendiği bir yazı geldiğini öğrendik. Hemen daha odalarımıza geçmeden yönetim kurulu olarak genel müdürlüğe gittik. Neyin nesidir öğrenelim dedik. Ve Karadon Müessesesi hakkındaki yazıyı gördük.  Akabinde sendikamızda genişletilmiş başkanlar kurulumuzu toplayıp durum değerlendirmesi yaptık. Ve toplantı sonrasında gergin ve endişeli bekleyiş içinde olan Karadon Müessesi’nde çalışan arkadaşlarımızı bilgilendirmeye gittik. Arkadaşlarımız gerçekten yaşanan olayın etkisi ile şoka girmiş gibiydiler. Hatta orada hiç tasvip etmediğimiz ve madenciye hiç yakışmayacak, basın ile madenci arkadaşlar arasında bir arbede yaşandı. Bu bizi üzdü. Çünkü biz aklıselim olmak zorundayız ve sesimizi de elbette ki basındaki arkadaşlar sayesinde duyuracağız. Ama orada o anda madenci arkadaşların bir anlık öfkesi ile tatsızlık oldu. Ben camiam adına tekrar özür diliyorum.

Arkadaşlar; biz bunları 1990-91, 5 Nisan 1994 kararları ve sonrasında pek çok kez yaşadık. Bizler daima bu tür saldırılara karşı her zaman birlik içinde, bütünlük içinde olacağız. Ve bugünden itibaren basından veya başka bir yerden gelecek dedikodulara, söylentilere kulaklarımız kapatacağız. En doğru ve gerçek bilgileri bizlerden alacaksınız. Bizler Genel Merkez Yöneticilerimiz gelemezse Şube yöneticilerimiz size bilgi aktaracaklar. Bizim geçmişte olduğu gibi, birlik ve bütünlük içinde dayanışma ve mücadele azmimizi görenler bu politikalarından emin olun vazgeçeceklerdir. 1990’da güçlü iktidar vardı. Şimdi tarih oldular. Ben hepinize kazasız belasız çalışmalar diliyorum.”

Ayhan ACAR (DHA)

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
AmasraTTKKaradon
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmedim 4 yıl önce

taşkömürünün en modern kazı sistemi mekanize ayak amasrada uygulanıyor.kömür makine ile kazılıyor.amasra da para kazanlar parasını istanbulda ankarada harcamıyor yine bartında harcıyor.bir işçinin 8 saatte 35000 ton kömür çıkardığını belgeleriyle ispat etmeniz gerekıyor.bir kişi bin kişi olabilirmi?yada 35000 üçbucuk olabilirmi ne dersin.havzanın en güvenilir personel devamlılık sistemi ttk da sabah kart akşam kart basılıyor,yatmak eskidenmiş.anladınmı ahmedim.i̇ftar sofralarında kömür kazılmıyor anlayacağın.

Avatar
daha başlangıç, 4 yıl önce

şemsi denizeri,büyük madenci yürüyüşünü unutmadı bu millet...

Avatar
ahmedim2 4 yıl önce

soma, türkiyenin en önemli kömür maden rezervlerinden birine sahip. i̇lçede 13 ruhsatlı işletmenin ve tki̇nin kömür çıkarttığı belirtiliyor. buradaki işçilerin 12 bini sendikalı. toplam işçi sayısını sendika 15 bin kişi olarak tahmin ediyor. somada 2008 yılının ocak ayında tespit edilen rezerv 600 milyon tonun üzerinde. soma çevresinde 13 adet işletme ile ruhsatlı maden sahasında çalışıyor ve yılda 10 milyon ton üretim yapılıyor. somada kömürle çalışan bir de termik santral yer alıyor.
bu yılın şubat ayı itibariyle kömür ve linyit çıkartılmasında 49 bin 131, .(tum türkiye de çalışan.)

Avatar
Ahmet 4 yıl önce

Soma da çalışan bir işçi 8 saatte 35000 ton kömür çıkarırken siz bir günde bu rakama ulaşamıyorsunuz boşuna çırpınmayın özelleşecek yok öle yatarak para kazanmak

Avatar
ahmedim canım ciğerim 4 yıl önce

soma 10 milyon ton kömür üretiyormuş (yıllık),tahmini 15 bin kişi çalışıyormuş. bizahmet bölüver 10 milyonu 15 bine bir de saate böl. bak bakalım saatte kaç ton çıkarabiliyormuş.matematik öğretmeninin kulakları çınlamasın.