Balıkçı Barınaklarına Denetim

Bartın Belediyesi, Devlet Su İşleri ve Milli Emlak görevlileri, bugün Bartın Irmağı'nın Gürgenpınarı ile Boğaz mevkii arasında bulunan 101 balıkçı barınağını inceledi. Görevliler tek tek barınakları inceleyerek, kimlere ait olduğu ve hangi amaçla yapıldığını kayıt altına aldı. Yetkililer, kaçak yapılaşmanın önlenmesi amacıyla barınakların kayıt altına alındığını, yerlerin balıkçılara kiralanacağını bildirdi.

Barakaları sandallarının güvenliği için yaptıklarını belirten balıkçılar da barınaklarının bulunduğu yerlerin kendilerine kiralanmasını istedi.

* * *

BASIN AÇIKLAMASI

Bartın İli Topluca ve Karasu Köyleri sınırlarında, Boğaz Mevkiinde, Bartın Irmağının sağ ve sol sahilindeki ahşap baraka, ahşap iskele gibi yapılaşmaların tespiti ve bu konuda yapılacak çalışmalarla ilgili olarak Bartın Valiliğinin 30.01.2013 tarih ve 586 sayılı yazıları ile Bartın Defterdarlığı koordinasyonunda, Milli Emlak Müdürlüğü, Bartın Belediye Başkanlığı, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Kadastro Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri 233. Şube Müdürlüğü görevlilerinden oluşan Komisyon 10.06.2013 tarihinde Gürgenpınarı Mevkiinden itibaren yerinde tespit çalışmalarına başlamıştır.

Bartın Irmağı boyunca yapılan incelemelerde; sağ ve sol sahilde belli aralıklarla ahşap kulübelerin yapıldığı, bazı kulübelerin içinde soba, ev eşyası, mangal vb. malzemelerin olduğu, bazı kulübelerin etrafının sebze ekili bahçe haline getirildiği, genellikle kulübelerin çevresinin tel örgü vb. malzemelerle kapatılarak ve bir çoğunda kilitli kapılar yapılarak bu kısımlardan dere yatağına girişin engellendiği, bu şekilde özel kullanım alanına dönüştürüldüğü, bir kısmında kulübe bulunmadığı, ancak dere yatağına müdahale olacak şekilde ahşap iskeleler yapıldığı tespit edilmiştir.

Tespiti yapılan tüm yapıların dere yatağı kesitini daralttığı, taşkın anında içerisinde bulunabilecek insanlar için hayati tehlike arz ettiği, acil bir durumda dere yatağına müdahaleyi engelleyici vaziyette olduğu ve tüm yapıların I.derece doğal sit alanında kaldığı belirlenmiştir.

Söz konusu tüm yapıların kaldırılması gerekmektedir. Balıkçı teknelerine yer gösterebilmek amacıyla Komisyon tarafından DSİ 233. Şube Müdürlüğünün kontrollüğünde yapımına devam edilen “Bartın Irmağı ve Yan Kolları Islahı Proje Yapımı” işi kapsamında Bartın Irmağı üzerinde kayıkların bağlanması için uygun yerler bırakılması önerisi getirilecektir.

Ayrıca bu proje hayata geçirilinceye kadar geçecek süre zarfında bu ihtiyaca cevap verebilmek amacıyla Bartın ırmağında kesitin yeterli olduğu bir bölgede geçici olarak tekne bağlama yeri oluşturulması için gerekli çalışmalar yapılacaktır.

09.09.2006 tarih ve 26284 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Başbakanlığımızın 2006/27 sayılı, Dere yatakları ve taşkınlar ile ilgili Genelgesinin 4’üncü maddesinde; ‘
’Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca, köprü altındaki su akış kesitinin daralmasına sebebiyet veren ve su akışını engelleyen yapılar yapılmayacaktır. Özel ve Tüzel kişilerce yapılmak ve yaptırılmak istenen bu tür yapılara da kesinlikle izin ve ruhsat verilmeyecektir. İlgili kurumlarca yapılan denetimler neticesinde su akış kesitinin daralmasına zarar verdiği tespit edeilen yapılar, imar mevzuatına göre mülki amirlerin sorumluluğunda yetkili belediye ve özel idare tarafından derhal kaldırılacaktır.” denilmektedir.

Ayrıca Kamu taşınmazlarına yapılan işgal ve tecavüzlerin kaldırılması ve ecrimisil işlemleri 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun 75.maddesine göre işlem yapılarak sağlanmaktadır.

Bartın Irmağı'nın her iki sahil kesimi Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerdendir.Irmağın sağ ve sol sahili I.derece doğal sit alanında ve kısmen taşkın alanda olduğundan bu alanların kiralanması yasa gereği mümkün bulunmamaktadır. Bu alanlarda ne amaçla olursa olsun, her türlü baraka yapılması, oturma alanı oluşturulması, bahçe ziraati yapılması, etrafının tel örgü yada buna benzer şekilde çitler ile çevrilmesi vb.şekillerde işgal edilmesi yasaya aykırıdır.Tespit komisyonunca tüm alanlardaki işgallerin koordinatları alınmış ve haritası hazırlanmaktadır. Resimleri ile birlikte ayrıntılı bir rapor halinde tespitler ve görüşler şeklinde ilgili ve yetkili makamlara sunulacaktır.

Mahallen yapılan tespit esnasında hazır bulunan işgalcilere mevcut işgallerini 15 gün içinde kaldırmaları konusunda uyarı yapılmış, ayrıca adreslerine tebligat yapılacaktır.

Kamuoyuna ve ilgililere duyurulur.
Bahadır BAĞ Defterdar V.

Ayhan ACAR (DHA)

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Balıkçı Barınakları
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
frigyalı zeybek 6 yıl önce

sayın yetkililer;bu konuya el atmış olmanız sevindirici bir olay.yalnız şunu belirtmeden geçemiyeceğim.ırmak kenarında balıkçı barınağı görünümünde yapılan bu berbat görünümlü gecekondu tarzı binaların tamamına yakınının barınakla bir alakası bulunmamaktadır. bunları yapanların büyük çoğunluğu devletin arazisini gaspederek kıyı kanununa muhalefet ederek hiçbir izin ve belge olmaksızın kendilerine piknik mangal ve demlenme yeri olarak yapan kişilerdir.sizlerden beklentimiz bu binaların kiraya verilmesi değil tamamının yıkılarak ırmak kenarının bu hizbelikten temişzlenmesidir.aksi takdirde kiralama yoluna gidildiğinde sözde bu barınaklar yalı mevkiine kadar uzayıp gelecektir.buna izin vermeyin...derhal turizm beldesi üzerindeki bu barakaları yıkınız...belediyemizden ve diğer kuruluşlarımızdan beklentimiz bu yödedir.vatandaş olarak bu konunun takipçisi olduğumuzu da belirtmek isterim.sayın editör bu konuyu haber yaptığınız için ayrıca teşekkür ederiz:))

Avatar
frigyalı zeybek 6 yıl önce

sayın başkan balıkçı barınağı haricinde bir mesele daha var umarım buna da el atarsınız.inkumunda yol kenarına park eden araçlar için boynunda kart asılı genç yaştaki görevliler park halindeki araçlara hemen yanaşıp park ücreti 4 lirayı istiyorlar.verdikleri makbuzda ise bartınspor bağış makbuzu yazıyor.yanlış bilmiyorsam bağış yapmakta gönüllülük esastır.sizden ricamız ya bu makbuzları otopark makbuzu olarak tanzim edin ve biz de paramızı o niyetle verelim ya da bu bağışı zorunlu olarak vatandaştan talep etmesinler...vatandaş olarak kendimizin nerelere bağış yapacağını başkaları belirlemesin...park halindeki aracımızın başına bir hal geldiğinde bartınspor sorumluluk alabilecek mi? ya da bunun sorumlusu kim olacak.park konusunda belediye üzerine düşen sorumluluğu umarım ki yerine getirecektir.cemal başkanım bu konuya da el atacağınızı umar çalışmalarınızda başarılar dileriz...

Avatar
bartınlı @frigyalı zeybek 6 yıl önce

sayın frigyalı sandalı olupta çalınacak malzemelerini külübelerinde saklama ihtiyacı duyan balıkçı(sandalı olan)kardeşlerimizin külübeleri senin bahsettiğin gibi yeme içme zevk yapma yeri değil bunu bilmeni isterim işin içine girde gör önceki yıllarda 8 veya diyelim 12 adet motor çalındı hala akibetleri belli değil kimisinin aküsü kimilerin can simidi yamurluğu olta takımları gibi sandalla ilgili eşyalar çalındı sen tabiki bilmezsin çünkü firikyalısın. ona göre yorum yap.biz bartınlıyız sandalı olmayanlarınki yıkılsın bizde istiyoruz.

Avatar
bartınlı 6 yıl önce

Bizlerde sandalı olan amatör balık tutan ailelerin çocuklarıyız. Barınak yapmak veya yapımına göz yummak anlık sempati toplayıp siyasetçi ye oy kszandırabilir. Ama lütfen denetim konusunu iyi araştıralım. Barakalar kötü amaçlı kullananların eline geçmeye başladı. Çoğu meyhane taverna havasında. Dikkatli olmak lazım. Saygilarimla.

Avatar
vatandaş @frigyalı zeybek 6 yıl önce

firigyalı sana ne milettin barınagından yanlış anlamasın kimse benim orda öyle biyerim yok fakat o millet ne yapacak o teknelerinin malzemesini nereye koyacak frigyalı sen ne anlarsın ordaki balıkçılar sabahın 4 nde 5şinde balıktan geliyolar nereye gitsinler nerde ısınsınlar nerde yemek yesinler sen gördügüm kadarıyla kendin yapamadıgın için böyle konuşuyosun