Bartın'da Cumhuriyet'in 90. Yıl Coşkusu

Cumhuriyetimizin 90. yılı kutlamaları 28 Ekim 2013 günü saat 13.00 da Cumhuriyet Alanında düzenlenen Çelenk Sunma töreni ile başladı.

Vali Ali ÇINAR, Garnizon Komutanı Dnz. Kd. Alb. Mehmet ERDEMİR, Belediye Başkanı Cemal AKIN, protokol üyeleri, öğrenciler ve Bartınlıların katıldığı törende, Vali Ali ÇINAR, Garnizon Komutanı Dnz. Kd. Alb. Mehmet ERDEMİR ve Belediye Başkanı Cemal AKIN tarafından Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

29 Ekim 2013 günü saat 09.30 da Vali Ali ÇINAR’ın Valilik makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından Valilik önünde saat 10.00 da Vali Ali ÇINAR, beraberinde Garnizon Komutanı Dnz. Kd. Alb. Mehmet ERDEMİR ve Belediye Başkanı Cemal AKIN, tören birlikleri ve halkın bayramını kutladı.

İstiklal Marşı ile bayrağımızın göndere çekilmesinden sonra Vali Ali ÇINAR yaptığı konuşmasında ”Kıymetli Mesai Arkadaşlarım, Sevgili Vatandaşlarımız, Değerli Basın Mensupları,Yüce Milletimizi oluşturan tüm halkımızın her ferdi tarafından, canlarını ve mallarını feda ederek, verdiğimiz, Kurtuluş Savaşı sonrasında, 29 Ekim 1923 tarihinde, kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz; bugün 90 yaşında. Bugün, Ülkemizin en büyük milli bayramı olan “Cumhuriyet Bayramı” dır. Bu mutluluk ve gururu sizlerle paylaşmaktan duyduğum memnuniyetle tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramlarını kutluyorum.

Halkın hürriyetini esas alan Cumhuriyet idaresi; insan hak ve özgürlüklerini de güvence altına alarak, insanlarımızın kendini ifade edebilmesine ve demokrasinin nimetlerinden en üst seviyede faydalanmasına da imkan sağlamıştır. Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Atatürk’ün ifadesiyle; “Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemiyle devlet şekli demektir.” “Daima Milletin sevgi ve güvenine dayanarak hep birlikte ileri gideceğiz. Türkiye Cumhuriyeti; mesut, başarılı ve muzaffer olacaktır.”

Ülkemiz; Dünyada bulunan ülkeler arasında ilk 20 ülke arasında yer almakta ve kurulduğu tarihten bugüne, Atatür’ün “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” prensibi ile huzur içerisinde, muasır medeniyet (çağdaş uygarlık) seviyesinin üzerine çıkma hedefi doğrultusunda, yoluna devam etmektedir. Ayrıca, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100′üncü Yılını kutlayacağımız 2023 yılında Dünyanın en gelişmiş 10 ülkesi arasına girmek için de Milletçe büyük bir azim ve gayretle çalışıyoruz. Vatanımızda, hangi etnik mensubiyete sahip olursa olsun, Milletimizi oluşturan tüm halkımızla birlikte barış ve huzur içerisinde müreffeh bir toplum olarak yaşamak istiyoruz.

İlimizde de, Devletimizin büyük desteği ile güvenlik, eğitim, sağlık, ulaşım, tarım, sanayi, büyük altyapı, kırsal kalkınma, gençlik ve spor, sosyal yardım ve sosyal hizmetler gibi her alanda, kalkınmaya dönük büyük yatırımlar (Bartın Irmağı ıslahı ve taşkın koruma projeleri, Karadeniz Sahil Yolu Projesi) ve hizmetler artarak yürütülmektedir.

Ancak, ülkemizde, güzel gelişmelere rağmen, huzurumuzu bozarak ülkemizin kalkınmasını yavaşlatmak isteyen dahili ve harici mihrakların Milletimizi üzen faaliyetlerini de görüyor ve yaşıyoruz. Bu konuda Milletçe çok uyanık ve tedbirli olmalıyız.

Türk Milleti, kendi aleyhinde hazırlanan hiçbir hain plan ve eylemlere izin vermemiştir ve vermeyecektir de. Çünkü, bu Asil Millet Tarihte; 1915′te Çanakkale’de, 1919-1923′te Kurtuluş Savaşında bu ülkenin tapusunu hep birlikte almıştır. Ülkemize, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak, vatanımız uğrunda, gerekirse her türlü fedakarlığa herzaman hazır olmalıyız.

Ülkemizde, ekonomik zenginliğimizi artırarak, demokratik standartları yükselterek, insan hak ve özgürlüklerini geliştirerek, hukukun üstünlüğünü esas alarak Cumhuriyetimizi daha da güçlendireceğiz. Toplum içerisinde rahat ve huzurlu yaşamak istiyorsak, toplum düzenini belirleyen kurallara uymak hepimiz için bir görev olmalıdır. Hukuka ve kurallara uygun davranılmadığı durumlarda kamu düzeni sarsılır. Devletin en temel görevi kamu düzenini sağlamaktır. Biz de, sizlerin desteğiyle, bu görevi yerine getirmeye gayret ediyoruz.

Kurallara uygun yaşamayı, ancak eğitimle ve öğretimle başarabiliriz. Bunun için, Devlet olarak, eğitim-öğretime çok önem veriyoruz. Çünkü nüfusumuzun çok nitelikli olmasını ancak eğitimle temin edebiliriz.

Atalarımızın Cumhuriyeti emanet ettiği sevgili gençler; Bizim umudumuz sizlersiniz, sizlerden çok şey bekliyoruz. Az önce belirttiğimiz hedeflere sizlerin çalışkanlığı sayesinde ulaşacağız. Sizler başarılı, ahlaklı, erdemli, hak ve adalet duygusuna sahip, aynı zamanda üretmeden tüketmeyen, kazanmadan harcamayan bireyler olmayı öğrenmelisiniz. Ülkesini, milletini, devletini ve bayrağını seven, insan haklarına saygılı, milli ve manevi değerlerine bağlı, büyüklerine saygılı, akranlarına hoşgörülü ve küçüklerini seven insanlar olmalısınız. Bunun için size rehberlik eden anne babalarınızdan, öğretmenlerinizden ve büyüklerinizden faydalanmalı; onların sizler için daha iyi eğitim almanız için gösterdiği yolda sabırla ilerlemelisiniz. Anne-babalarınızın ve öğretmenlerinizin sizin daha iyi eğitim almanız için gösterdikleri fedakarlıkları unutmayınız. Çünkü anne-babalar fedakardır, öğretmenleriniz fedakardır. Sizlerin okulda ve hayatta, gerek öğrenci, gerekse insan olarak başarılı olmanızı isterler ve bundan da gurur duyarlar. Aynı gururu bizlerde duyarız. Sizlerin başarısı bizleri mutlu eder. Ülkemizin aydınlık yarınları sizlerle daha da güçlenecektir. Bu sorumluluğu taşımaya hazır olmak için, sizden beklediğimiz o gayretli çalışmayı göstermelisiniz. Sizlerin, toplumda örnek gösterilen gençler olmanızı istiyoruz. Çocuklarımızın daha iyi şartlarda eğitim alması için daha donanımlı okullar, gençlik merkezleri ve spor tesisleri yapıyoruz.

Saygı değer öğretmenlerimiz; biz sadece öğrencilerimizi yarınlara hazırlayarak dünyanen en gelişmiş ülkeleri arasına giremeyiz. Aynı zamanda velilerin, öğretmenlerin ve biz yöneticilerin de daha fazla okuması gerekiyor. Bizlerde kendimizi hep yenilemeliyiz. Çünkü eğitim, sürekli devam eden, öğretimi de kapsayan daha kapsamlı bir süreçtir. Eğitim okul bitince bitmez ve sadece okullarda olmaz. Ailede, okulda, toplumda, kamuda, vakıflarda, derneklerde, meslek odalarında ve hayatın her aşamasında sürekli yaşadığımız bir süreçtir.

Sözlerime son verirken; “Başarmak ve kazanmak istiyorsak eğer, Azim, sabır ve gayretle çalışmaya değer.” diyerek, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90′ıncı Yıldönümünü en kalbi duygularımla kutluyorum. Kurtuluş savaşını kazanarak bu vatanı bize emanet eden; Atatürk ve Aziz Şehitlerimiz başta olmak üzere, ülkemizin huzurunu sağlamak için görevini yaparken Şehit olan tüm kardeşlerimizeYüce Allah’tan rahmet diliyor, Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Halen güvenlik, eğitim, sağlık ve diğer tüm kamu hizmetlerini yürüten kamu görevlileri ile özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarında ülkemizin ve milletimizin yararına çalışan herkese başarılar diliyorum. Bu vesileyle tüm halkımıza; sağlık ve huzur temenni ediyor, sevgi, saygı ve selamlarımı sunuyorum.”Yaşasın Yüce Milletimiz, Yaşasın Türkiye Cumhuriyetimiz” dedi.

Günün anlam ve önemini belirten şiirin okunmasınından sonra, Cumhuriyet konulu kompozisyon yarışmasında birinci olan eser ve Cumhuriyet konulu şiir yarışmasında birinci olan şiir okunarak yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Ödül töreninin ardından Bartın Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu gösterileri ve Bartın Kız Meslek Lisesi Halk Oyunları gösterileri, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Judo ve Taekwondo gösterilerinin ardından tören geçişi ve araç konvoy geçişi yapıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 90. Yılı kutlama programı saat 19.00′da Valilik Camlı Salonda verilen Resepsiyonla devam etti. Resepsiyondan sonra gerçekleştirilen havai fişek gösterilerinin ardından Valilik önünden başlayarak Cumhuriyet Alanında son bulan Fener Alayı düzenlendi. Vali Ali ÇINAR, protokol üyeleri ve birçok vatandaşın katıldığı Fener Alayından sonra Cumhuriyet Meydanında düzenlenen konserin ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 90. Yıl kutlama programı sona erdi.

Bartın Olay

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Cumhurşyet Bayramı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
atakan 5 yıl önce

adam olmak için daha çok yol kat etmek gerek bu vatan için kurşuna gögüs gerenlere protokol mü sorulur gaziler daha nerelerini vermesi gerekiyor protokol için

Avatar
ben istanbuldaki 5 yıl önce

kutlamalara katıldım. gazilerimiz 3.sırada oturuyorlardı. hiç kasıntı yapmadılar. bartında gazileri bu hareketi yapmaya kim kışkırttı acaba ?

Avatar
yilmaz-bartin 5 yıl önce

Torende saygi durusu unutuldu mu n var miyoksa tamamen kaldirildi mi. Bil

Avatar
bartinli 5 yıl önce

Istanbul lu..istsnbul undaki törenlere katil.....ve kimseye iftara atma

Avatar
bartınlıyım istanbulda oturuyorum @bartinli 5 yıl önce

iftira atmıyorum ve bu olayın ardında kimlerin parmağı olduğunu tahmin ediyorum. buralardan çok komik görünüyorsunuz. bir bartnlı olarak kanıma dokunuyor