Belediyeden TOKİ Konutlarıyla İlgili Sert Açıklama

Bartın Belediyesi, bazı basın kuruluşlarında ve sosyal paylaşım hesaplarında “TOKİ Umudu Taşıyanlara Şok Haber” , “Emekli ve Dar Gelirlilere Şok Haber” başlıkları ile yayınlanan yazılarla ilgili basın açıklaması yaptı.

İlgili Foto Galeriye Git

İşte o açıklama:

Emeklilerimizin TOKİ kanalıyla bir an önce ev sahibi olabilmeleri için Belediyemiz her zaman destekçi olacaktır.

Bazı basın kuruluşlarında ve sosyal paylaşım hesaplarında “TOKİ Umudu Taşıyanlara Şok Haber” , “Emekli ve Dar Gelirlilere Şok Haber” başlıkları ile yayınlanan yazılarda “Bartın Belediyesi’nin TOKİ Konutları yapılmasını istemeyerek emeklileri mağdur edeceği “ şeklinde algılanabilecek beyanlar yer almıştır.

TOKİ’nin emekliler için Dallıca Bölgesi’nde belirlediği alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaparak 2009 yılında onayladığı Bartın-Zonguldak-Karabük 1/100000’lik Çevre Düzeni Planı’nda sanayi ve orman alanı olarak belirtilmiştir.

Hazineye ait olan bu alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1/100000’lik Çevre Düzeni Planı esas alınarak Özel İdare ve Bartın Belediyesi’nin müdahil olduğu 1/25000’lik Çevre Düzeni Planı’nda da sanayi alanı olarak gösterilmiştir.  Gerek, 20/09/2013 tarihinde onaylanan 1/25000’lik Çevre Düzeni Planı’nın hazırlanıp onaylandığı süre içinde, gerekse geçtiğimiz son bir yıllık süreçte TOKİ Konutları’nın bu alanda yapılması ile ilgili herhangi bir talep ve tasarruf gündeme getirilmemiştir.

Emekliler için yapılması düşünülen TOKİ Konutları’nın yapımı ilk gündeme geldiğinden bu yana Türkiye Emekliler Derneği ve Belediyemizden bilgi ve belge talep eden herkes ile -Belediyemizin ücretli yaptırdığı jeolojik etütler de dâhil olmak üzere- tüm bilgiler ve dokümanlar paylaşılmıştır.

Resmi prosedür olarak 16/12/2016 tarihinde Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın ilgi yazısına istinaden Belediyemizden istediği yazıda “…… söz konusu taşınmazlarda konut yapımının uygun olduğuna ilişkin görüşünüzün ve hazırlanacak olan çalışmalara ilişkin; göz önünde bulundurulması  istenen görüşlerinizin, taleplerinizin, projelerinizin, yatırım kararlarınızın, varsa mülkiyetinizdeki yerlere ait tapu bilgilerinin ve konu ile ilgili bilgi, belge ve dokümanların iletilmesi….” denilmektedir.

Belediyemiz ise Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün bu yazısına istinaden görüşlerini iletmiş, alanın 1/100000’lik ve 1/25000’lik Çevre Düzeni Planı’nda sanayi alanı olarak gösterildiğini, öncelikle Bakanlığın Hazineye ait olan bu alanı konut alanına çevirmesi, ayrıca mevcut hali ile Orduyeri Köprüsü’nün yetersiz kalması suretiyle yaşanan trafik ile ilgili sıkıntıların aşılması için yeni yapılacak TOKİ Konutları yapılırken bu konunun göz önünde bulundurulması gerektiği ifade edilmiştir.

Teknik yazıları iyi irdelemeden, yazıyı yazan Belediyemizden bilgi edinilmeden yaygara kopartacak şekilde beyanların yer aldığı ifadeler kullanmak, abesle iştigaldir.

Bartın Belediyesi olarak biz her zaman emeklilerimizin yanındayız. Türkiye Emekliler Derneği ile de sürekli irtibat halindeyiz. Ekonomik sıkıntılara rağmen dişinden tırnağından artırdığı ile ömründe bir defa ev sahibi olmak umuduyla süreci bekleyen emeklilerimizin bu umuduna Bartın Belediyesi asla set çekmez.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı 1/100000’ lik Çevre Düzeni Planı ve bu plan esas alınarak hazırlanıp onaylanan 1/25000’ lik Çevre Düzeni Planı’nda sanayi alanı olarak gösterilen bu alanın hemen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca konut alanına çevrilmesi gerekmektedir.

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne gönderdiğimiz yazı Belediyemizin bu alana konut yapılmasını istemediği anlamını taşımamaktadır. İleride sıkıntılar yaşanmaması için mevcut durum üzerinden görüş sunulmuştur.

Emeklilerimizin TOKİ kanalıyla bir an önce ev sahibi olabilmeleri için Belediyemiz her zaman destekçi olacaktır.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fatih sünger 2 yıl önce

belediye sanayi alanlarını çok mu kolluyor sanıyorsunuz . daha yeni itfaiye binasını küçük sanayi sitesine getirdiler buda yetmedi yolları kapatarak belediye garajını sanayi sitesine taşıdılar. bunları yapacaklarına 60-70 tane dükkan yapsalardı da kiraya verip hem insanları iş yeri açmaya teşvik edip hemde belediyeye bir fayda sağlasalardı . zaten keşmekeş olan sanayi sitesinin en az 50 yılı gasp edilmiştir. siyasetcilerle belediyenin kısır çekişmeleri yüzünden bartın şehri sadece günü kurtaran projelerle zamanı enerjisini kaybediyor. sanayide 70 m2 dükkan kirası 800-900 tl , dükkan fiyatları 200bin tl yi bulmuşken belediyemizin ve siyasetçilerimiz insan göçünü önlemek adına ne yatırım yaptığını sorgulayamak kimsenin hatta basının dahi aklına gelmiyor

Avatar
Bartınlı 2 yıl önce

kimseye kalmadı sultan süleymana bile kalmadı bu dünya belediye başkanı yazık ettin bartına halkına fatih sünger kardeş/abi sana sonuna kadar katılıyorum yalı mevkine yapılan o metruk bina daha niceleri yazık ettiniz birazcık bu halkı dusunun yeter artik bu bartının kaderi ne zaman degisecek yeter artik.

Avatar
Ahmet 2 yıl önce

sn. devlet bahçeli hükumetle bir hareket etmeye çalışırken, mhp'li belediyemiz hala hükumetin işlerine çomak sokma gayretinde. bakalım bu yolun sonu nereye gider.