Bu da Irmak Kondu

Bartın’da faaliyet gösteren bazı fabrikaları sürekli atıklarını boşaltmaları, insanların çöplerini ırmağa boşaltmaları, Boğaz mevkiine taş ocağı kurma planları, Bartın’a yapılması olası Termik Santrali’n ardından Irmak Kondular boy göstermeye başladı. Bartın Irmağını Boğaz mevkiinde ırmağın her iki yakasında minik temellerin üzerine kurulan kulübeler dikkat çekmeye başladı. Irmağın kenarında bulunan yanaşma yerlerinin kenarına inşa edilen Irmak kondular önlerine kilitli kapılar bile yapılmış.

IRMAĞIN SAHİBİ YOK

Bartın Irmağının doğal yapısını bozmak için devam eden çalışmalara bir yenisi eklenerek Irmak kondular yapılmaya başlandı. Irmak kenarına bağlanan tekne sahiplerinin mi? Yoksa ırmak kenarında mangal-rakı keyfi süren vatandaşlara mı ait olduğu anlaşılmayan ırmak kondular giderek çoğalıyor. Bartın boğaz mevkiinde yapılmaya devam eden küçük kulübelerin bazılarına küçük temelcikler bile atılmış.

KANUNLAR BARTIN’DA NEDEN UYGULANMAZ

Kıyı kanununun uygulanmasına dair yönetmelik Bartın Irmağını bağlayan kesin hükümler getirmiştir. Yönetmelik ile deniz, tabii ve suni göller ve akarsularda kıyı kenar çizgisinin tespiti, kıyıların kullanılması ve korunması ile kıyılarda, doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan alanlarda, deniz ve göllerin kıyılarının devamı niteliğinde olan sahil şeritlerinde planlama ve uygulama esaslarını belirlenmiştir. Yönetmelik, deniz, tabii ve suni göller ve akarsu kıyıları ile sahil şeritlerini, bu yerlerden kamu yararına yararlanma imkan ve şartlarını, kıyılarda ve sahil şeritlerinde planlama ve yapılanma esaslarını, doldurma ve kurutma yolu ile arazi kazanma ve kullanma esaslarını, kıyı kenar çizgisi tespit komisyonunun teşekkülü, görev ve yetkileri, çalışma şekli ve Kanunun uygulanmasına açıklık getiren esasları kapsamaktadır.

Madde 5 - Kıyılar ve doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan araziler Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır. Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir. Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz.

G.Yavuzaslan

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Bartın IrmağıIrmak Kondu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
frigyalı zeybek 9 yıl önce

1-2 ay önce boğaz-inkumu sapağında çocuklarla fotoğraf çekilelim dedik.Daha önce dikkatimi çekmemişti,o gün görünce şok oldum.ırmak kenarı onlarca hizbe barakalarla dolmuş,her birisi çitle çevrilmiş ve birkaç tanesinde rakı sofraları kurulmuştu.Şimdi yetkililere soruyorum buranın sorumlusu kimdir?yetkililer durumdan habersiz midir? haberleri var ise neden göz yumulmaktadır?yok eğer oraya karışan yok ve baraka yapmak serbest ise o zaman bizlerin de orada baraka yapmasına birşey demezsiniz herhalde...yetkililerden bu konu ile ilgili bir cevap bekliyoruz......

Avatar
Turgut 9 yıl önce

Yaza birkaç ay kala böylesine rezalet bir durumun hala çözülememesi bir skandal.
1-Öncelikle rakı alemlerine konu olan barakalar ve diğerleri acil yıkılmalıdır.
2-Bu barakalar durup dururken türemediler.amatör balıkçılarımızın barınak sorunlarının çözülememesinden hasıl olan durumdur.Bartın limanında yoğun miktarda tekne ile olta balıkçılığı yapan dostlarım tanıdıklarım var.Fakat bu teknelerin bakımlarını yapabilecekleri,teknelerini bağlayabilecekleri bir yer yok.Sorun busayede ortaya çıkmıştır.Acilen bir barınağa ihtiyaç var,amasradaki gibi olabilir.bu barınaklar yapılıp tekne sahiplerine uygun şartlarda kiraya verilmelidir,böylece amatör tekneciliğin memlekette gelişimi hızlanacaktır.Bu iş için İnkumu-boğaz yol ayrımı biçilmiş kaftan,belediye gerekirse barınağa gücü yetmiyorsa yer kiralamalı konuyu bir disiplin altına alıp,denetimini de yapmalı.
Alem maksatlı barakalara gelince kesinlikle bir an önce yıkılmalıdr.Çok kötü bir görüntü.Göz yumulmamalı

Avatar
mustafa fehmi kubilay 9 yıl önce

turgut bey barakalara karşı mısın değil misin anlamadım gitti...olacaksa herkese olsun olmıyacaksa amatör balıkçıymış,alemciymiş farketmez hiçbirine olmasın...maaşallah ırmağı sanayicisi,balıkçısı,alemcisi el birliği ile dönülmez duruma sokmaya devam ediyor.yetkililerde uzaktan seyrediyor.

Avatar
ali 9 yıl önce

sanki ırmagımıza çok sahip cıkılıyomus gıbı konusuyosunuz bartın ırmagı için hiç bir yetkili kurum yok sadece ırmak diil inkum sahilide oyle sezon gelmeden kesinlikle temizlik yapılmıyo sahil çöp dolu poşet plastik su şisesi cocuk bezi ne arasan var bunları atanda bizleriz ırmaga pis milletiz değişmez

Avatar
turgut 9 yıl önce

Alemci barakalarına karşıyım,KESİNLİKLE YIKILMALI.
Amatör balıkçı barınağına gelince,belediye kontrolünde yerel mimariye uygun bir şekilde,uygun bir noktaya bu barakalar yapılmalı.Kiralanmalı,hangi amaçla kullanıldığı da denetlenerek disipline edilmeli.UMARIM YETERİNCE AÇIK OLMUŞTUR MUSTAFA BEY.

Avatar
recai 9 yıl önce

herşey bitti haber bulamadınız bu mu kaldı? termik santral konunca bakalım nerenize konacak...