Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayınlanan kutlama mesajları...

VALİ DİRİM'DEN 19 MAYIS MESAJI

Bartın Valisi Nusret DİRİM 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 98. yılını hep birlikte yaşamanın mutluluğu, coşkusu ve heyecanı içerisindeyiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da, devletimizin, bağımsız Türk Milletinin birlik ve beraberliğinin tesisi için başlattığı bağımsızlık hareketi milletimizin azim ve kararlılığı ile birleşerek tüm yurtta dalga dalga yayılmış ve milli mücadele sonucunda zaferle sonuçlanmıştır.

Bugünün, gençlerimize bayram olarak armağan edilmesi de  gençlerimize verilen önemin ve değerin bir göstergesidir. Hiç kuşkusuz ki geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz, içinde taşıdıkları sevgi ve heyecanla ülkemizin kalkınmasına katkı verecek en önemli hazinelerimizdir. Bunun için gençlerimizi çağdaş bilimin ve teknolojinin ışığında yetiştirerek onların sosyal ,kültürel gelişimlerini sağlamanın ve ülkesine yararlı, manevi değerlerle donanmış, bireyler olarak hayatlarının her alanında etkin rol almalarına imkan vermenin gayreti içerisinde olmalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bağımsızlık uğrunda can veren şehitlerimizi rahmetle anıyor, muhterem gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin ve siz değerli Bartınlı  hemşehrilerimin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.

TUNÇ'TAN 19 MAYIS MESAJI

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Tunç, mesajında, 19 Mayıs'ın dönemin çok ağır şartlarına rağmen, azim, inanç, fedakârlık ve gönül birliğiyle, ülkeyi işgal edenlere karşı durularak, tarihte eşine az rastlanır bir destan olduğunu söyledi.

Milletvekili Tunç mesajında şunları söyledi: "19 Mayıs 1919, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'a ayak bastığı, milletle birlikte bağımsızlık ve özgürlük yürüyüşünü başlattığı gündür. Dönemin çok ağır şartlarına rağmen, azim, inanç, fedakârlık ve gönül birliğiyle, ülkeyi işgal edenlere karşı durularak, tarihte eşine az rastlanır bir destan yazılmıştır. Aziz şehitlerimizin canları pahasına savundukları bu cennet vatan üzerinde kurulan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin istikbali, bu istiklal şuuruyla yetişen gençlere emanet edilmiştir. Bu milletin neler ortaya koyabileceğini, neler başarabileceğini, 19 Mayıs'ta yakılan meşale ve arkasından alnımızın akıyla sürdürdüğümüz başarılı istiklal mücadelesi ortaya koymuştur. Bu konuda bundan sonra da Atatürk'ün manevi rehberliğinde, çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne, O'nun gösterdiği hedefe ülkemizi, milletimizi çıkarmak bizim idealimiz olmalıdır. Atatürk'ün bize göstermiş olduğu muasır medeniyet seviyesine ulaşmak, bu seviyenin üstüne çıkmak hedefimizin bir tezahürüdür, bir gereğidir.    

Unutmamalıyız ki, ancak gençlerine güvenen, gençlerini en iyi şekilde yetiştiren milletler gelecekte de var olabilirler. Onun için bütün çabamız, geleceğimizin güvencesi gençlerimizin yarınlara en iyi şekilde hazırlanmasına imkan sağlamak ve onlara müreffeh bir ülke bırakmaktır. Türkiye Cumhuriyeti, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da gençlerimizin nice büyük başarılarıyla taçlanacak ve ebediyen yaşayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, bütün milletimizin, Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmetle, şükranla anıyorum."

YALÇINKAYA'NIN 19 MAYIS MESAJI

Binlerce yıldır hür ve bağımsız yaşamış olan Aziz Milletimiz; Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs'ta Samsun'a çıkışıyla birlikte başlattığı Milli Mücadele ile kendisine esaret zincirinin vurulamayacağını, boyunduruk altında bir yaşamı asla kabul etmeyeceğini tüm dünyaya bir kez daha ilan etmiştir. 19 Mayıs, sadece yüce Milletimizin değil, bütün mazlum milletlerin mücadele azimlerinin ateşlendiği bir gün olarak tarihin altın sayfalarına yazılan destanın adıdır. Büyük Önderimiz, "Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."  diyerek Türk İstiklalini ve Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmekle Türk Gençliği'ni görevlendirmiştir. Yüce Atatürk'ün işaret ettiği üzere; gençlik ülkemizin geleceğidir.

Türk Gençliği başta olmak üzere, büyük bedeller ödenerek kurulmuş olan vatanımıza ve Cumhuriyetimize yönelen her türlü tehdide bugün de canımız pahasına karşı koymak, Atamızın bizlere bıraktığı mirasına yaraşır bir biçimde davranmak ve onun güvenini boşa çıkarmayan bir tutum sergilemek hepimize düşen ortak görev ve tarihi sorumluluğumuzdur. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin kendilerine armağan edilen bugünün önemini daima idrak edeceklerine ve kendilerine emanet edilmiş olan güzel vatanımıza ve Cumhuriyetimize var güçleri ile sahip çıkacaklarına, devletimizi dünyanın önde gelen ülkeleri arasında daha üst noktalara taşıyacaklarına ve milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefine ulaştıracaklarına tüm kalbimle inanıyorum.  Bu duygu ve düşüncelerle 99 yıl önce Samsun'a çıkışı ile bağımsızlık mücadelemizi başlatan Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını, rahmet, saygı ve şükranla anıyor, ulusumuzun bağımsız ve özgür yaşama kararlılığının bir göstergesi olan "19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı yürekten kutluyor, tüm vatandaşlarımıza selam ve saygılarımı sunuyorum.

BAŞKANI AKIN'DAN 19 MAYIS MESAJI

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.     Akın mesajında, "Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, millet  egemenliğine  dayanan, tam bağımsız bir Türk devleti kurmak, Türk Milleti'nin onurlu ve şerefli yaşamasını devam ettirmek amacıyla, kahraman halkımız ile birlikte büyük mücadeleler vermiştir. 19 Mayıs, zulme boyun eğmeyen, esarete ve teslimiyete taviz vermeyen Türk milleti ile kahramanlarımızın eseri ve emanetidir. Şüphesiz ki 19 Mayıs kurtuluş sürecinde tarihe damga vuran bir adım olmuştur. Samsun'dan yola çıkan milli mücadele kararlılığı neticesinde büyük zaferler kazanılmıştır. Ülkemizin bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğünün sonsuza kadar devam edeceği inancıyla 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutlar,  Mustafa  Kemal  Atatürk ve silah arkadaşları ile Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı  ve minnetle anıyorum" dedi.

HANGİŞİ'NİN 19 MAYIS MESAJI

Türk Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Sezai Hangişi, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

"Efendiler, bu durum karşısında bir tek karar vardı. O da milli hâkimiyete dayanan, kayıtsız şartsız, bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak! İşte, daha İstanbul'dan çıkmadan önce düşündüğümüz ve Samsun'da Anadolu topraklarına ayak basar basmaz uygulanmasına başladığımız karar, bu karar olmuştur." İşte Ulu Önder Atatürk, millet egemenliğine dayanan yeni bir Türk devleti kurulmasının gerekliliğini Nutuk'ta böyle anlatmıştı. 19 Mayıs; aziz milletimizin, yurdun dört yanına ayak basmış düşmana başkaldırışının adıdır. 19 Mayıs; bu topraklar içindeki mücadeleci, bağımsız, boyunduruk altına girmeyen, esareti cesaretle ile kesen milli ruhun şaha kalkışıdır. 19 Mayıs; direnişin, ata topraklarını savunmanın, bayrak için can vermenin, geçmişten gelen mirası geleceğe taşımanın, değerlerimizi büyütmenin, "Ya İstiklal ya ölüm!" parolası ile yola çıkanların sembolüdür.

Düşman postalları Anadolu'nun dört bir yanında cirit atıyor. Düzenli bir ordusu bile olmayan Türkler, kaç kat büyüklüğünde işgal ordularına kafa tutuyor. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar ise cephede askerlerimize omuz veriyor. Bombalar her an her yerde patlarken, can üstüne can giderken, inancı, imanı cesaretle şahlandıran yiğitlerimiz ellerinde hiçbir modern silah, teçhizat olmamasına rağmen destansı bir milli direnişe, eşsiz bir bağımsızlık savaşına adını yazdırıyor ve yılmadan ve düşmeden bu halk adım adım özgürlüğünü elde ediyordu. Milli mücadele Kurtuluş Savaşı'na dönüşmüş; İnönü Zaferleri, Sakarya Destanı, Büyük Taarruz ile taçlanmış, Türk milleti yedi düvele meydan okumuş ve istiklalini elde etmiştir. İşte milli irade, işte milli bilinç, işte milli uyanış… Ezelden beri hür yaşamış Türk milleti 19 Mayıs'ta şahlanarak, kendisine vurulmak istenen zincirleri kırmış; kükremiş sel gibi, bendini çiğnemiş aşmış; dağları yırtarak, enginlere sığmamış, taşmıştır.

Bugün ülkemizde 19 Mayıs ruhunun toplumun her kesimine hâkim olmasının önemi çok büyüktür. Neden mi? Ülkemiz, dünyanın en zor coğrafyasında konumlanmıştır. Küresel güçler piyon olarak kullandığı terör örgütleri ile 100 yıl sonra bir kez daha Ortadoğu'da haritaları şekillendirmeyi hedeflemektedir. Suriye'de, Irak'ta kana bulanmamış toprak parçası bırakmayan caniler, sivil katliamı ile insanlık suçu da işlemektedir. Emperyalistler ve birbirleriyle de işbirliği halinde olan teröristler, topraklarımızı kanla yoğurmak için her saniyeyi değerlendirmektedir. 100 yıl önceki hesap yeniden açılmış; bu kez tank, tüfek, süngü yerine, şeytani stratejilerle Türkiye Cumhuriyeti toprakları abluka altına alınmaya çalışılmaktadır.

Ülkemiz, terör örgütlerine karşı çok başarılı operasyonlara imza atmaktadır. Mehmetçiğimizin yiğitçe mücadelesi, sivillere karşı insani tutumu, sömürgeci politika izleyen ve gittiği her yeri adeta bataklık gibi kurutan ülkeleri delirtmiştir. Bu noktada tekrar belirtiyoruz ki; terörle mücadele, hem topraklarımızda hem de sınırlarımız ötesinde tek bir terörist kalmayana dek, 19 Mayıs 1919'daki şevkle, inançla, azimle, kararlılıkla sürdürülmelidir.  Ömrünü vatan topraklarına adamış, ülkemizin aydınlık, güzel günlere ulaşması için canla başla çalışmış devletimizin kurucusu Atatürk'ü yok saymak demek; Türk milletinin Cumhuriyet tarihi boyunca elde ettiği kazanımlarını görmezden gelmek, kurucu değerlerimizi aşağılamak, Cumhuriyete hınç beslemek ve bu ülkenin değerleri ile kavgalı olmak demektir.

İşte bu türlü gayri milli ve işbirlikçi oluşum ve saldırılara karşı en güzel cevabı 15 Temmuz ihanet kalkışmasında olduğu gibi her zaman yine milletimiz vermektedir. Kendi yıkıcı fantezilerini uygulamaya koymaya yeltenen bu cahiliye devri âşıklarına geçit vermeyen milletimiz, Atamıza, değerlerimize, Cumhuriyetimize, devletimize bağlılığını her fırsatta göstermektedir.

Öte yandan 19 Mayıs törenlerine 2012 yılında sınırlama getirilmesi, stadyumlarda, hipodromlarda tören yapılmasının önüne engeller konulması Türk Eğitim-Sen'in hiçbir zaman kabul etmediği bir husustur. Gençlerimiz yine eskisi gibi, görkemli törenlerle, adına yakışır, günün anlam ve önemini anlatan şekilde 19 Mayıs'ı kutlamak istemektedir. Milli bayramlarımıza hak ettiği saygıyı göstermek ve tarih bilincini yüreklere, beyinlere nakşetmek milli bir sorumluluktur. Tıpkı Atatürk'ün Gençliğe Hitabesindeki gibi, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifesinin Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmak olduğunu bilen Türk gençliği,  muhtaç olduğu kudretin, damarlarındaki asil kanda mevcut olduğunu da haykırmaktadır. Türk milleti rahat olsun; biz eğitimciler fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, Cumhuriyetimize ve devletimize bağlı nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz.

Bu düşüncelerle, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor; başta ülkemizin kurucusu Büyük Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun!

AKÇA'NIN 19 MAYIS MESAJI

Eğitim-Bir-Sen Bartın Şube Başkanı Muhammet AKÇA 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

19 Mayıs, vatanı işgal edilmek istenen, varlığına kastedilen bir milletin, en olumsuz şartlarda bile, yeni bir kurtuluş ve kuruluş mücadelesinin meşalesidir. Uzun sürmüş savaşlar sonrasında, yokluklara, bitkinliklere ve tüm olumsuzluklara rağmen ‘hem istiklal hem istikbal’ diyen, ölmeyi esir yaşamaya tercih eden milletimiz, 19 Mayıs 1919’da diriliş ve direniş ateşini yakmıştır. Devletin ve milletin desteğiyle direnişe öncü olmak için Samsun’a çıkan Mustafa Kemal ve arkadaşlarının başlattığı Kurtuluş Savaşı, bağımsız bir devletin kurulmasıyla sonuçlanmıştır. Bu tarihî olayın sebep ve sonuçlarından çıkarılacak dersler vardır. 19 Mayıs, iman ve tutkuyla ruhumuzdaki özgürlük ateşi yandığı sürece, her taraftan kuşatılmış olsak bile, inananlar için her zaman bir imkân ve çıkış olduğunun kanıtıdır.

19 Mayıs’taki temel amaç, özgür ve bağımsız yaşamanın gençliğin ruhunda bir ideale dönüşmesi, geleceğin sorumluluğunun kalbinde yer edinmesidir. Toplumun bünyesinde enerjinin temerküz noktası, sosyal hayatın dolaşımdaki taze kanı olarak yer alan gençlik, atalarından devraldığı mirasın tarihî misyonunu kuşanarak, güncel sorumluluklarını da fazlasıyla yerine getirerek sonraki kuşaklara bayrağı devretmelidir. 19 Mayıs’ın gençlik bayramı ilan edilmesi, gençliğin, inancı, ahlakı, amacıyla ülkenin yarınını omuzlayacak namzet olması, tüm gelecek beklentilerinin sorumluluğunun onların omuzlarına yüklenmesi sebebiyledir. Gençliğimize, kendi tarih ve kültüründen uzaklaşmadan, asla boşluğa ve bezginliğe düşmeden bir umut, başarıya odaklanmış bir gayret ve fedakârlık, gerçekleşmesi onlara bağlı bir hayal, aydınlık, sınırsız bir ufuk, bir ideal emanet edilmiştir. 15 Temmuz direnişinde istiklal aşkını ve idealizmini ortaya koyan gençlerimizden bazılarının şehadete yürümesi, bazılarının gazi olarak hayatını sürdürmesi, milletimizin onlara olan güvencinin sarsılmaz teminatı olmuştur. Ülkenin savunulmasında da geleceğe taşınmasında da asırlar boyu devam eden tarihî misyonun taşınmasında da kutlu mirasın geleceğe tevarüs ettirilmesinde de gençliğimizin her zaman rolü ve yeri olmuştur, olacaktır. Çocuklarımızın gençliğe daha nitelikli adım atması, gençlerimizin daha şuurlu bir sorumluluk yüklenmesi için eğitim sistemimizin değerlerimizle güncel gelişmeler ışığında yeniden mezcedilmesi gerekmektedir.

Eğitim sistemimizdeki bazı eksiklikler, aksaklıklar, tenakuzlar, sık değişen ama sonuçları değişmeyen kadük uygulamalar neticesinde bazı gençlerimizin kültürel kopma, şiddet, manevi boşluk, uyuşturucu gibi toplumu çürütecek, geleceğini karartacak yıkıcı faaliyetlerin kurbanı olması içler acısı bir durumdur. Aile ve akraba bağlarındaki çözülme, eğitim sistemindeki yanlışlıklar geleceği gençlik için cehenneme çevirmektedir. Gençliğin hayata hazırlanmasında aile, çevre ve sivil toplum kuruluşları büyük sorumluluklar üstlenmeli, değerlere ağırlık ve öncelik veren bir eğitim sistemi için herkes el ele vermelidir. Gençliği kazanamayan, geleceği kaybeder. Gençliği kurtarma savaşı, bir yerde kurtuluş savaşıdır.

Kendine güvenen, aydınlık yarınları arayan, erdemli, şuurlu, bilgili, tarih bilinci ve millet aidiyeti yüksek, medeniyet değerlerine bağlı, duruşuyla yerli, bakışıyla evrensel yetişmiş gençlerle toplumu mamur, dünyayı imar edebiliriz. Eğitim-Bir-Sen olarak, milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ediyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
19 Mayıs
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.