GÜL: YANLIŞLARLA MÜCADELELER HUKUK ÇERÇEVESİNDE OLUR
 
CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, Türk Silahlı Kuvvetleri içinde paralel yapılanma olduğu yönündeki tartışmalarla ilgili, "Tabii ki yanlışlar, hatalar, çeşitli yapılanmalar, çeşitli faaliyetler hep olabilir büyük bir ülkede. Yanlışlar tabii ki görmezden gelinemez. Ama yanlışlarla mücadeleler hukuk çerçevesinde olur" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Zonguldak'ta konakladığı otelden ayrılarak karayoluyla Bartın'a geçti. Bartın Valiliği önünde toplanan halkı selamlayan Gül, konuşmasının ardından Vali Ali Çınar'ın makamına geçti. Gül, burada soruları cevaplandırdı. Gül, gazetecilerin Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin soruları üzerine, "Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili takvimin işlediğini söyledim. Bununla ilgili tartışmalar gayet tabii. Sayın Başbakan'la biz kendi aramızda bu konuları konuştuk. Onu söyliyeyim. Günü gelince de yapılacak açıklamaları duyarsınız" dedi.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN ÖNEMİ

Basın özgürlüğü ile ilgili soru üzerine Gül, "Basın özgürlüğü bir memleketin, demokratik ülkelerin en önemli niteliklerinden birisidir. Bu yöndeki eleştirileri hep dikkate almamızda fayda vardır, önemlidir. Çünkü Türkiye'nin üzerinde herhangi bir şekilde başarılarını gölgeletmememiz lazım" diye konuştu.

'YANLIŞLAR GÖRMEZDEN GELİNEMEZ'

Gül, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde paralel bir yapılanma olduğu ve bunun da Yüksek Askeri Şura'da tasfiye edileceği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine de şöyle dedi:

"Türkiye bir hukuk ülkesi. Tabii ki yanlışlar, hatalar, çeşitli yapılanmalar, çeşitli faaliyetler hep olabilir büyük bir ülkede. Nitekim telefon dinlemeleri, son dönemlerde ortaya çıkan hususlar. Bütün bunlarla mücadeleler hukuk devletinde, hukuk çerçevesi içerisinde olur. Milli Güvenlik Kurulu da tabii o da hukuka bağlı olan bir kurumdur. Hiç kimse hukukun, anayasanın, kanunların dışında değildir. Yanlışlar tabii ki görmezden gelinemez. Ama yanlışlarla mücadeleler hukuk çerçevesinde olur. Onun için gelişi güzel herhangi bir işlem, suçu olmayan insanlara böyle bir şey söz konusu olmaz. Ama yapılan yanlışlar varsa bu yanlışların üstünün kapatılmasını hiç kimsenin beklememesi gerekir."

Gül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisi için, "Erdoğan ne derse uyar" açıklamasını hatırlatılması üzerine de "Ben açıklamaları takip etmiyorum" demekle yetindi.

AMASRA'YA TERMİK SANTRAL

"Bartın'ın Amasra İlçesi'nde termik santral kurulmasını destekler misiniz?" sorusu üzerine de Gül, "Buralar cennet gibi yerler, güzel yerler. Bir taraftan kalkınma, bir taraftan çevrenin bütün güzelliğini koruma, aradaki dengelere iyi bakmamız lazım. Kategorik olarak şuna evet şuna hayır demek, benim bu makamda dosyaları tam bilmeden söylemem doğru olmaz. Ama ilke ve prensipleri ortaya çıkartıyorum. Bu çevreyi  korumak gerekir, buraları bozmamak gerekir. Ama bunun ötesinde enerji meselesi, kalkınma, bunlar hepimizin öncelikli meseleleridir. Hava kirliliğiyle ilgili tedbirler alınması lazım. Bir çok enerji sektöründe çok modern teknolojiler, filtreler, bunları problem olmaktan çıkartıyor" dedi.

Bartın'ın güzel bir şehir olduğunu vurgulayan Gül, "Buranın güzelliklerini bozmadan, burayı büyütmek gerekir. Allah'ın verdiği bu güzelilkleri insan eliyle bazı yerlerde çok bozmuşuz. Bartın henüz küçük, bozulmamış bir şehir. Şehir büyürken bunları dikkatli bir şekilde büyütmek, şehrin güzelliğini bozmadan yeni güzellikler katmak gerekir. El birliği içinde bunları yapacağız" diye konuştu.

BELEDİYEYİ ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Gül, Valiliğin ardından yürüyerek yandaki Bartın Belediyesi'ne geçti. Belediyeye girişi sırasında Cumhurbaşkanı Gül'ün üzerine, binanın penceresinden gül yaprağı atıldı. Gül, Belediye Başkanı MHP'li Cemal Akın'dan kentle ilgili bilgi aldı. Gül, Allah'ın verdiği güzellikleri, tarihi zenginliği bozmadan Bartın'ı büyütmek gerektiğini söyledi. Bartın'ı zenginleştirme ve kıymetli hale getirmede belediyeye büyük görev düştüğünü ifade eden Gül, şöyle konuştu:

"İmar faaliyetlerini ona göre yapmak, şehrin büyümesini ona göre planlamak, korunacak yerlerin korunmasına hassasiyet göstermek, binaların yüksekliğini sınırlamak, tüm bunlar belediye hizmetleriyle olur. Bartın geç şehir olmanan avantajını yaşıyor. Erken şehir olsaydı burası da elden çıkabilirdi. Şimdi önemli olan her şeyi güzel yönetebilmek. Bartın, Amasra tüm buralar, gerçekten tarif edilemeyecek kadar güzel yerlerdir. Belediye başkanları ve meclis üyelerine tavsiyem, sakın dar görüşlü popülist değil, uzun vadeli vizyonel bakış içinde olun."

Cumhurbaşkanı Gül, ikram edilen Bartın çileğini yedikten sonra Bartın Garnizon Komutanlığı'na geçti.

'FARKLI GÖRÜŞLER DEMOKRASİNİN GEREĞİ'

Cumhurbaşkanı Gül, belediyeden sonra Bartın Garnizon Komutanlığı'nı ziyaret etti. Gül, daha sonra et-mangal resteronanında öğle yemeği yedi. Şehit ailelelerinin de katıldığı yemekte konuşan Gül, Cumhurbaşkanı'nın ülkenin birliğini, beraberliğini, Türk milletini temsil ettiğini, Cumhurbaşkanı ziyaretinin illerde birlik ve beraberlik duygusunu pekiştirdiğini vurguladı.

Gül, bir taraftan huzur, bir taraftan da ülkede refahın artması, gelişmenin, ekonomik kalkınmanın sağlanması, ihtiyaçların karşılanması için kamu, özel herkesin el ele çalıştığını söyledi. Gül, "Son 10 yılda hizmetlerde çok büyük gelişmelerin olduğuna herkes vakıftır. Ayrıca istikrar ve güven ortamı içinde özel sektör de Türkiye'nin her yanında büyük yatırımlar yapıyor" dedi.

Farklı siyasi partiler, farklı görüşler, farklı akımların demokrasinin, çoğulculuğun bir gereği olduğuna işaret eden Gül, "Ama bu çoğulculuk içerisinde yeri geldiğinde birliği oluşturmamız, birlik içinde çoğulculuğu gerçekleştiriyor olmamız çok önemli. Çoğulculuğu bir kavga, çekişme, enerjilerimizi boşa harcama olarak anlarsak memleket olarak da şehirler olarak da zarar görürüz. Küçük bir ailede bile çekişme başlarsa bunun sonu nereye gider bilirsiniz. Onun için birlik, beraberlik, herkesin el birliği içinde çalışıyor olması çok önemli" diye konuştu.

ESKİ ARKADAŞI ZİYARET

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Refah Partisi döneminde birlikte çalıştığı Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu üyesi Talat Gizli'yi, Bartın Hükümet Caddesi'ndeki inşaat malzemeleri satışı yaptığı işyerinde ziyaret etti. Gül, caddede toplanan halkı selamlayarak işyerine girdi. SP Bartın İl Başkanı Ünal Yurtbay'ın da bulunduğu ziyarette Gül'e çay ikram edilirken, Bartın'ı simgeleyen çeşitli hediyeler de verildi. Gül, daha sonra aynı cadde üzerinde bulunan Bartın Gazetesi'ne de girip kısa süre sohbet ettikten sonra Bartın Üniversitesi'ne geçti.

AMASRA'DA TERMİK SANTRAL PANKARTI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bartın Üniversitesi’ni ziyaret etti. Rektör Prof.Dr. Ramazan Kaplan’dan üniversiteyle ilgili bilgi alan Gül, şehrin sosyal havasının üniversite havasına uyumlu olması gerektiğini söyledi. Gül, üniversitelerin, bilimsel çalışmalar yapmasının, şehirle bütünleşmesinin, şehre lokomotiflik yapmasının, bölge kalkınmasına hizmet etmesinin, şehrin sorunlarını araştırma konusu yapması, bilimsel faaliyetlere öncelik vermesinin önemli olduğunu kaydetti.

Gül, daha sonra turistik ilçe Amasra’ya geçti. Gül, ilçe merkezindeki kaymakamlık binası önünde kendisini karşılayan vatandaşları selamladı. Kalabalığın arasında bulunan Füsun Işıkal adlı kadın, ‘Termik santrale hayır’ yazılı pankartla aracından inen Gül’ün yanına gitmek istedi. Korumalar Işıkal’ı durdururken, pankartı göstermesini ise engellemedi. Işıkal, korumaların kontrolünde yanına gelen Gül’e elindeki pankartı gösterip, ilçeye termik santral yapılmasını istemediğini söyledi.

Gül'ün yanından ayrıldıktan sonra gazetecilere açıklama yapan Füsun Işıkal, "Amasra'da doğup büyüdüğümü, çocukluğumun burada geçtiğini söyledim ve burada ölmek istiyorum dedim. Bunun için de termik santral istemediğimi, yardımcı olmasını istedim. Kendisi de 'Buraları güzelleştirmişiz değil mi' dedi. Ben anlayamadım. Ama en azından bu konuyu hatırlatmış oldum" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra ilçe merkezinde yürüyerek esnafla konuştu. Gül, Amasra Ceneviz Kalesi’ni de gezdi, incelemelerde bulundu. Gül, kale gezisinin ardından çıkışta kendisini bekleyen gazetecilerin fotoğraf çektirme isteğini de geri çevirmedi. Gül, aracına binerek halkın arasında ilerlediği sırada yanına gelen trafik kazasında ölen şarkıcı Barış Akarsu’nun babası Selahattin Akarsu ile de tokalaştı. Gül, daha sonra ilçeden ayrıldı.

Gül'ün Programı:

11:00 Bartın Valiliği'ni Ziyaret

12:05 Bartın Belediye Başkanlığı'nı Ziyaret

13:00 Bartın Deniz ve Garnizon Komutanlığı'nı Ziyaret

14:00 Öğle Yemeği(Yer: Gürgen By Mangal)

16:00 Bartın Üniversitesi Rektörlüğü'nü Ziyaret

17:00 Amasra'yı Ziyaret

Bartın'dan İstanbul'a Hareket

Ayhan ACAR (DHA)

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.