İstiklal Marşı 92.yaşında

Bartın Üniversitesi'nden yapılan açıklamada; "Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ramazan KAPLAN tarafından "İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Âkif" konulu bir konferans verilecektir. Bartın Üniversitesi Öğrenci Konseyinin düzenlediği etkinlik 12 Mart Salı 14:00'te konferans salonunda gerçekleştirilecek." denildi.

Öte yandan Bartın Milletvekilleri Yılmaz Tunç ve Rıza Yalçınkaya İstiklal Marşı'nın kabulünün 92. yılı dolayısıyla birer mesaj yayımladılar:

TUNÇ: BAĞIMSIZLIĞIMIZIN YEGANE İFADESİ

AK Parti Bartın Milletvekili ve Adalet Komisyonu Sözcüsü Yılmaz Tunç, İstiklal Marşının kabulünün 92. Yıl dönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Milletvekili Tunç, mesajında, İstiklal Marşı'nın, Ülkemizin bağımsızlığının, Türk milletinin kahramanlığının ve milli mücadelemizin bir sembolü olduğunu belirterek, Merhum Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un bağımsızlığımızın yegâne ifadesini İstiklal Marşıyla ortaya koymuştur.

Milletvekili Yılmaz Tunç, mesajında şunları kaydetti; "İstiklal Marşımız, kurtuluş savaşının sonrasında, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınarak, 12 Mart 1921 ‘de TBMM'de kabul edilen, ülkemizin bağımsızlığının sembolü olan, milletimizin kahramanlığını ve milli mücadelemizi en veciz sözlerle ifade eden, Türk milletinin karakterini yansıtan eşsiz bir eserdir. Bu eşsiz eserin her bir kelimesi, her bir mısrası bizlere anlamlı ve büyük mesajlar iletmektedir. Bu mesajları en ince ayrıntılarıyla kavrayan bir nesil, ülkemizi her alanda dünyada lider bir ülke yapacaktır, bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Ülkemizin düşman işgalinden kurtularak, milli mücadelemizin başarıya ulaştığı ve bağımsızlığımızı kazandığımız o günleri her istiklal marşını okuduğumuzda bizlere hatırlatan ve o günlerin heyecanını bu günlere aktaran İstiklal Şairimiz Merhum Mehmet Akif Ersoy'un tabiriyle; "Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın" diyor, İstiklal Marşımızın kabulünün 92. Yıldönümünde, tüm İstiklal şehitlerimizi, gazilerimizi ve merhum milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u rahmet ve minnetle anıyorum"

Yalçınkaya'nın mesajı

Kurtuluş Savaşımız sırasında vatan sevgisini ayakta tutmak ve ulusal heyecanımızı yükseltmek için bir “Milli Marşa” gereksinim duyulmuş, o tarihte açılan yarışma da Türk Milletinin kahramanlığını, vatan sevgisini, inancını, mücadeleci ve bağımsızlık ruhunu yansıtan Mehmet Akif Ersoy’un şiiri birinci seçilerek, 12 Mart 1921 tarihinde “İstiklal Marşımız” olarak kabul edilmiştir. İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 92’nci yıldönümünde, Atamızın ilkeleri kılavuz, İstiklal Marşımızın bütünleştirici ruhu ise hala o günkü gücüyle ilham kaynağımız olmaya devam etmektedir.  Bu düşüncelerle; İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 92’nci yıldönümünü kutluyor, değerli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygı ve minnetle anıyorum.

BAŞKAN AKIN’IN İSTİKLAL MARŞI MESAJI

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın İstiklâl Marşı'nın 92. yıl dönümü dolayısı ile bir mesaj yayınladı. Başkan Akın mesajında “İstiklal Marşımız, tarihe altın harflerle yazılan İstiklal harbimiz ve milli mücadelemiz sonrasında kazanılan egemenliğimizi, büyük bir coşkuyla seslendiren, her okunduğunda o ruhu en güzel şekilde anlatan ve yaşatan, her mısrası çok değerli bir eserdir. Bu gün, Türkiye Cumhuriyeti’nin devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün simgelerinden biri olan İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 92'inci yıl dönümüdür. Bir kez daha bu çok anlamlı dizelerin yazarı olan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

SEZAİ BİLGİN’İN İSTİKLAL MARŞI MESAJI

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bartın İl Başkanı Sezai Bilgin İstiklal Marşı’nın kabulünün 92. yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.
İl Başkanı Bilgin Mesajında, Türk milletinin bağımsızlığa düşkünlüğünün, özgürlüğe bağlılığının manzumesi olan İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 92’nci yıldönümünü hürmet ve hayranlıkla idrak ettiklerini söyledi. Bilgin “Büyük vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un derin irfanıyla somutlaşan, vatan ve bayrak sevgisiyle ruh kazanan, milletimizin şanlı ve iftihar edilecek mücadelesiyle zirveleşen istiklalimizin edebi dizeleri, elbette bizim için çok değerlidir. İstiklal Marşımız, tarihte esarete düşmemiş bir milleti boyunduruk altına alma girişimlerine karşı; milli vicdanların direnişini, vatan sevgisinin dirilişini ve yüreklerin diklenişini simgeleştirmiştir. Her satırında özlemin ve her kelimesinde kudretin ifadeleri bulunan bu manzum haykırışın; kurtuluş mücadelemizin sesi, nefesi ve mesajı olduğu kuşkuya yer bırakmayacak kadar belirgindir. Dileğim istiklal marşı yazmamıza neden olacak karanlık ve kasvetli dönemlerin bir daha geri gelmemesi ve Türk milletinin bin yıllık kardeşlik bağlarına ne pahasına olursa olsun arka çıkılmasıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşı’mızın kabul edilişinin 92’nci yıldönümünde, en başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, aziz şehitlerimize ve bu eşsiz eseri bizlere armağan eden Büyük Millet Meclisi’nin muhterem üyelerine Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, aziz hatıralarını minnet ve şükran hislerimle yâd ediyorum” dedi.

AVNİ KABASAKAL’IN MESAJI

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bartın Merkez İlçe Başkanı Avni Kabasakal İstiklal Marşı’nın Kabulünün 92. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Kabasakal mesajında, “ Millî marşlar, milletlerin kahramanlık destanlarıdır. Bayrağımız ve onun hürriyetini ebedîleştiren İstiklal Marşımız; milletimizin ruhunu, tarihini, ideallerini aksettiren ölümsüz değerlerdendir. İstiklal Marşımız, o eşsiz ve büyük mücadeleyi ruhunda hissederek mısralara döken bir düşünce adamının şahsi hissiyatı ve yalnızca yaşandığı dönemin hatıralarını yansıtan bir eser değil, aynı zamanda ayağa kalkmaya karar vermiş Türklüğün bedeli kanla ödenmiş bağımsızlık beyannamesi olmuştur. Bugün hepimize düşen en büyük görev, İstiklal Marşımızda anlamını bulan mücadelenin şuuruna vararak ecdadımızın emaneti olan vatanımıza sahip çıkmak ve Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatmak olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşı’mızın yazılmasına canları pahasına vesile olan şehitlerimiz ile fazilet ve ahlak timsali vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u saygı ve minnetle anıyorum” dedi.

AKMAZ “YERYÜZÜNDEKİ MARŞLARIN EN GÜZELİ VE EN DEĞERLİSİDİR”


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bartın İl Kadın Kolları Başkanı Nuran Akmz, İstiklal Marşı'nın kabulünün 92. yıldönümünü kutladı.
MHP Bartın Kadın Kolları Başkanı Nuran Akmaz mesajında, "İstiklal Marşımız 12.03.1921 tarihinde kabul edildi. İstiklal kavramı bedeli, paha biçilemez bir kavramdır. İstiklal marşı bir milletin mukaddesleri uğruna ettiği yeminin manzum ifadesidir. İstiklal Marşını herhangi bir şiirle kıyaslamak veya sadece bir şiir gibi görmek yanlış olur. İstiklal Marşımız şanlı tarihimiz, istikbalimiz adına yazılmış hepimizin iştirak ettiği kutlu bir sözleşmedir. İstiklal Marşımız, yazılışındaki edebi sanat ve estetik ifadeler yönüyle de yeryüzündeki İstiklal Marşlarının en güzeli, en değerlisidir. Milli mücadele günlerinin, namus ve şeref abidesine dönüşen şanlı zaferlerin haklı mutluluğunu yaşatır içimizde. Türk milletinin geleceğe yönelik yaşama azmi, hayatta kalma kararı ve Allah'a kul olma sevdasıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 92’nci yıldönümünü kutluyor, değerli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla anıyorum" dedi.

AK Parti İl Başkanı Yaşar ARSLAN, yayınladığı mesajda, "Aziz milletimizin hürriyet ve vatan tutkusunun en belirgin şekilde ifadesinin mısralara döküldüğü İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı'nın en çetin döneminde milletimize moral ve cesaret kaynağı olmuş, milletimizin yeniden doğuşunu tarif eden bir abide olmuştur."dedi. Arslan, "Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy yazdığı İstiklal Marşı'nda; milletimizin ezelden ebede giden yolculuğunu, ruh derinliğini, gönül yüceliğini, manevi değerlerini, vatan sevgisini en müstesna biçimde anlatmaktadır. Türkiye'nin sahip olduğu eşsiz birikimle, tarihi, coğrafi ve kültür değerleri ile güçlü medeniyetimizin yetiştirdiği büyük şahsiyetler ve onların bize bıraktığı eşsiz miras bizler için en önemli zenginliktir. Kuşkusuz bu şahsiyetlerin başında milletimizin her ferdinin gururla sahip çıktığı büyük değerimiz Mehmet Akif Ersoy gelmektedir. Mehmet Akif Ersoy sadece büyük bir şair değil aynı zamanda kendini, milletinin vatanının istiklal ve istikbal mücadelesine adamış bir dava adamıdır. Tarihi birikimimizle, kimliğimizle, özümüzle, değerlerimizle birlikte yeniden var olmamızı savunan Mehmet Akif Ersoy, muhteşem mısralarıyla milli ruhumuzu yeniden harekete geçirmiştir. Bu büyük şairimizin eserleri, bugün de milletimizin duygularına tercüman olmaya devam etmektedir". AK Parti İl Başkanı Yaşar Arslan, "İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma gününde İstiklal Marşı'mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabulünün 92. yıl dönümünü kutluyor, milli şairimiz, büyük mütefekkir Mehmet Akif Ersoy'u ve bütün istiklal kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyorum" dedi.

KARTAL'IN MESAJI

Bartın İl Genel Meclisi Başkanı Ali Kartal,12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü 92.yıldönümü vesilesiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Meclis Başkanı Kartal, mesajında, İstiklal Marşı'nın bağımsızlığın tescili, milletin ortak değeri olduğunu ifade etti.  Milli mücadelenin bir özeti niteliğinde olan İstiklal Marşı'nın, Türk milletinin tüm dünyaya karşı yiğitçe duruşunun bir ifadesi olduğunu belirten Kartal, şunları söyledi. "İnanıyorum ki, bizi biz yapan vazgeçilmez değerlerimizin en veciz ifadesi olan İstiklal Marşımız, ilelebet vatan semalarında yankılanacak, yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir. Bu düşüncelerle, bağımsızlığımızın tescili, milletimizin ortak değeri olan İstiklal Marşı'nın kabulünün 92. yılını tebrik ediyor, vatan için canını feda eden aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u rahmet ve minnetle anıyorum."

TİMUR'UN MESAJI

Amasra Belediye Başkanı M.Emin TİMUR İstiklal Marşımızın Kabulünün 92.yıl Dönemi nedeniyle yaptığı konuşmasında ‘’Bir milletin varlığını ve istiklalini gösteren mili sembollerden biri de Milli Marşı’dır. Milli marşlar temsil ettikleri milletlerin özelliklerini övücü bir dile sahiptirler. Milletlerin özel günlerinde, resmi törenlerde, milletler arası spor karşılaşmalarında çalınıp söylenirler. Milli Mücadele ile ilgili hazırlıklardan biri de moral gücümüzün yükselmesi idi. İstiklal Marşımız, yurdumuzun düşman işgaline uğradığı felaket günlerinde saldırgan düşmana karşı Anadolu’da tutuşan heyecanı alevlendirecek; vatan sevgisini ve inancı canlı tutmak için yazıldı.Büyük şair Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı, 12 Mart 1921 tarihinde TBMM tarafından kabul edilmiştir. İstiklal Marşı, özlü dizeleriyle Türk Ulusu’nun, yurt ve bayrak sevgisini, özgürlük, bağımsızlık ve çağdaşlık tutkusunu en güzel biçimde yansıtmaktadır. Kurtuluş Savaşı, vatan sevgisini tüm değerlerin üstünde tutan Türk Milletinin, Atatürk önderliğinde, özveriyle başarıya ulaştırdığı, tarihin akışını değiştiren bir kahramanlık destanıdır. Kurtuluş Savaşı ile yalnızca vatan toprakları kurtarılmamış aynı zamanda, yeni özgür ve bağımsız bir devletin, demokratik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri de atılmıştır. Bu düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 92. yıl dönümünde, başta Büyük Önder Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını, büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u en derin minnet ve şükran duygularımla rahmetle anıyorum” dedi.

Türk Eğitim-Sen: İSTİKLAL MARŞIMIZIN 92’İNCİ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ

Türk Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Sezai HANGİŞİ İstiklal Marşı’nın kabulü ile ilgili basın açıklaması yaptı.

12 Mart 1921 tarihinde büyük şair ve yazar Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşımız TBMM’de kabul edildi. İstiklal Marşımız öyle bir marş ki; Her mısrasında milletimizin kahramanlık mücadelesi ilmek ilmek işlenmiş, Bayrak, vatan, millet sevgisi en güzel kelimelerle ifade edilmiş,
Büyük Atatürk önderliğindeki Türk milletinin; topraklarımız üzerinde paylaşım planları yapan ve insanlarımızı köleleştirmek için yanıp tutuşan emperyalist güçlere, mandacı zihniyete ve zulme karşı onurlu duruşu, milli mücadele azmi ve bağımsızlık aşkı eşsiz bir şekilde anlatılmıştır.
Millet ve vatan bütünlüğümüzün yapısı, milli marşımızın adının da aldığı gibi istiklaldir. İstiklal demekte milletimiz için hürriyettir, boyun eğmemektir ve bağımsızlıktır. İstiklal Marşı, tüm milletimizin o zamanki birçok imkansızlığa rağmen vermiş olduğu bağımsızlık mücadelesi sırasında milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un, içindeki vatan ve millet sevgisi ile şehit kanları ile sulanmış aziz vatanımızın kaybedilme endişesinin yanı sıra Türk Milletine olan inancının da en güzel ifadesidir. İstiklal Marşımız; yıllardır her okunduğunda milletimizin göğsünü kabartmış ve içindeki vatan sevgisini yeniden yeşertmiştir. Ayrıca bizlere düşen milletimizin içinden çıkmış, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u yaşatmak, eserlerini, fikirlerini ve kişiliğini, bugünkü gençliğimize anlatmaktır. Geleceğimiz olan gençlerimizin, Milli şairimizin vatanına ve milletine olan sevgisinden, bağımsızlığa olan inancından, en önemlisi mücadele azminden öğrenecekleri birçok şey olduğuna inanıyoruz.
Bu vesileyle İstiklal Marşımızın 92’inci yıldönümünü kutluyor; büyük şair Mehmet Akif Ersoy’u İstiklal Harbimizin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, bağımsızlık sevdası ile toprağa düşmüş bütün şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
İstiklal Marşı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
muhammed kara 8 yıl önce

Anayasadan Türk luk kavramı çıkartılmak istenirken hala ne diye konusursunuz

Avatar
kemiklerini sızlatıyorlar mehmed akif 8 yıl önce

yahudi israild ve hristiyan abd başta olmak üzere dünya ülkelerinin hemen hepsinden destek alarak binlerce canımızı şehit eden bölücü pkk ile barış diye ne alınıp verildiğini bile bilmediğimiz pazarlıklarla el sıkışmaya çalışmak mehmed akife bayrağa kan dökmüş her vatan evladına ihanettir... akp eliyle büyük israil projesine destek olunuyor, kürdistanın yolu açılıyor... hemde müslümanız elhamdülilha deyip hristiyan ve siyonistlerle işbirliği yaparak... müslüman kanı dökmeye alışık abd yle, katil israille, ne idüğü belrsiz barzani ve talabani çeteleri ile el sıkışarak... kemiklerini sılatıyorlar mehmed akif... istiklal marşını bile yasaklayacak konuma geldiler artık... yazık diyorum... çok yazık... bu şehitler bu halk bunjları hak etmiyor...