Kaldırılan Servisler İçin Belediye'ye Suç Duyrusu

Daha önce Bartın’da şehirler arası otobüs firmalarının ortak kararla şehir içi servislerini kaldırmaları hakkında Rekabet Kurumu’na başvuran Avukat Rıdvan Yıldız bu kez de şehir içi servislerinin kaldırılmasında Bartın Belediyesi’nin halk otobüs hatlarını kiraya verebilmesi için danışıklı hareket ettiği gerekçesiyle Bartın Belediye Başkanı ve meclis üyeleri hakkında görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulundu.

Bartın halkının mağduriyeti giderilene kadar her türlü yasal yollara başvuracağını açıklayan Yıldız, şehirler arası otobüs firmaları hakkında da suç unsurlarının var olup olmadığı hususunu değerlendiriyor.

Avukat Rıdvan Yıldız’ın şikayet dilekçesi şu şekilde;

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞIVASITASIYLA
BARTIN CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

MÜŞTEKİ : Rıdvan Yıldız (T.C.: ………………….)

ŞÜPHELİLER : 1- Cemal Akın (Bartın Belediye Başkanı)
2- Bartın Belediyesi Meclis Üyeleri
ADRES : Bartın Belediyesi

SUÇ KONUSU : Sayın Belediye Başkanı Cemal Akın ve Belediye meclis üyelerinin belediye halk otobüsü koymak için şehir içi servislerinin kaldırılması konusunda şehirler arası otobüs firmaları örtülü anlaşma fiili ile TCK 257’nci maddesi uyarınca görevi kötüye kullanma suçu için gereğinin yapılması talebi

SUÇ TARİHİ : 15.07.1014-Halen

AÇIKLAMALAR

11.06.2014 tarihinde Bartın Belediyesi 5 adet halk otobüsü hattının kiraya verilmesi için ihale açmıştır. Ancak söz konusu ihalede alıcı çıkmamıştır. Akabinde şehir içi servisi hizmetinin zarar etmelerine yol açtığını fark eden şehirlerarası otobüs firmaları şehir içi servis hizmetini ortak bir karar alarak kaldırmaya karar vermişlerdir. Rekabet hukukuna da aykırılık teşkil eden söz konusu karar Rekabet Kurumu tarafından da incelemeye alınmıştır. Şehir içi servisinin kalkmasının ardından belediye daha önce açtığı ancak alıcı çıkmayan 5 adet halk otobüsü hattını tekrar ihaleye açmış ve bu kez hatlara alıcı çıkmıştır.

Belediyenin otobüs ihalesine alıcı çıkmamasının hemen ardından şehiriçi otobüslerinin zarar ettiklerini fark etmeleri hayatın olağan akışına uymamaktadır. 07.07.2014 tarihinde basında çıkan haberde Bartın Belediyesi yetkilileri ile otobüs firmalarının anlaştığı ve bu şekilde şehiriçi servislerinin kaldırıldığı belirtilmiştir. Ayrıca Bartın Milletvekili Sayın Yılmaz Tunç basına verdiği demecinde “Bartın Belediyesi servis aracı koyabilmek için şehirlerarası otobüs firmaları ile örtülü anlaşma yapmıştır” şeklinde ifadesi bulunmaktadır. Halk otobüsü hatlarının ihalesi ile şehiriçi servislerinin aynı ana denk gelmesi tesadüf ile izah edilebilecek bir vaka olmaktan uzaktır.

Belediye Kanununda açıkça belirtildiği üzere belediyenin asli görevi mahalli müşterek ihtiyaçları karşılamak için girişimlerde bulunmaktır. Ancak Bartın Belediyesi, şehirlerarası otobüs firmaları ile örtülü bir anlaşmayla Bartın halkının hayatını zorlaştırarak halk otobüsü hattı rantı oluşturmuş ve bu sayede söz konusu otobüs hatlarını kiraya vererek çıkar sağlamış ve kiraya verilen hatlar için rant sahası oluşturmuştur. Bu açıkça belediye idarecilerinin görevini kötüye kullanmasıdır. Bu fiil TCK 257’nci maddesinde tanımlanan “Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan hâller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir kazanç sağlayan kamu görevlisi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” suç tanımına uymaktadır. Bu sebeple görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle Bartın halkının ve ben dahil olmak üzere şehirlerarası otobüsleri kullanan kişilerin mağduriyetine sebep olduklarından Bartın Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın ve Belediye meclis üyelerinin TCK 257’nci maddesine göre cezalandırılmalarını talep etmek zorunluluğu doğmuştur.

SONUÇ VE TALEP:

Yukarıda açıklanan ve resen tespit edilecek sebeplerle Sayın Belediye Başkanı Cemal Akın ve Belediye meclis üyelerinin belediye halk otobüsü koymak için şehir içi servislerinin kaldırılması konusunda şehirler arası otobüs firmaları örtülü anlaşma fiili ile TCK 257’nci maddesi uyarınca görevi kötüye kullanma suçu için gereğinin yapılmasını saygı ile arz ve talep ederim.

RIDVAN YILDIZ
İSTANBUL BAROSU AVUKATI
SİCİL: 43980

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
şehiriçi Servisler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
reis 4 yıl önce

haklısınız aynı zamanda ben karabüklü olarak amasrada ikamet edenlerden sadece biriyim; oğlum ve ben devamlı karabüke gitmekteyiz.sayın belediye başkanı il trafik komisyonu tarafıdan bartın karabük arası yolcu taşıyan savaş turizmin eski yalıdaki yazıhanesini yasak olduğu gerekçesiyle kapatmıştır. soruyorum?
1.zonguldak yazıhanesinin eski yaludai yazıhanesinin oırada ne işi var.karabük kobani mi!!
2.amasra seyhat hafta içi hastahane altına çıkıyorda diğer tatil günlerinde neden çıkmıyor. sordum yasak dedilşer diğer günler yasak değilmi?
3.eteğindeki taşları döksün hiç kimsenin biz yolcuları rahatsız etmeye hakkı yok!!!!!!!!
4.bu olay iç işleri bakanlığı tarafından valilik,belediye ve diğer komisyonlarının incelenmesi için müracatı yapılacaktır. adım

Avatar
muhammet sahin 4 yıl önce

Tamamiyla reklam kokan bir hareket. Asil bartin vekili iddiasini ispatla yukumludur diye dusunuyorum

Avatar
bartınlı 4 yıl önce

sayın avukat bey öyle bir dava açmışınız ki hırsızın hiç mi suçu yok cinsinden. madem bartına faydalı bir şey yapmaya çalışıyorsunuz o zaman otobüs firmalarının neden böyle bir karar aldıklarını belgeleyip insanlarımızın mağduriyetlerini ortadan kaldırmaları için onları da bu dava sürecine katın. eğer ortada bir suç var sa suç tek başına işlenmez muhakkak karşı taraf da vardır. maksat vatandaşa hizmet ise asıl işin faillerini es geçmenizi anlayamadım.

Avatar
haberci 4 yıl önce

ah be güzel ülkem. herkes bir reklam peşine düşmüş... sanki avukat bey bilmiyor bu suç duyurusunda bişey çıkmayacağını.. ama tribünlere oynamak için yapıyor.. hayırlısı bakalım ne olacak

Avatar
BUNCA İNSANIN HAKKINI NASIL ÖDEYECEN BAŞKAN 4 yıl önce

bi̇zi̇m barin halkimiza hak i̇ki̇ kaldirim yapan i̇ki̇ park yapan adami yi̇ne başkan yaptilar oda oi̇stedi̇ği̇ gi̇bi̇ at kosturuyo yaptiği hi̇ç bi̇r şey yok beledi̇yeci̇li̇k namina

Avatar
hukukun üstünlüğü ve avukatlık 4 yıl önce

hukukun üstünlüğünü baz alırsak servislerin kaldırılması ve aynı şartlarda alternatif bulunamaması bütün mülki amirlerin ve stk ların öncelikli sorunu olması lazım avukat bey reklam yapmış olabilir bence hak ettiği bir reklamı yapıyor ve insanlara büyük hizmet etmek üzere sayın mülki amirler artık bartına gelen ve giden yolcuların çektiği rezilliğe dur deyin ve avukat beye destek olun. teşekkürler av. rıdvan yılmaz allah sana hayırlısından çok versin

Avatar
mehmet yağmur 4 yıl önce

avukat o suç dediğin şey senin oturduğun yerde belediyenin yetkisinde. reklamını yapma

Avatar
hello 4 yıl önce

haberci başta olmak üzere belediyenin avukatları savunmaya geçmiş...bir kere olsun halktan yana olun be...dünyanın sonu gelmez...