Madenci yine Hakkı Arslan dedi

Madenciler yaptıkları 9. olağan genel kurulla yeni başkanını seçti. Kıran karana geçen seçimlerde 115 delege oy kullandı. Akşam saatlerine kadar süren seçimlerde sayım işlemi oldukça heyecanlı geçti. 115 delegenin 61’inin oyunu alan Hakkı Arslan yeniden Genel Maden İşçileri Sendikası Amasra Şube Başkanlığına seçilirken, diğer aday Ferhan Kara ise 54 oyla kaybetti. 7 oy farkla seçilen Hakkı Arslan’ın yönetiminde ise şu isimler yer alıyor. Şube Sekreterliğine Dursun Koç, Remzi Özdemir, Şube Mali Sekterliğe Rıza Özmen, Şenol Özsoy, Hüseyin Özerdoğan ve Celal Vakit… 115 delegenin oy kullanarak, Amasra Şube Başkanı seçeceği kongre Amasra ATİM sinemasında gerçekleştirildi. Kongrede ilk olarak 1990 yılında bölgedeki maden işçilerinin emeklerine ve işlerine sahip çıktığı eylem olarak gösterilen ve tarihe geçen Eski Genel Başkan Şemsi Denizer’in anısına hazırlanan büyük madenci yürüyüşünün videosu izlendi. Ardından GMİS Genel Başkanı Ramis Muslu, Türkiye gündemini değerlendirdi. Muslu, özelleştirmenin hızlı şekilde yapıldığı ülkede, 19.yüzyıl başında sendikaların kurulma aşamasında yaşanan yıpratılmaların şimdide yapıldığını kaydetti. Kongreye misafir olarak katılan Bartın Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Yaşar Sinoplu ise konuşması sırasında madencilerin büyük alkışını aldı. Kongreye Saadet Partisi Bartın İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Ünal Yurtbay da katıldı.

Genel Kurulun Divan Kurulu Başkanlığını GMİS Genel Mali Sekreteri Muharrem Sarıçam yaptı. Genel Maden iş Sendikası Genel Başkanı Ramis Muslu da yapılan kongrede hazır bulundu. Genel Başkan Muslu, “Sendikamız 1946 yılında kuruldu. Şube kongre seçimleri ve genel merkez seçimlerini, Karadon, Kozlu, Amasra, Armutcuk bölgelerimizde taban delege seçimlerimizi tüm işçi arkadaşlarımızın yoğun katılımı ile demokratik bir şekilde hayata geçirdik. Sendikamız kurulduğu yıllardan bu yıla kadar genel kurullarımızı yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Önemli olan TTK’yı ayakta tutmaktır. Eğer TTK’yı ayakta tutarsak Zonguldak, Bartın, Karabük illeri ve bu coğrafyada yaşayan 1,5 milyon insanın hayatını devam ettiririz. TTK’yı bugünlere taşımak o kadar kolay olmadı.  Ülkemizde adına özelleştirme denilen ulusal zenginliklerimizi uluslararası şirketlere kaptırıyoruz. Uluslararası dengelerden ulusal çıkarlarımız adına bağımsız politika izlememize bugünlerde izin verilmiyor. Ülkemiz dış borçlarla, iç borçla boğuşmak zorunda kalıyor. Böylece uluslar arası ilişkilerde emperyalist ülkeler istediklerini yapma noktasına ülkemizi sürüklüyor. Bugün tek kutuplu bir dünyada yaşıyoruz. Sermaye sınır tanımıyor. Uluslararası sermaye en karlı alanlara doğru yer değiştiriyor. Yüksek karlar için her yol deneniyor. Daha ucuza çalıştırmak, daha fazla kar elde etmeye çalışılıyor. Uluslararası sermaye yerli iş birlikçilerle sendikalara ve örgütlenmelere hızlı bir şekilde saldırılıyor. Sendikalar bölüp parçalanarak, tek tek güçleri zayıflatılarak tasfiye etmeye çalışılıyor. Bugünlerde Tunus’ta, Yemen’de, Mısır’da yaşananlar, sosyal devletin buralardan uzaklaştırılmasının bir göstergesidir. Bu halk hareketi olarak da halkın sosyal devletten uzaklaştırılıp, nasıl yıllarca sömürüldüğünün bir göstergesidir. Türkiye’nin dört bir yanında sendikasız sigortasız çalışanların durumları ortadadır. Afşin Elbistan’daki açık işletmede 9 arkadaşımızı yitirdik. Toplamda bir ay içerisinde 30 arkadaşımız iş kazalarına maalesef hayatlarını yitirdiler. Bunlar önlenebilir iş kazalarıdır. Maalesef tedbir alınmayarak çalışanların hayatları ile oynandı. İş kazalarında maalesef Dünya’da 3., Avrupa’da 1. sıradayız. 12 Haziran’dan sonra kıdem tazminatı gündeme gelecektir. Yılardır siyasi iktidar bunun alt yapısını yapmaya çalışıyor. Çalışma Bakanlığı Kıdem Tazminatı fonu oluşturulacağını, bu şekilde hiçbir işçinin kaybı olmayacağını dile getiriyor. Bugünkü şartlarda 2008 krizinde binlerde arkadaşımız kıdem tazminatından mağdur olduğunu, bahsettikleri gibi bir fonla bunun önüne geçilmesinin mümkün olmadığını, bizler çalışan olarak görüyoruz. Biz birlik ve beraberliğimizi sürdürdüğümüz sürece, bileğimizi kimse bükemeyecektir. Amasra Şubemizin 9. Olağan Genel Kurulu’nda Amasra müessesemizde çalışan işçi arkadaşlarımıza, Bartın halkımıza, Türkiye Taş Kömürü Kurumuna, işçi sınıfına, hayırlı olmasını temenni ediyor ve başarılı çalışmalar diliyorum” dedi.

SAADET PARTİSİ İL BAŞKAN YARDIMCISI YAŞAR SİNOPLU

Kongreye misafir olarak katılan Bartın Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Yaşar Sinoplu, kürsüye çıkarak madencilerden büyük alkış aldı. Sinoplu, “Az önce burada Genel Başkan konuşurken hükümete değindi. Burada siyasi bir konuşma yapmak istemiyordum ama mecbur kaldığımı düşünüyorum. Söylemek başka, yapmak başkadır. Konuşmak başka, icraat başkadır. 1996-1997 yılında bizim iktidarımızda yapmış olduğumuz girişimler sayesinde bugün Amasra’daki çalışmalar devam etmektedir. Biz milli görüş çizgisindeki siyasi parti olarak önce ahlak ve maneviyat, ağır sanayi, üretime dayalı ekonomi, yaşanabilir bir Türkiye diyoruz. Yeniden büyük Türkiye, yeni bir dünya diyoruz. Ama bizden hariç hükümetlerin, taklitçi hükümetlerin tamamı özelleştirilme adı altında 48 milyar dolar özelleştirme yaptılar. Hesaplara baktık ki dış güçlerin paralarına bir yıllık faiz bile yetmiyor. Bu kongredeki seçilecek hangi arkadaşımız olursa olsun, şimdiden kendisini kutlayarak hayırlı çalışmalar diliyorum. 11 Haziran’da yapılacak seçimlerde yine yanlış partilere, yine yanlış kişilerin programlarına oy verirseniz, bu madenlerin kapatılması an meselesidir. Madenler zarar etmez ettiriliyor” dedi.

HAKKI ARSLAN, “SAYEMDE SIRTLARINA CEKET GİYMESİNİ ÖĞRENDİLER”

Eski mali sekreter Şenol Özdemir’in iddialarına aynı sertlikle cevap veren Arslan, “Her şeyi konuşmak güzel. Bunları söylerken hiç düşünmüyor musunuz? Buraya çıkarken, dün Hakkı Arslan ile gezerken çok iyi olan insan, bugün mü kötü oldu. Hakkı Arslan’ın sayesinde sırtını ceket giymesini öğrenen, ayağına pantolon giymesini öğrenen, sendikanın S’sini bilmeden sendikada yönetici olan hiçbir arkadaşım, hiçbir dostumun buraya çıkıp ahkam kesme şansı yoktur. Ben siyah ayakkabının üstünü kahverengi ile boyamadım. Bizler yokluğu da gördük, emekle mücadeleyi de gördük. Mücadele etmeye her zaman hazırız. Kafanızı yastığa koyduğunuz zaman bir gün öncesini düşüneceksiniz. Biz sokak serserisi değiliz. Eğer gerçek bir sendikacı olabilseydiniz, bugün buraya aday olurdunuz. Ben kendime her zaman güveniyorum. Siz zamanında emeğe ve işinize ihanet ettiniz” dedi.

HAKKI ARSLAN’A SAHTE FATURA İDDİASI

Eski mali sekreter Şenol Özdemir, Hakkı Arslan hakkında ağır iddialarda bulundu.Özdemir, şube başkanı Hakkı Arslan’ın işçilerden haksız yere para aldığını ve sahte faturalar düzenlendiğini iddia etti. Özdemir, “Oy verirken iyi düşünün arkadaşlar. Sendika dolandırılıyor. İşçi dolandırılıyor. Bir arkadaşımın bana verdiği mektupta ‘Değerli madenci kardeşlerim, TTK Karadon işletmesinde madenci olarak çalışmaktayım. Amasra Şube Başkanı Hakkı Arslan evimin Bartın ilinde olması sebebiyle Amasra’ya nakil yapacağını söyleyip bundan dolayı benden 2 bin lira nakil parası almıştır. Bunun üzerine bir dilekçe yazmıştım ve bunu duyan Hakkı Arslan, beni tehdit etmiş ve bana aşırı baskı yapmıştır’ yazılı bir mektup gönderdi.” dedi. Şenol Özdemir, mali sekreterliğe tekrar aday olmadığını, mali sekreterliği kendisinden daha iyi yapacak arkadaşlarının olduğunu söyledi. 

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FEHMEİ ÖZÖREN 8 yıl önce

VAH VAH .DEMEKKİ YENİ İŞE GİREN GENÇLER ARASINDA BU GÖREVLERE YÜKSELECEK VE KALDIRABİLECEK BİRİLERİ YOKKİ YİNE HAKKI KAZANDI.HAYIRLI OLSUN DEMEKTEN BAŞKA NE DÜŞER...