Sendikalardan Sağduyu Çağrısı

İlimizde üniversite açılmasıyla birlikte öğrenci sayısındaki artış bazı sorunları da birlikte getirdi. Ülkenin dört bir tarafından üniversite okumak için ilimize gelen gençler, karşılaştıkları barınma, ulaşım, yemek sorunları gibi sorunların yanında, ülkedeki siyasal atmosferin yarattığı sorunları da yaşamak zorunda kalıyorlar. Bu sorunların yanında Bartın ve ülkemiz kamuoyunun da yakından bildiği gibi son 2 gündür ilimizde üniversite öğrencileri arasında üzücü olaylar cereyan etmiş ve tansiyon bir anda artmıştır. Biz eğitimciler bu durumu kaygıyla izlemekte ve endişelenmekteyiz.

Yıllardır bu ülkeyi yönetenlerce ülkemizdeki farklılıkları bir kültürel zenginlik olarak görülmesi ve değerlendirilmesi gerekirken; bu farklılıkları bir ayrışma, öteleme, küçük düşürme gerekçesi olarak gördüğü için ülkemizde çatışma ortamı hiçbir zaman bitmemiştir.

Geçmişten bugüne yaşanan ve sürekli tekrarlanan bu oyunlar yeniden sahneye konmaya çalışılıyor. Birlik ve beraberliğin, kardeşçe dayanışmanın en güzel göstergesi olan 18 Mart Çanakkale zaferinin kutlandığı bir günde ilimizde yaşanan menfur olayın ve arkasından yaşananların kaygı verici olduğunu düşünüyoruz.

Ailelerinin okumak üzere ülkenin dört bir tarafından ilimize gönderdiği öğrenciler arasında kavga ortamının oluşması kaygı verici bir durumdur. Bizler her şeyden önce bir eğitimciyiz, anayız, babayız. Şu anda Bartın’da bir yakını bulunan aileler endişe, merak ve korku içinde bu olayları izlemektedirler.

Ülkemiz insanı bu durumu daha önceleri yaşadı ve bu konuda tecrübeli. Nice canların toprağa düştüğünü, nice ana babanın evlatsız kaldığını, nice evladın da anasız babasız kaldığını gördük. Özelikle 80 döneminde sağdan ve soldan çok sayıda insan canını kaybetti, hayatta kalanların çoğu da yıllarca hapis yattı çile çekti. Birileri bu yaşanan olayları kenarda durup seyrederken olan vatan evlatlarına oldu. Geride gözü yaşlı analar babalar ve evlatlar kaldı. Bu olaylara yakından şahit olduk. Bu durumdan ders çıkarabilmek bir erdemdir, gençlerimizin de bu erdemliliği göstereceğine eminiz. Biz de bu basın açıklamasını buna vesile olmak amacıyla yapıyoruz.

ŞİDDET İÇEREN EYLEMLERİ HAYATIMIZDAN ÇIKARMALIYIZ

Gençlerimiz, öğrencilerimiz provakasyonlardan uzak durmalı ne olursa olsun şiddetten uzak eylem ve etkinlikte bulunmalı, hukukun ve eşitliğin tesisi için farklılıkları korumalı birlikte yaşama kültürünü geliştirmeliyiz.

Gençlerimiz yaptıkları eylemlerin sorumluluğunu taşımalı ve eylemlerinin sonucunda yaşayabilecekleri süreçlerin bilincine varmalı hayatlarının ne yönde etkileneceğini bilmelidir.

Ne olursa olsun tahriklere, provokasyonlara, kavga ve çatışmalara azami derecede dikkat etmek, olgunluk ve sağduyulu bir tutum insanımızın ve gençlerimizin her zaman göstereceği tavır olmalıdır.

Bartın’ın ihtiyacı olan şey toplumda karşılıklı kin, nefret ve düşmanlık duygularını pekiştirecek açıklamaların yerine, barış ve kardeşlik duygularının güçlendirilmesi için birlikte olma ihtiyacıdır.

Bizler eğitimciler olarak bu gelişmeleri kaygıyla takip ediyor ve ülkenin her yerinde olduğu gibi özelde de Bartın’da barış ve kardeşlik ortamı sağlamak için herkesi sağduyulu olmaya davet ediyoruz.

İlimizde yaşanan bu olayların, ülke huzurunun ve kardeşlik duygularının korunması açısından tekrarlanmaması bizim en halisane dilek ve temennimizdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Bartın Üniversitesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
frigyalı zeybek 8 yıl önce

sendikalarımızın bu ortak tavrını tebrik ediyor ve destekliyoruz...bu dayanışmanın farklı ortamlarda da devamını temenni ediyoruz.kazanan kardeşlik ve barış olsun...

Avatar
Hasan ulusoy 8 yıl önce

sendikaların bu sağduyu çağrılarına katılmamak mümkün değil.bu sağduyuyu milli eğitim bakanlığı yönetici atamalarında da görmek isterdik ama olmadı.o günlerde ve bu günlerde ortalıkta göremiyoruz.

Avatar
duyarlı vatandaş 8 yıl önce

sayın editör, inşallah yayınlarsın. sendikalardan ortak çağrı diyorsun, sanki fotoğrafını bilmiyormuş gibi eğitim bir sen başkanının fotoğrafını kesmişsin. bunun bilinçli olduğunu biliyorum ve söylüyorum. basın meslek ilkelerine uymuyorsunuz. cesaretiniz varsa yayınlayınız bu mesajı. yoksa ben her platformda ve sosyal medyada bu durumu şikayet edeceğim... (EDİTÖR NOTU: TEHDİT ETMEYE GEREK YOK. 7 YILDIR BİZİ TANIYAN TANIYOR. BU ARADA KEŞKE ADINIZI DA YAZSAYDINIZ. CESARET BUNU GEREKTİRİR. fotoğrafı yerel bir gazeteden aldım. eğer başkanınızın olduğu bir fotoğraf varsa gönderin. )

Avatar
hasan ulucan 8 yıl önce

Hasan ulusoy. Sen nerede yaşıyorsun.

Avatar
Ayhan TEPE 8 yıl önce

toplumun ihtiyacı olan gerçek barışa destek verdiğiniz için insanlık adına size teşekkür ederiz kim yaralanmış veya zarar görmüş hiç önemli değil hepsi bizim kardeşimiz çocuğumuz hiç birinin burnu kanamasın bu ülke hepimize yeter adaletsizlikler varsa gelin beraber mücadele edelim bu mücadeleyi yaparken başkasının yaşama hakkına saygı duyalım