Valilik ve Belediye Binası Derhal Boşaltılmalı
DSİ 23. Bölge Müdürlüğüne açık mektup:

Devlet Su İşleri 23. Bölge Müdürlüğünün 20.09.2013 tarihli yazısındaki “Başkanlığımızın 11.11.2004 tarih ve 6143 sayılı yazısında belirtilen Bartın ve Kozcağız çaylarının talveg kotundan itibaren +12 kotunun üzerinde yapılaşmaya gidilmeli ifadesindeki +12 kotunun, deniz seviyesinden itibaren +12 münhani eğrisi olarak alınması gerektiği tespit edilmiştir” ifadeleri, yoruma fazlası ile açık olmuştur.

23. Bölge Müdürlüğü deniz seviyesinden itibaren kot aldığında, Bartın ırmağının denize yüze yüz aktığını kabul ediyor mantığı akıla geliyor. Bartın ırmağının denizle buluştuğu noktada Bartın ırmağın -8 metre derinliğinin olduğunu neden unutuluyor. Suyun en hızlı aktığı yer talveg noktasıdır ve bu nokta ırmağın en derin noktasıdır. Bartın ırmağı suyunu en derin noktadan denize boşaltırken, DSİ Genel Müdürlüğünün 9 yıldır uygulanan kararı, hangi mantık içinde değiştirildiğini açıklaması şarttır. DSİ Genel Müdürlüğünün bu karar yanlışsa eğer; son 38 senede 9 sel felaketi yaşayan Bartın için, 9 yıldır uygulanan bu kararın değiştirilmesi için neden beklendi?

DSİ 23. Bölge Müdürlüğünün istediği deniz seviyesinden +12m yüksekliğindeki kot düz çizgi halinde çizildiğinde, +12m çizginin altında kalan yerlerin risk altında kalacağı yorumu mutlaka yapılır. Bu yoruma göre, Bartın Valilik ve Bartın Belediye binasının acilen boşaltılması gerekmektedir.  Bartın Belediyesinin yalıda yaptırdığı inşaatın, alış veriş merkezleri inşaatlarının ve diğer inşaatları acilen durdurularak mühürlenmesi gerekmektedir. Çünkü bu yerler, tahmini +8m kotundadır ve 4metre sel suları altında kalacak. Bu yoruma göre; TOKİ Köprüsü, Bartın ırmağının üzerine yapılamaz!!. Kalkınma Bakanlığının ödeneğini çıkardığı, Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunca koruma amaçlı imar planı onaylanan TOKİ Köprüsü, Bartın ırmağının üzerine yapılamaz. Çünkü TOKİ Köprünün yapılacağı yer, tahmini +9m kotundadır ve 3m sel suları altında kalacaktır.  

DSİ 23. Bölge Müdürlüğünün yazısı dikkate alındığında; Sayın Valimizin ve Sayın Belediye Başkanımızın, can güvenliği bakımında Valilik ve Belediye binaları terk etmeleri yorumu yapılır. +12 kotu çizgisi altında kalan Bartınlıların; can ve mal güvenliği bakımından, ev ve işyerlerini terk etmeleri yorumu yapılır.

DSİ 23. Bölge Müdürlüğü, Bartın’da sel tedbirleri almakta, birinci derecede sorumlu müdürlüktür. Sel önlem tedbirleri alan DSİ 23. Bölge Müdürlüğüne sormalı:

1- 1975 yılının Taşkın Sel Sınırı Bartın imar planına yanlış işlenmesine rağmen 38 yıldır bu yanlışlığı neden düzeltmediniz?.

2- 1998 yılı büyük selinin Taşkın Sel Sınırı Bartın imar planına revize edilerek neden işlenmediniz?..

3- 2002-2003 yılları arasında yapılan TEFER 1-2 Projelerinin içeriği neden açıklanmadınız?..

4- TEFER-1 Projesinin yapılmasında proje hataları varsa neden açıklanmadı ve aradan 10 yıl geçmesine rağmen varsa proje hataları neden düzeltilmediniz?..

5- 2005 yılında başlanacak olan TEFER Bartın–3 projesi, “acil” olarak yapılacak sel önlem projesiydi. TEFER Bartın-3 Projesinin içeriği ve aradan 8 yıl geçmesine rağmen yapılması neden unutuldu?. 8 yıldır unutulan acil sel önlem projesi iptal edilerek, hayati ve acil sel önlem projeleri neden yapılamadı?..

DSİ 23. Bölge Müdürlüğü, yıllardır sorun olan “Taşkın Sel Sınırı hatasını” düzelmeyecek, “Bartın’ın 38 yılda 9 sel felaketi geçirmesinin nedenlerini” ortaya koymayacak, “Hayati ve acil sel önlem projeleri” üretmeyecek vede yazısını “Deniz seviyesinden itibaren +12m kotunun altında kalan yerlerle ilgili Kurumumuzdan tekrar görüş sorulmaması hususunda” ifadelerini, bilgilerimize sunuyor. Sayın 23. Bölge Müdürü Vekili, bu son ifadeniz hiç olmadı!..

23. Bölge Müdürü Vekili, yoruma çok açık +12 kot uygulamasını çıkarıyor ve “tekrar görüş sorulmamasını” istiyor. Bartın’da yaşayanlar “Hangi makama tekrar görüş” soracaklar?!.. Toplumun bilgi alma hakkını, nasıl yok edebilirsiniz Kastamonu’dan Bartın’ın coğrafi yapısını tanıyamadığınız ve Bartın’da yaşayan insanları ise hiç tanıyamadığınız anlaşılıyor.. Sayın 23. Bölge Müdür Vekili, bu son ifadeniz hiç olmadı.

Taşkın sel sınırı sorunumu çözmek için DSİ- Bartın Belediyesi, Bakanlık, Valilik arasında 6 yıl içinde 50’ya yakın yazışma yapıyorum. Arazimin talveg kotu +12m üzerinde olduğunu, iki yıl önce 23. Bölge Müdürlüğü yazılarıyla +13m olduğunu ispatlıyorum.. Mücadelem sonunda, Şeker hastalığına yakalanıyorum ve sinir sistemim bozuldu.. Bunun yanında; Bartın ırmağında hayati ve acil sel önlemlerinin alınamaması nedeniyle aşırı yağışlarda yağan yağmurda yükselen Bartın ırmağını göreceğim, Bartın’da yaşayanların can ve mal güvenliğinin tehlikeye girdiğini göreceğim ve tansiyonum yükselecek. Deniz seviyesinden +12 kot uygulamasının gerekçesini bilmeyeceğim ve 23. Bölge Müdürlüğü Makamına, tekrar görüş sormayacakmışım. Nerede görülmüş, duyarsız olmamı beklemek..

Sayın Bölge Müdür Vekili, makamınızda tekrar görüş sormayacağım ama makamınızı her ortama şikâyet edeceğim.
Bartın basınına, öncelikle şikâyet ediyorum. DSİ Genel Müdürlüğüne, Orman ve Su İşleri Bakanlığına şikâyet edeceğim. Sayın Başbakanımıza, ayrıca şikâyet edeceğim.  23. Bölge Müdürlük makamından, asla tekrar görüş sormayacağım.

24.10.2013                                                                                 
M. Faruk PAPİLA
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Bartın Irmağı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
murat 5 yıl önce

sorulacak sorulardan birisi de uydu ve metorolojik (gerçek zamanlı) verilerle oluşturulması gereken taşkın tahmin ve erken uyarı sisteminin ve simülasyon yolu ile veri paylaşım sisteminin çalışıp çaışmadığıdır.acaba dünya bankası finansmanı ile yapılacak bu proje , dünya bankasına inandırıcı raporlama yapılamadığı için mi iptal edildi. bunda görevlilerin ihmal kusuru varmıdır. neden hiç bir görevli projenin tamamen gündemden düştüğünü açıklamaz.

Avatar
Bartınlı 5 yıl önce

içerği, bartın ve kozcağız dere güzergahlarında sağ ve sol sahil üzerinde kireçtaşı kazıları ve dere yatağı düzenlemeleri, şevlerde riprap tahkimatı, köprülerin genişletilmesi ve yeni köprü inşaatı, gabyon şilte dolgusu ile şev ve topuk tahkimatı, beton kaplamalar ve yol inşaatları bazı belgelere göre tamamlanmış gözükmektedir.ama bunlar nerede ?

Avatar
Faruk Narin @murat 5 yıl önce

murat bey,
tefer projesi bir mühendislik skandalıdır.dünya bankası bir fizibilite çalışması istemiştir. proje teknik ve mühendislik yönünden tamamen yanlıştır. krediyi reddetmiştir. sorumlular kaynakların israfı ve görevi ihmal suçu işlemişlerdir. talveg +12 m konusu komiktir.
bu konuda hazırlayıp ilgili yerlere sunduğum raporlar sayesinde tefer 3 iptal edilmiştir, bunun yerine "ırmağın turizme kazandirilması" projesi yürütülmektedir. dsi bu projeyi de sabote etmeye, eski yanlışları örtmeye çalışmaktadır.
konuya ilgi duyanlar lutfen bana email adreslerini göndersinler.
faruk narin, planlama uzmanış
0533.744 41 04

Avatar
ferhat topuz 5 yıl önce

sayın admin kardeşim ,bu sayfa medya açısından çok etkili bir sayfa. gerek millet vekilleri ve daire amirleri tarafından dikkate alınıyor, fakat ne yazık ki yorum yapan arkadaşlerın köprü yapılmasını istediği yerde, eşinin veya kendinin yüklü miktarda arazileri olduğunu biliyorum .yahu bu millet aptalmı be kardeşim...

Avatar
suna 5 yıl önce

dsi nin bu yazisinin arkasında pis kokular geliyor. martta yapilacak yerel seçim öncesi̇ belediyeyi̇ aciz duruma düşürüp,kurtarici olarak iktidardan belediye başkani seçelim hesabi yatmiyorsa ben cahilim...

Avatar
araştırmacı 5 yıl önce

dsi 23 bölge müdürlüğünün deniz seviyesinden +12m kot uygulaması dikkate alındığında valilik ve belediye binası sular altında kalacağından boşaltılması akıla geliyor. toki köprüsünün +12m kotunun altında kalmaması için köprü ayaklarının bir tanesini durnuk-kocareis yolunda diğer ayağının ise bartın-inkum yolunda olması gerekir ırmak üzerine 100m değil 1000m uzunluğunda köprü yapılması gerekecektir.. gelin, birlikte sel önlemlerinin alınmasını tartışalım...

Avatar
osman kagitci 5 yıl önce

bu husus yalnız bartına mahsus değil malesef ulus kozcağız inkumu abdipaşa ve çevrelerinde dere yataklarına 0 mesafede binalar yaptırılmış taşkın mahallerine sanayi siteleri kurulmuş ne gariptirki her şey bilinmesine rağmen bir oy uğruna çevre tahrip edilmiş vatandaş tehlikeye atılmış bunlara göz yuman idareci değil haindir geleceğimizi gasp edendir

Avatar
Kemer74 5 yıl önce

Orman ve su İşleri Bakanı bartına geldi, belediye başkanı neredeydi