Ahiliye duyulan özlem

Dün Bartın Belediyesi Sosyal Tesislerinde Ahilik haftası kapsamında bir konferans düzenlendi. Bartın Vali yardımcısı Türker Öksüz, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın TSO Başkanı İsmail Toksöz, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Sabri Tutum, İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdür vekili Mehmet Bayrak, Türk Eğitim-Sen Bartın Şube başkanı Sezai Hangişi, Bartın Esnaf Odası üyeleri ve öğrenciler katıldı. Konferans ilk olarak saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Daha sonra Bartın Esnaf Odaları Birliği Başkanı Sabri Tutum kürsüde bir konuşma yaptı.

AHİLİK, SÖKÜP ATAMAYACAĞIZ BİR KÜLTÜREL DEĞERİMİZDİR

Bartın Esnaf Odaları Birliği Başkanı Sabri Tutum, “Unutulmaya yüz tutmuş, ancak güncel yaşantımızdan söküp atamayacağımız diama sahip çıkmamız gereken bir takım kültürel değerlerimiz var hiç kuşkusuz. Bunlardan bir tanesi de hiç kuşkusuz Ahiliktir” dedi. Tutum konuşmasına şöyle devam etti: Kardeş, arkadaş, dost, yaren, yiğit anlamına gelen Ahilik hem sosyal hem de kültürel yapılara ait bir, terim olarak, birbirini seven ve birbirine saygı duyan, yardım eden fakiri gözeten, yoksulu barındıran, , işi kutsal, çalışmayı itibar sayan, din ve ahlak kurallarına sıkı sıkıya bağlı esnaf ve sanatkarların teşkilatı manasını taşır. Bu teşkilat Selçuklularla Malazgirt harbinden sonra orta Asya’dan göç eden Oğuz Türkleri ile birlikte Anadolu’ya gelmiştir. Ahilik müessesesi Menşei itibari ile orta Asya’ya dayanır. 13’üncü yüzyıldan önce Kayseri’ye daha sonra Kırşehir’e yerleşen Ahi-Evran tarafından geliştirilerek bütün Anadolu’ya yayılmıştır. Ahilik, sanat, ticaret ve mesleğin, olgun kişilik ahlak ve doğruluğun iç içe girmiş bir alaşımıdır. Ahi diye anılan bir kişi kesin olarak bir ticaret ya da meslek sahibidir. Ahiler sanata mesleğe çok küçük yaşta başlarlardı. Ahilik yoluna girenlerde ilk basamak “yamaklık”tı. Bundan sonra çıraklık, onun ardından kalfalık, kalfalığın üstüde ustalıktı. Bu meslekte kalfa ustadan destur almadan, usta olamazdı. Eğer bir usta yanında yetiştirdiği çırağın artık kendisi gibi iş yapabileceğine inandığı zaman kalfasına destur verir ve artık o işi o yürütür. Bu basamaklardan birinden diğerine geçiş süresi bin gün yaklaşık üç yıla yakın bir aradır. Ama yamaklıktan çıraklığa iki yılda geçinebilirdi. Çıraklıkla kalfalık, kalfalıkla ustalık arası sanatına ve mesleğine göre üç yılı da aşabiliyordu. Anadolu Selçuklularında Ahiliği kuran ve yayan kişi Ahi-Evran’dı. Bu onun lakabıdır. Onun tam künyesi Nasırüddin Mahmut Bin Ahmet’tir. Ahi-Evran Anadolu’ya gelip Kayseri bölgesine yerleşti ve ilk kez, o dönemin en gerekli nesnesi olan deri işçiliğini geliştirdi”

AHİLİK, BİRLİK VE BERABERLİKTİR

İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdür Vekili Mehmet Bayrak’ta Ahilik haftası hakkında kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Bayrak “Ahilik haftası daha öncelerde sadece Kırşehir ilinde kutlanan bir haftaydı. 2008 yılından sonra 81’de kutlanmaya başlandı. Bu yıl ilimizde dördüncüsünü kutlamaktayız. Ahili kültürünün kamuoy,una tanıtılması Esnaf ve Sanatkarlarımız ile gelecek kuşaklara aktarılması hedeflenmektedir. Ahi- Evran tarafından kurulan teşkilatın felsefesi toplumsal yaşama faydası olan insanın üzerine kurulmuştur. Ahilik, insanlar arasında ticari alanda dürüstlük, iş ve melek ahlakına saygı, hak ve k-hukuka hidayet etme, saygılı ve güler yüzlü olmaktır. Bu değerler toplum tarafından bir yaşam tarzı olarak benimsenmiştir. Ahiliğin temeli, yardımlaşmaya, birlik ve beraberliğe ve karşılıklı saygı ve sevgiye dayanır” dedi.  

BARTIN MANŞET GAZETESİ HABERİNİ ÖRNEK GÖSTERDİ

“Ahilik kültürünün tanıtımı ve tarihsel gelişimi” konulu konferans veren Bartın Lütfullah Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Sezai Hangişi, ahiliğin kelime anlamı olarak kardeş, eli açık, konuksever ve yiğit anlamlarına geldiğini söyledi. Ahiliğin iş ahlakını savunan, sermayeyi ve işçinin alın terini koruyan, akıl, ahlak, bilim ve çalışma prensipleri üzerine kurulan, günümüzün kooperatifçilik, sendikacılık sistemine benzer yönleri olan teşkilat olduğunu anlatan Hangişi, “Ayrıca ahilik,13. yüzyılda köylere kadar yayılarak milli ve düzenli bir toplum kurmayı amaç edinen sosyal bir kurum haline gelmiştir. Ahi olan kişinin dört nesnesi açık, üç nesnesi kapalı olmalıdır şeklinde nitelendirme vardır. Ahinin gönlü, eli, sofrası ve kapısı açık olmalı, gözü dili ve şalvarı kapalı olmalıdır. Ahilik günümüzde standartların oluşmasına kalite, yardımlaşma ve kurumsallaşmanın temelini oluşturmaktadır. Orta Asya'dan Selçukluya ve Selçukludan da günümüze kadar yerleşen ahilik kavramında bugün edineceğimiz çok şey vardır. Özellikle en hassas olduğumuz güven, yardımlaşma, hoşgörü ve kalite gibi ticaretin ve sanayinin vazgeçilmez unsurları yıllar önce Türklerle beraber günümüze kadar gelmiştir. Ahilik, sanat, ticaret ve mesleğin olgun kişilik, ahlak ve doğruluğun iç içe girmiş bir alaşımıdır. Ahi diye anılan kişi kesin olarak bir sanat, ticaret veya meslek sahibidir. Bu meslekte kalfa, ustadan destur almadan usta olamazdı. İlimizde de buna geçtiğimiz günlerde yerel bir gazetede yer alan demirciler arastası haberindeki ustayı örnek gösterebiliriz” dedi. Etkinlikte yılın Ahi’si seçilen Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Kadir Akal’a plaketini Vali Yardımcısı Türker Öksüz takdim etti. Belediye Başkanı Cemal Akın, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Toksöz, bazı daire müdürleri ve esnafların katıldığı konferans sonrasında etli pilav, ayran ve tatlı ikram edildi. Bu arada etkinlikte Kız Meslek Lisesi Halk Oyunları gösterisi de beğeniyle izlendi. 

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.