Amasra’da 551 Yıl sonra mehterler vuruldu

1961 yılında mehter Amasra’daydı

1961 yılında Amasra’nın 500. Kurtuluş gününü tertiplendi, 1961 yılında  Amasra’ya bir tarih yazdıran, Amasra’nın 500. Kurtuluş yılı dolayısıyla 1. Ordu Mehteran Takımı Amasra’ya geldi. Aynı ekip  Bartın’da da Mehter konseri verdi. İlk defa Bartın Mehter Takımının vermiş olduğu konseri dinleyen Bartınlılarda büyük heyecan yarattı. Mehteran Takımı o yıl Bartın Ceza ve Tevkif Evi bahçesinde mahkûmlara verdiği Mehter konseri vermişti. 1461 yılından 500 yıl sonra 1961 yılında Amasra’nın 500. Fetih Şenlikleri yapılmıştır. Bu şenlikler bir program çerçevesi içerisinde 30 Temmuz 1961 Pazar günü başlamış, 6 Ağustos 1961 günü tamamlanmıştır. Fetih şenliklerine birçok önemli kişiler katılmış bu arada konuşmalar, etkinlikler olmuş ve bu Fetih Şenlikleri Amasra tarihinde unutulmayarak tarihteki yerini almıştır. Amasra’ya gelen misafirler arasında Zonguldak Valisi Emekli Amiral Tevfik Sarkut, Şair Behcet Kemal Çağlar,İstanbul Fetih Cemiyeti’nden Ekrem Hakkı Ayverdi, Nihat Sami Banarlı, 1. Ordu mehter takımı, kuruluşlar, okullar, dernekler, gazeteci yazar Tahir Akın Karauğuz ve Bartın ‘ı temsilen belediye eski başkanlarından Kemal Samancıoğlu etkinliklerde yer almışlardır. 1. Ordu Mehter Takımı Bartın’a da gelerek Gazhane Parkında ve Bartın Cezaevi bahçesinde konserler vermişlerdir. Bu hafta yukarıda tanıtacağımız fotoğraf o günün anısı olarak cezaevi bahçesinde Bartın’ın önemli şahsiyetleriyle beraber grup halde çekilen bir fotoğraftır. Fotoğrafın çekiliş tarihi, 1. Ordu Mehter takımının Bartın Cezaevi’nde verdiği konser günü olan 1 Ağustos 1961’dir.

Osmanlı’da Yeniçeri ocağının bir parçası Olan Mehterin , hangi tarihte kurulduğu kesin olarak tespit edilememekle birlikte bunun, 14. yüzyılda I. Murat (Hüdavendigar) döneminde Çandarlı Kara Halil Paşa'nın tavsiyesiyle bir ocak halinde kurulduğu söylenebilir.[kaynak belirtilmeli] Bazı kaynaklarda bu kuruluşun 1365 yılında olduğu söyleniyorsa da büyük bir ihtimalle bunun 1362 yılında olduğudur. Özelikle Orhan Gazi’nin Alevî-Bektaşilikle ilgilendiği bilinmektedir. Orhan Gazi yeniçeri teşkilâtı kurulacağı zaman Hacı Bektaş dergahına gelir. Yeni kuracağı yeniçeri ocağı icin dua ister. Hacı bektaş, Pir'i de Bunların adı yeni asker Yeniçeri olsun diyerek Cenabı Hak yüreklerini ak, pazularını kuvvetli, kılıçlarını keskin, oklarını tehlikeli, kendilerini daima galip buyursun diye dua eder. O yüzden yeniçeri ocaklarına Ocak-ı Bektaş-î-yân , kendilerine Taifei Bektaş-î-yân, Güruh Bektaşiye, Zümre-i Bektaşiye gibi isimler vermişlerdir. Osmanlı Devleti, devşirme denilen Hıristiyan çocuklarından oluşturduğu orduyu Hacı Bektaş-ı Veli'nin düşüncelerinden yararlanarak eğitti ve şekillendirdi. Yeniçeri Ordusu denilen bu ordunun ve bağlısı Mehteranın başında bulunan ağa da Bektaşî idi
(Haber:G.Yavuzaslan)

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.