Festival Coşkusu Devam Ediyor
Çilek Festivali Programı

FESTİVAL’İN 3.GÜN ETKİNLİKLERİ’DE COŞKULU GEÇTİ

Bartın 31. Kültür Sanat Turizm ve Çilek Festivali 3. Gün gündüz ve akşam çeşitli etkinlikler ve konserlerle devam etti.

Festivalin 3.gününde etkinlikler Selim Bostancı “Çileğin Öyküsü” Fotoğraf sergisi ve Ödül Töreni ile başladı. Etkinlikte Vali Ali Çınar, Belediye Başkanı Cemal Akın, Garnizon Komutanı Dz. P. Kd. Alb. Mehmet Sandıklı, Jandarma Komutanı Alaaddin Karsavuran, Emniyet Müdürü Mehmet Altınok, İl Kültür ve Turizm Müdürü ve Bartın Çimento Fabrikası Genel Müdürü Fevzi Bingöl hazır bulunduğu etkinlikte katılım ve destek sağlayanlara teşekkür belgeleri verilirken derece alanlara ve ödülleri verildi.

Fotoğraf yarışmasının peşinden gerçekleşen 3.Yöresel Yemek Yarışması’nda başarılı olanlarında ödüllendirilmesinin ardından Yalı amfi tiyatroda sahne alan Mısır Halk Dansları Topluluğu üyeleri dans gösterilerini sergilediler.

Yine festivalin 3. Günü gerçekleşen etkinlikler çerçevesinde aynı gün içerisinde Endüstri Meslek Lisesi tarafından Kültür Evi’nde düzenlenen Şiir Dinletisi etkinliği ile katılımcılar duygu yüklü anlar yaşadı.

Festivalin, akşam etkinlikleri kapsamında ise Yalı Meydanı’nda en iyi çilek yarışmasında derece alanlara ödülleri verildi. Daha sonra ödül hamlaya hak kazananlar Vali Ali Çınar, Cumhurbaşkanlığı Ortadoğu Baş Danışmanı Ersat Hürmüzlü Belediye Başkanı Cemal Akın, Garnizon Komutanı Dz. P. Kd. Alb. Mehmet Sandıklı, Jandarma Komutanı Jandarma Albay Alaaddin Karsavuran, Emniyet Müdürü Mehmet Altınok, Bartın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulsetter Bayram ve sponsor Mehmet Özçelikkaya ile hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Akşam, Vali Ali Çınar, Cumhurbaşkanlığı Ortadoğu Baş Danışmanı Erşat Hürmüzlü Belediye Başkanı Cemal Akın, Garnizon Komutanı Dz. P. Kd. Alb. Mehmet Sandıklı, Jandarma Komutanı Alaeddin Karsavuran, Emniyet Müdürü Mehmet Altınok ve Kerkük Kardeşlik Ocağı Başkanı Abdülhalik Hürmüzlü’nün hazır bulunduğu etkinlikler yoğun bir halk katılımı ile gerçekleşti.

Daha sonra art arda Özel Emel Işık İlköğretim Okulu öğrencileri folklör ve Ateş Böcekleri dans gösterileri, Cumhuriyet Ortaokulu darbuka ritim gösterisi ve Moldovya Halk Dansları topluluklarının gösterileri gerçekleşti.

Son olarak Kekük’lü sanatçıların bir birinden güzel eserlerini seslendirerek gerçekleştirdiği Kerkük Gecesi ve İbrahim Özel konseri meydanı dolduran coşkulu kalabalık tarafından büyük ilgi gördü.

Kerkük Gecesi, Cumhurbaşkanlığı Ortadoğu Baş Danışmanı Ersat Hürmüzlü, Vali Ali Çınar, Belediye Başkanı Cemal Akın, Kerkük Kardeşlik Ocağı Başkanı Abdülhalik Hürmüzlü ve Kerkük’lü Sanatçılar arasında gerçekleşen karşılıklı hediyelerin takdimi ile sonra erdi.

Sahnede bir konuşma Cumhurbaşkanlığı Ortadoğu Baş Danışmanı Ersat Hürmüzlü konuşmasında Kerkük’le birçok müştereklerimizin olduğunun altını çizerek Bartın’a, Ankara’dan ve Kerkük’ten selam getirdiğini söyledi.

İbrahim Özel konseri sonunda sahneye tekrar çıkan Belediye Başkanı Cemal Akın Özel’e bir buket çiçek ve tel kırma işlemeli tablo hediye etti.
Akın yaptığı konuşmada etkinliklere katılım gösteren ve katkı sağlayan herkese teşekkür edip festivalin her geçen gün daha büyük bir coşkuyla kutlandığını belirterek hafta sonu hava koşulları da müsaade ederse eğlencenin ve coşkunun zirveye tırmanacağını söyledi.

FESTİVAL’DEN VATANDAŞLARA SANAT MÜZİĞİ DOPİNGİ

31. Kültür, Sanat Turizm Festivali’nin 2’nci gününde Bartın Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu Hüdai Aksu anısına konser verdi. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konseri, Bartın Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hayretttin Gencel ve salonu dolduran vatandaşlarla birlikte dinledi. Levent Özger’in şefliği ve Halide Edip Yazıcı’nın sunumu ile gerçekleşen konserde 34 korist ile 11 kişiden oluşan saz heyeti birbirinden güzel 27 Türk Sanat Müziği eserini seslendirerek dinleyicilere eşsiz bir müzik ziyafeti sundular. Konser sonunda bir konuşma yapan Belediye Başkanı Cemal Akın “31. Kültür Sanat Turizm ve Çilek Festivali etkinliklerimiz bu akşam 4000’den fazla Türk Sanat Müziği eserini notasıyla bilen ve bunları hakkıyla icra edebilen ender müzik adamlarından Hüdai Aksu’nun anaısına gerçekleştirdiğimiz Türk Sanat Müziği Konseri ile devam etti. Türk Sanat Müziği Korosu koristleri ve sazda görevli arkadaşlar şefi’miz Levent Özger’in şefliğinde, Halide hanımın sunumu ile hepimize eşsiz bir müzik ziyafeti sundular. Kendilerine teşekkür ediyor sanatçımız Hüdai Aksu’yu birkez daha rahmetle anıyorum”dedi. Başkan Akın konser sonunda Koro Şefi Levent Özger’e ve sunucu Halide Edip Yazıcı’ya birer buket çiçek hediye etti.

VALİ ALİ ÇINAR VE BAŞKAN CEMAL AKIN  LÜNEN KAFİLESİ İLE YEMEKTE BULUŞTU

Bartın Valisi Ali Çınar ve Belediye Başkanı Cemal Akın, 31.Kültür Sanat Turizm ve Çilek Festivali kapsamında ilimize gelen Lünen heyeti ile yemekte bir araya geldi. Gürgenpınarı Köyü’nde bir restoranda gerçekleşen ve Bartın Belediyesi Başkan Yardımcısı Erol Demirkoparanoğlu'nun da hazır bulunduğu yemekte, Lünen Belediye Başkan Yardımcısı Thomas Gössing ile birlikte 8 Lünen Belediye Meclisi Üyesi ve 1 kültür temsilcisinden oluşan 10 kişilik heyet yer aldı. Vali Ali Çınar, yaptığı konuşmada Türk misafirperverliğine vurgu yaparak “Biz Türk milleti olarak, özellikle Bartın’lılar olarak misafir perver insanlardan oluşmaktayız. Umarım çileği, denizi, yeşili ve şehrin içinden geçerek denize ulaşan Irmağı gibi eşsiz güzelliklere sahip Bartın’ımızı beğenmiş memnun kalmışsınızdır” dedi. Belediye Başkanı Cemal Akın ise konuşmasında Kardeş şehir Lünen ile ilişkilerin artarak sürdüğünü belirterek bu birlikteliğin her iki kent içinde hayırlı olmasını diledi. “Lünen kenti ile kardeşlik ilişkilerimiz artarak sürüyor. Belediye olarak sizleri en güzel şekilde ağırlayıp etkinliklerimizi görmenizi ve kentimizi gezmenizi sağlamak bizim için mutluluk verici bir durum. Biz Lünen’e gerçekleştirdiğimiz ziyaret ve gezilerde Lünen’i çok beğendik ve bize gösterilen ilgiden memnun kaldık. Bizlerde sizleri memnun etmek için elimizden geleni yapmaktayız. Bu birliktelik ve kardeşliğin sürmesini ve her iki kent için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi. Yemek sonrasında Vali Ali Çınar ve Başkan Akın Lünen’li misafirlerle, Bartın çileği ve meyve ikramlarının tadına bakarak sohbet edip karşılıklı bilgi ve görüş alışverişlerinde bulundular.

Vali ÇINAR: “Bizim Kültürümüzde Misafir Başımızın Üstündedir, Baş Tacıdır.”

Bartın Kültür Sanat ve Turizm Festivali kapsamında kardeş şehir olarak İlimize Almanya’nın Lünen şehrinden gelen heyet Vali Ali ÇINAR’ı makamında ziyaret etti. Vali Ali ÇINAR ziyaret sırasında yaptığı konuşmada: “Öncelikle ben tüm heyete hoş geldiniz diyorum. Doğrusu bende Bartın’a yeni atandım. Bu ilde çok yeniyim. Bugün görevimin 10′uncu günü. Göreve başladığımın ilk günlerinde şehrimizin Kültür Sanat Turizm ve Çilek Festivali başlamış oldu. Sizlerin hem festival vesilesi ile hem de kardeş şehir olarak ilimize gelmeniz bizleri çok mutlu etti. Sizleri burada görmek zaman zaman da bizim şehrimizin yöneticilerini, temsilcilerini sizin bulunduğunuz Lünen’de görmek, iki şehir arasındaki dostluğun pekişmesine çok güzel katkı sağlamaktadır. Ben size tekrar hoş geldiniz diyerek şehrimizde bulunduğunuz süre içerisinde huzurlu, mutlu bir şekilde vakit geçirmenizi temenni ediyorum.” dedi. Lünen Belediye Başkan Yardımcısı Thomas Gössing ziyarette yaptığı konuşmasında: “Sayın Valim bizleri burada kabul etmeniz bizim için büyük bir onurdur. Gerçekten de görevinize başlamanızın ilk günlerinde bu şekilde karşılaşmamız karşılıklı kardeşliğe önem verildiğinin bir göstergesidir. Gelecek dönemlerde de sizi burada Vali olarak görmek bizi çok mutlu eder. Bu vesile ile sizi kendi şehrimize Lünen’e davet ediyorum. Hayatta kardeşliğin pekiştirilmesi karşılıklı atılacak olan küçük adımlardır. Bu sefer ki gelişimizde sizin buradaki Valilik binanızda daha önce tanışmış olduğumuz insanlarla tekrardan karşılaşmış olmak bizi mutlu etti. Siz de desteklerinizle birlik beraberliği pekiştirerek bizimle olan kardeşliğinizi daha da derinleştirebilirsiniz. Büyük politikacılar, sizin ve bizim Başbakanlarımız büyük politik adımlar atıyorlar. Biz de yerel yöneticiler olarak bunların devamını sağlayıp karşılıklı atılacak olan adımlarla iki halkın kardeşlik, birlik beraberliğin, değişim ve etkileşimini sağlamak zorundayız. Biz Lünen’de sizin burada sahip olduğunuz denizinize sahip değiliz ama bizim de Lünen’de ırmağımız var. O açıdan benzerlik gösteriyoruz. Şahsi olarak da birşeyi dile getirmek istiyorum; geldiğimiz günden bu güne kadar karşılaştığımız tüm insanlar bize hep dostane ve misafirperverlikle yaklaştılar. Sizlere tekrar çok teşekkür ediyoruz” dedi. Vali Ali ÇINAR ziyaretin sonunda yaptığı konuşmasında “Biz zaten ülke olarak, özellikle de Bartın olarak çok misafirperver insanlarız. Bizim kültürümüzde misafir başımızın üstündedir, baş tacıdır” dedi. Karşılıklı hediyelerin verilmesi ile ziyaret sona erdi.

HALK DANSLARI TOPLULUKLARI  BELEDİYE BAŞKANI CEMAL AKIN’I ZİYARET ETTİ

31. Bartın Kültür Sanat Turizm ve Çilek Festivali etkinlikleri kapsamında Bartın’a gelen ve etkinliklerde sahne alan Moldovya Polonya, Mısır ve Gürcistan Halk Dansları Topluluğu üyeleri Belediye Başkanı Cemal Akın’ı ziyarete ettiler. Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşen ziyarette 4 farklı ülkenin halk dansları topluluklarının yanında Belediye Başkanı Cemal Akın ile birlikte Başkan Yardımcısı Hüseyin Çetin ve Kültür ve Sanat Merkezi Sorumlusu Yusuf Varnalı’da hazır bulundu. Topluluk üyeleri konuşmalarında Belediye Başkanı Cemal Akın’a Bartın’da muhteşem bir festival gerçekleştiğini, böyle bir festivalin içerisinde ve çok beğendikleri Bartın’da bulunmaktan dolayı büyük mutluk duyduklarını ifade ederek teşekkür ettiler.  Belediye Başkanı Cemal Akın ise yaptığı konuşmada yabancı misafirlerine, Bartın hakkında bilgiler vererek halkın büyük ilgisini toplayan bir birinden güzel halk dansları gösterileriyle festivale renk kattıkları için teşekkür etti. Akın konuşmasında “Bu yıl 31’incisini düzenlediğimiz festivalimiz sizlerinde katkılarıyla halkımızı eğlenceye doyuruyor. Festival etkinliklerimiz kapsamında sergilediğiniz kendi ülkelerinize ait halk oyunları ile festivale renk kattınız. Katkı ve katılımlarınız için teşekkür ederim” dedi.  Ziyaret sonunda Moldovya, Polonya, Gürcistan ve Mısır’lı misafirler ve Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın karşılıklı hediyeler vererek ziyaret anısına hatıra fotoğrafları çektirdiler.

BAŞKANA KERKÜK BAYRAĞI HEDİYE EDİLDİ

Festival Kapsamı’nda ve Üniversite eğitimi dolayısıyla Bartın’da bulunan Kekük’lü öğrenci ve misafirler Belediye Başkanı Cemal Akın il hatıra fotoğrafı çektirerek Kerkük bayrağı hediye ettiler. Belediye Başkanı Cemal Akın Kerkük bayrağını öperek hediye oldayısıyla memnuniyetini dile getirdi. Akın konuşmasında “Bu paha biçilmez derecede güzel ve anlamlı Hediye için teşekkür ederim. Ömrüm boyunca saklayacağım. Kerkük’lü kardeşlerime sevgi ve saygılarımı iletiyorum” dedi.

CEMAL AKIN YALI’DA KURULAN STANDLARI GEZDİ

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın Festival Etkinlikleri kapsamında kurulan satış standları ve trafiğe kapalı olan Yalı - İsekele Caddesi güzergahında yürüyen vatandaşları selamladı. Stant görevlilerine ve vatandaşlarına hal ve hatırlarını soran belediye Başkanı Cemal Akın vatandaşlar tarafından festival dolayısıyla teşekkür ve ikram yağmuruna tutuldu. Akın açıklamasında “Festival kapsamında gerçekleşen etkinlikler dolayısıyla kurulan stantlarda hem vatandaşlarımız ihtiyaçlarını karşılıyor hem de çoğunluğu öğrenci olan esnaflar kazanıyor. Vatandaşlarımız Festival coşkusuyla birlikte bu noktada Yalı Projemiz kapsamında yaptığımız çay bahçeleri, spor sahaları, çocuk parkları ve yürüyüş yolarında bütün güzellikleri aynı anda yaşıyor. Bizlerde onların memnuniyetiyle mutlu oluyoruz”dedi.

BAŞKAN ÇAY BAHÇESİ AÇTI

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın bir işyeri’nin açılışına daha katılarak kurdelesini kesti. Yalı Mevkii’nde hizmete açılan Bilaloğlu Aile Çay Bahçesi açılışında Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Taner Çetin MHP İl Başkan Yardımcısı Ercüment Özçelik ve çok sayıda vatandaş hazır bulundu. Belediye Başkanı Cemal Akın açılışa yaptığı konuşmada işletmenin sahibi Cemal Bilal’e ve çalışanlarına bereketli, bol kazançlar getirmesini ve hayırlı uğurlu olmasını diledi. Belediye Başkanı Cemal Akın yaptığı açıklamada “Bu gün bir işletmenin daha açılışını gerçekleştirdik. İş yerinin sahiplerine bereketli bol kazançlar getirmesini ve memleketimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Belediye olarak tüm işyerlerine olduğu gibi bu yeni işyerimiz içinde belediyemizi ilgilendiren ve üzerimize düşen konularda gerekli desteği vermeye hazırız” dedi. Açılış sonunda işletme sahipleri Belediye Başkanı Cemal Akın ile hatıra fotoğrafı çektirdiler.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Festival
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.