Kütüphane Haftası kutlanıyor

Ziyarette İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat DURSUN, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Tülay ERDURAN, Kütüphane şefi Aysel ERSOY, Kütüphane personeli Ersun ACAR hazır bulundu.  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Vali Yardımcısı Şefik AYDIN'a çiçek takdiminde bulunuldu, Vali Yardımcısı Şefik AYDIN, ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, heyetin Kütüphane Haftasını kutladı.

BAŞKAN'DAN KUTLAMA

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın Kütüphane Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı.Başkan Cemal Akın mesajında “Kütüphanelerimiz, bilginin elde edilmesini, gerekli araç ve yöntemlerle düzenlenmesini, sınıflandırılmasını, saklanmasını, zenginleşmesini ve yarınlara aktarılmasını sağlayan, geniş halk kitlelerini bilgi kaynaklarıyla buluşturan kitaplıkları ile önemli toplumsal kurumlarımızdandır.İçinde bulunduğumuz bilgi çağında, bilgisayarlara ve dijital depolama alanlarına rağmen kütüphanelerimizdeki kitaplarımız halâ en iyi ve en güvenilir dostlarımız en değerli bilgi hazinelerimizdir.Kütüphaneler bizleri tartışılmaz bilgiye, hatta bilginin de özüne götüren yerlerdir.Bu bağlamda herkesi her zaman kitap okumaya ve kütüphanelerin zenginleşmesi için kitap bağışlamaya davet ediyor tüm halkımızın Kütüphane Haftasını kutluyorum” dedi.

MÜDÜRLERDEN CEMAL AKIN’A KÜTÜPHANE HAFTASI ZİYARETİ

Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun ve İl Halk Kütüphanesi Müdürü Tülay Erduran bu yıl 49’uncusu kutlanan Kütüphane Haftası dolayısıyla Belediye Başkanı Cemal Akın’ı ziyaret etti. İl Kültür ve Turizm Şube Müdürü Kamil Şen’inde hazır bulunduğu ziyarette İl Halk Kütüphanesi Müdürü Tülay Erduran Belediye Başkanı Cemal Akın’a bir buket çiçek takdim etti. Müdür Fuat Dursun yaptığı konuşmada bu yıl 49’uncusu kutlanan Kütüphane haftası çerçevesinde bir dizi etkinlik ve ziyaret gerçekleştirdiklerini ifade ederek Belediye Başkanı Cemal Akın’ı 27 Mart Çarşamba günü saat 12:30 ile 13:00 arasında İl Meteoroloji Müdürlüğü bahçesinde düzenlenecek olan kitap okuma etkinliğine davet etti. Belediye Başkanı Cemal Akın ise yaptığı konuşmada ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade edip kitabın önemine vurgu yaparak 49’uncu Kütüphane haftasının hayırlı olmasını diledi. Başkan Akın “Nazik ziyaretiniz dolayısıyla teşekkür ederim. Kitaplar en güvenilir ve en değerli bilgi hazinelerimizdir. Kütüphanelerimiz başta öğrenciler olmak üzere halkımızı geniş bilgi kaynaklarıyla buluşturan toplum için çok önemli kurumlardır. Bu bağlamda bizde belediye olarak kitabın önemini ortaya koymak ve okuma alışkanlığının yaygınlaşması için her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz kitap fuarımız ile hem sayısız yazılı eserin kentimize gelmesine hem de okurların yazarlarla buluşmasına olanak sağlamaktayız. Bu konuda belediye olarak ayrıca üzerimize düşen bir konu olduğunda gerekeni yapmaya hazır olduğumuzu ifade ediyor 49’uncu Kütüphane Haftası’nın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

KARTAL’DAN KUTLAMA

Bartın İl Genel Meclisi Başkanı Ali Kartal, Kütüphane Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Meclis Başkanı Kartal; “Mart ayının son Pazartesi günü ile başlayan haftayı “Kütüphane Haftası” olarak kutluyoruz. Bu haftanın özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin içindeki kitap sevgisini arttırmasını temenni ediyorum. Uygarlık tarihi incelendiğinde bilgiye önem veren, bilgiyi üreten ve kullanan toplumların her dönem ilerleme içinde oldukları, ekonomik, siyasal ve toplumsal yönden güçlendikleri görülecektir. Bilgi, geçmişten günümüze tüm toplumlar için yaşamsal önem taşımış, bilgiye duyulan ihtiyaç sürekli artmıştır. Yaşadığımız yüzyıl bilgi, teknoloji, bilişim ve iletişim yüzyılıdır. Bütün bu gelişmeler karşısında kitapların günümüz toplumunda ikinci plana düştüğü şeklindeki yaygın anlayış yanlıştır. Toplumların ve fertlerin kültür birikimi okumalarımızın toplamından oluşur. Çünkü okuma aynı zamanda araştırma ve sentez yapma çabalarının temel dayanağı ve aracıdır. Çağımızdaki buluşları ve gelişmeleri kitap, dergi ve gazete gibi yayın organlarından takip ederiz. Bizi hem kendi tarihimizden, hem de dünya tarihinden, gelişim ve değişmelerden haberdar eden vasıta, kitle iletişim araçlarının yanı sıra kitaplar ve periyodik yayınlardır. Bu bakımdan kitaplar vazgeçemeyeceğimiz en büyük ve vefakâr dostlarımızdır. Kitaplıklar, bir eğitim ve kültür kurumu olma niteliği ile toplumların yaşamında vazgeçilmez rol üstlenmektedirler. Bireylerin araştırma, tanıma, öğrenme arayışlarında ilk başvurduğu kurumlar olan kitaplıklar, yaşam boyu öğrenme sürecinin ayrılmaz parçasıdırlar. Eğitimin önemli bir parçasını oluşturan il ve ilçelerimizdeki Halk Kütüphanelerinin teknolojik imkânlarla donatılarak hizmet sınırlarını genişletilmesi en büyük arzumuzdur. Bu duygu ve düşüncelerle; toplum olarak en iyi dostumuz ve yardımcımız olan kitaplara ve kütüphanelere daha yakın olmamızı diler, bütün vatandaşlarımın “49. Kütüphane Haftası”nı kutlarım.” Dedi.

BİLGİN’DEN MESAJ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bartın İl Başkanı Sezai Bilgin, 25 - 31 Mart tarihleri arasında kutlanan Kütüphane Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Bilgin mesajında“Dünyada tüm teknolojik gelişmelere rağmen en doğru bilginin kitaplar ve okuma aracılığıyla yapıldığı ortadadır. Kütüphaneler bilgi içeren bu kayıtların toplanıp, kurallara göre düzenlenmesi ve kullanıcılara sunulması açısından son derece önemlidir. Bilgiyi doğru, düzenli şekilde ücretsiz olarak sunan kütüphanelerin eğitim ve toplum için vazgeçilmez bir rolü vardır Kütüphaneler, toplumda bilginin ve araştırmacılığın faydalarını yansıtan en bariz örneklerdir. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın yetişmesine, kent halkının bilgi, görgü seviyelerinin yükselmesine ve bilinçli vatandaş oluşumuna önemli katkılar sağlayan kütüphaneler çabuk unutulan ezberi ortadan kaldırarak, eğitimi araştırmaya yönelik kalıcı bilgiyle desteklemektedir. Televizyon, bilgisayar ve diğer teknolojik gelişmeleri kitap okumanın karşısında bir rakip görmek yerine bu tür yenilik ve gelişmeleri kütüphanelerimizi daha zengin ve donanımlı hale getirmek için kullanmalıyız. Bu düşüncelerle değerli halkımızın Kütüphane Haftası’nı kutluyor hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

AKMAZ "DOĞRU BİLGİYE ULAŞMANIN EN ETKİLİ YOLU KÜTÜPHANELERDİR"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bartın Kadın Kolları Başkanı Nuran Akmaz Kütüphane haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Akmaz mesajında, “Ülkemizde her yıl Mart ayının son Pazartesi günü ile başlayan hafta kütüphane haftasını kutlamaktayız. Bu hafta içerisinde öğrencilerde ve toplumda okuma alışkanlığını ve zevkini geliştirmek, kitap sevgisini artırmak, okuyucuların kitaplardan daha çok faydalanmalarını sağlamak ve halkı kütüphanelerin gelişmesi için bilinçlendirmek amaçlanmaktadır. Kütüphanelerimiz teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan bilgi karmaşası içerisinde doğru ve kesin bilgilere ulaşmanın en kolay ve en etkili yoludur. Bu hafta vesilesiyle kütüphanenin öneminin daha iyi algılanması ve kütüphaneciliğin sorunlarının masaya yatırılması gerekmektedir. Bu düşüncelerle tüm halkımızın Kütüphane Haftasını kutluyorum” dedi.

AVNİ KABASAKAL’IN KÜTÜPHANE HAFTASI MESAJI

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bartın Merkez İlçe Başkanı Avni Kabasakal Kütüphane Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Kabasakal Mesajında “Kütüphane, belli bir sisteme göre düzenlenen kitap ve benzeri materyallerin toplandığı, saklandığı, okuyucu ve araştırmacıların istifadesine sunulduğu yerdir. Yeni bilimsel materyallerin çeşitlenip çoğalması ile ortaya çıkan, sesli ve görüntülü yayınların oluşturduğu koleksiyonlardan meydana gelen kütüphanelerle de bilgi ağımız oldukça genişlemiştir. Tecrübeler, fikir kümülatifleri ve araştırmalar sonucu yazılmış, bir konuya veya hayata dair görsel ve yazılı kayıtların yer aldığı eserleri korumak, toplamak, organize etmek, onları insanların faydalanmasına hazır hale getirmek için kurulmuş olan kütüphaneler, yapılmış ve yapılacak olan bilimsel araştırmaları, zamanımızda ve gelecekteki araştırıcıların yararına en ucuz en çabuk ve kolay şekilde sunulmasını sağlar. Eğitime ve öğretime büyük katkısı olan Kütüphaneler 7’den 70’e herkesin faydalanabileceği çok önemli kurumlardır. Ülkemizde kitap okuma alışkanlığının daha da artması ve bilgi hazinesi kütüphanelerimizin kitap bağışlarıyla daha da zengin olması dileğiyle tüm halkımızın Kütüphane Haftasını kutluyorum” dedi.

ATATÜRK ve KİTAP

Atatürkçü Düşünce Derneği Bartın Şubesi Başkanı  Yavuz ALPAY'ın açıklaması: “Atatürk'ün hizmetinde bulunanlardan Cemal Granada, Atatürk'le Vasıf Çınar arasında geçen bir konuşmayı anlatırken; O'ndaki okuma alışkanlığının çocuk yaşlarında kazanıldığını da belirler: Boş zamanlarında Atatürk'ün elinden tarihle ilgili kitapların düşmediğini hatırlarım. Bir gün yine Atatürk, tarihle ilgili kalın bir kitap okuyordu. Öylesine dalmıştı ki, çevresini görecek hali yoktu. Bir sürü yurt meselesi dururken Devlet Başkanının kendini tarihe vermesi, Vasıf Çınar'ın biraz canını sıkmış olmalı ki, Atatürk'e şöyle dediğini duydum: * Paşam!.. Tarihle uğraşıp kafanı yorma... 19 Mayıs'ta kitap okuyarak mı Samsun'a çıktın? Atatürk, Vasıf Çınar'ın bu çok samimi yakınmasına gülümseyerek şöyle karşılık verdi: * Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydım, bu yaptıklarımın hiç birisini yapamazdım.” Kitapların olmadığı bir dünya düşünülemez. Eğitimin, bilimin, sanatın ve her şeyin temeli elbette kitaba dayanır. Günümüzde uygarlıklar çok gelişmiştir. Radyo, televizyon, bilgisayar, internet gibi iletişim, bilgilenme ve eğlence araçları da çok gelişmiştir. Bu nedenle de çocuklarımızı daha çok küçükken eğitmeli ve okuma alışkanlığını kazanmalarını sağlamalıyız. Unutmayalım ağaç yaşken eğilir.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Kütüphane Haftası
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.