Akın, Manşet’le buluştu

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Manşet Gazetesi personeli ile dün öğle yemeğinde bir araya geldi. Akın, Belediye Başkan Yardımcısı Erol Demirkoparanoğlu ve Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu ile birlikte katıldığı yemekte gazetemiz çalışanları ile yaklaşık 2 saat sohbet ederek gazete çalışmaları hakkında bilgiler aldı, belediye çalışmaları hakkında da bilgiler verdi. Belediye olarak önceki aylarda doğalgaz çalışması nedeniyle yol çalışmalarına ara verilecek açıklaması olmasına rağmen yeniden yol asfaltlamalarına ağırlık verdiklerini kaydeden Akın, “İlimize doğalgazın gelmesi en az 5 yıllık bir süreç. Durumda böyle olunca yolları bozuk halde bırakamayız” dedi. Bartın’da özellikle yaz aylarında zaman zaman su sıkıntısı da yaşandığını kaydeden Akın, “Yaklaşık 80 km’lik hattımızı yenileme çalışmalarına başlayacağız. Bu çalışmamız şu anda proje aşamasında” sözlerine yer verdi. TOKİ’ye köprü yapılması konusundaki sorumuzu da yanıtlayan Akın, “Kurumlar arasında Sayın Valimizin başkanlığında görüşmeler yapıldı. Şu anda yazışmalarımız sürüyor. Gelecek cevaplara göre hareket edeceğiz. Ama köprü yapılması planlanan söz konusu yerde istimlak ve kamulaştırma sorunumuz yok” dedi. Yine Torba Kanun ile gündeme gelen belediyelerin sürekli işçi kadrolarında çalışan gereksinim fazlası işçilerinin, ihtiyaç duyulan kurumlara atamaları ile ilgili de konuşan Akın, “Belediyemizin hemen hemen tüm birimlerinden 82 kişiyi başka kurumlara atanmaları yapılmak üzere Bartın Valiliği’ne bildirdik” dedi. Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Hacı Hasan Bulut da, Yaklaşık 2 yıl önce kurulan Bartın Manşet Gazetesi’nin kurulduğundan bu yana kendisini zenginleştirerek, dağıtım ağını geliştirterek çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

DOĞALGAZ GELECEK DİYE YOLLARI BOZUK BIRAKAMADIK

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Manşet Gazetesi personeli ile dün öğle yemeğinde bir araya geldi. Akın, Belediye Başkan Yardımcısı Erol Demirkoparanoğlu ve Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu ile birlikte katıldığı yemekte gazetemiz çalışanları ile yaklaşık 2 saat sohbet etti, gazete çalışmaları hakkında bilgiler aldı, belediye çalışmaları hakkında da bilgiler verdi. Belediye olarak önceki aylarda doğalgaz çalışması nedeniyle yol çalışmalarına ara verilecek açıklaması olmasına rağmen yeniden yol asfaltlamalarına ağırlık verdiklerini kaydeden Akın, “İlimize doğalgazın gelmesi en az 5 yıllık bir süreç. İhale süreci uzun. Bizimde bozuk yollarımız var. Durumda böyle olunca yolları bozuk halde bırakamayız. Zaman zaman bazı yollarımızda tamiratlar yapıyoruz ama tamiratın kurtarmadığı yerler oluyor. Yani ilimize 5 sene sonra gelecek bir iş için insanlarımızı sıkıntıya sokmak ve bizimde sıkıntıya girmemiz olmaz” dedi.

80 KM’LİK SU HATTIMIZI YENİLEYECEĞİZ

Bartın’da özellikle yaz aylarında zaman zaman su sıkıntısı da yaşandığını kaydeden Akın, “Başta İnkumu tatil beldemizin su ihtiyacı ve yaz aylarında yağış olmaması bazı mahallelerimizde su sıkıntısı ortaya çıkarıyor. Mesela Kırtepe, Demirciler, Balamba Yeni Mahalle gibi mevkilerde 3., 4. katlara su çıkmadığı zamanlar oluyor. Kaynaktan yeterli su gelmemesi nedeniyle yaşadığımız bu sıkıntının bir diğer sebebi de maalesef ana kaynaktan çıkan suyun yüzde 50’sinin kayıp olması. Bunun yüzde 20’sini camilerimiz vs. desek geriye yüzde 30’luk bir oran kalıyor ki bu da bizim için ciddi bir kayıptır. Bu kayıp da su isale hattımızdan kaynaklanıyor. Yaklaşık 80 km’lik hattımızı yenileme çalışmalarına başlayacağız. Bu çalışmamız şu anda proje aşamasında. Projeyi iller bankasına sunup takip edeceğiz. Yine su sıkıntımız için farklı çözüm arayışlarımız da var. Şu anda 2 keson kuyusu daha vurduruyoruz. Bu da ihale aşamasında. Potbaşı ve Uzunöz Köyü mevkisindeki bu kuyularımız ile sıkıntımız bir nebzede olsa azalacaktır” sözlerine yer verdi.

BELEDİYE’DEN 82 KİŞİ BAŞKA KURUMLARA GÖNDERİLECEK

TOKİ’ye köprü yapılması konusundaki sorumuzu da yanıtlayan Akın, “Kurumlar arasında Sayın Valimizin başkanlığında görüşmeler yapıldı. Şu anda yazışmalarımız sürüyor. Gelecek cevaplara göre hareket edeceğiz. Ama köprü yapılması planlanan söz konusu yerde istimlak ve kamulaştırma sorunumuz yok” dedi. Yine 6111 sayılı Torba Kanun ile gündeme gelen önemli konulardan biri olan il özel idarelerin ve belediyelerin sürekli işçi kadrolarında çalışan gereksinim fazlası işçilerinin, sürekli işçi kadroları ile sürekli işçi norm kadroları dikkate alınarak ihtiyaç duyulan Milli Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü taşra teşkilatlarına atanmalarına ilişkin düzenle konusunda da değerlendirmelerde bulunan Akın, “Belediyemizin hemen hemen tüm birimlerinden 82 kişiyi başka kurumlara atanmaları yapılmak üzere Bartın Valiliği’ne bildirdik. Valiliğimizde oluşturulan komisyon norm kadroları dikkate alınarak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün mahalli teşkilatlarına atanmak üzere belirleyecektir. Gönül isterdi ki, hiçbir arkadaşımız belediyemizden ayrılmasın ama bu kanunla gelen bir zorunluluk. Bu mutlaka belediyemizde işgücü eksikliğine sebebiyet verecektir. Ama tabi hizmette aksama olmayacaktır” sözlerine yer verdi.

HÜSEYİN ÇETİN, SON DERECE ÇALIŞKAN BİR KARDEŞİMİZ

Belediye olarak dengeli bir bütçe yaptıklarını, planlanan yatırımların hayata geçirildiğini de kaydeden Akın, “Şu anda bizim en fazla gelir kalemlerimizi su, liman ve kiralar oluşturuyor. Şu anda belediyemizde 250 işçi, 76 memur, 10 sözleşmeli personel, 113 temizlik işçisi ve 40 güvenlik personeli çalışmaktadır” dedi. Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çetin’in yetkilerinin kısıldığı yönündeki söylentilere de cevap veren Akın, “Hüseyin Çetin, benim çok sevdiğim ve son derece çalışkan bir kardeşimdir. Tabi bizler belediye olarak işlerin daha rahat, rantbıl ve hızlı bir şekilde ilerlemesi için göreve geldiğimiz günden bu yana planlamalar ve düzenlemeler yaptık. Bunlardan biri de 3 tane belediye başkan yardımcısı görevlendirmemiz oldu. Müdürlükleri de bu belediye başkan yardımcılarımıza böldük. Hüseyin Çetin’e de Fen İşleri, Su işleri, Park ve Bahçeler, Ulaştırma, Temizlik, İtfaiye, Veteriner ve Destek Hizmetleri birimlerini verdik. Erol bey de basın, zabıta gibi, Hasan Bey, İmar ve Liman gibi birimlerden sorumlu. Görev dağılımı yaptık. Bunun altında başka şeyler olabilir ama bizim tek amacımız daha hızlı, daha verimli çalışmaktır. Biz herkesin emrindeyiz. Biz işimize bakıyoruz. Kapılarımız da herkese açık” diye konuştu.

BULUT: BÜYÜYEREK YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Hacı Hasan Bulut da, Yaklaşık 2 yıl önce kurulan Bartın Manşet Gazetesi’nin kurulduğundan bu yana kendisini zenginleştirerek, dağıtım ağını geliştirterek çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Gazetenin her sabah 500 abonesine aksamadan ulaştığını, yaklaşık 2 bin 500 kişinin okuduğunu kaydeden Bulut, “Daha büyüyerek, zenginleşerek yolumuza devam ediyoruz” dedi.

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.