Gazeteciler İzmir'de buluştu

Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirilen toplantıya Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Tahsin Aktı, Anadolu Ajansı eski Genel Müdürü Hilmi Bengi, TGF’ye bağlı 50’e yakın cemiyet başkanı ve Bartın Gazeteciler Dernek Başkanı Güngör Yavuzaslan katıldı. Toplantıya İzmir Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliği yaptı.TGF Genel Başkanlığının İGC Başkanı Atilla Sertel yürütüyor.

Yavuzaslan ’’İnternetten Resmi ilan yayınına karşıyız’’

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) 35. Başkanlar Konseyi Toplantısında bir konuşma yapan Yavuzaslan resmi ilanların internet web sayfalarından yayınlanması yönündeki görüşlere karşı olduğunu belirterek’’Basın İlan Kurumu yönetmeliğinde yapılmak istenen değişikliklerle internet web sayfalarına bazı şartlarda resmi ilan verilmek isteniyor.Buna kesinlikle karşıyız.Zaten devlet resmi ilanları internet üzerinden kendisi yayınlamak istiyor.Bunun yolu açılmış olur.Bunun yerine resmi ilan alan gazetelere internet web sayfası zorunluluğu getirilmeli’’diyerek TGF’nin Anadolu basını için eğitim çalışmaları yapması gerektiğinin altını çizdi.Yavuzaslan basın dünyasında birlik ve beraberliğin altını çizdi.

Sertel: Yıpranma hakkımızı istiyoruz

"Türkiye'de basının sorunları oldukça çok. Biz sayın Bülent Arınç'a değişik zamanlarda gerekli sorunlarımızı iletiyoruz. Çözüm noktasında da ondan gerçekten samimi bir duruş ve samimi yardımlarını da alıyoruz. Bunlardan bir tanesi gazetecilerin yurtdışına görevi gereği çıkarken gri pasaportla çıkabilmesidir. Bu önemli kazanımdır. Ama kaybettiklerimiz de var.  Yıpranma hakkımızı kaybettik. Gazeteciler yıpranmıyor gibi görünüyor. Gazeteciler yıpranmaktadır.

Gazetecilerin yasal sorunlarının mutlaka çözülmesi lazımdır. 10 bine yakın basın davası Türkiye'de sürmektedir. Bu acıdır ve yine çok acı olan gazeteciler tutukludur. Biz gazetecilere ayrıcalık sağlansın, gazeteciler yargılanmasın, gazetecilere ayrı statü sağlansın demiyoruz, demeyiz. Hukuka karşı boynumuz kıldan incedir. Ama uzun süren tutukluluklar hem aileyi, hem okuru hem gazeteciyi, hem onu okuyan binlerce okurun da cezalandırıldığı anlamına gelir. Hele bunların içinde milletvekili seçilmiş Mustafa Balbay'ın olduğu, Mehmet Haberal gibi bir televizyon kuruluşu sahibinin olması mecliste eksiklik olarak görülmektedir. Sayın meclis başkanımız Cemil Çiçek bizi kabul etti. Kendisine de aynı görüşü aktardık aktarmayı da sürdüreceğiz. Bizi haklı buldu. Mesleki dayanışma içinde hareket ediyoruz. Siyasi düşüncelerimiz bir yana hangi siyasi düşünceden olursa olsun düşüncesinden ve yazdıklarından ötürü ifade özgürlüğünden ötürü kim cezaevinde ise biz hemen onun yanındayız. Yüz kızartıcı, başı öne eğdirici ve kötü suçlardan yargılananların ise tamamen karşısındayız."

Toplantıda İzmir Valisi Cahit Kıraç ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da söz alarak cemiyet başkanlarına hoşgeldiniz mesajlarını iletti. Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu desteklerinden dolayı İzmir Valisi Cahit Kıraç ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür plaketi verdi. TGF 35. Başkanlar Konseyi Toplantısı açılış konuşmalarının ardından basına kapalı olarak devam etti.

HASAN TAHSİN UNUTULMADI

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) 35. Başkanlar Konseyi Toplantısı dolayısıyla İzmir'de bulunan gazeteciler cemiyeti başkanları, Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Anıtı'na çelenk koydu. Tarihi Havagazı Fabrikası'ndaki toplantının ardından Konak Meydanı'na gelen TGF üyeleri, Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Anıtı'na çelenk bıraktı.

TGF Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, şehit gazeteci Hasan Tahsin'in Türk basını ve İzmir basını için çok önemli olduğunu belirterek, "15 Mayıs 1915'de özgürlük ateşini yine bir gazeteci yaktı. Biz İzmirli gazeteciler olarak Hasan Tahsin'le gurur duyuyoruz. Onun yolundan gidiyoruz. Gazeteciler olarak dostluktan, barıştan yanayız. Hasan Tahsin'in yaktığı özgürlük ateşinin sönmemesi için mücadelemizi kalemlerimizle sürdürüyoruz" dedi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) 35. Başkanlar Konseyi Toplantısı'nın sonuç bildirgesi açıklandı.

Sonuç bildirgesinde, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu'nun son aldığı kararla, kurum şubelerinin bulunduğu illerdeki sınırlı sayıda meslek örgütüne sağlanan maddi yardımın yetersiz olduğu ve bunun federasyonun çatısı altındaki tüm meslek kuruluşlarına adil şekilde dağıtılması gerektiği talep edildi.

Bildirgede, "Bu konuda TGF yönetimi her türlü katkıya hazırdır. Zor koşullar altında ayakta durmaya çalışan meslek örgütlerimizin desteklenmesi, yerel basının maddi manevi ayağa kalkmasını sağlayacak, bu da ülkemizdeki demokrasi standardının yükselmesine katkı koyacaktır" denildi.

Hükümet yetkililerinin son aylarda sık sık dile getirdiği internet medyasıyla ilgili yasa hazırlığının TGF tarafından yakından izlendiğine de değinilen bildirgede, şu görüşlere yer verildi:

"Yasanın en büyük endişe yaratan bölümü, resmi ilanların gazeteler yerine internette yayınlanmasını sağlayacak maddelerin de bu tasarının içinde yer almasıdır. Güç şartlarda yaşam mücadelesi veren yazılı medya, bu durumdan ciddi anlamda olumsuz etkilenecektir. Devlet yetkililerinin, yerel medyayı bitirebilecek bu tip bir yasanın çıkarılması aşamasında basın meslek örgütlerinin görüşlerini alması şarttır. TGF bu sürece katkı koymaya hazırdır. Basın İlan Kurumu'nun da bu aşamada mevcut yazılı basının internet sitelerini de değerlendirmeye alması gerektiğine inanıyoruz. "

-"YIPRANMA HAKKI"-

Bildirgede, gazetecilerin yıpranma hakkının kaldırılmasıyla ilgili sancının devam ettiği vurgulanarak, federasyonun bu konuda hükümet nezdinde yaptığı tüm görüşmelerin takipçisi olduğu belirtildi.

"Neredeyse günün 24 saatinde kendisini görevde hisseden ve uzun süreli mesai saatleriyle yıpranan basın emekçilerinin önceden kazanılmış ancak ellerinden alınmış haklarının geri alınmasıyla ilgili mücadelemiz her platformda sürecektir" ifadeleri bildirgede yer aldı.

Gazetecilerin basın tribünlerine girişlerinde yaşanan akreditasyon sorununun devam ettiği, bu konuda son olarak Danıştay Dava Daireleri'nin, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) yetkisinin yürütmesinin durdurulmasına GSGM tarafından yapılan itirazı 12 Temmuz 2011 tarihli kararıyla oy birliği ile reddettiği hatırlatılan bildirgede, buna karşın akreditasyon sürecine Tff ve TSYD tarafından yasa dışı bir şekilde müdahil olunduğu ileri sürüldü.

Bildirgede, "Temiz futbol ve temiz spor sürecinin yaşandığı ülkemizde konuyla ilgili yargı kararının uygulanması ve meslek örgütlerimizden herhangi birine ayrıcalık tanınmadan sorunun çözülmesi, yılların kanayan yarasını ortadan kaldıracaktır. TGF olarak göreve yeni başlayan Gençlik ve Spor Bakanı'nın akreditasyonla ilgili hiçe sayılan yargı kararını uygulamaya öncülük etmesini talep ediyoruz" görüşü dile getirildi.

Tutuklu gazeteciler sorununun, toplumun her kesiminde ciddi rahatsızlık yarattığı da belirtilerek, bildirgede şunlar kaydedildi:

"Ne ile yargılandıklarını bilmeyen ve tutukluluk halleri cezalandırılmaya dönen meslektaşlarımızın, 'özgür yargılanmaları' yönündeki talebimizi yineliyoruz. Ülkemizin yurt dışında da prestij kaybına neden olan ve meslektaşlarımızda basın özgürlüğünü zedeleyici bir baskı unsuru olarak kendini hissettiren bu kanayan yaranın çözümü için, TBMM'de grubu bulunan tüm partilerin harekete geçmesini ve yasal değişikliklerin acilen yapılmasını talep ediyoruz. Aksi halde 'ileri demokrasi' söylemlerinin havada kalacağını buradan bir kez daha haykırıyoruz. "

Toplantıda, Adıyaman Gazetecileri Cemiyeti'nin Federasyona üyeliğinin kabul edildiği de ifade edildi.

G.Yavuzaslan

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
TGF
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.