02-08 Ocak Veremle Savaş Haftası
Verem Nedir?

Soluduğumuz hava ile akciğerlere giren Verem (Tüberküloz) basilinin (mikrobunun) yol açtığı, asıl olarak akciğerlerde yerleşen, fakat kan ve lenf yoluyla tüm vücuda dağılabilen mikrobik, bulaşıcı, süreğen bir hastalıktır. Tüberküloz (Tbc) dediğimiz Verem hastalığı, insanlık tarihi kadar eskilere dayanmaktadır.1882 tarihinde Robert KOCH'un tüberküloz basilini bulmasıyla önem kazanmıştır.1950'li yıllarda ülkemizde tüm ölüm nedenleri arasında ilk sırayı alan tüberküloz bugün 10'cu sırada yerini korumaktadır.
Dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri verem mikrobu ile enfektedir. Her yıl yaklaşık 9 milyon kişi verem hastalığına yakalanmakta, 1,7 milyon insan ölmektedir. Ülkemizde verem hastası sayısının nüfusa oranı 2009 verilerine göre yüz binde 29'dur.
Dünyada bir tek etkene bağlı, tedavisi olmasına rağmen en çok ölüme yol açan hastalıktır.


Nasıl Bulaşır?

Hastalığı yalnızca aktif  tüberküloz bulunan kişiler bulaştırabilir. Akciğer dışı organ tüberkülozu olanlar, 15 gündür tedavi alıyor olanlar pratik olarak bulaştırıcı değildir.
Hastalık damlacık yoluyla bulaşır. Hastanın hapşırma öksürmesi sonucu havaya yayılan basiller kapalı bir ortamda uzun süre aynı havayı soluyan sağlam kişilerce alınır.
Ancak mikrobu soluyan kişilerin az bir kısmında hastalık gelişir. Hastalık solunan mikrobun sayısına, hastalık yapma gücüne, kişinin direncine, bağışıklık sisteminin kuvvetine göre farklılık gösterir. Hastalık tabak, bardak veya diğer nesnelerle  bulaşmaz.


Kimler Risk Altında?

*Hasta kişiyle aynı evde yaşamış veya uzun süreli temasta bulunmuş olanlar.
*Hastalığın yaygın olduğu ülkelere gidenler.
*Bağışıklık sistemini zayıflatan kanser, AIDS gibi hastalıklara yakalananlar,
*Ttoplu yaşanan yurt, hastane, cezaevi gibi yerlerde kalanlar,
*Beslenmesi bozuk, kötü yaşam koşullarına sahip kişiler,
*Alkol ve madde bağımlılarıBelirtileri, Tanısı Nedir?

Üç haftayı geçen inatçı öksürük, belli bir neden olmaksızın kilo kaybı, ateş ve gece terlemesi alışılmışın üzerinde yorgunluk, sağlıksız hissetme, öksürükle birlikte kan gelmesi gibi belirtiler görülür.

Kişinin tüberküloz olduğu ancak balgam, idrar, mide sıvısı, BOS, plevra, periton sıvısı gibi vücut örneklerinde mikrobun gösterilmesiyle söylenebilir. Alınan doku biyopsilerinde tüberküloza özgü değişikliklerin izlenmesiyle de tanı konabilir.

Aktif hastalığı olanlarla yakın temasta bulunanlar, birlikte yaşayanlara PPD Testi yapılır. PPD Testi, Tbc basilini alıp almadığımızı gösterir, ancak hastalığı göstermez. Testin (+) çıkması, hastalık yönünden araştırmayı gerektirir.


Tedavisi Nasıl Olur?

Günümüzde hastalık tedavi edilebilir hale gelmiştir. Ancak günlük uygulamalarda tedavinin uzun ve çok ilaçla yapılıyor olması hasta uyumunu güçleştirmektedir. Tedavi en az 6 ay olmak üzere hastanın durumuna göre 9,12 hatta 24 aya kadar uzatılabilir. Düzensiz ya da eksik yapılan tedavi ilaç direncine yol açarak, hastalığın tedavisini güçleştirir.

Ülkemizde Verem Savaş Dispanserleri ücretsiz olarak hastalığın tetkik ve tedavisini yapmaktadır.

BCG Aşısı Hastalıktan Korur mu?

BCG aşısı, çocuklarda kanla yayılan ve beyin zarını tutan (menenjit) tüberküloz gibi ciddi hastalıkları önler. Ancak erişkinlerde hastalık için koruyucu değildir.

Tüberküloz Hastalığından Nasıl Korunabiliriz?


Tüberküloz hastalığı dünyada ve ülkemizde ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Her ne kadar artık  eskisi gibi ciddi bir ölüm nedeni olmasa da hastalık kontrolü çabalarının azaldığı ülkelerde, özellikle AIDS hastalığının da yaygınlaşmasıyla görülme sıklığında artma gözlenmektedir. Korunma yöntemlerinin başında, hastaların erken tanısı, hızlı, etkin biçimde tedavisi ve hasta kişiden sağlam kişiye bulaşma yollarının engellenmesi gelir. Hastalığın, toplu taşıma araçlarını kullanmakla veya günlük işlerle uğraşırken bulaşma riski yok gibidir. Tüberkülozlu çocukların hastalığı yayma olasılığı çok düşüktür.

İLİMİZDE BCG VEREM AŞISI VEREM SAVAŞ DİSPANSERİNDE VE AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNDE ÜCRETSİZ olarak yapılmaktadır.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
VeremTüberkülozBasilin
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.