112 Acil Çağrı Merkezi İçin İlk Adım

Bartın İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Çağrı Merkezleri ile ilgili yeni bir  dönemin başladığını söyledi.

Ekim ayı Meclis toplantılarına Kurban bayramı nedeniyle verilen beş günlük aradan sonra devam eden meclis toplantılarının 4. Birleşiminde gündemin 7. Maddesinde bulunan ‘112 Acil Çağrı Merkezi Kurulumu İçin Yer Tahsisi’ konulu dosyanın görüşülerek karara bağlandığını söyleyen Başkan Kenan DURSUN konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamasında;  112 Acil Çağrı Merkezinin hizmetlerini sağlıklı bir şekilde sunması için Kutlubeytabaklar Köyü, şehirlerarası otobüs terminali karşısında bulunan İdaremiz mülkiyetindeki taşınmazın yer tahsisi ile ilgili dosyanın komisyonlara havalesinin yapılarak komisyonlarda değerlendirildiğini, komisyon raporlarının Meclis Başkanlığına ulaşması ile birlikte 09/10/2014 tarihli Meclis toplantısında yer tahsisin yapılmasına Meclis üyelerimizin oybirliğiyle karar verildiğini ve ilk adımın atıldığını söyledi.

Ülke genelinde İçişleri Bakanlığı tarafından koordine edilen ve Valilikler bünyesinde hizmet vermekte olan 112 Acil Çağrı Merkezleri ile 110 İtfaiye, 112 Sıhhi İmdat, 155 Polis İmdat ve 156 Jandarma gibi Acil Çağrı Hizmetlerinin tüm illerde tek bir numara ve tek bir merkez altında birleştirilerek, acil çağrıların bu merkezlerden karşılanarak sevk ve koordine edilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Ayrıca, 12 İlimizde 112 Acil Çağrı Merkezlerinin faaliyete geçtiğini, 13 İlimizde de çağrı merkezi binalarının yapımının tamamlanıp, yazılım ve donanım altyapı kurulumuna hazır hale geldiğini sözlerine ekleyerek, 3. Dilimde projelendirilen 14 İl arasında sırasıyla Adana, Bartın, Bingöl, Çanakkale, Diyarbakır, Edirne, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Malatya ve Mardin İllerinin olduğunu açıkladı.

Başkan konuşmasının devamında her türlü teknolojinin hızlı değiştiği dünyada ve ülkemizde reform niteliğinde yeniliklerin yapıldığını söyleyerek, bu projelerin gerçekleşmesi noktasında Bakanlıklardan her türlü desteğin verildiğini söyledi.

Çağrı Merkezi’nin her anlamda insan hayatını kolaylaştıracağını sözlerine ekleyerek, Acil Çağrı Merkezleri Projesinde, sağlık, itfaiye, jandarma, polis ve Valiliklerce gerekli görülen diğer birimlerin aynı mekanda olduğunu ve koordinasyon imkanı sağlayan modelin tercih edildiğini ve çalışmaların buna göre yapılandırıldığını ifade etti.

112 Acil Çağrı Merkezinin iki temel amaç ve işlevi olduğunu söyleyerek öncelikle acil durum çağrısı yapma halinde vatandaşlarımızın birden çok numara yerine tek bir numarayı öğrenmelerinin ve acil yardım çağrısı alındıktan sonra en kısa sürede olay mahalline ya da acil durumdaki kişiye ulaşabilme olduğunu açıkladı.

Ayrıca Başkan Acil Çağrı Merkezlerinin işleyişi ile de açıklamalarda bulundu. ‘Acil yardım çağrısı amacıyla herhangi bir vatandaşımız tarafından 112 Acil Çağrı Merkezi arandığında, sabit hatlardan gelen çağrılarda arayan kişinin isim, adres ve konum bilgisi geliştirilmiş olan yazılım üzerinden Türk Telekom A.Ş. tarafından çağrı ile birlikte 112 Acil Çağrı Merkezine iletmektedir. Mobil hatlar üzerinden yapılan çağrılarda ise çağrının yapıldığı yerle ilgili olarak, şu anki teknolojiyle baz istasyonlarının kesişim noktaları alınarak yaklaşık bir konum belirlemesi yapılabilmektedir. 112 çağrısını alan görevli personel olaya ilişkin genel bilgi aldıktan sonra bu bilgileri yazılım üzerinden aynı salon içinde bulunan ilgili birimlerin uzman personeline çağrıyla birlikte aktaracaktır. 112 Acil Çağrı Merkezlerinde kullanılacak yazılım coğrafi bilgi sistemi ile entegre bir yazılım olduğu için bu sistem sayesinde vatandaşın adres tespitinin kolaylaşması ile zamandan tasarruf sağlanacaktır. Araçlarda bulunan araç takip sistemleri sayesinde 112 acil çağrı merkezi görevlileri alanda bulunan kurumlara ait müdahale araçlarının durumlarını ve yerlerini görebilecek ve ilgili birimin uzman personelleri (polis-jandarma-itfaiye-ambulans) olayın mahiyetine göre aralarında koordinasyon sağlayarak olay yerine en yakın personel, ekip ya da aracı olay mahalline sevk edebileceklerdir. Bu sayede saniyelerin önemli olduğu acil durumlarda olaylara hızlı, etkin ve koordinasyon içerisinde müdahale edilebilecektir diyerek Başkan öncelikle böyle bir hizmetin ilk defa Bartın’da kurulacak olmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi. Bu projenin tüm İl Genel Meclisi Üyelerini de heyecanlandırdığını, ‘Vatandaşa hizmet etmek ülkemize hizmet etmektir’ diyerek vatandaşın sıkıntısını ve derdini zamanında çözmenin önemini de vurguladı.’

Sözlerine son verirken Başkan DURSUN, İlimizde Bakanlıklarca gerçekleştirilen tüm kamu yatırımları için çaba ve emek sarf eden başta milletvekilimiz Sayın Yılmaz TUNÇ’a, ilgili Bakanlıklarımıza tüm İl Genel Meclis Üyelerimiz adına teşekkürlerimizi sunar, yeni dönemde Meclisimizde oluşturacağız yeni projelerimizle Bakanlıklarımızdan alacağımız destekle Bartın’ımızı geliştirmeye ve büyütmeye devam edeceğiz diyerek sözlerine son verdi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Kenan Dursun112 Acil
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.