20 Günde Sağlığa Hakim Oldu

Yaklaşık 20 gün önce göreve başlayan Bartın İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, sağlık alanında yapılan ve yapılacak çalışmaları gazetemize değerlendirdi. 3 haftalık süreçte Bartın’ın gerek fiziki gerekse teşkilat olarak sağlık durumunu ve gereksinimlere oldukça hakim olduğu gözlenen Koç’un ilimizdeki iyileştirmelerin daha ciddi bir hızla süreceğini kaydetti ve Bartın’a müjde olabilecek açıklamalarda da bulundu. İl genelinde 9 olan istasyon sayısını 15’e çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Koç, “Merkezdeki istasyon sayımızı da 2’den 5’e çıkaracağız. Bunu da bu yıl içinde gerçekleştireceğiz” dedi. İlk 112 acil istasyonunun terminal mevkiine kurulacağını da kaydeden Koç, “Burası bizim için kavşak nokta. İnşallah İl Özel İdaremiz ve İl Genel Meclisimizin de desteği ile eski terminal binasında 112 acil istasyonu oluşturacağız. Bu sayede söz konusu bölgedeki acil sağlık hizmetlerine daha hızlı bir şekilde ulaşmış olacağız” dedi. Bartın’da Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi kurulacağına da belirten Koç, “Söz konusu merkezimizde gezici ekibimiz hasta ev ziyaretinde bulunacak, hastaların uygun tanı ve tedavi ile ilaç kullanımlarının düzenli takibini sağlayacak, psiko eğitim ile aile ve hastaların hastalık hakkında bilinçlendirilecektir. Burada amacımız, hastaların toplumla yeniden bütünleşmeleri sağlanarak hastaneye yatışları azaltmaktır. Bunun da ötesinde hastayı, hastaneye yatma yada bir sağlık kuruluşuna, doktora başvurma seviyesine gelmeden rahatsızlığını bertaraf ederek o insanın kendine yeter seviyeye gelmesini sağlamaktır. Bu merkezimizde bu yıl içinde hizmete girecektir” sözlerine yer verdi.

20 GÜNDE SAĞLIĞA HAKİM OLDU

Yaklaşık 20 gün önce göreve başlayan Bartın İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, sağlık alanında yapılan ve yapılacak çalışmaları gazetemize değerlendirdi. 3 haftalık süreçte Bartın’ın gerek fiziki gerekse teşkilat olarak sağlık durumunu ve gereksinimlere oldukça hakim olduğu gözlenen Koç’un ilimizdeki iyileştirmelerin daha ciddi bir hızla süreceğini kaydetti. Kentteki sağlık durumunun iyi bir noktaya geldiğini gördüğünü ancak bu sürecin hiçbir zaman bitmeyeceğini kaydeden Koç, “Bizlerde, Bartın’ın sağlık alanında çok daha iyi yerlere gelmesi için mücadele edeceğiz. Bizim buradaki temel amacımız, vatandaşlarımıza zamanında, daha iyi ve daha kaliteli sağlık hizmeti sunmak olacaktır. Bunu maksimum düzeyde başarabildiğimiz zaman biz daha mutlu olacağız. Tüm kademelerdeki sağlık kurumları olarak gerek koruyucu gerek tedavi edici gerekse acil hizmetlerde, vatandaşların ihtiyacını maksimumum düzeyde karşılayabilme hedefinde olacağız” dedi.

112 İSTASYON SAYISI ARTTIRILACAK

Bartın’ın gerek aile sağlığı merkezleri, gerekse yataklı tedavi merkezlerindeki sağlık hizmetlerinin iyi bir noktada olduğunu ancak hastanenin fiziki durumu karşısında yetersizlikler bulunduğunu kaydeden Koç, “Şu anda gerek valiliğimiz, gerekse müdürlük olarak yeni bir arsa arayışımız söz konusu. Şu anda alternatifleri değerlendiriyoruz. Bartın’ın 50-100 yıllık geleceğine hizmet verecek bir hastaneyi ilimize kazandırmak için çalışmalarımız sürüyor” sözlerine verdi. İlçe ve beldelerdeki hizmet sunumu ile fiziki şartları iyileştirerek kaliteli ve güvenli bir sağlık hizmeti sunmayı istediklerini kaydeden Koç, Bartın’a müjde olabilecek açıklamalarda da bulundu. İl genelinde 9 olan istasyon sayısını 15’e çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Koç, “İl genelinde 1 merkez ve 1 Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde olmak üzere 2 olan istasyon sayımızı da 5’e çıkaracağız. Bunu da bu yıl içinde gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

İLK 112 İSTASYONU TERMİNAL MEVKİİNE KURULACAK

İlk 112 acil istasyonunun terminal mevkiine kurulacağını da kaydeden İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, “Burası bizim için kavşak nokta. Çaycuma-Bartın istikametindeki gerek trafik yoğunluğu gerekse Kozcağız bölgemiz ve o bölgelerdeki köylerimizi düşündüğümüzde terminal mevkii, 112 istasyonu olması gereken bir bölge. Bunun için girişimlerimize başladık. İnşallah İl Özel İdaremiz ve İl Genel Meclisimizin de desteği ile eski terminal binasında 112 acil istasyonu oluşturacağız. Bu sayede söz konusu bölgedeki acil sağlık hizmetlerine daha hızlı bir şekilde ulaşmış olacağız” dedi. Bir 112 acil istasyonunun da şehir merkezine kurulacağını da ifade eden Koç, “Tabi buradaki personel gereksinimini de yeni atamalarla, nöbet sayılarını arttırarak karşılayacağız. Yine kendi 112 istasyonlarımızın yanında ilimizdeki tüm özel sağlık kuruluşlarındaki ambulanslarda müdürlüğümüze bağlıdır. Söz konusu kuruluşlardaki ambulanslar, kendi hizmetlerinin yanı sıra her an göreve hazır halede beklemektedir. Bizim, risklere karşı önceden tedbir almamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. Koç, yine “Biz sağlık müdürlüğü olarak sağlık hizmetini vatandaşın ayağına götürmek istiyoruz. Bunun içinde tüm il genelinde evde sağlık hizmeti sunuyoruz. İhtiyacı olan vatandaşımızın, yaşlımızın, çocuğumuzun evine doktor gidiyor, tedavisini evinde yapıyor. Bunu çok daha aktif bir hale getireceğiz” dedi.

TOPLUM VE RUH SAĞLIĞI MERKEZİ KURULACAK

Bartın’da Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi kurulacağına da belirten Koç, söz konusu merkezin Tuna Mahallesi’nde Aile Sağlığı Merkezi’nin yanındaki binaya konuşlandırılacağını kaydetti. Koç, “Toplum Ruh Sağlığı Merkezi olarak amacımız kayıtlı hastaların tanı, tedavi ve ilaç kullanımlarının düzenli takibi yapılarak rehabilitasyon çalışmaları ile topluma kazandırılmasını sağlamak ve yaşam kalitelerini arttırmaktır. Bu hizmet özellikle son dönemde çok önem arz eder duruma gelmiştir. Hasta kendisi ya da hasta yakını ile birlikte toplum ruh sağlığı merkezine başvuruda bulunduğunda aynı hasta hastaneye gitmesine gerek kalmadan gerektiğinde evi ziyaret edilerek psikoterapi tedavisi uygulanacaktır. Söz konusu merkezimizde gezici ekibimiz hasta ev ziyaretinde bulunacak, hastaların uygun tanı ve tedavi ile ilaç kullanımlarının düzenli takibini sağlayacak, psiko eğitim ile aile ve hastaların hastalık hakkında bilinçlendirilecek, uzmanlar tarafından hastalara bireysel ve grup terapisi verilecektir. Hastaların bireysel ihtiyaçları belirlenerek, yetenek ve ilgi alanlarına göre de sosyal beceri eğitimi verilecektir. Burada amacımız, hastaların toplumla yeniden bütünleşmeleri sağlanarak hastaneye yatışları azaltmaktır. Bunun da ötesinde hastayı, hastaneye yatma yada bir sağlık kuruluşuna, doktora başvurma seviyesine gelmeden rahatsızlığını bertaraf ederek o insanın kendine yeter seviyeye gelmesini sağlamaktır. Bu merkezimizde bu yıl içinde hizmete girecektir” sözlerine yer verdi.

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
turgut 9 yıl önce

1- Bartında kaçtane kardiyolog var müdür bey?Türkiye geneline göre Bartındaki bölüm bazında hekim sayısı yeterli mi?
2- Çeşitli illerde var özel olarak (hatta bir sürü) yaşlılarla ilgilenmesi için personel istihdam edilmiş.Yaşlı biri geldiğinde hastanede işi bitene kadar personel yaşlıya refakat ediyor.tahlillerini yaptırıyor,Bizim yaşlılarımız buna layık değil mi de bizde yok böyle birşey?Bu hizmet olan illerdeki yaşlılar başka bir ülkeden mi geldi?(Erzurum Devlet Hastanesini arayın da ayrıntılı bilgi alırsınız,nasıl bu iş için personel istihdam etmişler,kaç kişi istihdam etmişler?Yada oranın özelliği ne imiş,Sağlık bakanlığı özel kalem mi açmış oraya özel?)
Sayın Müdürüm Bartın Sağlık müdürlüğüne daha da hakim olmanız dileklerimle,iyi çalışmalar dilerim

Avatar
aaaa 9 yıl önce

Sağlık bakanı Bartnlı olsaydı koca koca hasteneler yapılırdı hemşerim,senin kide iş mi şimdi böyle yazıyorsun.
Bartınlı kaçtane bakan var büyük hizmetler bekliyorsun.Kuş uçmaz,kervan geçmez bartın.Belediyesi MHP,1chp 1Akp vekil.Ortaya karışık resmen.Tarihi boyunca iktidar partisinden belediye başkanı yapmayı başaramamış acayip bir il.Resmen Üvey evlat muamelesi bu.

Avatar
NECATİ AKMAN 9 yıl önce

sayın müdürüm ilimize hoş geldiniz hayırlı olsun ulustaki labaratuvar sıkıntısını hallettiğiniz için sonsuz teşekkürler yolunuz açık olsun NECATİ AKMAN ULUS ES ODA BAŞK

Avatar
KEMAL GÜNSERİL 9 yıl önce

Yeni Terminalemi kurulacak 112 istasyonu, eski terminalmi anlamadım,nasıl karmaşık haber,Eski terminal Binası nerde Bartın'da varmı bilen?

Avatar
mağdur sağlıkçı 9 yıl önce

sayın müdürüm yeni istasyonlarda yeni personel alımlarıyla ve nöbet sayılarını artırmayla bu işi yapacağınızı söylemişsiniz.acaba size burdaki 112 nin bel ağrısına bile gittiği bildirildi mi?bence nöbet sayıları ve yeni istasyonlardan önce değerlendirmeniz gereken daha önemli sorunlar var.umarım her şey daha iyi olur.saygılarımlaa