Bartın'da Çocuk ve Ergen Psikiyatri Polikliniği Açıldı

Bartın Devlet Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek binasında Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi polikliniğinde, 0-18 yaş arasındaki (18 yaş dahil) çocukların ruh sağlığı sorunları ile ilgili poliklinik hizmeti vermeye başladı.

Bartın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği açıklaması:

Genel sekreterliğimiz bünyesindeki Bartın Devlet Hastanesine uzun zamandır ilimizde eksikliği hissedilen  Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi bölümüne uzman hekimin de atanmasıyla polikliniğimiz açılarak  Bartın halkımıza hizmet vermeye başlandı.

Devlet Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek binası 3. Katında açılan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi polikliniğimizde, 0-18 yaş arasındaki (18 yaş dahil) çocukların ruh sağlığı sorunları ile bebeklik, okul öncesi, okul çağı ve ergenlik dönemlerine ait gelişimsel ve psikiyatrik bozukluklarla ilgili poliklinik hizmeti verilecektir.

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları alanı, tüm dünyada ve ülkemizde hızla gelişen bir bilim dalıdır. Çocuk ve ergenlerde ortaya çıkan zihinsel, duygusal ve davranışsal sorunları erken dönemde saptayıp önlemeye ve tedavi etmeye çalışan "Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi," Temel araştırma alanları ; Depresyon ve İntihar Eğilimi, Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Otizm, Çocukluk ve Gençlik Çağı Psikozları, Anksiyete, Sosyal Fobi, Yeme ve Uyku Bozuklukları, Tik Bozuklukları,  Psikosomatik Hastalıklar, Madde Bağımlılığı, Farmakoterapi,  Psikoterapi, vs. bir çok hastalıkları içermektedir. Ayrıca Çocuk ve ergenlerin psikometrik değerlendirmeleri kapsamında gerektiğinde psikologlar tarafından nöropsikolojik testler, zeka testleri ya da gelişimsel tarama testleri uygulanacaktır.

Çocuk ve ergen psikiyatrisi uzman hekiminin hastanemize gelmesiyle,  çocuk hastalarımızın beden sağlığı kadar ruh sağlığı ile ilgili problemlerinin de takibi ve tedavisi  hastanemizde yapılabilecek. Böylelikle daha önce Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi hastalıklarının teşhis ve tedavisi için il dışındaki başka merkezlere gitmek zorunda kalan hastalarımız artık hastanemizde teşhis ve tedavilerini olabilecekler.

Çocuk ve Gençlik Psikiyatrisinin ilgi alanları ve diğer branşlarla birlikte katıldığı çalışma ve hastalık grupları çok kapsamlı olarak tanımlanmıştır.

0 İle 18 Yaş Dahil Çocuklarda  Sıklıkla  Karşılaştığımız Hastalık Grupları;

· D.E.H.B. ( Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu )

· Otizm

· Dil - Konuşma - Telaffuz ve İletişim Sorunları

·Kekemelik

· İdrar ve Kaka Kaçırmaları

· Zeka ve Gelişim Gerilikleri

· Kardeş ve Yaşıt İlişki Sorunları

· Okul- Ev yada Akran Uyum Sorunları

· Gençlikte ergenle Yaşanan Çatışmalar

· Bipolar Bozukluk - Majör Depresyon gibi Duygulanım Bozuklukları

· Depresyon ve İntihar Eğilimi

· Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği

· Obsesif Kompulsif Bozukluk

· Çocukluk ve Gençlik Çağı Psikozları

· Anksiyete, Sosyal Fobi, Yeme ve Uyku Bozuklukları

· Tik Bozuklukları

· Psikosomatik Hastalıklar

· Madde Bağımlılığı, Farmakoterapi,  Psikoterapi,

Kaygı Bozuklukları Grubundan;

. Panik Atağı (Genelleşmiş Kaygı Evham)

. Sınav Kaygısı -Sosyal Ortamlarda Kaygı - Çeşitli Fobik Kaygılar

. Takıntılı - Saplantılı Bozukluklar (O.K.B) Okul Korkusu vb.

. Çocuğa  Yönelik Fiziksel - Cinsel - Ruhsal Şiddet İstismar

. Dürtüleri Kontrol Etme Zorluklarından (Öfke Nöbeti - Çalma Alışkanlığı vs)

. Davranım Bozuklukları

. Genel Olarak Psikoz Denilen gerçekle Alakasının Koptuğu Şizofreni Benzeri Hastalıklar

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.