Bartın Kanser Taramalarında Türkiye Birincisi

Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü kanser taramalarında Türkiye birincisi oldu.

Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü'ünden konuya ilişkin yapılan basın açıklaması:

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığının belirlediği Ulusal Kanser Tarama Standartları gereğince tüm illerde Meme Kanseri, Serviks (Rahimağzı) Kanseri ve Kolorektal (Kalınbağırsak) Kanseri taramaları yapılmaktadır.

İlimizde 2010 yılı Haziran ayı itibarı ile KETEM’de başlatılan Meme Kanseri taramaları Aile Sağlığı Merkezleri ve KETEM işbirliği ile yapılan organizasyonla 40-69 yaş aralığında bulunan kadınların evlerinden alındıktan sonra Müdürlüğümüze ait bir araçla KETEM’e getirilerek mamografisi çekildikten sonra tekrar evlerine bırakılmak sureti ile gerçekleştirilmektedir. 2014 yılı Aralık ayı itibarı ile BAKKA tarafından finanse edilen “Evinize Sağlık” projesi kapsamında müdürlüğümüz tarafından alınan Mobil Kanser Tarama Aracı ile Meme Kanseri taramaları Aile Sağlığı Merkezlerinde de yapılmaya başlanmıştır.

Bu çalışmalar sonucunda Bartın ili olarak 2014 yılında Meme Kanseri taramalarında Türkiye 1.si olan Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü 2015 yılında da yine Meme Kanseri Taramalarında Türkiye 1. olmuş ve 1-7 Nisan Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında Ankara’da düzenlenen ve Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Mehmet MÜEZZİNOĞLU’nun himayesinde düzenlenen bir törenle Meme Kanseri Taraması Birincilik Ödülü Bartın Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Dursun KOÇ’a verilmiştir.

Serviks ( Rahimağzı) Kanseri Taramalarına ise ilimizde 2013 yılında başlanmıştır. Aile Hekimliklerimiz ve KETEM tarafından 30-65 yaş aralığındaki kadınlardan Aile Sağlığı Merkezlerinde ve KETEM’de HPV DNA testi ve smear alınarak yapılmaktadır. Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü 2015 yılı Serviks Kanseri taramalarında Türkiye Birincisi olmuş ve yine 1-7 Nisan Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında Ankara’da düzenlenen aynı törende Serviks Kanseri Taraması Birincilik ödülü Bartın Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Dursun KOÇ’a verilmiştir.

Kolorektal (kalınbağırsak) Kanseri taramaları da ilimizde 50-70 yaş arası grupta bulunan tüm halkımıza Aile Sağlığı Merkezlerinde GGT (Gaitada Gizli Kan) Testi ile yapılmaktadır.

Aynı törende tüm illerimize rehberlik etmesi amacıyla Aile Hekimliğine Kanser Taramalarının Entegrasyonu Halk Sağlığı Müdür Yardımcımız Uzm. Dr. Hürol AKSU tarafından yapılan etkili bir sunumla anlatılmıştır.

Törene ilimizi temsilen Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Dursun KOÇ, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Hürol AKSU, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürü Gülsüm İYİGÜL, Toplum Sağlığı Merkezi Hekimi Dr. Ahmet DEMİR, KETEM Hekimi Dr. Canan DALASLAN, Kanser Birim Sorumlusu Sevilay DİKYURT ve Kanser Kayıt Elemanı Suzi YAĞCI katılmıştır.

İlimizde yürütülen kanser taramalarında emeği geçen tüm Aile Hekimlerimizi, Aile Sağlığı Elemanlarımızı, KETEM personelini ve Halk Sağlığı Müdürlüğünde bu işe emeği geçen tüm personellerimizi tebrik ve teşekkür ediyoruz.

Kanser Taramaları ve Kanser Farkındalık etkinlikleri ilimizde etkin olarak yürütülmeye devam edecektir. Kanser Taramasını yaptırmak isteyen tüm vatandaşlarımızın önce Aile Hekimine başvurarak bilgi almasını ve gerekiyorsa kanser taramasını yaptırmasını rica ediyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bartınlı 4 yıl önce

çalışmalar için tebrik ediyorum ve devamını diliyorum.bu çalışmaların ekip ruhu içersinde olduğu ve ekip liderinin kurum müdürü olduğu aşikardır.çalışmaların 2014 ve 2015 yılı olduğu düşünülürse 2012-2016 yıllarının bartın halk sağlığı il müdürü dr ahmet demiri emeğinden dolayı ayrıca tebrik ediyorum.