ÇOK GEÇ DEĞİL !

Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği işbirliği ile 20 Kasım Dünya KOAH Gününde KOAH hastalığına dikkat çekmek ve diğer solunumsal hastalıkları önlemek ve kişilerde olumlu kalıcı davranışlar kazandırmak amacıyla Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği önünde stant açıldı.

Stantta KOAH hastalığı hakkında bilgiler verilerek sigara kullanan kişilere Olunum Fonksiyon Testi (SFT) ölçümleri yapılarak Sigara bırakma polikliniğine yönlendirildi. Ayrıca KOAH hastalığı, Sigarayı Bırakın Kendinizi Yenileyin ve Sigaranın Etkileri konuları ile ilgili broşürler dağıtıldı. Standa ilgi oldukça yoğundu. 20 Kasım Dünya KOAH Gününde aynı etkinlikler Merkez Toplum sağlığı Merkezi ve Ulus İlçe Entegre Hastanesi'nde de yapıldı. Solunumsal hastalıkları önlemek adına bugün ve öncesinde de birçok faaliyetler ve çalışma yapan Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü faaliyetlerine devam ediyor.

Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün 20 KASIM DÜNYA KRONİK OBSTRÜKTİF AKCİĞER HASTALIĞI (KOAH) GÜNÜ nedeniyle yaptığı açıklama:

Kronik hastalıklar “tam olarak tedavi edilemeyen ve iyileşme göstermeyen uzamış durumlar” olarak tanımlanmaktadır. Kronik hastalıklar dünya da hem gelişmiş, hem de gelişmemiş ülkelerde hızla artmaktadır. Bu hastalıklar var olan sağlık hizmetlerini zorlamakta ve sağlığa ayrılan bütçenin büyük bir bölümünü kapsamaktadır.

Kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, osteoporoz, kronik solunum yolu hastalıkları nedeniyle dünya da her yıl milyonlarca insan ölmekte ya da sakat kalmaktadır. Bu hastalıklar için önemli risk faktörleri olarak bilinen yüksek kan basıncı, sigara kullanımı, yüksek kolesterol düzeyi, fiziksel aktivite azlığı ve obezite basit koruyucu önlemler ile azaltılabilmektedir. Ülkemizde yakın geçmişte bulaşıcı hastalıklar çok daha öncelikli iken bugün bulaşıcı olmayan hastalık grupları giderek önem kazanmış durumdadır Kronik Hastalıkların önlenmesine yönelik Bakanlığımız tarafından birçok programlar, Projeler ve Eylem Planları oluşturulmuştur. Bunlardan biride “Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıklarını (Astım-KOAH) Önleme ve Kontrol Programı” dır.

Programın hedefleri, kronik hava yolu hastalıkları konusunda toplumu bilgilendirmek, toplumsal farkındalığı arttırmak, başlıca risk faktörleri konusunda olumlu ve kalıcı davranış değişiklikleri oluşturmak için çalışmalar yürütmek, hastalıkları erken dönemde saptamak ve ilerlemesini önlemek, suretiyle insanların sağlık açısından kalitesi yüksek bir hayat sürdürmelerini sağlamaktır.

DSÖ tarafından her yıl ayın belli günleri kronik hastalıklar veya önemli günler olarak belirlenmiştir. Bu günlerden biride her yıl Kasım ayının üçüncü Çarşamba günü olarak belirlenmiş olan “Dünya KOAH Günü”dür. Dünya KOAH Gününün amacı; kamuoyunda KOAH bilincini artırmak, KOAH riski altında bulunan kişilerin bir sağlık kuruluşuna başvurarak spirometrik test yaptırmalarını teşvik etmek, yöneticileri ve yetkilileri bu önemli halk sağlığı sorunu konusunda bilgilendirmek ve harekete geçmelerini sağlamaktır.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Nedir?

KOAH, “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın baş harflerinden oluşan kronik bronşit ve akciğerdeki hava keseciklerinin harabiyeti sonucu hava akımında kısıtlanma ile seyreden bir hastalıktır. Kronik; Uzun süredir devam eden, Obstrüktif ise; hava yollarındaki daralma anlamına gelmektedir.

KOAH dünyada 50 MİLYON kişiyi etkileyen her yıl 3 MİLYON kişinin ölümüne neden olan ve tüm dünyadaki ölümlerde 4. sırada yer alan bir hastalıktır. Ülkemizde 5 milyon kişinin bu hastalıktan etkilendiği, ve her yıl 26 bin vatandaşımızın bu hastalıktan öldüğü tahmin edilmektedir. Buna karşın her 10 hastadan 9’u bu hastalığa sahip olduğunun farkında değildir. Halkımızın KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini güçleştirmektedir. Oysa hastalık erken dönemde teşhis edilebilirse, hem hastalıklar, hem de ölümler azaltılabilir.

KOAH’ın Risk Faktörleri Nedir ve Nasıl Gelişir?

Hastalığın en önemli risk faktörü ‘SİGARA KULLANIMI’dır. Diğer faktörler; mesleki olarak toz, duman ve gazların solunması, akciğeri koruyucu bir faktörün (alfa-1 antitripsin) doğuştan eksikliği, hava kirliliği, hava yollarının aşırı duyarlılığı ve sosyal etkenlerdir.

Ülkemizde erişkinlerin yaklaşık yarısı sigara içmektedir. Sigaraya başlama yaşı, dumanın yoğunluğu, günlük ve toplam içilen miktar hastalığın gelişimini etkilemektedir. Anne ve babası sigara içen çocuklarda solunum sistemi hastalıklarına ve kronik bronşite daha fazla rastlanır. Otuz yaşından sonra akciğer kapasitesi her yıl azalmaya başlar. Sigara içenlerde bu azalma çok daha fazladır. Sigaranın bırakılması ile akciğer kapasitesindeki bu azalma yavaşlamaktadır. Sigara kullanımının daha fazla olması ve mesleksel maruziyet nedeniyle erkeklerde sık görülmekte iken, son yıllarda sigara içmenin artması nedeniyle kadınlarda da KOAH artmaktadır. Sigara içmeyenlerin, özellikle de çocukların, sigara içilen bir ortamda dumana maruz kalması, ileri yaşlarda Astım ve KOAH başta olmak üzere solunum sistemi hastalıkları gelişme riskini artırmaktadır.

KOAH’ın Belirtileri Nelerdir? Hastalıkta üç temel yakınma görülür:
- Öksürük
- Balgam çıkarma
- Nefes darlığı

Öksürük ve balgam çıkarma ilk ortaya çıkan yakınmalardır. Genellikle bu bulgular hastalar tarafından önemsenmez. Çoğu zaman sigara öksürüğü olarak değerlendirildiği için de hastalığın erken tanısı gecikebilir. Öksürük ve balgam sabahları daha fazladır. Balgam genelde sümüksü ve beyaz renklidir. Balgam miktarının artması, renginin sarı veya yeşil renge dönüşmesi solunum yollarında mikrobik bir iltihabın olduğunun göstergesidir. Nefes darlığı, özellikle hareket sırasında ortaya çıkar ve yıllar içinde yavaş yavaş artış gösterir. Başlangıçta hızlı yürümek zorunda kalındığında, merdiven çıkarken yada yokuş tırmanırken hissedilir. Yakınmalar yalnızca nefes darlığı ile sınırlı kalmaz. Yorgunluk, halsizlik ve depresyon diğer yakınmalara eşlik eder. İleri dönemlerde kanın yeterince oksijenlenememesi sonucu parmak uçları, dil, dudaklar ve kulak memeleri mavi-mor renk alır. Ağır hastalarda kandaki karbondioksitin atılamamasına bağlı olarak uykuya eğilim artar.

Acaba KOAH’lı Mısınız?

- Sigara içiyor musunuz?
- Öksürüyor musunuz?
- Balgam çıkarıyor musunuz?
- Yaşıtlarınızla aynı hızı tutturmakta zorlanıyor musunuz?
- Nefesiniz daralıyor mu?

Bu sorulara cevabınız ‘EVET’ ise ‘KOAH’lı olabilirsiniz Doktora Ne Zaman Başvurmalı?

• Sigara içen kişiler sigarayı bırakma konusunda yardıma ihtiyaç duydukların da, sigarayı bırakma polikliniklerine başvurabilirler.

• Uzun süredir sigara kullanan veya maden, metalürji, çimento sektörü gibi KOAH’a neden olabilecek bir meslekte çalışan kişiler; art arda iki yıl ve her yıl üç ay süren başka bir nedene bağlı olmayan öksürük, balgam çıkarma yakınmaları olduğunda, Hemen Doktora Başvurmalıdır!

• Her geçen gün giderek artan nefes darlığı yakınması varsa, hemen doktora başvurulmalıdır.
KOAH’tan Korunma
KOAH’tan korunmanın en etkili yolu tütün ve tütün mamullerinin tüketilmemesi ve bu ortamlarda bulunulmamasıdır.
KOAH Nasıl Tedavi Edilir?

• Sigara içmenin bırakılması

• Sigara bırakma konusunda tıbbi destek alınması

• Grip ve zatürree aşılarının yapılması

• Nefes açıcı ilaçların düzenli ve kontrollü kullanılması

• Çevresel ve mesleki hava kirliliğinin kontrolü, 

Nefes darlığınız varsa, öksürük ve balgam yakınmalarınız sık sık tekrarlıyorsa, SİGARA içtiyseniz veya halen içiyorsanız,

KOAH OLABİLİRSİNİZ!

GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANINA BAŞVURUNUZ.

&

KOAH tanısı BASİT BİR SOLUK TESTİ ile konulur.

ÇOK GEÇ DEĞİL.

KOAH tanı konulmadığında hayatı tehdit eden, ciddi bir hastalıktır.

KOAH’nız var mı? Bunu öğrenmek için yapmanız gereken doktora gitmek,

ÇOK GEÇ DEĞİL.

SİGARAYI BIRAKMAK atılması gereken ilk adımdır.

ÇOK GEÇ DEĞİL.

“Aldıkları Her Nefes, Attıkları Her Adım Sağlıklarına Yatırım Olsun” Temennisi ile 20 Kasım Dünya KOAH Gününde Herkese Sağlıklı Günler Dileriz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
KOAH
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.