Dumansız Hava Sahası

Toplantıda bir konuşma yapan Vali İsa KÜÇÜK, "Değerli arkadaşlar, hepiniz hoşgeldiniz. Bugünkü konumuz tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi ve kontrol kanunuyla ilgili olarak 2008 den bu yana yapılan düzenlemeler, çalışmalar ışığında ilimizde yürütülen işleri gözden geçirmek, koordinasyon gereken hususları ele alıp başarılı olarak yürütülen çalışmaları daha ileri seviyelere ulaştırmaktır. Bu alanda yürütülen çalışmalara destek veren kurum ve kuruluşlarla kamu görevlileri ve gönüllülerimize teşekkür ediyorum." dedi.

Vali İsa KÜÇÜK'ün konuşmasından sonra İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğünce hazırlanan konu ile ilgili sunu yapıldı.Toplantıda İl Sağlık Müdürlüğü temsilcisi Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şube Müdürü Uzm. Psikolog Ayşin AKDAĞ yaptığı bilgilendirmede "İl Sağlık Müdürlüğünün koordinatörlüğünde faaliyet gösteren Valilik İl Tütün Kontrol Kurulu çalışmaları ve güvenlik güçlerimizin tütün kaçakçılığına yönelik ilimizde vuku bulan olaylar ve risk faktörleri ele alınmıştır.4207 sayılı Tütün ve Tütün Ürünlerinin Zararlarının önlenmesi ve Kontrölü hakkında kanun çerçevesinde 2008 yılından günümüze kadar yapılan il geneli denetimler, eğitimler ve kanun ihlalinde uygulanan cezalar tartışılmıştır. Buna göre; 2008-2011(ocak-eylül) toplamda:1565 Kamu Kurumu, 9093 Özel Hukuk İşletmesi, 274 Toplu Taşıma Aracı denetlenmiş olup toplamda:10932 denetim yapılmıştır. Denetimlerde İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, kırsalda İl Jandarma Komutanlığı ve Belediye personelleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Buna göre; her yıl ortalama 200 personel ile denetimler sürdürülmektedir. 2011 yılı ocak-eylül tarihleri arasında 5593 denetim yapılarak bir önceki yıla oranla iki kat daha fazla denetimin yapıldığı görülmektedir. 2008 yılı dahil olmak üzere özel hukuk işletmelerinde 217 aksaklık tespit edilmiş, 171 işletmeye uyarı cezası verilirken, 38 işletmeye para cezası verilmiştir.(bu işletmeler uyarıdan sonra 2. ihlalde para cezasına çarptırılmışlardır.) buna göre; 42954 TL. İdari para cezası tahakkuk edilmiş olup, 770 TL.peşin olarak tahsil edilmişrtir. Bireylere uygulanan kanun ihlali çerçevesinde;130 kişiye idari para cezası kesilmiştir. Kişilere kesilerek tahakkuk edilen para cezası toplamda; 8697.20TL. olarak belirlenmiştir. İl Tütün Kontrol Kurulu çalışmalarında saha eğitimleride devam etmektedir. Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü işbirliği ve Sayın Valimiz İsa KÜÇÜK'ün de destekleri ile Öğrenci Toplumsal Sorumluluk Projesi olan “Dumansız Hava Sahası Koruyucuları” adı altında; tütün eğitim,izleme ve denetim, öğrenci gönüllüleri grubu oluşturularak 2011-Ocak ayı eğitim çalışması yapılmıştır.Öğrencilerin bu çalışmaları gönüllülük esasıyla devam etmektedir." dedi.

İl Emniyet Müdürlüğü temsilcisi Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürü Tolga SİPAHİ tarafından Tütün ve Tütün Mamülleri Kaçakçılığı başlığında kurul üyelerine yaptığı bilgilendirmede Tütün ve tütün ürünleri kaçakçılığının ülkemiz üzerindeki yol haritası ve alınan önlemler, ilimizdeki sigara kaçakçılığıyla ilgili yapılan çalışmalar aktarıldı.

Defterdarlık tarafından Bakanlık Gelir İdaresi Başkanlığınca gelen emirler çerçevesinde bandrol ve ruhsat denetimlerinin yapıldığını ve herhangi bir olumsuz durumda emniyete bilgi verildiğini, adli süreç devam ederken ele geçen ürünlerin depolarda bekletildiği belirtildi.
Gümrük Muhafaza Müdürlüğünce var olan kaçak deposunda süresi geçen ürünlerin imha çalışmasının yapıldığı belirtilerek, ilimizde tütün ve tütün ürünleri mamülleri kaçakçılığı ile ilgili tüm denetleme ve kolluk çalışmaları eksiksiz yerine getirildiğinden olumsuz bir durumla karşılaşma oranımızın oldukça düşük olduğu ifade edildi.

Toplantı sonunda Tütün ve Tütün Mamüllerinin kullanımını azaltmak üzere tüm çalışmaların aralıksız devam edilmesine karar verildi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.