Gecikmeden ve Zamanında Destek Alın

Bartın İl Sağlık Müdürü Dr.Dursun Koç, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı:

DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

Sağlık “ruhsal, bedensel ve sosyal olarak tam bir iyilik hali” olarak tanımlamaktadır. Ruh sağlığı, hayat kalitesinin temelidir. Ruh sağlığının korunması hem bireylerin yaşam kalitesini arttırır hem de sosyal bütünleşmeyi ve toplumsal uyumu artırır. Ruhsal hastalıklar nedeniyle damgalanma, ayrımcılık, işsizlik ve genel sağlık hizmetinden yeterli yararlanamamak ruh sağlığı alanında yaşanan önemli sorunlardandır.

Ağır ruhsal bozukluğu (şizofreni vb) olan kişilerin uzun süre ruh sağlığı hastanelerinde tutulması yaklaşımını ifade eden “depo hastane” anlayışı, bu hastaların toplumdan daha da uzaklaşmasına, sosyal ve mesleki becerilerinin azalmasına, sonuç olarak damgalanmalarına ve dışlanmalarına neden olmaktadır. Toplumla yeterince ilişki kuramayan, yaşamlarını sürdürecek sosyal beceri ve mesleki uğraşılardan yoksun kalan bu hastalar, hem ailelerine ve hem de topluma büyük yükler getirmektedir. Hastaların tekrar tekrar hastaneye yatarak toplumdan uzaklaşmalarının, işlevselliklerindeki azalmanın önüne geçilmesi amacıyla hastanın evinde, mahallesinde veya işyerinde temel yaşam ihtiyaçlarını karşılamayı, sorunlarla başa çıkma becerilerini geliştirmeyi ve gerekli destek sistemlerini devreye sokmayı, kısacası toplum içinde tedavi hedefleyen “Toplum Temelli Ruh Sağlığı” anlayışının ülkemizde hızla geliştirilip yaygınlaştırılmaktadır.

Ruh Sağlığı Eylem Planında önemle vurgulanan Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri (TRSM) kendisine bağlanmış coğrafi bölgedeki ağır ruhsal rahatsızlığı olan hastaların ve ailelerin bilgilendirildiği, hastanın ayaktan tedavisinin yapıldığı ve takip edildiği; rehabilitasyon, psikoeğitim, iş-uğraş terapisi, grup veya bireysel terapi gibi yöntemlerin kullanılarak hastanın toplum içinde yaşama becerilerinin artırılmasını hedefleyen, psikiyatri klinikleri ile ilişki içinde çalışan ve gerektiğinde mobilize ekiple hastanın yaşadığı yerde takibini yapan birimlerdir. Merkezin ekibi ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı, hemşire, sosyal hizmet uzmanı, psikolog, iş uğraşı terapisti yada usta öğretici, tıbbi sekreter, idari ve teknik personelden oluşmaktadır.

Çoğumuz psikolojik veya ruhsal rahatsızlıklarımız olduğunu hissettiğimiz halde, hekime bu tür şikayetlerle başvurmaktan imtina ederiz. Halbuki insanoğlu içinde bulunduğumuz hayat şartları ve bunun beraberinde getirdiği yoğun stres sebebiyle zaman zaman psikolojik desteğe ihtiyaç duyabilir, bu çekinilecek ve yadırganacak bir durum değildir. Gecikmeden ve zamanında destek alınması sorunun büyümesine engel olacaktır. Sağlıklı ve mutluluk dolu günler dilerim.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.