Dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri tüberküloz (verem) mikrobu ile enfektedir. Her yıl yaklaşık 9 milyon kişi tüberküloz (verem) hastalığına yakalanmakta, 1,7 milyon insan ölmektedir. Ülkemizde tüberküloz (verem) hastası sayısının nüfusa oranı 2009 verilerine göre yüz binde 29’dur. Tüberküloz dünyada bir tek etkene bağlı olarak gelişen ve tedavisi olmasına rağmen en çok ölüme yol açan hastalıktır. 

Tüberküloz (Tbc) dediğimiz Verem hastalığı, insanlık tarihi kadar eskilere dayanmaktadır.1882 tarihinde Robert KOCH’un tüberküloz basilini bulmasıyla önem kazanmıştır. 24 Mart, Robert Koch'un 1882'de verem mikrobunu keşfettiğini ilan ettiği tarihtir. Bu nedenle 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü olarak kutlanmaktadır.  Tüm dünyada verem hakkında toplumun bilgilendirilmesi ve farkındalık yaratılması, kamuoyu oluşturmak, yönetici ve karar vericilere verem savaşının sorunlarını anlatmak amaçlanmıştır. 

Tüberküloz (Verem) Nedir?

Soluduğumuz hava ile akciğerlere giren Verem (Tüberküloz) basilinin (mikrobunun) yol açtığı, asıl olarak akciğerlerde yerleşen, fakat kan ve lenf yoluyla tüm vücuda dağılabilen mikrobik, bulaşıcı, süreğen bir hastalıktır. 1950’li yıllarda ülkemizde tüm ölüm nedenleri arasında ilk sırayı alan tüberküloz bugün 10. sırada yerini korumaktadır.
 
Nasıl Bulaşır?

Hastalığı  yalnızca aktif  tüberküloz bulunan kişiler bulaştırabilir. Akciğer dışı organ tüberkülozu olanlar, 15 gündür tedavi alıyor olanlar pratik olarak bulaştırıcı değildir.

Hastalık damlacık yoluyla bulaşır. Hastanın hapşırma öksürmesi sonucu havaya yayılan basiller kapalı bir ortamda uzun süre aynı havayı soluyan sağlam kişilerce alınır.

Ancak mikrobu soluyan kişilerin az bir kısmında hastalık gelişir. Hastalık solunan mikrobun sayısına, hastalık yapma gücüne, kişinin direncine, bağışıklık sisteminin kuvvetine göre farklılık gösterir. Hastalık tabak, bardak veya diğer nesnelerle  bulaşmaz.
 
Kimler Risk Altında?

* Hasta kişiyle aynı  evde yaşamış veya uzun süreli temasta bulunmuş olanlar
* Hastalığın yaygın olduğu ülkelere gidenler
* Bağışıklık sistemini zayıflatan kanser, AIDS gibi hastalıklara yakalananlar,
* Toplu yaşanan yurt, hastane, cezaevi gibi yerlerde kalanlar,
* Beslenmesi bozuk, kötü yaşam koşullarına sahip kişiler,
* Alkol ve madde bağımlıları risk altında olan kişilerdir.

Belirtileri, Tanısı Nedir?

Üç haftayı geçen inatçı öksürük, belli bir neden olmaksızın kilo kaybı, ateş ve gece terlemesi alışılmışın üzerinde yorgunluk, halsizlik, öksürükle birlikte kan gelmesi gibi belirtiler görülür.

Kişinin tüberküloz olduğu ancak vücut örneklerinde balgam, idrar, mide sıvısı, BOS, plevra periton sıvısı gösterilmesiyle söylenebilir. Alınan doku biyopsilerinde tüberküloza özgü değişikliklerin izlenmesiyle de tanı konabilir.

Aktif hastalığı olanlarla yakın temasta bulunanlar, birlikte yaşayanlara PPD Testi yapılır. PPD Testi, Tbc basilini alıp almadığımızı gösterir, ancak hastalığı göstermez. Testin (+) çıkması, hastalık yönünden araştırmayı gerektirir.

Tedavisi Nasıl Olur?

Verem tedavi edilmediği zaman ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır. Verem Hastalığı düzenli ilaç kullanmakla %100 iyileşir. Ancak günlük uygulamalarda tedavinin uzun ve çok ilaçla yapılıyor olması hasta uyumunu güçleştirmektedir. Tedavi en az 6 ay olmak üzere hastanın durumuna göre 9 veya 12 hatta 24 aya kadar uzatılabilir. Düzensiz ya da eksik yapılan tedavi ilaç direncine yol açarak, hastalığın tedavisini güçleştirir.
 
Korunma

Verem hastalığında korunma yollarının bilinmesi ve korunma yollarına dikkat edilmesi çok önemlidir. En önemli korunma yolu BCG Aşısıdır. Yeni doğan bebeklere ilk iki ay içerisinde mutlaka BCG Verem Aşısı yaptırılmalıdır. Aksırma ve öksürme sırasında ağzın kapatılması ve odaların havalandırılması solunum yoluyla bulaşan hastalıklardan korunmada en basit ve en etkili yoldur. 

Ayrıca verem mikrobundan korunmak için temizlik kurallarına dikkat etmek, sigaradan uzak durmak, karanlık, rutubetli ve güneş ışığının olmadığı ortamlarda bulunmamak, yeterli ve dengeli beslenmek gerekir. 

İlimizde bulunan Verem Savaş Dispanserimiz tarafından verem ilaçları ücretsiz olarak verilmekte, hastalığın tetkik, tedavisi yapılmaktadır. Verem hastalarının takip ve tedavileri Aile Hekimlikleri ve Verem Savaş Dispanserimiz işbirliği ile sağlanmakta, bebeklerimizin aşıları Verem Savaş Dispanserimizde ve Aile Hekimliklerimizde ücretsiz olarak yapılmaktadır.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.