Kamuda Çalışanların %47'si Obez

Kamuda çalışan erkeklerin yüzde 47’sinin OBEZ olduğunu ifade eden Dr. Demir, “Bu çalışma kamu kurumlarında çalışan bireylerin obezite, tansiyon ve tokluk kan şekeri değerlerini ölçen tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Yöntem: Araştırma Eylül 2012-31 Aralık 2012 tarihleri arasında Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğünün Obezite ve Metabolik Hastalıklar birimi tarafından Bartın ili kamu kurumlarında yerinde verilen eğitimler sırasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 903 kişi oluşturmaktadır. Verilerin değerlendirilmesinde sayılar, yüzde ve varyans analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmanın sonuçlarına göre bireylerin %27’si obez,%l,6’sı morbid obezdir. Araştırmaya katılan 854 kişinin %26,2’si kadın; %73,8’i erkektir. Erkeklerin %30,3’ü obez,%2,l’i morbid obezdir. Kadınların %17,9’u obez, %0,4’ü morbid obezdir. Bireylerin %8’inin tokluk kan şekeri (TKŞ) 140’m üzerindedir. Kadınların %4,1 i, erkeklerin de %9,4’ünün TKŞ değeri 140 üzerindedir. Bireylerin %21,5’inin diyastolik tansiyonları 90 mmHg’nin üstündedir. Kadınların %10,3’ü ve erkeklerin %25,6’sınm diyastolik tansiyonu yüksektir. Bireylerin %22,6’sınm diyastolik tansiyonu yüksektir. Kadınların %10,3’ü ve erkeklerin %27,1’inin diyastolik tansiyonu yüksektir. Sonuç: Bu bulgulara göre yaş ilerledikçe obezitenin arttığı, obezite arttıkça diyabetes mellitus ve hipertansiyonun arttığı görülmüştür. Büro başı ve masa başı iş yapanlara yönelik hareket olanaklarının artırılması gerekmektedir” dedi.

BULGULAR VE TARTIŞMA

Halk Sağlığı Müdürü Demir, “Bu çalışmalarda Bartın ili Kamu Kurumlarında çalışan bireylerin obezite oranları ölçülmeye çalışılmıştır. Bu çalışmalarda bireylerin cinsiyeti, yaşları ile BKİ tansiyon ve TKŞ (Tokluk Kan Şekeri) arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın asıl amacı bireylere obezite, diyabet hipertansiyon ve metabolik hastalıklar hakkında bilgilendirme ve eğitim vermek ve sıklığını tespit etmektir” dedi.

IV. SONUÇ VE ÖNERİLER

Dr. Demir, “Bu çalışmada Bartın ili Kamu Kurumlarında çalışan bireylerin obezite TA ve TKŞ durumları incelenmiştir. Bu çalışma kamu kurumlarında yetişkinlerde yapılan nadir çalışmalardandır. Bulunan değerler cinsiyet bazında ülkemizde ve dünyada yetişkinler üzerinde yapılan çalışmalardan farklıdır. Bu önemli bir farklılıktır. Çünkü benzer çalışmaların hemen hemen tamamında kadınlar erkeklere oranla daha yüksek TA, TKŞ ve BKÎ sonuçları verirken bu çalışmada BKÎ, TA ve TKŞ oranları erkeklerde daha yüksektir. Bu durum daha geniş kapsamlı benzer çalışmalarla desteklenmelidir. Bu çalışmanın sonucunda araştırmaya katılanların genelinin %28,6 sının BKİ’lerinin 30’un üstünde olduğu , yani obez olarak değerlendirildiği, erkeklerin %32,4 ve kadınların %18,3 ünün obez olduğu bulunmuştur. Yine bu çalışma sonucu popülasyonun %8 inin TKŞ değerlerinin yüksek olduğu bulunmuştur. Kadınların %4,1 i erkeklerin ise %9,4 nün yüksek TKŞ li olduğu bulunmuştur. Ölçülen bir diğer değer sistolik ve diyastolik TA olup ikisi de benzer değerde bulunmuştur. Araştırmaya katılanların % 21,5 nin yüksek TATı olduğu bulunmuştur. Bu oran kadınlarda %10,3 ve erkeklerde 25,6 dır. Bu değerler obez kişi oranı ve TKŞ Ti olanlarla koreledir. Bu sonuçlarla insanlarda obezite arttıkça diyabet ve yüksek tansiyon hastalığının arttığı kanıtı teyit edilmektedir. Asrımızın bir hastalığı olan obezitenin DM ve HT gibi metabolik hastalıklara neden olması, obezite ile mücadele etmenin önemini vurgulamaktadır.

Çalışan kadınlarda obezitenin çalışmayan ve daha az eğitimli olan kadınlardan daha az olması, obezite mücadelesinde eğitimin önemini vurgulamaktadır. Erkeklerde obezitenin yüksek görülmesi çoğunlukla büro işlerinde çalışmanın ve hareketli yaşamdan uzaklaşmanın bir sonucudur. Erkeklerin obezitenin zararlarından korumak için eğitimin yanında daha başka yöntemlerin de otomobil kullanımının azaltılması fiziksel hareketliliğin artırılması, ara öğün alışkanlığının yaygınlaştırılması eklenmesi gerektiğini ortaya çıkarmıştır.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Obezite
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.