Kardiyoloji Kliniğine Mobil Eko Cihazı
Bağlı Bartın Devlet Hastanesi’ne Kardiyoloji Kliniğine, acil tanı konması gereken hastalara çok hızlı ve doğru bir şekilde ekokardiyografi yapılmasını kolaylaştıran taşınabilir eko cihazı alındı.

Bartın Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklama:

Genel Sekreterliğimize Bağlı Bartın Devlet Hastanesi Kardiyoloji Kliniğine, acil tanı konması gereken hastalara çok hızlı ve doğru bir şekilde ekokardiyografi yapılmasını kolaylaştıran taşınabilir eko cihazı alınmıştır.

Kalbin ultrason dalgaları kullanılarak görüntülenmesi yöntemi EKOKARDİYOGRAFİ olarak adlandırılmaktadır. Ekokardiyografi invaziv (girişimsel) olmayan bir tanı yöntemidir ve kullanılan ses dalgalarının hastalara herhangi bir zararı yoktur. Ekokardiyografi, kalbin hareketli görüntüsünü sağlayarak, kalp kapaklarının yapısını, kalp duvar hareketini, kalp duvarında beslenme bozukluğunu, daha önce geçirilmiş kalp krizi olup olmadığını, kalp içinde kanın hareketini, kalp kapaklarındaki dejenerasyon (hasarlanma) ve fonksiyon bozukluğunu, kalp boşluklarının yapısını ve kalbin içinde kanın hareketinin incelenmesiyle kalp kapağı ve kas dokusunun fonksiyonunu değerlendirmede çok önemli bilgiler sağlar.

Hastanemiz Kardiyoloji Bölümüne kazandırılan Portable (taşınabilir) ekokardiyografi cihazının temel avantajı, yaklaşık 200-250 gram ağırlığında bir cep telefonu boyutlarında olmasıdır. Normal bir eko cihazı çok ağır ve taşınması zor olduğu için acil servis ve diğer kliniklerdeki hastalara uygulanması her zaman mümkün olmayabiliyordu. Kurumumuza alınan yeni taşınabilir eko cihazı ile çok hızlı ve doğru bir şekilde acil tanı konması gereken hastalara ekokardiyografi yapılması kolaylaşmıştır. Hızlı tanı konulması açısından kardiyologlarımız için çok değerli bir tanı aracı olarak hastanemize kazandırılan Taşınabilir Ekokardiyografi Cihazı ile özellikle aşağıda belirtilen durumlarda kullanılabilir.

Kalp kapak hastalığı tanısı, takibi ve uygun tedavinin seçilmesi,

Koroner arter hastalığının tanısı takibi ve uygun tedavinin seçilmesi,

Yüksek kan basıncının kalbe etkisinin incelenmesi,

Kalpten çıkan büyük damarların yapısının incelemesi,

Sistemik hastalıklarda kalbin etkilenmesinin değerlendirilmesi,

Doğumsal kalp hastalıklarının tanısında,

Kullanılan bazı ilaçların kalbe olası etkisinin takibinde,

Tromboembolik olaylarda emboli kaynağının aranmasında,

Acil durumlarda ( göğüs travması vb.), kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.