Kedi ve köpek aşısı zorunlu

Müdürlükten dün yapılan yazılı açıklamada 28 Eylül’ün Dünya Kuduz Günü olarak kabul edildiği ve bu günde insanlara konunun öneminin hatırlatılmaya çalışıldığını belirtildi. Kuduzun, insanlar dahil bütün sıcakkanlı memelilerde görülebilen, beyine yerleşerek felçlere yol açan ve ölümle sonuçlanan viral bir hastalık olduğu kaydedilen açıklama şöyle: Kuduz insanlar dahil bütün sıcakkanlı memelilerde görülebilen, beyine yerleşerek felçlere yol açan ve ölümle sonuçlanan viral bir hastalıktır. Hastalık hasta hayvanlardan diğer hayvanlara ve insanlara bulaşır. Günümüzde Türkiye Avrupa ülkeleri içerisinde kuduz vakalarının gözlendiği tek ülkedir. 28 Eylül günü Dünya Kuduz Günü olarak kabul edilmiş ve bu günde insanlara konunun önemi hatırlatılmaya çalışılmaktadır.

HANGİ HAYVANLARDAN BULAŞIR?

Ülkemizde çakal, kurt, tilki, kokarca, gibi doğadaki tüm vahşi hayvanlarla ve eğer aşılanmamışlarsa köpek, kedi, inek, eşek gibi evcil memeli hayvanların kuduz hastalığını bulaştırmaktadırlar. Sanıldığının aksine sincap, sıçan, fare, hamster gibi kemirgen hayvanlar ve tavşanlar taşıyıcı değildir ve bu hayvanlar tarafından ısırılma bir risk oluşturmaz. Yarasa hariç bütün hayvanlar enfeksiyon sonucu ölürler.

KUDUZA YAKALANMIŞ HAYVAN NE GİBİ BELİRTİLER GÖSTERİR?

Kuduza yakalanmış evcil bir hayvanda bazı huy değişiklikleri görülür. Daha önceleri normal davranış gösteren hayvanlar sinirli ve saldırgan olurlar. Dikkatini çeken her şeye karşı ısırma ve saldırma isteği duyarlar. Yutak felcine bağlı olarak yutkunma reflekslerini yitirdiklerinden, sudan korkarlar ve ağızlarında aşırı miktarda salya aktığı görülür. Vahşi hayvanlar, insanlara olan korkusunu yitirirler ve evcil hayvan gibi insanlara yaklaşabilirler. Genelde gece ortaya çıkan vahşi hayvanlar, gündüz de ortalıkta görülebilirler ve dikkatini çeken her cisme saldırırlar. Hastalığın ileri safhalarında felç gelişir ve hayvanlar komaya girerek ölürler.

KUDUZUN İNSANLARDA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalık belirtileri virüsün vücuda girmesinden itibaren yaklaşık 3-8 hafta sonra ortaya çıkar.  Hastalık insanlarda ilk önce halsizlik, ateş, iştahsızlık, bulantı, baş ve boğaz ağrısı gibi hastalığa özel olmayan belirtilerle başlar. Isırık yeri ve çevresinde ağrı ve kaşıntı görülebilir. Yutak felci sebebiyle kuduzun karakteristik belirtisi olan sudan korkma görülür. Daha sonra hasta komaya girer ve ölüm meydana gelir. Hastalığın belirtileri görüldükten sonra ölüm kaçınılmazdır.

KUDUZ NASIL BULAŞIR?

Tüm vahşi ve evcil etobur hayvan ısırmaları, Hayvanın salyasının sıyrık veya çatlak deriye, göz, ağız veya buruna temas etmesiyle, Hayvanın salyası ile bulaşık eşyanın (tasma, yular, dizgin vb.) yaralı deri ile temas etmesi, Hayvan tarafından tırnaklanarak meydana gelen yaralanmalar (hayvanın tırnağı kendi salyası ile bulaşıktır.)
Bu tür yaralanmalar Kuduz Şüpheli Temas olarak değerlendirilmektedir.

KUDUZDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Kedi ve köpekler kuduza karşı mutlaka aşılattırılmalıdır (zira köpeklerin 3 aylık, kedilerin ise 6 aylıktan itibaren aşılattırılmaları ve aşıların her yıl tekrar edilerek bunun belgelendirilmesi hukuki bir gerekliliktir). Evcil hayvanların, başıboş ve/veya vahşi hayvanlarla temas etmesine engel olunmalıdır.  Başıboş hayvanlara, sevmek veya beslenmek amacıyla yaklaşılmamalı ve dokunulmamalıdır. Çevrede başıboş, hasta, garip davranışlar sergileyen veya ölmüş hayvan görüldüğünde ilgili yerler haberdar edilmelidir (belediyeler, muhtarlıklar, Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri gibi).

KUDUZ ŞÜPHELİ TEMAS DURUMUNDA NELER YAPILMALIDIR?

Yara veya ısırık bölgesi hiç vakit kaybetmeden bol akarsu ve sabunla iyice yıkanmalıdır.
Yaraya bir antiseptik ( % 40-70 lik alkol, iyodin v.b ) uygulanmalıdır. Yaranın beyine yakınlığı ve tedaviye başlanma için geçen süre virusun beyine ulaşması açısından önemlidir. Bu nedenle en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Hemen aşıya ve seruma başlanmalıdır. Yaralanmaya neden olan hayvan 10 gün boyunca doğal ortamında gözlem altında tutulmalıdır. Bu süre içinde hayvanda kuduz görülmezse, hayvanın kuduz virüsünü taşımadığı kabul edilir. Bu durumda kişiye diğer aşı dozlarının yapılmasına gerek yoktur.

KUDUZ HASTALIĞININ TEDAVİSİNDE NELER YAPILIR?

Kuduz olmuş kişiler tedavi edilemez. Kuduz Şüpheli Temas ile başvuruda ise aşı ve serum başlanır. Ülkemizde Kuduzla ilgili olarak aşı ve serum uygulamaları dahil her türlü sağlık hizmetlerinin ÜCRETSİZ yapıldığı unutulmamalıdır.

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.