Şizofreniye Dikkat Çektiler

Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla bir stand açarak vatandaşları Şizofreni ve Damgalama konusunda bilgilendirdi.

Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün konuya ilişkin açıklaması:

Birey ya da toplum kendisini ürküten, rahatsız eden bir durumla karşılaştığında sıklıkla onu kendisinden dışlayıp yabancılaştırma yoluna gider. Bu süreç bazı hastalıklara vurulmuş damgaya da katkıda bulunmaktadır. Bu damga zaman zaman hastalığın kendisi kadar tehlikeli olabilmektedir. Kanser, tüberküloz, lepra, sifilis, epilepsi ve AİDS üzerinde ürkütücü bir damga bulunan hastalıklardan ilk akla gelenleridir. Sokaktaki insan bu hastalıklar hakkında yeterli bilgi sahibi olmasa da ciddi ve olumsuz ön yargılarla donatılmış olarak yaşamaktadır. Bu tür olumsuz ön yargılardan nasibini alan hastalıkların başında psikiyatrik bozukluklar gelmektedir. Damga sokaktaki insana oldukça karmaşık ve ciddi bir hastalığa basit bir açıklama sağlamakta, düşmanca tutumlar için mazeret oluşturmakta ya da kişisel çatışmaların başkasına yansıtılmasına zemin oluşturmaktadır. Günlük konuşmalarda "akıl hastası" ya da "ruh hastası" hemen her zaman muhatabını aşağılayan, küçük düşüren bir anlamda kullanılır. Şizofreni psikiyatrik bozukluklar arasında belki de adı en ürkütücü olanıdır. Bunda hastalığın prognozunun diğerlerine göre daha olumsuz olması ve yakın zamanlara kadar tedavi imkânlarının kısıtlılığı kadar bu kelimenin taşıdığı "damga"nın da önemli rolü var.

Önce, hemen tüm toplumlarda yaygın biçimde var olan bazı ön yargıları hatırlayalım.

• Şizofreninin tedavisi yoktur.

• Şizofrenler çalışamazlar.

• Şizofrenler tehlikeli ve saldırgandır.

• Şizofrenler hastalıklarını kendileriyle birlikte yaşayanlara bulaştırırlar.

• Şizofrenler tembel ve güvenilmez insanlardır.

• Şizofreni karakter zayıflığından ve iradesizlikten ortaya çıkar.

• Şizofrenlerin her söylediği saçma olacaktır.

• Mahalledeki şizofrenler çocuklarımıza zarar verebilir.

• Şizofren kişi uygulanan tedavinin işe yarayıp yaramadığı hakkında sağlıklı fikir yürütemez.

• Şizofrenlerin ne zaman ne yapacakları belli değildir ("bunların sağı solu belli olmaz").

• Şizofreni, anne babanın hatalı tutumu nedeniyle ortaya çıkar.

• Şizofrenlerin çocukları da şizofren olur.

• Şizofreni ömür boyunca ağırlaşarak devam eder.

Şizofreni üzerindeki olumsuz damga sadece hasta kişiyi lekelemekle kalmaz onunla ilişkili her şeyi ve herkesi etkiler kullanılan ilaçlardan, hastanın yakın akrabalarına, tedavisini üstlenen hekimlerden, hastaneye hatta hastanenin bulunduğu şehir ya da semte kadar her şey "şizofren", "deli" gibi ifadelerden nasibini almaktadır. Şu anki olanaklarımızla bu hastalığı yok etmek mümkün görünmediğine göre şizofreni hastalarını etkileyen damga nasıl silinebilir? Şizofren bireylerin dış görünümlerindeki bazı özellikler bu kişilerin hasta olarak tanınmalarını kolaylaştırmaktadır. Örneğin antipsikotiklerin yan etkileri olarak ortaya çıkan maske yüz, parkinsonizme özgü hareket biçimi gibi özellikler doğrudan şizofreniye bağlı olmasalar bile bu kişilerin hasta olarak tanınmalarına neden olur. Hastalar için "robot gibi", "zombi gibi" yakıştırmasına neden olan bu tür yan etkiler damgayı kolaylaştırmaktadır. Son on yılda kullanıma sunulan atipik antipsikotik ilaçların bu tür yan etkilerinin daha hafif olduğunu biliyoruz. Damgalayıcı yan etkilerin azaltılması "damga"yı da azaltacaktır.

Hastalığa ve hastalara yönelik tutumun değişmesi ise toplumun eğitilmesiyle mümkündür.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Şizofreni
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.