Tuvalette doğuma soruşturma izni yok
BARTIN Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde doğum sancıları 'gaz sancısı' sanılarak müdahale edilmeyen 36 yaşındaki H.K.'nin tuvalette dünyaya getirdiği erkek bebeği öldü.

İlgili Foto Galeriye Git

H.K., kendisi ile ilgilenmediklerini ileri sürdüğü ebe Ö.B.K. ve hemşire ebe T.Ö. hakkında suç duyurusunda bulundu. Bartın Valiliği, 'doğumun yatakta veya tuvalette olmasının bebeğin yaşayabilirliği açısından herhangi bir öneminin olmadığı' yönündeki bilirkişi görüşü doğrultusunda iki sağlık görevlisi hakkında soruşturma izni vermedi. Bartın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Osman Açıkgöz, gerekli inceleme ve soruşturmanın yapıldığını söyledi.


Kamu çalışanı 1 kız çocuğu annesi H.K., geçen yıl 8 Şubat'ta ikinci bebeğine 25 haftalık hamileyken kanama şikayetiyle Bartın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne başvurdu. Dr. Vecdi Çavuşoğlu, hamile kadını, 'Erken doğum eylemi durdurma' tedavisi uygulamak üzere servise yatırdı. İddiaya göre serviste kontrol altında tutulan H.K.'nın ertesi gün saat 20.00'den sonra kusma, kanama ve sancıları arttı. H.K.'nin, doğum sancılarını arttığını defalarca söylemesine rağmen serviste görevli ebe Ö.B.K. ve hemşire ebe T.Ö.'nün, "Bu gaz sancısı. Gaz sancısı için bu saatte doktoru arayamayız" diyerek kadınla ilgilenmediği ileri sürüldü.

HASTANE TUVALETİNDE DOĞUM YAPTI

H.K., gece saat 01.00 sıralarında ihtiyacını gidermek için odasındaki tuvalete gittiğinde erkek bebeğini dünyaya getirdi. H.K.'nin yere düşürmeden tuttuğu ve Atlas adını vermeyi düşündüğü bebeği doğumhaneye götürüldü. Burada yapılan muayenede bebeğin öldüğü belirlendi. Hastanede düzenlenen ölüm belgesine bebeğin ölüm nedeni 'Solunum ve kalp yetmezliği', 'Ağır prematüre', 'Durdurulamayan erken eylem' olarak yazıldı.

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU

H.K., bankada çalışan eşi S.K. ile birlikte bebeklerinin ölümünden sorumlu tuttukları görevliler Ö.B.K. ve T.Ö. hakkında Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. H.K. şikayet dilekçesinde, "NST cihazında sancım 20 civarında çıktı. Ama benim sancım çoktu ve sürekli kanamam vardı. Bebeğin kalp atışlarının normal olduğunu ve fazla evhamlı olduğumu söylediler. Ama bebek karnımda toplanmıştı ve aşağıya doğru baskı yapıyordu, sancım sıklaşmıştı. Refakatçi arkadaşımı, 'Gaz sancısı için bu saatte doktoru arayamayız, hasta panik, refakatçi ondan panik' diyerek göndermişler. Biraz zaman geçti tuvalete gittim ve bebeğin geldiğini fark ettim. Arkadaşımın haber vermesine rağmen ebe ve hemşire yine geç geldi. Bir daha bu tür olayların yaşanmaması için sorumlular hakkında gerekli işlemin yapılmasını ve cezalandırılmasını istiyorum" dedi.

VALİLİK SORUŞTURMA İZNİ VERMEDİ

Ancak Bartın Valiliği, ön inceleme sonunda düzenlenen rapor doğrultusunda soruşturma izni vermedi. Kararda, hasta tuvalete gittiğinde doğumun gerçekleştiği, hemşirelerin o anda başka bir hastanın odasında olduğu için kısa süre sonra giderek bebeği alıp doğumhaneye götürdükleri belirtildi. Ölüm belgesine bebeğin ölüm nedeninin sehven 'Solunum ve kalp yetmezliği' yazıldığı belirtilen kararda, şöyle denildi:

"Bilirkişi raporunda 25 haftalık gebeliklerde doğumun öngörülemeyen şekilde hızlı ilerlediği durumlar olduğu, tuvalette doğumun gerçekleşmiş olmasının bebeğin morbidite ya da mortalitesine herhangi bir etkisi olmamakla birlikte hasta açısından hoş bir durum olmadığı, ancak öngörülemeyen bir şekilde hızlı ilerlemiş bir doğum eylemi olduğu, doğumun yatakta veya tuvalette olmasının bebeğin yaşayabilirliği açısından herhangi bir öneminin olmadığı yönünde görüş belirtmiştir. Sonuç olarak ebe Ö.B.K. ve hemşire ebe T.Ö.'nün, doktorun talimatları doğrultusunda erken doğum riskine karşı uygulanması gereken tıbbi tedaviyi en iyi şekilde uyguladıkları, tıbbi açıdan görevlerini gereği gibi yerine getirdikleri, herhangi bir kusur veya ihmallerinin bulunmadığı kanaatine varıldığından soruşturma izni verilmemesine karar verilmiştir."

1 BEBEĞİN ÖLDÜĞÜ, 7'SİNİN SAKAT KALDIĞI İDDİASI

Aynı hastanede son 4 yılda çeşitli ihmaller sonucu ayrıca 1 bebeğin öldüğü, 7 bebeğin de sakat kaldığı ileri sürüldü. 34 yaşındaki Muhammet Karakök, eşi Gülhan Karakök'ün 14 Ekim 2015 tarihinde hastanede doğum yaptığını, doğum sırasında doktorun eşini bırakıp başka bir hastanın doğumuna girdiğini, eşinin doğumunu ebe ve hizmetlilerin yaptırdığını iddia etti. Muhammet Karakök, şu anda 20 aylık olan oğlu Muhammet Ali'nin, doğum sırasında yapılan hatalar nedeniyle sağ kolunu hiç hareket ettiremediğini, konuyu yargıya taşıdıklarını söyleyerek şöyle konuştu:

"Suni sancı ile doğum yaptırdılar. Her yeri morarmıştı. Çocuğumun sağ kolunda hiç hareket yoktu. Doktora sordum; 'Bunlar olağan şeyler, 1 hafta içinde hiçbir şeyi kalmayacak' dedi. Ama 1 hafta, 1 ay geçti kolunda hiç hareket yoktu. Hacettepe Üniversitesine götürdüm. Doktor, 'Bütün sinirler kopmuş' dedi. Normalde anne kilolu, çocuk kilolu olunca normal doğumda bebeğin çene altından tutulup çekilmesi gerekirken, doğumdaki ebeler ensesinden tutarak bütün sinirleri koparmış. Suç duyurusunda bulundum. Hastane yönetimine şikayet ettim. Bilirkişi raporları düzenlendi. Sayın Bartın Valisi soruşturma izni vermedi. Şu anda 9-10 aile bir araya geldik. Hastane ve doktor hakkında suç duyurusunda bulunduk. Biz bu çocukların hakkını alacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız '3 çocuk yapın' diyor. Biz birini yaparken sakatladılar. Çocuğum 4 gün önce Hacettepe'de 4´üncü ameliyatını oldu. Daha ne kadar ameliyat olacağı belli değil. Ben suçluların cezalandırılmasını istiyorum."

KAMU HASTANELERİ GENEL SEKRETERİ: GEREKLİ TEDAVİ EKSİKSİZ UYGULANDI

Bartın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Osman Açıkgöz, tuvalette doğum yapan hastayla ilgili gerekli inceleme ve soruşturmanın yapıldığını, hastaya tuvalete gitmemesi gerektiğinin söylendiğini, buna rağmen gittiğini, gerekli tedavisinin de eksiksiz uygulandığını söylerken, diğer iddialarla ilgili ayrıca açıklama yapılacağını kaydetti.

Ayhan ACAR (DHA)

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Merhamet 3 yıl önce

Sistemin para ve doktor sistemi olfuğu bir düzende bunlar normaldir. Günde 150 polikılinık yapan bir doktordan nasıl sağlıklı bir hizmet beklenir. Bartında bazı doktorların inkumunda ve taşhanda kafa çekerken sağlık personellerini arayarak doğum yaptırdığını bütün idareciler ve çalışanlar bilmektedir. Kendi halkını kandıran doktordan ve idarecilerden bu vatana ne fayda gelir. Merhamet merhamet merhamet… Yarın birgün 2 tanegariban torpilsiz ebenin yeri değiştirilir olay kapanır.

Avatar
yorum 3 yıl önce

4 yılda binlerce doğum olur, bikaçında sıkıntı çıkar millet de haber yaptıgını zanneder,

Misafir Avatar
baba... 3 yıl önce @yorum

birkaçında derken çok kolay olsa gerek. 6 aylık bebeği toprağa koyup 1 metrekarelik bir mezara sahip olmak ve çocuğunu özlediğinde gidip toprağını koklayıp mezar taşını koklamak da keşke o kadar kolay olsa... el insaf...

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
hikmet 3 yıl önce @yorum

#bartınhastanesinesahipçıkıyor helal kardeşim

Beğenmedim! (2)
Avatar
Bartın 3 yıl önce

acaba hemşirenin doktoru arayamasının nedeni doktorun aranmak istememesi olabilirmi??? Orada çalışanlara bunları sormak lazım.bilen bilir!!!!

Misafir Avatar
hemşir 3 yıl önce @Bartın

böyle bahane mi olur, öl dese ölecen mi, derler adama

Beğenmedim! (1)
Avatar
yorumsuz 3 yıl önce

sanal gündem bunlar, sanki ülkenin durumu kötüymüş gibi gösterme çabaları, biz hükümetimizin ve hastanelerinin yanındayız, #bartınhastanesinesahipçıkıyor

Misafir Avatar
baba.. 3 yıl önce @yorumsuz

sanal gündem tabii ne kadar kolay değil mi kesip atmak. eminim sen doktor olsan (belki de öylesin) böyle kesip atardın ve birkaç masum bebek ve ailenin de canının yanmasına vesile olursun. gene de sana bu insanların yaşadığını sen yaşa diye beddua etmeyeceğim.

Beğenmedim! (2)
Avatar
Ali 3 yıl önce

Benim eşimde aynı hastanede doğum yaptı.Allah razı olsun.sabaha kadar doktor ve ebeler başımızdaydı.doktorları küstürmeyelim.yarın birgün bartınımıza gelecek doktorda kalmaz.

Misafir Avatar
fani 3 yıl önce @Ali

bizim de yakınlarımız var bu hastanede sağlam bebeğini kucağına alıp mutlu mesut taburcu olan. ama bahsedilen olaylar doktorları küstürmek için değil işler daha dikkatli yapılsın ve başka canlar yanmasın diyedir kardeşim.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Esra 3 yıl önce

Bartınlı biri olmasamda Bartını seven biri olarak senelerdir burada yaşıyorum.sadece burada değiş görülen bu olumsuzluklar ülkenin heryerinde her hastanesinde yaşanan ve istatistikte sayı olarak normal görülen olaylardır.yaşayanları için tabiki çok üzücü şeyler.ama bunları çalışanların sanki isteyerek umursamayarak duygusuzca yapılmış gibi gösterilmesi çok yanlış.devletin her kurumunda her hastanesinde her özel hastanede bile bunlar yaşanır.çalışanları be kurumları daha fazla yıpratmanıza gerek yok.hergün yine yüzlerce hastaya hizmet veriliyor bu kurumlarda.oluşturduğunuz psikolojiyle nasıl bir hizmet bekliyorsunuz çalışanlardan.bir daha yolunuz hiç mi dümeyecek bu hastanelere.silkelenin ve kendinize gelin.hiç mi bebek ya da anne kurtulmadı ölünden sanıyorsunuz.bunları neden konuşmuyoruz....

Misafir Avatar
Bartın 3 yıl önce @Esra

takdir Allahtan tedbir kuldan. belliki başına böyle birşey gelmemiş. Allah kimsenin başına böyle birşey getirmesin. doktor amaliyata girer hastayı kurtarır veya kaybeder normaldir başım üstüne. ama doktor özellikli gebede dahi hiç gelmiyor ve ebelere doğum yaptırıyor ve hastasını kaybediyorsa ne demeli vicdanınıza

Beğenmedim! (2)
Avatar
Misafir 3 yıl önce

Hiçbir sağlık çalışanı hastasının zarar görmesini istemez.tüm ailere geçmiş olsun.ama bütün işlerde olduğu gibi sağlıkta da istenmeyen ve beklenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor.ki söz konusu iddialar da devletimiz tarafından araştırılmış ve ihmale rastlanmamıştır..tekrar tekrar yeni birşeymiş gibi gündeme getirmek art niyetlidir..keşke hiç olmasa ama doğum sayılarına ve olumsuz vaka sayısına bakılırsa durum abartıldığı kadar değildir.

Misafir Avatar
baba.. 3 yıl önce @Misafir

arkadaşım ben zaten hiçbiyerde kasıt var şeklinde bi haber okumadım. zaten kasıtla birinin doğmamış bebeği sakat edilirse buna verilen tepki gazeteye haber yapmak olmaz herhalde.
evet gerekli araştırmalar yapılıyor ve herhangi bir doktor-ebe kusuru bulunmuyor doğru. ancak araştırma yapılırken oluşturulan savunma dosyasında hastaya uygulanmayan tetkikler uygulanmış gibi gösteriliyorsa, yapılmayan bir nst yapılmış gibi gösteriliyorsa ve bunun sonucunda soruşturmaya gerek görülmeden olay kapanıyorsa ben asıl art niyeti burda ararım.
yahut da bu haberi bu şekilde algılayıp böyle yorum yaptığın için sende art niyet ararım.

Beğenmedim! (1)
Avatar
bartınnn 3 yıl önce

kimse zarar görmese keşke ama insanın istemesi yetmeyebiliyor bazen, hemen insanları vicdansızlıkla suçlamamak lazımmm