Ulusal Standartlara İlk Yardım Kursu

Bartın Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan basın açıklaması:

İlk yardım; herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerindeki mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

Tüm kazalarda ölümlerin % 10’u ilk 5 dakikada, % 45’i ilk 30 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Küçük ve basit ilkyardım müdahalelerinin bilinmesi sayesinde, kaza geçiren kişilerin sakat kalma ve ölmesi engellenebilir. Hayatı tehlikeye sokacak herhangi bir olayda yakında bulunan kişilerin yapacağı DOĞRU İLK YARDIM UYGULAMASI, acil yardım gelinceye kadar kişilerin hayatlarını kurtarmak açısından son derece önemlidir.

İlimizde Bartın Sağlık Müdürlüğü bünyesinde İlk Yardım Eğitim Merkezimiz Kasım 2005 tarihinde faaliyete başlamıştır ve İlk Yardım Yönetmeliği kapsamında ilk yardım eğitimleri düzenlenmektedir.

İlk Yardım Eğitim Merkezimizde 6 sertifikalı İlk Yardım Eğitimcisi tarafından eğitimler verilmektedir. Merkezimizce Temel İlk Yardım Kursu, Güncelleme Eğitimi ve Bilgilendirme Eğitimleri düzenlenmektedir.

İlk Yardım Yönetmeliğine göre tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu Yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlk Yardım Eğitimi” sertifikası almış “ İlk Yardımcının bulundurulması zorunludur.”

İlk yardım eğitimi almak isteyen kurumlar yada kişiler resmi yazı ve şahsi dilekçe ile Merkezimize başvurduktan sonra başvurular tarafımızdan değerlendirilip en az 10 kişiden, en fazla 20 kişiden oluşan gruplar oluşturularak eğitimler düzenlenmektedir.

Merkezimizde 16 saatlik düzenlenen Temel İlk Yardım Kursu 3 gün devam etmektedir. Temel İlk Yardım Kursu’nda:

- Genel İlk Yardım Bilgileri

- Hasta/Yaralı ve Olay Yerinin Değerlendirilmesi

- Temel Yaşam Desteği

- Hava Yolu Tıkanıklıklarında İlk Yardım

- Bilinç Bozukluklarında İlk Yardım

- Kanamalarda İlk Yardım

- Yaralanmalarda İlk Yardım

- Yanık, Donuk ve Sıcak Çarpmasında İlk Yardım

- Kırık, Çıkık ve Burkulmalarda İlk Yardım

- Zehirlenmelerde İlk Yardım

- Hayvan Isırmalarında İlk Yardım

- Göz, Kulak ve Burna Yabancı Cisim Kaçmasında İlk Yardım

- Boğulmalarda İlk Yardım ve

- Hasta/Yaralı Taşıma Teknikleri

konuları eğitimcilerimiz tarafından teorik ve uygulamalı olarak anlatılmakta ve katılımcıların hepsine uygulattırılmaktadır. Eğitimin 3. gününde yazılı sınav ve uygulama sınavı yapılmakta ve başarılı olan kursiyerlere sertifikaları ve ilk yardımcı kimlik kartları verilmektedir. Başarılı olamayanlara katılım belgesi düzenlenmektedir.

Sertifikaların ve ilk yardımcı kimliklerin geçerlilik süreleri 3 yıldır. Geçerlilik süresi dolan belgeler ilgili kurumlara ve kişilere bildirilmekte ve belgelerin güncellenmesi için 1 günlük güncelleme eğitimleri düzenlenmektedir. Güncelleme Eğitimlerinde değişen ilk yardım uygulamaları anlatılmakta, bilgiler ve uygulamalar tekrar edilmektedir. Ayrıca okullara kurumlara ve işyerlerine talepler doğrultusunda bilgilendirme eğitimleri düzenlenmektedir.

İlk Yardım Eğitim Merkezimiz tarafından 2011 yılı içerisinde 121 kişiye ilk yardımcı sertifikası, 60 ilk yardımcıya da güncelleme eğitimi verilmiştir. İlk yardım Eğitim Merkezi'mizin kuruluş tarihinden bugüne kadar 727 kişiye ilk yardımcı sertifikası, 137 ilk yardımcıya güncelleme eğitimi verilmiştir.

Unutulmamalıdır ki; doğru ilk yardım uygulamaları hayat kurtarır.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.