Yalçınkaya TBMM'ye sordu ama...

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklama:

İlimiz yerel gazetelerinde CHP Bartın Milletvekili Muhammet Rıza YALÇINKAYA’nın Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi hazırladığı ve soru önergesinde Amasra İlçesi’ne bağlı Kalaycı Köyü’nde yaşanan doktor sıkıntısına dikkat çektiği yer almaktadır.

Bilindiği üzere İlimiz 01.11.2007 tarihinden itibaren Aile Hekimliği uygulamasına geçmiştir ve tüm ülkede sağlık ocağı sisteminin yerini aile hekimliği sistemi almıştır.

Haberde 1541 nüfusa hitap eden kalaycı Köyü’ndeki sağlık ocağına; 1668 nüfusa hizmet veren Çakrazşeyhler Köyü’ndeki sağlık ocağında görev yapan doktorun, haftada iki gün sadece öğleden sonra geldiğini ve Kalaycı Köyü’ne daimi bir doktor atanması gerektiğini belirtmektedir.

Aile Hekimliği sistemine geçilmeden önce Amasra’ya bağlı; Acarlar, Esenler, Cumayanı, Yahyayazıcılar, Kalaycı, Göçgün, Göçgündemirci köylerine ve Kurucaşile’ye bağlı olan Elvanlar köyüne (sağlık ocağına yakın olması nedeniyle) Göçgündemirci Sağlık Ocağı, Çakrazşeyhler, Akkonak, Aliobası, Ovaköy, Hatipler, Topallar ve Şenyurt köylerine Çakraz Sağlık Ocağı hizmet vermekteydi. Aile Hekimliği sistemine geçildikten sonra Göçgündemirci Sağlık Ocağına bağlı olan köylere Çakraz Aile Sağlığı Merkezi hizmet vermeye başladı.

Bölgenin nüfusuna bakıldığında;

Daha önce Göçgündemirci Sağlık Ocağına bağlı olan;

Acarlar: 190,

Esenler: 256,

Cumayanı: 217,

Yahyayazıcılar: 294,

Kalaycı: 204,

Göçgün: 128,

Göçgündemirci: 252

Elvanlar: 237 olmak üzere toplam 1778 nüfus,

Daha önce Çakraz Sağlık Ocağı’na bağlı olan;

Çakrazşeyhler: 379

Akkonak: 133

Aliobası: 274,

Ovaköy: 208

Hatipler: 86

Topallar: 80,

Şenyurt: 235 olmak üzere toplam 1395 nüfus bulunmaktadır. Tüm köylerin toplam nüfusu ise 3173’tür (2011 TÜİK nüfusu).

Kaldı ki; aile hekimliği sisteminde bireyler istediği aile hekimine kayıt olabilirler. Bu bölgelere hizmet veren Çakraz Aile Hekimliğinin 3294 kayıtlı nüfusu mevcuttur. Yani bu köylerin dışında da kayıtlı nüfusu olduğu gibi, bu bölgede olup başka aile hekiminden hizmet alan vatandaşlarımız da mevcut olabilir. Bir aile hekimi 4000 nüfusa kadar hizmet verebilmektedir.

Ayrıca; aile hekimlikleri tarafından mobil sağlık hizmetleri verilmektedir. Bu amaçla Acarlar, Esenler, Cumayanı ve Elvanlar Köylerine her hafta Salı günü, Yahyayazıcılar, Kalaycı, Göçgün, ve Göçgündemirci Köylerine her hafta Cuma günleri mobil sağlık hizmeti sunulmaktadır.

Acil durumlarda Acil Sağlık İstasyonlarımız tarafından 112 acil sağlık hizmetleri ve evde bakım birimlerimiz tarafından da evde sağlık hizmetleri tüm bölgelerimize sunulmaktadır.

Çakraz Aile Sağlığı Merkezi’nin nüfusuna bakıldığında bir aile hekimi yeterlidir. Ayrıca; Göçgündemirci’de bir sağlık evi mevcut olup; Sağlık Evi’nde bir ebe hizmet vermektedir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
veli söyler 8 yıl önce

sayın vekilimiz yine yapmış yapacağını mecliste bir TAMER GENC var sacma sapan işler yaparak mecilsi oyalıyor bire bartından vekilimiz çıkmış oldu.bahsettiği yerde tam gün çalışacak doktor çıkacakmı var sa o dopktoru bulsun sağlık il müdürlüğüne bildirsin.bir tarafda 3000-4000 hastaya bakan doktor olaçak hasettiği yerlerde basi geçen nüfusu tam gün bakan doktor olacak hangi doktor bakar sayın vekilim.boş gen sorularla milleti değil bartınlı CHP.lileri kandırısın anca.

Avatar
ali 8 yıl önce

veli söyler rumuzlu kişi sayın Yalçınkaya bu sorunları kendisi uydurmuyor ziyarete gittiği köylerde kendisine iletilen vatandaşların dertlerine devlet çözüm bulsun diye meclisin gündemine sunuyor tabi seviyesizce bilgisayarın arkasına sığınıp boş yorum yapıp durmak kolay çünkü sizin için vatandaşın derdiinin çözümü aranmış aranmamış önemi yok vatandasların derdine sacma diyebilen birinin kapasitesi yorumundan belli oluyor.

Avatar
Turgut 8 yıl önce

Tebrikler saglık Muduru ,odanda çay içip okey oyna sen