Yeni bir stil mi ? Hayır Kangren

Tütün içmek, çok yaygın bir bağımlılık çeşidi olmasının yanı sıra, tütün ve dumanında bulunan maddelerin insan sağlığı üzerine yaptığı olumsuz etkiler nedeniyle dünyanın ve Türkiye’nin en önemli halk sağlığı sorunlarından biridir. Tütünün insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle Türkiye’de halen yılda, yaklaşık 2,72 milyar Dolar ekonomik kayıp olmakta, yaklaşık 100 bin kişi tütün nedeniyle zamansız ve erken ölmektedir. Bu sayı ülkemizdeki, bir yılda ölen anne, bebek ve çocuk sayısının yaklaşık iki katıdır. Bugün dünyada, 800 milyonu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere toplam 1.1 milyar kişi tütün içmektedir. Dünyada her gün 80 ila 100 bin genç tütün içmeye başlamaktadır. Ne yazık ki bunların çoğu sağlık açısından aldıkları risklerin bilincinde değillerdir.

Tütünün, başta akciğer kanseri olmak üzere lösemi, dudak, ağız, dil, gırtlak, özofagus, pankreas, böbrek ve mesane kanserlerine, kronik bronşit ve amfizeme, koroner kalp hastalığına ve serebrovasküler hastalığa yol açan faktörlerin en önemlilerinden birisi olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Buna rağmen, tütün kullanımı, bir salgın halinde kitleleri öldürmeye devam etmektedir.

Halen, dünya genelinde yılda 4 milyon kişi tütün nedeniyle ölmekte ve yaşamlarının 22 yılını kaybetmektedirler. Dünya genelinde de tütün tek başına en çok ölüme neden olan sebeplerin başında gelmektedir. 2030 yılında tütünün özellikle 35-69 yaşları arasındaki kişiler olmak üzere yılda 10 milyon kişiyi öldüreceği tahmin edilmektedir. Pek çok ölüm ve birçok hastalık, sadece tütün içimi önlenerek azaltılabilir.  

Bu gerçekleri fark eden gelişmiş ülkelerde tütün içme oranları hızla düşerken, gelişmekte olan ülkelerde artmaktadır. Türkiye’de de 1984 sonrası dönemde tütün tüketimi % 80 oranında artmıştır. Oysa aynı dönemde ABD’de tütün tüketimi % 30 oranında azalmıştır.
    
Tütün ve tütün dumanı, katran, karbonmonoksit ve nikotine ek olarak amonyak, arsenik, hidrojen siyanür, formaldehit ve metan gibi son derece zehirli olan 4.000’den fazla kimyasal madde içerir.

Tütün cinsiyet ayrımı yapmadan her yaş ve kesimdeki insanlar üzerine çok büyük zararlar vermektedir. Kadınlarda doğurganlığı azalttığı ve erkeklerde iktidarsızlığa yol açtığı ispatlanmıştır.

Tütün kullanmıyorum diye savunma yapan kişilerde tütün kullanan kişilerle aynı ortamı paylaşmaları durumunda en az içen kişi kadar zararına maruz kalırlar.

İnsanlığın en büyük sağlık sorunu olan tütünün zararları saymakla bitirilemez.  Özellikle geleceğimizin mirasçıları olan çocuklarımızın sağlığını direkt olarak etkilemekte olup,  çocukların bulunduğu odada tütün içilmesi ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır.

• Çocuklar ve gençler tütün içmeye özeniyor ve özendiriliyor. Ebeveynlerinin, arkadaşlarının, idollerinin tütün içmesi, gençler arasında tütün içmenin bir büyüme göstergesi olarak algılanması genç yaşlarda sigaraya başlanmasının sebepleri arasında yer almaktadır.

• 0-5 yaşları arasında 4331 çocuğun değerlendirildiği bir çalışmada anneleri en az yarım paket tütün içen çocuklarda toplam 2.1 kat daha fazla astım görülme riskinin olduğu; ilk yaşta ise bu riskin 2.6 kat daha fazla olduğu gösterilmiştir.

• 3-14 yaşları arasındaki astım atağı ile acile başvuran çocukların diğer nedenler ile acile başvuran çocuklar ile karşılaştırıldığı bir çalışmada annenin tütün içmesinin astımlılarda 2 kat fazla olduğu saptanmıştır.

• Anneleri tütün içen çocuklarda cilt testlerinde allerji daha sık saptanmıştır.

• Tütün ve ani bebek ölümü sendromu; annelerin gebelikte ve bebeklikte tütün içmesi ile ilişkisi olduğu birçok çalışma ile gösterilmiştir

• Bebeklerde gebelikte tütüne maruziyet doğum sonrası solunum problemlerini 3 kat artırdığı gösterilmiştir

• Tütün dumanına maruz kalan çocuklarda Solunum Fonksiyon Testinde hafif düşmeler ve hava yolu duyarlılığında aşırı artma saptanmıştır.

• Çocuklarda orta kulak iltihabının daha sık geçirildiği, daha sonraki yaşamlarında kanser riskinin arttığı tespit edilmiştir.

• Hamilelik süresince tütün içmiş annelerin çocukları içmemiş annelerin çocuklarından 200-250 gr daha düşük ağırlıkla doğmaktadır. Ölü doğum, yenidoğan döneminde ölüm tütün içen kadınların çocuklarında daha yüksektir

EV İÇİNDE SİGARA İÇİLİYORSA

• Çocuklar ortalama günde 5 tütün içmiş olmakta,

• Bebekler hastaneye 3 kat daha fazla başvurmakta,

• Ani bebek ölümü riski 2.5 kat artmakta,

• Bebeklerde kolik tarzı karın ağrısı 2 kat artmakta,

• Çocuklarda astım ve solunumsal enfeksiyon riski 2 kat artmakta,

• Çocuklarda akciğer kanseri, kronik bronşit sıklığı artmakta,

• Kocası tütün içen kadınlarda akciğer kanserinden ölüm 2-3 kat artmaktadır.

Günlük yaşantımızda da tütün tüketimi hayatımızı olumsuz yönde etkilemektedir.

• İş ve trafik kazaları

• Kötü koku ve renk

• Sosyal dışlanma

• Çevre kirliliği

• Yangınlar

• Etik sorunlar a neden olarak hayatımızı ve yaşantımızı etkilemektedir

SİGARA VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Tütün vücudun bağışıklık sistemini baskılar:

• İnfeksiyonlara zemin hazırlar

• İnfeksiyon hastalıklarının tedavisini zorlaştırır

İlimizde 2007 yılından bu yana tütün ve tütünle mücadele konusunda ciddi anlamda çalışmalar yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. 2007 yılında İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen “Maddeye Değil, Sevgiye Bağlı Yaşam”  projesi kapsamında çeşitli kurum çalışanları, vatandaşlar ve öğrenciler olmak üzere toplam 27680 kişi “madde, tütün ve zararları” konusunda eğitilmiştir.

19 Mayıs 2008 tarihinden itibaren kamu kurum ve kuruluşlarında tütün kullanımının yasaklanması nedeni ile Toplum Sağlığı Merkezlerinde görevli personellerin eğitimleri tamamlanmış, 2008 yılı sonuna kadar 210 kamu hizmet binası, 3 toplu taşıma aracı “denetim amaçlı” ziyaret edilmiştir.

İlimizde 2009-2011 yılında yapılan denetim faaliyetlerinde;
Merkez ve İlçelerde, gece ve gündüz olmak üzere 8 denetim ekibi ile birlikte 189 personel tarafından 19 Temmuz 2009-30 Nisan 2011 tarihleri arasında 1386 kamu kurumu, 7105 özel hukuk işletmesi, 231 toplu taşıma aracı olmak üzere 8722 denetim yapılmıştır. 200 özel hukuk işletmesi ve 10 kamu kurumunda aksaklık tespit edilmiştir.

33 özel hukuk işletmesinden 23.524 TL para cezası tahakkuk edilmiştir. 170 özel hukuk işletmesi ve kamu kurumuna uyarı yazısı yazılmıştır. Toplam 203 aksaklık sonuçlanmış, 124 kişiye idari para cezası kesilmiş, 32 kişiden 1648,95 TL tahsil edilmiştir.

İlimizde, 4207 sayılı yasanın uygulanması, gerek vatandaşlarımızın, gerekse kamu kurumlarındaki personelin yoğun destek ve katılımları ile büyük başarı ile gerçekleştirilmektedir. Bundan dolayı halkımıza teşekkürü bir borç biliriz. Halkımızın, özellikle genç ve çocuklarımızın zararlı alışkanlıklardan korunması ve ülkemizin sağlıklı nesiller ile daha sonraki yıllara sağlıklı ve başarılı bir şekilde ulaşmaları açısından tütün ve diğer maddelerle mücadele önemli bir yer tutmaktadır. Bu anlamda Bağımlılıkla Mücadele hepimizin asli görevlerindendir anlayışı ile İl Tütün İzlem Ekiplerimiz ve Bartın halkı el ele bağımlılıkla mücadeleye ve yasanın uygulanırlığını artırmaya devam edecektir.

Her 8 saniyede bir kişi tütünden ölüyor
Tütün önlenebilir ölüm nedenidir.

“KENDİNİZ VE SEVDİKLERİNİZ İÇİN
DUMANSIZ BİR HAYAT SEÇİN !”

Tütün Bağımlılık Yapar.

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü
Dumansız Hava Sahası İrtibat Tel:227 02 58
e-posta: bartin.dumansizhava@gmail.com. 

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.