Afet Müdahale Yapılanması Semineri

Türk Kızılayı Şube Afet Müdahale Kapasitesinin Artırılması Projesi kapsamında Bartın’da eğitim semineri düzenledi. Düzce’de bulunan Batı Karadeniz Bölge Afet Yönetim Merkezi Müdürlüğü’nden gelen afet uzmanları, 6 bölümden oluşan seminer verdi. Düzenlenen organizasyona Milli Eğitim Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü olmak üzere Kızılay’ın olası afetlerde ortak çalışacağı kurumlardan temsilciler yer aldı. Batı Karadeniz Afet Yönetim Merkezi Müdürlüğü Afet Uzmanları Seher Zengin, Metin Yılmaz ve Nilüfer Öztürk tarafından, temel kavramların afet ve afet yönetim süreçleri, Türk Kızılay’ı afet müdahale yapılanması ve şubenin yeri, planlama ve ihtiyaç unsurları, dağıtım ve barınmanın temel ilkeleri, medya ile ilişkilerin afetzedelerle iletişimde davranış kuralları ve toplum liderlerinin afet müdahalelerindeki yeri olmak üzere 6 bölümlük seminer verildi.

Seminerde ilk sunumu yapan Kızılay Batı Karadeniz Bölge Afet Yönetimi Müdürlüğü Afet Uzmanı Seher Zengin, sorumluluk alanlarındaki bölgelerde eğitim seminerlerini hızla sürdürdüklerini ifade ederken eğitim seminerlerinde, Kızılaycılığın her alanda vurgulanmasının sağlanması, kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliğinin geliştirilmesi ve alınacak tedbirler sayesinde afet sırasında vatandaşın zararının en aza indirilmesinin amaçlandığını belirtti.

Daha sonraki sunumda Bartın’ın birinci derece deprem kuşağı üzerinde bulunan bir olduğunu anımsatan Afet Uzmanı Metin Yılmaz da “Bartın, birinci derece deprem coğrafyası üzerinde bulunan bir il. Biz sadece Bartın’da Batı Karadeniz’de değil diğer illerde, diğer bölgelerde de çalışmalar yapıyoruz. Afet öncesi eğitimlere ağırlık veriyoruz. Depremi önceden tespit edebilecek bir teknoloji yok. Biz her an deprem olacakmış gibi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Batı Karadeniz havzasında yer alan ilimizde su baskını olayları,  bölgesel olarak yaşanmaktadır. 1998 yılında meydana gelen Bölgesel afet olaylarından en çok etkilenen illerimizden birisidir. Merkez, Ulus ve Amasra ilçelerinde su baskını olayları gözlenmektedir. Bu tür afetlerde müdahale ve yardımlaşma gerçekten çok önemlidir. Bizler Kızılay olarak bunun için çalışıyoruz” dedi.

Afet Uzmanı Nilüfer Öztürk de verilen eğitimin amacını anlatarak şunları kaydetti: “Bizim sorumluluk alanımız olan Sinop’tan Sakarya’ya kadar bütün illere yardım kapasitesi olan bir merkeziz. Biz her an buradayız. Bizler olası bir afet halinde sizlerle beraber görev alıyoruz. Birbirimize daha nasıl koordinasyon kurabiliriz, şubemize daha nasıl destek olabiliriz, biz sizlere daha nasıl destek olabiliriz, birlikte nasıl projelerde yer alabiliriz ve daha etkin bir müdahalede nasıl paylaşımlarda bulunabiliriz diye buradayız. Sizlerle tanışmak, kendimizi tanıtmak için geldik. Kızılay, 2007 yılından bu yana toplum liderlerini teşkilatlandırma projemiz var. Burada toplum liderleri olarak polis memurlarımız, öğretmenlerimiz, din görevlilerimiz ve muhtarlarımız olarak halkı en iyi nasıl afetle ilgili bilinçlendiririz diye proje başlattı. Bunun yanında okullarımızda yaptığımız tatbikatlarımızdan, afet hazırlık çalışmalarından, kendi ilimizdeki olası afetleri belirlememizden, daha sonrasında neler yapılabileceğini paylaşmak adına geldik. Kızılay sadece afet anında barınma, beslenme ve kısmi sağlık hizmeti vermiyor. Aynı zamanda psikososyal destek de sağlıyor. Bunlardan bir tanesi Zonguldak’ta yaşanan grizu patlamasında yakınlarını kaybeden ve yaralanan ailere psikodestek de sağlanıyor. Bu proje halen yürütülüyor. 1 yıl daha onların yanında olacağız. Bunların yanı sıra eğitim ve seminerler için biz buraya geleceğiz. Toplum liderleri ve personelinin müdahale öncesi ve sonrası yapacakları acil yardım hizmet ve faaliyetlerinin gerektiği görevleri, bu görevlerin yerine getirebilmesi amacıyla oluşturulacak Türk Kızılayı afet müdahale yapılanmasını içeren bilgiler aktaracağız.”

Düzenlenen seminere Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Arınan, Kızılay Bartın Şube Başkanı İsmail Çakır, Kızılay Şube Başkan Yardımcısı Erdal Arslan, Kızılay Bartın Şubesi yönetim kurulu Muhasip üyesi Necdet Aydemir, İl Müftüsü İsmail Bayrak, TSO Başkanı İsmail Toksöz ve Türk Hava Kurumu Şube Başkanı Sabri Aktaş, okul müdürleri katıldı.

N.Aydemir

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.