Altın Eller'de Mutlu Son
2 Milyon Kapak 111 Tekerlekli Sandalye

Bilindiği gibi İlimizde yaşayan tekerlekli sandalye ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlarımızın tekerlekli sandalye ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla Bartın İl Emniyet Müürlüğü görevlileri tarafından ‘’Altın Eller’’ isimli mavi kapak toplama projesi hazırlanarak 1 Şubat 2012 tarihinde yürütülmeye başlanmıştı. “Her Sağlıklı İnsan Bir Engelli Adayıdır” sloganı ile hazırlanan proje uygulama süres sonu olan 15 Ocak 2013 tarihinde sona ererken, proje ile ilgili olarak Bartın Emniyet Müdürü Mehmet Altınok ve Bartın İl Sağlık Müdürü Doktor Dursun Koç basın mensuplarına bilgi verdiler. Bartın İl Emniyet Müdürlüğü ‘nde üzenlenen basın toplantısında ilk olarak söz alan Bartın İl Emniyet Müdürü Mehmet Altınok yaklaşık 1 yıllık bir süre zarfında yürütülen ‘’Altın Eller’’ isimli proje ile ilgili olarak yaklaşık olarak 2 Milyon adet plastik kapağın toplandığını belirterek şunları söyledi:

İlimizde yaşayan tekerlekli sandalye ihtiyaç sahibi engelli kardeşlerimizin tekerlekli sandalye ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla ‘’Altın Eller’’ isimli mavi kapak toplama projesi İl Emniyet Müürlüğü görevlilerimizce 1 Şubat 2012 tarihinde yürütülmeye başlanmış ve projeye 15 Ocak 2013 tarihinde son verilmiştir. “Her Sağlıklı İnsan Bir Engelli Adayıdır” sloganı ile hazırlanarak yürütülen proje ile ilgili olarak halk arasında mavi kapak olarak da bilinen cam ve plastik şişelerin çeşitli renklerdeki plastik kapakları toplanarak geri dönüşümleri için anlaşmalı kuruluşlarla anlaşan Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ile Türkiye Omirilik Felçlileri Derneğine teslim edilmiştir. Teslim edilen plastik kapaklar ise karşılığında tekerlekli sandalyeler temin edilmiştir. Temin edilen tekerlekli sandalyeler de Sağlık İl Müdürlüğümüz tarafından belirlenen tekerlekli sandalye ihtiyaç sahibi yüreği büyük engelli kardeşlerimize İl Emniyet Müdürlüğümüz görevlileri tarafından takdim edilerek kendilerinin günlük yaşantılarında karşılaştıkları engelleri aşamaları hususunda yardımcı olunmaya çalışılmıştır.

Altın Eller isimli mavi kapak toplama projemiz ile aynı zamanda toplumumuzu oluşturan başta geleceğimizin teminatı sevgili çocuklarımız olmak üzere bireylerimize çevre bilinci de aşılanmak istenmektedir. Proje ile ilgili olarak toplanan plastik kapakların toplanmaması halinde çevre kirliliği yapacak olması, çevreye atılacak plastik kapakların ise yüzlerce yıl doğaya karışmadan kalacak olması projenin önemini daha da arttırmaktadır.

Gerek İlimiz ve İlçelerinden gerek ise; diğer İller ve İlçelerinden gelen destekler çerçevesinde bugüne kadar İl Emniyet Müdürlüğümüz görevlilerine yaklaşık olarak 2.000.000 Adet plastik kapak bir başka deyişle yaklaşık olarak 3.000 Kilogram (3 TON) plastik kapak toplanmıştır. Bu miktarlarda plastik kapakların toplanarak geri dönüşüme kazandırılmış olmaları çevre bilincinin artık ilimizde ve hatta ülkemizde oluşmuş olduğunun en büyük göstergesidir.

Altın Eller isimli projemiz yürütüldüğü yaklaşık 1 yıllık bir süre boyunca kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinden gönüllü destekçiler düzenledikleri çeşitli etkinliklerle projenin yürütülmesinde etkin bir rol edinmişler, böylelikle de belirlenen hedefe ulaşılmasında büyük adımların atılması sağlanmıştır. Bu bağlamda başta ilimizde bulunan basın mensuplarımız olmak üzere Bartın Valiliği Personeli, Bartın Belediyesi Personeli, Sağlık İl Müdürülüğü Personeli, Milli Eğitim Müdürlüğü Personeli, Spor Ve Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğü Personeli, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Personeli, Türkiye Omirilik Felçlileri Derneği Üyeleri, Türkiye Sakatlar Derneği Bartın Şubesi Üyeleri, Bartın Genç İş Adamları Derneği Üyeleri ile Bartın Aktif İşadamları Derneği Üyelerinin ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerine teşekkür etmeyi bir borç biliyorum.

Bartın Emniyet Müdürlüğü personelimizin büyük bir kararlılık ile özverili bir şekilde hazırlayarak yürüttüğü ‘’Altın Eller’’ isimli mavi kapak toplama projesine sadece Bartın İlimiz ve İlçelerinden değil diğer bazı il ve İlçelerden de destekler gelmiştir. Bunların arasında Bolu İlinden, Bursa İlinden, İzmir İlinden, İstanbul İlinden, Şanlıurfa İlinden, Çaycuma İlçesinden, Bodrum İlçesinden, Marmaris İlçesinden, Milas İlçesinden, Şenkaya İlçesinden, Oltu İlçesinden, Erciş İlçesinden, Selçuk İlçesinin Efes Beldesi Şirince Köyünden gelen destekler de son derece büyük olmuştur.

Toplanan plastik kapaklar karşılığında ve yardım severlerimiz tarafından hibe edilenler ile beraber toplam 111 Adet tekerlekli sandalye temin edilmiştir. Temin edilen tekerlekli sandalyelerden tamamı ihtiyaç sahibi yüreği büyük 111 engelli kardeşimize Bartın Emniyet Müdürlüğümüz görevlileri tarafından takdim edilerek kendilerine günlük yaşantılarında karşılaştıkları engelleri aşamaları hususunda az da olsa yardımcı olunmaya çalışılmıştır. Burada belirtmek istediğim bir husus da tekerlekli sandalyelerin gelişi güzel kişilere değil de gerçekten ihtiyaç sahiplerine takdim edilmiş olmasıdır. Tekerlekli sandalyeler ile ilgili olarak Bartın Sağlık İl Müdürlüğümüz ile yapılan yazışmalarda gerçek ihtiyaç sahibi oldukları raporla belirlenen vatandaşlarımız, bilgileri gizli kalmak kaydıyla tespit edilerek kendilerine Tekerlekli sandalyeleri takdim edilmiştir. Gerek tekerlekli sandalyelerin verileceği ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesinde gerek ise proje ile ilgili olarak plastik kapakların toplanmasında Sağlık İl Müdürümüz ve personelinin emeği çok büyüktür. Kendilerine birkez daha teşekkür ediyorum. Ayrıca projemizin hazırlanarak yürütülmesinde emeği geçen başta projenin koordinatörü Emniyet Amiri Tümer Yılmaz olmak üzere İl Emniyet Müdürlüğümüzün personeline de teşekkür ediyorum.

Altın Eller isimli projemizin yürütülmesinde duyarsız kalmayarak destek veren cennet ülkemizin cennet köşelerinden birisi olan Bartın İlimizin duyarlı ve sorumlu vatandaşlarına hizmet etmenin bir kez daha haklı gurur ve mutluluğunu yaşadığımızın bilinmesini isterim.

Bartın İl Emniyet Müdürlüğü ‘nün son derece anlamlı bir projeye imza attığını belirten Bartın Sağlık İl Müdürü Doktor Dursun Koç ise şunları söyledi:

Bartın İl Emniyet Müdürlüğümüz son derece anlamlı bir projeye imza atmıştır. Başarılı bir şekilde yürütülen ‘’Altın Eller’’ isimli projeye katılım ise bilindiği gibi oldukça fazla olmuştur. Bartın Emniyet Müdürümüz ve personelinin yaptığı çalışmalar sonucu vatandaşın duyarlılığı son derece artmıştır. Bugün Bartın sokaklarına çıktığımıza köşe başlarında plastik kapakları toplamak için konulan kutu ve benzeri şeyleri görüyor olmamız bunun en büyük göstergesidir. Sağlık İl Müdürlüğü olarak bizlerin de duyarsız kalması beklenemezdi. Zira bu proje kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri arasında birlik ve beraberliği de sağlamıştır. Ben de başarılı bir şekilde hazırlanarak yürütülen bu projeden dolayı İl Emniyet Müdürümüz ve personeline teşekkür ediyorum.

Basın açıklamasının ardından 111. Tekerlekli sandalye ihtiyaç sahibinin yakınına Bartın Emniyet Müdürü Mehmet Altınok ve İl Sağlık Müdürü Doktor Dursun Koç tarafından takdim edildi.

Altın Eller isimli projenin hazırlanacak yeni projelerde kaynak alınması için önümüzdeki günlerde ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri tarafından değerlendirileceği öğrenildi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.