Altın Kardeşliği

Altın Kardeşliği Projesi Başlıyor

Bartın İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlilerince hazırlanan Altın Kardeşliği isimli proje yürütülmeye başlandı.

Bartın İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlilerince‘’Kapaklar Umuda Dönüşsün’’ sloganı ile Altın Kardeşliği isimli mavi kapak toplama proje hazırlanarak yürütülmeye başlandı. Psiko sosyal model örnek alınarak Bartın İl Emniyet Müdürü Mehmet ALTINOK ‘un talimatıyla hazırlanarak İlimiz Valisi Seyfettin AZİZOĞLU ‘nun uygun görüşleri ile yürütülecek olunan proje ile ilgili olarak halk arasında mavi kapak olarak da bilinen cam ve plastik şişelerin çeşitli ebat ve renklerindeki plastik kapakları toplanarak geri dönüşümleri için anlaşmalı kuruluşlara teslim edilecek. Anlaşmalı kuruluşlara teslim edilecek olunan plastik kapaklar karşılığında halk arasında klozetli sandalye olarak da bilinen başta yatağa bağımlı olanlar olmak üzere yüreği büyük engelli kardeşlerimizin kullanımına ihtiyaç duydukları sandalyelerden temin edilecek. Gerek toplanan plastik kapaklar karşılığında gerek ise yardım severler tarafından hibe eldenler ile beraber temin edilen sandalyeler Bartın İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlilerince ihtiyaç sahiplerine takdim edilecek.

15 Ağustos 2014 günü yürütülmesine başlanacak olunan ve 01 Ocak 2014 günü yürütülmesine son verilecek olunan Altın Kardeşliği isimli proje ile ilgili olarak yetkililer her ne kadar halk arasında mavi kapak olarak bilinse de cam ve plastik şişelerin çeşitli ebat ve renklerindeki plastik kapakların tamamının toplanacağını özellikle belirtiyorlar.

Altın Eller isimli mavi kapak toplama projemizde olduğu gibi Altın Kardeşliği isimli projemiz ile de aynı zamanda toplumumuzu oluşturan başta geleceğimizin teminatı sevgili çocuklarımız olmak üzere bireylerimize çevre bilinci de aşılanmak istenmektir. Proje ile ilgili olarak toplanan plastik kapakların toplanmaması halinde çevre kirliliği yapacak olması, çevreye atılacak plastik kapakların ise yüzlerce yıl doğaya karışmadan kalacak olması projenin önemini daha da arttırmaktadır. Konu ile ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

Bartın İl Emniyet Müdürlüğü olarak İlimiz ve İlçelerinde suç ve suçluyla mücadelemiz

personelimizin gece gündüz demeden, günün 24 saati özverili bir şekilde çalışmasıyla, büyük bir kararlılık içerisinde devam etmektedir. Son yıllardaki polislik anlayışı polisin fonksiyonlarını oluşturan problemlerin teker teker detaylı analizini, toplumda suç olarak karşımıza çıkan bu problemlerin her biri için en uygun önleme, azaltma veya ortadan kaldırma stratejileri geliştirilerek hedef odaklı çözümler uygulamasını gerekli kılmaktadır. Bu ise problem odaklı polisliğin temelidir.

Problem odaklı polislik çalışmaları da göz önünde bulundurulduğunda vatandaşlarımızın huzur ve güveninin sağlanmasında alınacak güvenlik önlemlerinin yanı sıra, aynı doğrultuda düzenlenecek sosyal içerikli proje ve kampanyaların da suç ve suçluyla mücadelede önemli olduğu kolaylıkla anlaşılmaktadır. En basit anlatımıyla bu tür çalışmalarla polis vatandaş işbirliği sağlanarak ihbar mekanizması tam olarak faaliyete geçirileceğinden etkin mücadelede başarılı adımlar atılması düşünülmektedir.

Bu bağlamda İlimiz ve İlçelerinde ‘‘Polis dostunuz, arkadaşınızdır’’ sözü benimsetilerek mevcut olan polis sevgisinin arttırılmasını da sağladığını düşündüğümüz ‘‘Altın Eller’’ isimli mavi kapak toplama projesi hazırlanarak Bartın Valiliği Makamının uygun görüşleri ile 1 Şubat 2012 tarihinde yürütülmesine başlanılıp15 Ocak 2013 tarihinde yürütülmesine son verilmiştir.

Psiko-sosyal model örnek alınarak “Her Sağlıklı İnsan Bir Engelli Adayıdır” sloganı ile hazırlanarak yürütülen ‘‘ Altın Eller’’ ismli proje etkinlikleri kapsamında gerek ilimiz ve İlçelerinden gerek ise; diğer iller ve ilçelerinden gelen desteklerle İl Emniyet Müdürlüğümüz görevlilerince yaklaşık olarak 2.000.000 Adet plastik kapak bir başka deyişle yaklaşık olarak 3.000 Kilo gram (3 TON) plastik kapak toplanmıştır. Zira Bartın Emniyet Müdürlüğü Personelimizin büyük bir kararlılık ile özverili bir şekilde hazırlayarak yürüttüğü ‘’Altın Eller’’ isimli mavi kapak toplama projesine sadece Bartın İlimiz ve İlçelerinden değil diğer bazı il ve İlçelerden de destekler gelmiştir. Bunların arasında Bolu İlinden, Bursa İlinden, İzmir İlinden, İstanbul İlinden, Şanlıurfa İlinden, Çaycuma İlçesinden, Bodrum İlçesinden, Marmaris İlçesinden, Milas İlçesinden, Şenkaya İlçesinden, Oltu İlçesinden, Erciş İlçesinden, Selçuk İlçesinin Efes Beldesi Şirince Köyünden gelen destekler de son derece büyük olmuştur.

Toplanan plastik kapaklar karşılığında ve yardım severlerimiz tarafından hibe edilenler ile beraber toplam 116 Adet tekerlekli sandalye temin edilmiş, temin edilen tekerlekli sandalyelerden tamamı ihtiyaç sahibi yüreği büyük 116 engelli kardeşimize Bartın Emniyet Müdürlüğümüz görevlileri tarafından takdim edilerek kendilerine günlük yaşantılarında karşılaştıkları engelleri aşamaları hususunda az da olsa yardımcı olunmaya çalışılmıştır.

Yukarıda da belirtildiği gibi çok sayıda plastik kapağın geri dönüşüme kazandırılmış olması çevre bilincinin artık ilimizde ve hatta ülkemizde oluşmuş olduğunun en büyük göstergesidir. Yine proje bitmiş olmasına rağmen özellikle ilimiz ve ilçelerinde halen vatandaşlarımızın plastik kapak toplamakta olması oluşan çevre bilincinin aynı duyarlılıkla artarak devam ettiğini gözler önüne sermektedir. Ne var ki; toplanan plastik kapakların geri dönüşüme kazandırılmasını sağlayan Bartın Emniyet Müdürlüğümüzün projesinin yanı sıra Ege Üniversitesi Diş Hekimliği ‘nin projesi de sona ermiştir. Bu da mavi kapakların geri dönüşümü ile ilgili olarak yeni bir projenin hazırlanarak yürütülmesine ihtiyaç duyulduğunu göstermiştir.

Bartın İl Emniyet Müdürümüz Sayın Mehmet ALTINOK ‘un talimatlarıyla Müdürlüğümüz Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlilerince Altın Eller isimli projemizde olduğu gibi psiko-sosyal model örnek alınarak ‘’Kapaklar Umuda Dönüşsün’’ sloganı ile Altın Kardeşliği isimli proje hazırlanmıştır. Bartın Valimiz Sayın Seyfettin AZİZOĞLU ‘nun uygun görüşleri ile 15 Ağustos 2014 günü yürütülmesine başlanacak olunan Altın Kardeşliği isimli projemiz ile ilgili olarak halk arasında mavi kapak olarak da bilinen cam ve plastik şişelerin çeşitli renklerdeki plastik kapakları toplanarak geri dönüşümleri için anlaşmalı kuruluşlara teslim edilerek karşılığında özellikli sandalyeler temin edilecektir. Her 50 kilo (30.000 Adet) plastik kapak karşılığında halk arasında klozetli sandalye olarak da bilinen başta yatağa bağımlı olanlar olmak üzere yüreği büyük engelli kardeşlerimizin kullanımına ihtiyaç duydukları sandalyelerden temin edilecektir. Temin edilen bu sandalyeler ise İl Emniyet Müdürlüğümüz Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlilerimiz tarafından ihtiyaç sahibi başta yatağa bağımlı olanlar olmak üzere yüreği büyük engelli kardeşlerimize takdim edilerek kendilerinin günlük yaşantılarında karşılaştıkları engelleri aşamaları hususunda yardımcı olunmaya çalışılacaktır.

Altın Eller isimli mavi kapak toplama projemizde olduğu gibi Altın Kardeşliği isimli projemiz ile de aynı zamanda toplumumuzu oluşturan başta geleceğimizin teminatı sevgili çocuklarımız olmak üzere bireylerimize çevre bilinci de aşılanmak istenmektedir. Projeler ile ilgili olarak toplanan plastik kapakların toplanmaması halinde çevre kirliliği yapacak olması, çevreye atılacak plastik kapakların ise yüzlerce yıl doğaya karışmadan kalacak olması projelerin önemini daha da arttırmaktır.

01 Ocak 2014 tarihine kadar yürütülmesi sürecek olan Altın Kardeşliği isimli projemiz ile ilgili olarak vatandaşlarımız toplayacakları cam ve plastik şişelerin değişik renk ve ebatlarındaki plastik kapaklarını Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğümüze giderek görevlilerimize teslim edebileceklerdir.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Altın Kardeşliği
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.