Amasra Kesk: Teslim olmayacağız

Basına Ve Kamuoyuna:

AKP İKTİDARININ ŞİDDETİNE, POLİS DEVLETİ GİRİŞİMLERİNE TESLİM OLMAYACAĞIZ!   

Öncelikle bugün Ankara'da, OSTİM'de meydana gelen patlamada hayatını kaybeden altı emekçi kardeşimizi saygıyla anıyor; yakınlarına başsağlığı, yaralı emekçi kardeşlerimize acil şifa diliyoruz.

Bugün OSTİM'de, ilk bakışta işçi sağlığı, iş güvenliği önlemlerinin yeterli olmamasından kaynaklandığı izlenimi veren bu vahim kaza yaşanırken, Ankara Kızılay'da da AKP iktidarının hak arayan emekçilere tahammülsüzlüğünü gösteren bir vahşet yaşandı.

İşçi ve emekçilerin sadece ve sadece demokratik hakları ve insanca yaşam hakkı için gösterdikleri demokratik tepkileri su, gaz ve sis bombalarıyla bastırıldı.

Bu vahşet AKP iktidarının işçi ve emekçilerin demokratik tepkilerine karşı tahammülsüzlüğünün ifadesidir.

Bu vahşet AKP iktidarının özlemini duyduğu ve adım adım gerçekleştirdiği "polis devleti"nin ifadesidir.

Bu gidiş ülkemizin karanlığa doğru gidişidir. Kazanılmış demokratik hakların yok edilme isteğidir. İşçi ve emekçi halk düşmanlığıdır. İktidarın, sadece ve sadece kendi temsil ettiği sermaye sınıfının taleplerini hayata geçirme politikasının kanıtıdır.

Bugün Ankara'da ne yaşanmıştır?

Türkiye'nin en saygın emek-meslek örgütlerinin; milyonlarca işçiyi, kamu çalışanını, mimar ve mühendisi, doktoru temsil eden DİSK-KESK-TMMOB-TTB'nin hem kendi üyelerinin, hem de bütün emekçilerin çalışma ve yaşam koşullarını savunmak, toplumsal ve demokratik taleplerini dile getirmek için düzenledikleri tamamen yasal ve meşru eylem, siyasi iktidarın güvenlik güçleri tarafından şiddet kullanılarak engellenmiştir.

Bugün TBMM'de  görüşülmekte olan "Torba Yasa" içinde gerek parlamento içinde gerekse toplumsal hayatta bir mutabakatla karşılanan cezaların indirilmesi, öğrenci gençliğe af, emeklilerin bazı taleplerinin karşılanması gibi düzenlemelerin yanında milyonlarca işçi ve emekçinin haklarının gasp edilmesi, gençlerin ve çocukların geleceğinin karartılması, daha da karanlık süreçlere götürücü düzenlemeler içermektedir.

Bu yasada güvensiz çalışma vardır. Bu yasada kamu çalışanlarına sürgün vardır.

Bu yasada gençlere istihdam adına mali kıskaca almak vardır. Bölgesel asgari ücret vardır. İşsizlik fonunun yağmalanması vardır.

Ne yapmalıydık?

Hiç ses çıkarmamalı mıydık? Üyelerimizin hak ve çıkarlarını korumamalı mıydık? Demokratik haklarımızı savunmamalı mıydık?

Ne yapmalıydık?

Teslim mi olmalıydık?

Hayır! Bin kere hayır!

Bizlerin örgütsel geleneğinde "gelene ağam, gidene paşam" demek yoktur. Teslim olmak yoktur.

Doğru bildiğimiz yolda yürümek, mücadele etmek vardır.

Bugün de bu haklılığımızdan aldığımız güçle TBMM'de görüşülmekte olan Torba Yasa'yı protesto için 81 ilden  sadece örgütlerimizin yöneticileri, işyeri temsilcileri ve bizi bu haklı mücadelemizde destekleyen Türk-İş'e bağlı sendikalar, siyasi parti, demokratik kitle örgütleriyle birlikte Ankara'da bir demokratik eylem düzenledi...

Sayın basın mensupları;

Yaşananları gördünüz. Bu demokratik tepkimizin nasıl bir şiddetle engellendiğini gördünüz.

Güneş tarihte olduğu gibi bugün de balçıkla sıvanamaz. Baskı, şiddet ve cebire dayanan hiçbir şato tarihte de sağlam kalmamıştır, bugün de kalmayacaktır. Demokrasiye tahammülsüzlüğün  Tunus'taki, Mısır'daki sonuçlarını bütün çıplaklığıyla görüyoruz. Kurulan saltanatların polisiye baskılarla korunamayacağı açıktır.

Milyonları temsil eden emek ve meslek örgütleri temsilcileri olarak buradan bir kez daha ilan ediyoruz ki; yaratılmak istenen polis devletine karşı direnmek en demokratik hakkımızdır.

Bugünü AKP iktidarı için "Kara bir gün" olarak ilan ediyoruz.

Sayın basın mensupları;

Mücadelemizin temeli haklılığımızdır.

Evet, bugün TBMM'ne gidip demokratik tepki ve taleplerimizi dile getirmemiz engellendi. Çünkü bizim copumuz, gazımız, tazyikli suyumuz yok.

Bu saldırıyı "sadece ve sadece mücadele azmimizi bileyen bir saldırı olarak değerlendiriyoruz.

Ve Türkiye'nin her yerinden bu saldırı gereken kararlılıkla lanetlenecektir. Bu saldırıyı kınamak ve Torba Yasa'yı protesto etmek için yarından itibaren bütün işyerlerinde demokratik tepkimizi göstermeye devam edeceğiz.

Teslim olmayacağız!

İsa UZUNÇELEBİ
Amasra Kesk Temsilciler Platformu
Dönem Sözcüsü

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rengin Uzun 8 yıl önce

Elinde 70 lik tekirdağ balık masasında siyaset yapmayı çok iyi bildiğiniz için istediğiniz yorumu yapmakta özgürsünüz. Nasıl olsa herhalde 24ünüzden büyüksünüz. :) İşte sanasol zihniyet örneği. Milletin malını mülkünü yakarak, kırarak, parçalayarak , kamu malına zarar vererek gösteri yapmayı muhlafet etmek zanneden zihniyet. Coptan canı yanıncada vahşet olsun. Soğuk Savaş bitti. Bütün bloklar yıkıldı. Dünya değişiyor. Tiranlar, sultanlar, emperyalist aktörler, hepsi domino taşı gibi yıkılmakta. Ama bizimkiler....
bence konjonktürünüzü koruyun. Amasrada 2 göz bakla sofa bi daire, bir masa balık, salata bir de 70 lik dostlarla beraber solculuk oynayalım. Süper be baba Süper. Helal Olsun size!....

Avatar
kadri maslak 8 yıl önce

Sevgili Rengin Arkadaş Kamu mallarını çok düşünüyor ama İktidar kamu mallarını satarken peşkeşçekerken nedense bu kamu malları aklına gelmiyor.Nedense bu sıralarda iktidar yanlıların en büyük argümanı içki olsa gerek.Kendi gibi düşünmeyen herkesi alkolle suçlamak.Ben buna amasrada şahitoldum:Kültür bakanı kendiniprotesto eden bayana ''sarhoş galiba'' diye yorum yaptı.Hemde ramazan ayıydı.Ayıptır ve günahtır.Bu tarz kötüdür.Bu arkadaşlar Kamu alanlarının peşkeş çekilmemesi için uğraşıyorlar.Memurun sürgün yememesi için.Sömürüye dur demek için.Ama Rengin arkadaş ne demiş:Rakı içiyorsunuz!Bu arkadaşlar Termik sanrtalin yapılmaması için uğraşıyorlar.Siz ne yapıyorsunuz.Rakı içiyorlar diye iftira atıyorsunuz.Hüsnü MÜBAREK e halkını dinle diye akıl verip kendi halkına cop ve gazı reva görenler konusunda ne düşünüyorsunuz.RAKI İÇİYORLAR.Tabi gücün yanında olmak daha kolaydır.Doğrunun yanında olmaksa daha zor ve çıkarsızdır.Devam et Rengin arkadaş.İnsanları işine geldiği gibi suçla...Günahtır.

Avatar
Tansel KIRAÇ 8 yıl önce

Rengin bey hak aramakla alkolü devlet malını bir araya getirdiniz ya size ne denebilir artık bilemiyorum . Bakıyorum da siz tekirdağ rakısından bahsediyorsunuz rakı çeşitleri konusundada oldukça iyisiniz burada oturarak devletin mallarını ne kadar da güzel koruyosunuz dimi

Avatar
recai çakır 8 yıl önce

Torba yasa içinde çalışanlar için güvence olarak oluşturulan işsizlik fonunun işveren sigorta primlerinin ödenmesi için kullanılması, ödünç memurluk yoluyla sürgünlerin önünün açılması, iş güvencesiz çalıştırmanın meşrulaştırılması, herkesin gelirine göre sgk pirimi ödemesinin zorunlu hale getirilmesi vb bir dolu emekçi düşmanı uygulama yer alıyor.Rengin arkadaş eğer bir işveren ise eylemlere karşı olması son drece doğal. Arkadaş Mısır'da yaşıyor olsaydı. Mübarek yanlısı olmalı bu mantıkla eylemcilere karşı durmalıydı. Dünyanın heryerinde mevcut düzene karşı halk hareketleri düzenden memnun olanlarca kamu malına zarar verme halkı karşı karıya getirme, bölücülük yapma gibi ithamlarla karalanır. Ayrıca dünyada değişen tiranlar değil figüranlardır. Senaryo sahipleri bu değişimlerden güçlenerek çıkarlar. Mesele ne yediğin ya da ne içtiğin değil kimden yana durduğun olmalıdır. Kendi ülkende emekçi düşmanı politikalar yürüten iktidara karşı duranları yargılamak sadece demogoji yapmaktır.