Amasra'da Eylem Var
Amasra Belediyesi'nde taşeron olarak çalışan işçiler eylem yaptılar. Saat 11.30'da Atatürk Heykeli önünde toplanan işçiler Ortalama 12-15 aydır maaşlarını alamadıklarını söyliyen işçilere Bartın ve Amasra Birleşik haziran hareketi,sivil toplum örgütleri temsilcileri ve vatandaşlar destek verdi.

İşçiler; "İşçiyiz haklıyız kanacağız. Baskılar bizi yıldıramaz. Birleşe birleşe kazanacağız. Susma sustukça sıra sana gelecek. İnsanlık onuru haksızlığı yenecek. Taşeron kölesi olmayacağız. İşçiler boyun eğmiyor mücadele ediyor" sloganlarıyla atarak tepkilerini dile getirdiler.

İşçiler adına basın açıklamasını yapan Pınar YILDIRIM; "Bizler Amasra Belediyesi bünyesinde çalışan taşeron işçiler olarak bugün burada ezilerek çalıştırılmaya, taşeronlaşmaya, işsizliğe, yoksulluğa, sendikal hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasına ve emek hırsızlığına karşı insan onuruna yaraşır bir iş hakkını savunmak için toplandık. Amasramıza daha iyi bir hizmet getirebilmek için bugüne kadar çalıştığımız taşeron şirketlerden ortalama 12 ay alacak maaşımız bulunmaktadır. Ödenmeyen maaşlarımız bizi her geçen gün daha çok mağdur etmekte, geçimimizi sağlamak için yüklendiğimiz kredi kartları ve ek hesaplar yüzünden kapımıza gelen icralarla boğuşmaktayız. 15 ay alacak maaşı olduğu halde belediyeden faiziyle birlikte su parası ödenmesi için kapısına tebligat gelen, hasta olan annesinin tedavi masraflarını ödeyemeyen, okula giden çocuğunun cebine harçlık koyamayan arkadaşlarımız var. Bizler bugüne kadar maaşlarımız ödenir umuduyla sabrettik ve bekledik. Ancak her geçen gün bizim aleyhimize işlemekte esnafa olan borçlarımız ve sıkıntılarımız giderek büyümektedir. Bu konuda çalıştığımız taşeron şirketlerden ve belediye başkanımızdan maaşlarımızın ödenmesiyle ilgili biran önce kalıcı bir çözüm üretilmesini talep ediyoruz. İşçinin alın teri kurumadan hakkını almasını istiyoruz. Amasra halkını toplumsal barışı bozan bu soruna karşı birleşmeye çağırıyoruz. Alacak maaşlarımızın tamamı ödenene kadar durmayacağız. Taşeronlaşmayla beraber yaratılmaya çalışılan örgütsüz, sendikasız, güvencesiz bu köle düzeni çalışma koşullarını kabul etmeyeceğiz. Cuma günü saat 5’te sesimizi tekrar duyurmak ve unutulmamak için belediye önünde buluşacağız. Sizleri de haklı mücadelemizde bize destek olmanız için Cuma günü yapacağımız eyleme davet ediyoruz. Amasra halkını ülkeye, emekçiye, demokrasiye, barışa, çevremize ve geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz." şeklinde açıklama yaptı.Belediyede eskiden taşeron olarak çalışan bir kişide yaşadığı sıkıntıları anlatan bir konuşma yaptı.

Ayrıca Amasra Birleşik haziran hareketi adına 'da Berkay DAL basın açıklaması yaptı. DAL konuşmasında; "16-17 ay maaş alamayan işçiler işten çıkarılır sigortadan da olurum kaygısıyla ses çıkaramıyor yani ölüm gösterilip sıtmaya razı ediliyor. Parası olmadığı için çocuğuna harçlık veremeyen, anasını, babasını, eşini, çocuğunu hastaneye götüremeyen, borcu çok olduğu için lokantadan çıkarılan, minibüsten indirilen, eşi evini terk eden insanlar her gün sokakta yanımızda. Amasra halkını ülkeye, emekçiye, demokrasiye, barışa, çevremize ve geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz. Amasra Birleşik Haziran Hareketi çatısı altında bize rağmen uygulanan politikalara geçit vermeyeceğiz. Sokak sokak mahalle mahalle esnafı işçisi işsizi emeklisi memuru taşeronu ev kadını yani toplumu oluşturan tüm katmanları sadece oy vermek için değil geleceğe birlikte sahip çıkmak için dayanışmaya, mücadeleye çağırıyoruz." dedi.

Eylemcilerden bazıları basın açıklamasından sonra Kızılay'ın kan bağışı çadırına giderek kan verdiler.Eylemciler arkadaşları kan verirken KültürPark'ta sloganlar attılar.Daha sonra grup sessizce dağılarak basın açıklamasına son verdi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.