Dernekler Yönetmeliği Değişti
Bartın İl Dernekler Müdürü Ekrem Ali Altuntaş Dernekler Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler ve getirdiği yeniliklerle ilgili açıklamalarda bulundu. Bartın il genelinde 242 derneğin bulunduğunu dile getiren Dernekler Müdürü Ekrem Ali Altuntaş, “Derneklerimiz www.dernekler.gov.tr web sitesinden bildirim ve ekler kısmındaki en güncel dosyaları kullanarak bildirim ve beyannamede bulunmaları gerekmektedir. Her yıl Nisan ayının son gününe kadar verilen dernek beyannameleri de belirtilen web sitesinden güncel ekler kullanılarak yapılmalıdır. Bu tür bildirim ve beyannameler konusunda derneklerimize her türlü yardımı yapmaktayız. Ancak bazen bazı derneklerimizle irtibat kurmada zorlanıyoruz. İletişim bilgileri ve cep telefonları değişen dernek başkanlarımız değişikliği müdürlüğümüze bildirmeleri gerekmektedir. Değişen yönetmeliklerde genel kurul sonuç raporunda dernek başkanlarının cep telefonları bilgisi bölümü de eklenmiştir” dedi.

Dernekler Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerin 31 Ocak 2013 tarihinden sonra yürürlüğe girdiğini bildiren Bartın İl Dernekler Müdürü Ekrem Ali Altuntaş dernekler yönetmeliği ile ilgili değişiklikleri maddeler halinde şöyle açıkladı:
 
1-Dernek tüzüğüne göre; genel kurula katılma hakkı bulunan üyelere; en az onbeş gün önceden, toplantının günü, saati, yeri ve gündemi derneğin internet sayfasında ilan edilmek, üyenin bildirdiği iletişim numarasına mesaj gönderilmek veya mahalli yayın araçları kullanılmak suretiyle toplantıya çağrılması imkanı sağlanmıştır.
 
2-Genel kurul toplantıları sonunda, "Genel Kurul Sonuç Bildirimi"nin elektronik ortamda gönderilmesi ya da mülki idare amirliğine elden teslimi yeterli olacaktır.
 
Ancak tüzük değişikliği yapılması halinde genel kurul toplantı tutanağı tüzüğün değişen maddelerinin eski ve yeni şekli, her sayfası yönetim kurulu üyelerinin salt çoğunluğunca imzalanmış dernek tüzüğünün son şekli, otuz gün içinde ve bir yazı ekinde mülki idare amirliğine verilmesi gereklidir.
 
3-Yurtdışından yardım alacak olan derneklerin yalnızca “Yurtdışından Yardım Alma Bildirim” formunun doldurarak mülki idare amirliğine vermeleri yeterli olacaktır.
 
4-Yabancı Vakıfların Türkiye’ de yapacağı faaliyetler için düzenledikleri (Ek-7) formu yeniden düzenlenerek (Ek-9) olarak değiştirilmiştir. 
 
5-Halen dernekler tarafından tutulması zorunlu olan defterlerden Alındı Belgesi Kayıt Defteri, Demirbaş Defteri ve Envanter Defterinin tutulma zorunluluğu ve Büyük Defterin onaylatılması zorunluluğu kaldırılmıştır.
 
6-İl Dernekler Müdürlüğünde tutulan Tasdik Defteri kaldırılarak bu defterin elektronik ortamda tutulmasına imkan sağlanmıştır.
 
7-Dernek giderlerinden 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 94. maddesi kapsamında bulunmayan ödemelerinde Gider Makbuzunun yanında banka dekontu gibi belgelerin de harcama belgesi olarak kullanılmasına imkan sağlanmıştır.   
 
8- Dernekler birimlerince tutulan Alındı Belgesi Ciltleri Takip Defteri kaldırılarak bu defterin elektronik ortamda tutulmasına imkan sağlanmıştır.
 
9-Yönetmeliğin 44. maddesinin beşinci fıkrasında bulunan "Alındı belgelerinden kaybolan veya çalınanlar bir tutanak ile tespit edilir ve en kısa sürede dernekler birimlerine bildirilir. Gerekli işlemlerin yapılası için durum, dernekler birimleri tarafından Cumhuriyet Başsavcılıklarına intikal ettirilir" hükmü yürürlükten kaldırılmıştır.
 
Ancak, 5253 Sayılı Dernekler Kanununun 32/k maddesi gereği; Dernekler tarafından tutulması zorunlu olan defter ve belgelerin (Alında Belgesi gibi) okunamayacak hale gelmesi veya kaybolması halinde öğrenme tarihinden itibaren onbeş gün içinde dernek merkezinin bulunduğu yerin yetkili mahkemesine (Sulh Hukuk Mahkemesi) Zayi Belgesi almak için başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuruda bulunmayanlar hakkında, üç aya kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. Hükmü yürürlüktedir.
 
10-Yönetmelik değişikliği ile dernek yönetim kurulu asil üyelerine yetki belgesi olmadan gelir tahsil edebilme imkanı sağlanmıştır.
 
Yönetim kurulu asil üyeleri haricindeki kişi veya kişilere yetki belgesi, yönetim kurulu kararı ile en çok bir yıl olarak belirlenir. Yetki Belgesinin iki nüsha olarak düzenlenip dernek yönetim kurulu başkanı tarafından onaylanması yeterli olacaktır.
 
11-İzinle kullanılacak kelimeler için başvuru yapıldığında; amacı ve bu amacı gerçekleştirmek için giriştiği faaliyetler ve yaptığı hizmetler ile gelecekte yapılması düşünülen işlerin; üyelerinin dışında topluma yararlı sonuçlar verecek nitelikle olması gerektiği belirtilmiştir. Bunun dışında Aynı amaçlı dernekler yerine, benzer amaçlı dernekler ifadesi getirilmiş ve son üç yıl içerisinde kendi üyeleri dışında ulusal veya uluslararası alanda yaptığı en az üç proje veya faaliyetini belgelendirmesi ve yerleşim yerinin bulunduğu il dışında, en az üç ilde şube veya temsilciliğinin bulunması şartının getirilmesi gibi bazı değişiklikler yapılmıştır.
 
12-Yönetmeliğin 61. maddesindeki lokallerde alkollü içki kullanılması ve canlı müzik yayını yapılması konusunda maddeye bazı fıkralar eklenmiştir.
 
13-Yönetmeliğin 66. maddesindeki lokal yönergesine aykırı hareket edildiği tespit edilen ifadesi; yazılı uyarıya rağmen lokal yönergesine aykırı hareket edildiği tespit edilen lokallergeçici süreyle faaliyetten men edilir şeklinde değiştirilmiştir.
 
14-Lokal açma ve işletme ruhsatı iptal edilen derneklerin bir yıl geçtikten sonra tekrar Lokal açma ve işletme ruhsatı almak üzere müracaat etmelerine imkan sağlanmıştır.
 
15-Yönetmeliğin 71. maddesinin 2. fıkrasında bulunan bu tespitleri yaptırmaya dernekler birimi yetkilidir ifadesi, mülki idare amirliği yetkilidir şeklinde değiştirilmiştir.
 
16-Yönetmeliğin 74. maddesinin 1. fıkrasında yer alan bu yönetmelikte ifadesi, bu yönergelerde şeklinde değiştirilmiştir.
 
17-Yönetmeliğin 77. maddesinin 1. fıkrasında yer alan sandık yönetmeliğinde ifadesi, 74. maddeyle düzenlenen sandık yönergesinde şeklinde değiştirilmiştir.
 
18-Yönetmeliğin 87. maddesinin 2. fıkrasında bulunan Her defter, ilk yaprağının içinden başlamak ve karşılıklı sayfalara aynı numara verilmek kaydıyla ifadesi; Her defter, ilk yaprağından başlamak kaydıyla şeklinde değiştirilmiştir.
 
19-Dernek kütük dosyaları oluşturulurken, dosya üzerine derneğin kütük numarasının yazılması zorunluluğu getirilmiştir.
 
20-Kamu Kurum ve Kuruluşlarıyla yürütülen ortak projelerde, Protokol ve projenin örneğinin Ek-23 de gösterilen Proje Bildirim formuna ekleyerek protokol tarihini izleyen bir ay içinde projenin tarafı olan dernek merkezinin bulunduğu yerin valiliğine vermekle yükümlüdür ifadesi; Gerekli görülen hallerde protokol, proje ve diğer belgelerin bir örneğinin dernekler birimine verilmesi istenir şeklinde değiştirilmiştir.
 
21-Yönetmelikteki EK-2,3,4,6,9,12,13,14,16,17,18,19,21,22,24,25 ve 26 numaralı bildirim belgeleri değiştirilerek EK-7 ve 23 yürürlükten kaldırılmıştır.

H.Önder

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.