Devlet Memurlarının Mezarı Kazılıyor
Türk Eğitim-Sen Bartın Şubesi Ulus ilçesinde istişare toplantısı yaptı.

Ulus İlçe Temsilciliğinin ev sahipliği yaptığı İstişare Toplantısına; Şube Başkanı Sezai HANGİŞİ, Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Şube Kadın Komisyonu Üyeleri, İlçe Yöneticileri, İşyeri Temsilcileri ve çok sayıda eğitim çalışanı katıldı. Toplantıda konuşan Şube Başkanı Sezai HANGİŞİ önemli konulara değindi.

DEVLET MEMURLARININ MEZARI KAZILIYOR

Hangişi; iş güvencesinin tehdit altında olduğunu ifade ederek,” Fark etmeyen bazı insanlar, Cumhuriyet tarihi boyunca en büyük kazanımımız olan devlet memurluğu sıfatına sahip çıkmak, iş güvencemize sahip çıkmak dururken, müdürlük peşindeler, makam mevki peşindeler. Sadece makam mevkii düşünürsek hiçbir şey yapamayız. İş güvencesi elinden alınacak , yarın sizlerin de çocukları hakim, savcı, polis, hizmetli olacak; sadece memurlarımız değil, top yekun tüm milletimizi ilgilendiren bir tehditle karşı karşıyayız. Tüm memurlarımız siyasi iktidarın tehdidi ile karşı karşıyadır. Biz bu yanlışları ya bertaraf edeceğiz, ya da bu tehdit gerçekleşerek kaybedeceğiz. Artık kamu çalışanları doğru tercihi yapması durumundadır. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen olarak sorumluğumuz, kazanılmış devlet memurluğu haklarını korumaktır. Bizim varlık nedenimiz memurların haklarına-hukukuna sahip çıkmaktır.”

2008 YILINDAN SONRA GÖREVE BAŞLAYANLAR, 65 YAŞINA KADAR ÇALIŞACAKLAR

Kamu çalışanlarının kaderinin siyasal iktidarlar ve idarecilere bırakıldığını belirten Hangişi,”2008 yılından sonra göreve başlayanlar, 65 yaşına kadar çalışacaklar. 23 yaşında göreve başlayan bir kişi kaç yıl çalışması gerekir? 42 yıl çalışması gerekir. Böyle bir çalışma hayatı düşünün iş güvencen yok, kaderin siyasal iktidarların, yerel yönetimlerin ve ya idarecilerin iki dudağı arasında olunca bu 42 yıl geçer mi? Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen olarak şunu söylüyoruz; memur arkadaşım biz senin kazanımlarının savunucusuyuz. Kaybetmene gönlümüz razı olmuyor. Biz bu mücadelenin takipçiyiz, gel bizim yanımızda dur. Bu kazanımlarımızı muhafaza edelim, hatta daha da artıralım. Ya bizimle olacaksın ya da senin mezarını kazanlarla birlikte olacaksın, tercihini yap bu kadar basit.

SENDİKAL TERCİHLERİNİ YANLIŞ ORTAYA KOYANLARIN, BUNUN BEDELİNİN NE OLACAĞINI ÇOK İYİ BİLMEMİZ GEREKİR

Sendikal tercihlerini yanlış ortaya koyanların, bunun bedelinin ne olacağını çok iyi bilmesi gerektiğini ifade eden Hangişi; ”2014 yılında Toplu Sözleşme masasında satıldık mı? 123 TL’ye satıldık. Satanlar belli mi? Ortada geziyor, hepimiz de biliyoruz. 2015 yılında da % 3+3’e satıldık. Türkiye Kamu-Sen olarak bas bas bağırdık, memurlar için bu durum perişanlıktır. Kamu çalışanları muhakeme gücü en yüksek olan insanlardır. Ama birileri için hem bizi sattı diyeceğiz, hem de destek vereceğiz. Bu durumda nasıl başarabiliriz? Doğru davranmanın ne anlamı kalır? Böyle olur ise, başaramayız. Eğer ki, kamu çalışanlarının büyük bir çoğunluğu, aynı anlayış ile devam ederse, başımız beladan kurtulmaz. Türkiye Kamu- Sen olarak uyarı vazifemizi hem siyasi iktidar mensuplarına, hem siyasetçilere hem de vatandaşlarımıza yapmakla mükellefiz.

YÖNETİCİLER ADALETLE YÖNETMEK ZORUNDADIR

“Türk Milli Eğitiminin içinde olduğu aczi göstermeme gayreti var” diyen Hangişi, “Hata yaptık deyin atamalarda zulüm yaptık, adaletsiz atama yaptık, toplumun diğer kesimlerini dışladık, hepsini sildik deyin” dedi. Hangişi, “Görevden alınan müdürlerinden bahsetti, arkadaşlarımız, neden alındı bu arkadaşlar? Paraları sıfırlamadılar, hırsızlık yapmadılar, milletini sırtından hançerlemediler, çalıştılar, eğitim ve öğretim davasına ömürlerini vakfettiler. Bu çalışmalarının karşılığını müdürlük makamlarından alınarak verdiler. Bu anlayış karşısında titremeyen yüreğe, vicdana yazıklar olsun. Bir Bakan, bir Milli Eğitim Müdürü bu kadar zulüm karşısında ne yapar? Ben merak ediyorum, bizimkiler sadece oturup bakıyor ve günaha ortak oluyorlar. Ama elbet bu zulmün karşılığını görecekler. Hukuk yoluyla gereken dersi alacaklar.

DOLAR 2.63 TL OLDU!

İktidarın iş güvencesiz bir çalışan modeli istediğini söyleyen Hangişi, “Buna karşı çıkmalıyız, çalışma hayatı kimsenin iki dudağı arasında olmamalı” dedi. Hangişi, “Bizler Müslüman insanlarız, yüce dinimizin değerleriyle bezendik. “Rızık Allah’tandır” kimseden çekinmeyin korkmayın. Yüce Allah’ın ayetine samimiyetle inanıyorsak bu rızkı dağıtma iradesi de sadece yüce Allah’â aittir. Kimse iktidar mensuplarından, ondan bundan beklemesin, inancımıza göre rızık Allah’tandır. Ülkenin en aydın kesimi olan insanlar yalana dolana inanıp bunların peşlerine takılıyorlar.

2014 yılında 123 TL zam aldık. Enflasyon bize verilen zammın yüzde 2.97 üzerinde çıktı. Bugün dolar 2.63 TL oldu ama emekli ve çalışanların maaşlarında ek zam yok. Bizi toplu sözleşmeye kim mahkum etti? Memur-Sen. Aldığımız zam enflasyonun altında kaldı ama ne Başbakan ne de Maliye Bakanı bu durumu önemsiyor. Ancak yalan söylüyorlar, Başbakan memura yüzde 17 zam yaptık diyor, bu 425 TL artış demektir, alan var mı? Maliye Bakanı yüzde 8,5 zam yaptık diyor kimsenin birbirinden haberi yok.

Yapılan zam ortalama yüzde 5.2 dir. Ek zam talebimiz derhal yerine getirilmelidir. 6 Aralık’ta eylem yaptık ve ek zam istedik ama hala cevap gelmedi. Şimdi de iş güvencemize göz diktiklerini alenen seslendiriyorlar. İş güvencesiz bir çalışan istiyorlar, hakları olmayan köle istiyorlar.

BİZ BU ÜLKEDE DÜN VARDIK, BUGÜN VARIZ, YARINDA VAR OLACAĞIZ. AMA BU YANDAŞLARIN DARMADAĞIN OLDUĞUNU HEP BİRLİKTE GÖRECEĞİZ. BUNLAR NEDEN DARMADAĞIN OLACAKLAR BİLİYOR MUSUNUZ?

Yapılan istişare toplantısından büyük bir keyif aldığını ve mücadele isteğinin daha da fazla arttığını belirten Hangişi, “ Toplantılarda sadece siz motive olmuyorsunuz. Bizler de motive oluyoruz. Birbirimizin inancından motivasyonun dan yararlanarak bugün hepimiz burada iman tazeleyeceğiz. Biz bu ülkede varız.Biz bu ülkede dün vardık, bugün varız, yarında var olacağız. Ama bunlar bu ülkede olmayacak. Bunlar neden olmayacaklar biliyor musunuz? Bütün inandığımız değerleri ayaklar altına aldıkları için, ahlaksızlığı ahlak yaptıkları için olmayacaklar. Ama biz inandığımız değerlerden taviz vermediğimiz için var olmayı her zaman hak ettik. Buna emin olun ki, bütün hücrelerimle inanıyorum ve iman ediyorum. Samimiyetle inanan, karşılıksız seven, mücadele etmekten korkmayan ve çekinmeyen insanların karşısında hiç kimse duramaz. Yeter ki, kendinize güvenin. Bizim en temel özelliğimiz; her şartta mücadele aşkını kaybetmemezdir. Biz yolun bittiği yerde, yol açabilen insanlarız; zorlukların karşısına çıkabilen kişiyiz. Önemli olan zor şartlarda mücadele etmektir ve bu zorlukları lehe çevirebilmektir. Bunu başarabilen adam liderdir, mücadele adamıdır. Değerli arkadaşlarım; hepinizi Şube Yönetimi adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.