Drahna - Cide Yolunda Işık Göründü

27.12.2016 tarihinde Ulus Orman İşletme Müdürlüğünde, Orman ve Su İşleri X. Bölge Müdürlüğü, Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü, yöre halkı ve STK temsilcilerinin katıldığı, Ulus İlçesi Drahna Mevkii ile Kastamonu Cide Güren Mevkii bağlantı yolu İle İlgili değerlendirme ve istişare toplantısı yapıldı.

İlgili Foto Galeriye Git

Toplantıya, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, Doğa Koruma ve Milli Parklar 10.Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, Milli Parklar Şube Müdürü Erol Büyükdoğan, ODÜH Şube Müdürü Mahmur Şentürk, MİK Şube Müdürü Ayhan Arat, KDMP Müdür Vekili Ahat Deliorman, Ulus Orman İşletme Müdürü Mustafa Dağdeviren, Drahna Orman İşletme Şefi Reşat Çağrı Özoğul, peyzaj mimarı Mücahid Anbarkaya, tekniker Yusuf Ardıç, Köklü Köyü Muhtarı Muzaffer Açıkgöz, Drahnader üyeleri İsmail Yılmaz ve Mehmet Yılmaz, STK temsilcisi Mustafa Yılmaz ve Ulus ve Köylerine Hizmet Derneği Yönetim kurulu başkanı Satı Lütfi Okçu katıldı.

Yapılan toplantıda yolun, bölgenin tarihi ve turistik gelişimine büyük katkı sağlayacağı, gerekli düzenlemelerin ardından yolun yapımı için bir engel bulunmadığı görüşüne varıldı.

Yapılan toplantı sonunda imzalanan tutanakta şu ifadelere yer verildi:

3.12.2012 tarihinde onaylanan Küre Dağları Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planının B.3 Sürdürülebilir Kullanım Bölgesi başlığı altında yer alan 5. Maddesinde Göksu Mahallesi civan başlığı altında 'Milli Parkın güneyi (Drahna bölgesi) ile kuzeyi (Güren bölgesi) arasında geçişi sağlayabilecek en dar noktası olan bu bölgede mevcut tarihi bağlantı güzergahını belirgin hale getirmek için iyileştirme çalışması yapılabilir.

Bu bölgedeki geçişin karayolu standardında bir ulaşım yola ile sağlanması hususu ilgili idareler tarafından talep edildiği takdirde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce izin verilebilir. Ancak öncelikle tünel geçişi tercih edilmelidir. Yolun alanın içinden geçmesinin gerekli olduğu hallerde ise Milli Park idaresinin izni ve belirleyeceği esaslar çerçevesinde (güzergah, genişlik. nitelik vb.) doğaya, jeolojik ve jeomorfolojik yapıya en az zarar verecek şekilde yapılması sağlanmalıdır.

Göksu Mahallesinden ve Güren bölgesinden Milli Parka girişi sağlayan bölümlerde alana giriş-çıkışı kontrol etmek ve ziyaretçileri bilgilendirmek maksadıyla giriş kontrol noktaları, tanıtım ve bilgilendirme panoları düzenlenebilecektir." hükmü yer almaktadır

Arazide yapılan İncelemede Ulus İlçesi Yukarıdere Köyü Göksu mahallesinden Kastamonu Cide İlçesi Güren Mevkiine giden patika yoldan ilerlenerek yolun mevcut durumunun araç geçişine müsait olmayıp kayalık patika şeklinde olduğu, %15-20 eğimlere ulaştığı, patikanın büyük bölümünün KDMP uzun devreli gelişme planının sürdürülebilir alanında kaldığı görülmüştür.

Büroda yapılan çalışmalarda yolla ilgili Drahnader derneğinin proje çalışmasının olduğu görülmüştür. Arazi çalışmaları ve yol proje çalışmaları birlikte değerlendirilerek yolun tünelli veya tünelsiz olarak iki ayrı alternatif güzergah tespit edilmiştir.

27.12.2016 tarihinde Ulus Orman işletme Müdürlüğünde yapılan toplantıda aşağıda gösterilen kararlar alınmıştır:

1- İlgili yolun Uzun devreli gelişme planında belirtildiği gibi tünel ile geçilmesi halinde mesafeni kısaldığı, ayrıca Tarihi Tuz yoluna (Bizans Yolu) uygun güzergahtan geçilmiş olacağı, yolun yaklaşık olarak 4 km uzunluğunda olacağı ve bu yolun yaklaşık 600 m'lik kısmının tünel olacağı ancak yol güzergahının çok meyilli ve sert kaya tabakasına denk gelmesi nedeniyle tünel ile geçişinin mümkün olacağı. Orman Genel Müdürlüğünün ilgili mevzuatında tünel yapımı İle ilgili bir hüküm bulunmamaktadır.

2- Bakanlığımız mevzuatında tünel İnşası ile ilgili hüküm olmaması nedeniyle alternatif olarak Drahnader derneği tarafından daha önce yaptırılmış olan ve meyiline uygun olarak yapılması halinde yaklaşık 1500m lik kısmı milli park dışında, yaklaşık 5500m'lik kısmının (3300 mt mutlak koruma bölgesi 2200 m. sürdürülebilir kullanım bölgesi) milli park sınırları içinde kaldığı görülmüştür. Yolun bu şekilde yapılması halinde milli park Uzun devreli gelişme planında yapılan bölgeleme çalışmasında revize yapılması gerektiği görülmüştür.


Tunç, Bakan Eroğlu ile Görüşmüştü (17.10.2012)

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Küre Dağları Milli Parkının iç kesimleri ile sahil kesimi arasındaki  bağlantıyı sağlayacak olan Drahna-Cide yolunun yapılması ile ilgili olarak Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüştü. Ulus ilçesi Drahna mevkii Yukarıdere Köyü ile Kastamonu Cide İlçesi Kazanlı köyü arasında bağlantıyı sağlayacak bir yola ihtiyacın bulunduğunu belirten Milletvekili Tunç, yolun yapılması durumunda Küre Dağları Milli Parkının sahil kesimi ile irtibatının sağlanacağını, turistlerin Drahna’dan geri dönmeden sahile ulaşabileceğini söyledi. Drahnader’in üzerinde önemle durduğu Projenin hayata geçirilmesi için Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof.Dr. Veysel Eroğlu’ndan talepte bulunduklarını belirten Milletvekili Tunç, Sayın Bakanımız talebimizle ilgili gerekli talimatları verdi dedi. Amasra’dan çıkıp Milli Parkı dolaştıktan sonra yine tekrar Amasra’ya dönülmesini sağlayacak olan “Amasra-Kurucaşile-Gideros-Cide-Güren-Göksu-Drahna-Ulukaya Şelalesi ve Kanyonu-Uluyayla-Ulus-Bartın-Amasra” ringinin bu yol sayesinde gerçekleştirilebileceğini belirten Milletvekili Tunç, projenin bölge turizmini geliştireceğini söyledi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MEHMET GÖLBUCAKLI 4 yıl önce

güzel haberlerde olabilsin.çabalar ; sevince zorluklar ; kolayliğa ve bu güzel faydali amaç uğruna uğraşanlara kolaylıklar gelsin .zor ve meşakkatli gerekli bağlantı yolu .yaşanan seller e ulaşimi buradan kopmadan engel olamaz alternatif ve gerekli uç yol vede tepe küre parki şenlensin ve yüce bayrağimiz ay & yildiz al bayrağimizi oralara yapanlar teşekkürler emekler yorgunluklar zaii olmasin verilen sözler lafta kalmasin teşekkürler herkese bu yolda koşturanlara ....her kariş vatan toprağidir

Avatar
ALİŞAN YILMAZ 4 yıl önce

proje haberiniz ve daha önemlisi projenin mühendisi olarak gösterdiğiniz emek için sonsuz teşekkürler.